Спам Повици/ Непознати броеви од странство

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Ahoy, 25 април 2020.

 1. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  3.292
  Допаѓања:
  11.380
  Пол:
  Машки
  (Барав ваква тема, не успеав да најдам, ако има, слободно бришете ја или префрлете мислење, благодарам :))

  Имате ли добивано повици од странство со непознат број?

  Конкретно денеска добив прво повик од Австрија кој го игнорирав и потоа блокирав, а по неколку часа уште еден повик исто од Австрија со друг број, исто така го блокирав. Проверив на нет и Твитер гледам дека денеска баш истиве броеви вртеле во Македонија и Куба, дали и вас ви вртеа?
  Дали имаат можност смартфониве автоматски да одбиваат такви броеви?
   
  На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
 2. flawless_

  flawless_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2020
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  2.001
  Пол:
  Женски
  Не ми се случило досега. Освен опција да напишеш кој број да го блокнеш или автоматски да блокира некој што ѕвони со непознат немам слушнато и мислам дека не постои.
   
  На Ahoy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  3.292
  Допаѓања:
  11.380
  Пол:
  Машки
  И јас пребарував, најверојатно нема таква опција. Тие два броеви секако ги блокирав. Благодарам.
   
  На flawless_ му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ajla11

  Ajla11 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Здраво
  Сакам да прашам во врска со ова непознат број да врти
  Јас го избришам повикот а сум на телеком дали ако идам да прашам ке ми извадат кој ме бара со скриен и дали можам да извадам листа на повици и покрај тоа што договорт не е на мое име него на татко ми?
   
 5. Regina.Phalange

  Regina.Phalange Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2020
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  974
  Пол:
  Женски
  Јас неделата сабајле имав исто повик со префикс од Австрија.
  Памтам пред неколку месеци и на вести кажуваа, нешто им хакнаа, изгледа сеа е пак исто.
  Ужас ако си на слушалки и по грешка уклучиш, ако не видиш број али тоа е. Очигледно не можам да одбиваат броеви.
   
 6. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  3.292
  Допаѓања:
  11.380
  Пол:
  Машки
  Тоа и јас си помислив, и има и луѓе кои често контактираат во странство, било бизнис или нешто друго, па не знаат кои им звони.
   
 7. RainbowButterfly

  RainbowButterfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2014
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  321
  Пол:
  Женски
  Може на поновите модели сам да ги блокираш. :devil:
   
 8. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.816
  Допаѓања:
  36.605
  Пол:
  Женски
  Јас еднаш дури и се јавив, пошто очекував повик од странство за нешо на работно поле, небитно.
  По 20тина секунди ми стана јасно.

  Која им е целта со ова и што можат да направат ?
   
  На candy.cane, Ketchup, crimson и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  3.292
  Допаѓања:
  11.380
  Пол:
  Машки
  Јас мислев сум го пропуштил "битниот" повик кој го очекував па јас се јавив, после 47s се сетив и веднаш исклучив.
   
  На candy.cane, lovestoneddd и Ketchup им се допаѓа ова.
 10. Mantub

  Mantub Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  4.734
  Допаѓања:
  39.569
  Пол:
  Женски
  Нема да ти кажат кој те барал. Дури и на твое име да беше договорот не кажуваат такви податоци.
   
 11. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.587
  Допаѓања:
  8.666
  Пол:
  Женски
  Јас имам пропуштен повик од пред некој ден, +43 6xx xxxxxxx.
  Побарав за +436, дава за Северна Америка, ама не знам како да видам дали е форматот тој.

  Едит: Сега изгуглав цел број, дава Австрија. Значо сепак e @Regina.Phalange ко што пишала.
   
  На Ketchup и Ahoy им се допаѓа ова.
 12. Cutiepie1

  Cutiepie1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2018
  Пораки:
  491
  Допаѓања:
  2.062
  Пол:
  Машки
 13. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.587
  Допаѓања:
  8.666
  Пол:
  Женски
  https://spamcalls.net/en/number/436763152837#reports User reports за бројот што ми ѕвонел мене, има од Македонија корисници што се пожалиле, ама и од други земји.
  Среќа никогаш не кревам на странски број..
   
  На Feminka22, Ahoy, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. f.girl

  f.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2015
  Пораки:
  995
  Допаѓања:
  16.553
  Пол:
  Женски
  Зборуваат нешто ако се јавиш или пак молчат?
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  3.292
  Допаѓања:
  11.380
  Пол:
  Машки
  Мрморат нешто, конкретно жена нешто мрмореше.
   
  На cresa-jagoda и f.girl им се допаѓа ова.
 16. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  3.292
  Допаѓања:
  11.380
  Пол:
  Машки
  +43 676 310****?
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.617
  Допаѓања:
  19.216
  Пол:
  Женски
  Мене ми ѕвонеа од Германија пред некој ден.
  И не кренав.Никогаш не кревам на странски броеви. Знам дека се некои преваранти.Или пак, пошто ми го има на Инста бројот, ми ѕвонел некој/а.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  946
  Допаѓања:
  2.755
  Пол:
  Женски
  Извинете може е глупо прашањево, али шо е фората?
  Работам у странска фирма, често ми вртат непознати броеви, али не ја разбирам суштината на овие јавувања.
   
 19. Regina.Phalange

  Regina.Phalange Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2020
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  974
  Пол:
  Женски
  Мислам дека се обидуваат да ти земат пари? Кај мене цвонеа едвај 10 секунди и може очекуваат јас да им се јавам. Само тоа ми прави смисла, бидејќи ете и други рекоа не збори некој на линијата
   
 20. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.587
  Допаѓања:
  8.666
  Пол:
  Женски
  Да, го има во линкот.
   
  На Ahoy му/ѝ се допаѓа ова.