Спонтано породување или со царски рез?

Дискусија во 'Бременост' започната од Cka, 30 јули 2017.

?

Каде и како се породивте?

 1. Природно, во приватна клиника

  37 глас(а)
  15,1%
 2. Природно, во државна клиника

  98 глас(а)
  40,0%
 3. Со царски рез, во приватна клиника

  56 глас(а)
  22,9%
 4. Со царски рез, во државна клиника

  65 глас(а)
  26,5%
Дозволен е избор на повеќе опции
 1. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.619
  Допаѓања:
  68.493
  Темава е со цел да кажеме каде сме се породиле (државно или приватно) и дали природно или царски.

  Исто можеме и да дискутираме за тоа која опција би ја одбрале ако раѓате повторно и дали треба начинот на раѓање да е избор на мајката или царскиот да е краен избор на докторот.
   
  На victoria, Igle и Vennera.aa им се допаѓа ова.
 2. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.198
  Допаѓања:
  4.383
  Пол:
  Женски
  Јас со двете дечиња се породив спонтано во ГАК, премногу лесно и брзо, 3-то да раѓам пак ГАК би одбрала бидејќи не ми се погодил гаден персонал или некој да ми се испонаша, се беше супер, чисто, доаѓаа често да проверат како сум и бебето си беше се супер и до мене, дури пред мене доаѓаа да го прегледуваат за да слушам и јас, постојано чисто и убаво.
   
  На Freyja, LanaDelR, Lolipop23 и 5 други им се допаѓа ова.
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.915
  Допаѓања:
  47.531
  Пол:
  Женски
  Не сум прочитала, ако некој е информиран да сподели, која е разликата за бебето дали ќе излезе спонтано или ќе го извадат со царски?
   
  На theowndemon, Kaetana и ines.h им се допаѓа ова.
 4. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.196
  Допаѓања:
  38.040
  Пол:
  Женски
  Можат да се префрлат и сите мислења што овие два дена се дискутираше во темата за приватните клиники. Имаше квалитетни мислења.

  Јас не поддржувам бирање начин на породување, има кој за тоа да одлучува.
  Се породив природно во Чаир, и повторно таму би родила.
   
  На Freyja, Sfera, jacqueline.s и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.198
  Допаѓања:
  4.383
  Пол:
  Женски
  На cresa-jagoda, stevemila, fana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Vennera.aa

  Vennera.aa Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2014
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  7.564
  Пол:
  Женски
  Јас се породив на државна во Охрид, како прворотка бев преплашена и на докторката што ме пораѓаше последниот месец кога одев на ЦТГ буквално ја молев да ми закаже за царски зошто сум голем паничар и мислев дека нема да можам да се носам со процесот на природно породување, а таа упорно ме одбиваше и еднаш ми кажа да си моја ќерка последно што би ти направила е царски од тогаш повеќе не спомнав ни ц од царски. Породувањето ми помина како песна отидов на преглед кога веќе бев 4 прсти отворена ме задржаа во предродилна во 14 часот првите болки ми почнаа во 17 часот на веке 7 прсти отворена кога ми го пукнаа и водењакот во 19:05 на свет дојде синко мој. Во 21ч ми го донесоа го ставив да цица а веќе во 22ч бев на нозе со него во раце. Уште сто пати да раѓам би раѓала природно секако не дај боже доколку не би морало да биде поинаку

  http://pharmanews.mk/carski-rez-rizik-za-majkata-bebeto/
   
  Последна измена од модератор: 30 јули 2017
  На flower30, Freyja, Sfera и 11 други им се допаѓа ова.
 7. Marlana

  Marlana Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2017
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  417
  Пол:
  Женски
  Уште десет деца да треба да родам би родила природно. Самиот чин на раѓање е прекрасен и секоја жена треба да го доживее . Мислам дека девојките во денешно време се преплашени од самиот чин на раѓање попади слушање на непотребни разговори и собирање на информации кои не се корисни кога ќе дојди самиот чин на раѓање. Сепак секоја жена си одлучува на кон начин ќе биде нејзиниот начин на раѓање секоја жена дали со царски или на природен начин природата ја скроила да биде најдобрата мајка на светот. Девојки само храбро и на секоја одделно и честитам за тоа како станала мајка :inlove:
   
  На La diabla, mssuniquee, Sfera и 16 други им се допаѓа ова.
 8. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  4.278
  Допаѓања:
  20.153
  Пол:
  Женски
  Со закажан царски во приватна, немаше можност за природно.
  За темата дали форсираат царски во приватните, еден период и јас такво мислење имав. Но со оглед на тоа што многу блиски се породија во истата болница природно, кај истите доктори, сметам дека не е оправдано тоа мислење.
   
  На Annath, m.i.g, Kaetana и 6 други им се допаѓа ова.
 9. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.250
  Допаѓања:
  22.993
  Пол:
  Женски
  Немa шaнсa дa пoсaкaм дa ме oперирaaт:shake: иaкo целo телo ми се згрчувa oд стрaв oд прирoднo и oд тoa кoлку мнoгу ќе бoли, немaм хрaбрoст дa oдберaм oперaцијa. Привaтнo не би oделa бидејќи е прескaпo. Зa зaкaжувaње нa рaѓaње имaм кaжaнo декa ми личи кaкo зaкaжувaње термин зa шминкa:tmi:. Сумaрнo: Ќе се пoрaѓaм прирoднo вo држaвнa кaкo милиoн жени пред мене. Сo леснo нa сите:hug:
   
  На flower30, Arthur, LanaDelR и 8 други им се допаѓа ова.
 10. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.057
  Допаѓања:
  20.701
  Пол:
  Женски
  @fana Царскиот рез ако е со индикации секогаш се закажува и тоа порано од терминот. Ако зборуваш за царски рез по желба на трудницата тоа е друго.:)
   
  На Vennera.aa, Annath, Kaetana и 3 други им се допаѓа ова.
 11. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.250
  Допаѓања:
  22.993
  Пол:
  Женски
  Дa дa, вo прaвo си. Зa желбите збoрувaм:D
   
  На Vennera.aa и forumce им се допаѓа ова.
 12. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.078
  Допаѓања:
  64.665
  Пол:
  Женски
  Природно во државна болница, односно во Чаир. Еве ме скоро почеток на 7ми месец и без мислење пак ке раѓам таму, пак ке пробам природно и да речат дека пак е бебето 4+, чим едно толкаво излегло ке може уште едно :D Задоволна сум и од доктори, услови, хигиена и се. Оправдувам царски рез доколку има индикации за истиот, ако мора мора.
   
  На Freyja, Lolipop23, Annath и 10 други им се допаѓа ова.
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.596
  Допаѓања:
  132.921
  Пол:
  Женски
  Две деца, две цезареи во државна клиника. Да можев да бирам, и да зависеше од мене, природно би се пораѓала, ама ете, не се отворав воопшто. Со првото мораше итно да ме оперираат заради бебето, оти веќе беше ризично да ме чекаат, а не се отворив повеќе од два прсти. Со второто ми дадоа провокација да се отворам, максимум три прсти се отворив, решија да не ме чекаат, оти веќе еднаш сум оперирана, па да не дојде до пукање на матката.
  Опоравувањето ми беше потешко после втората операција, пред се' поради тоа што изгубив многу крв, имав дополнителни стресови (земјотресите во Скопје во тој период, мајка ми заврши на интензивна на кардиологија, раната потешко ми заздравуваше).

  Операција е операција, и сметам дека треба да се примени само при апсолутни индикации. Пак ќе кажам, да можев да бирам и да одлучувам, особено да можев да контролирам дали ќе се отворам или не, предност давам на природно породување.
   
  На Dust, Freyja, bittersweet и 17 други им се допаѓа ова.
 14. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.876
  Допаѓања:
  30.226
  Пол:
  Женски
  Ќе се пораѓам приватно, зошто за среќа имам некои привилегии. Сакам да биде природно, ама за жал синко цело време е со газот долу и не сака да чуе да се сврти, а докторката што ме води вика тешко дека ќе се сврти зошто нозете ги држи исправени пред фацичка, а имам и срцевидна матка, па како поминува времето шансите да се сврти се скоро минимални:(. Ќе видиме што ќе каже и докторот што ќе ме пораѓа.
   
  На Dust, Bozica1980, Vennera.aa и 9 други им се допаѓа ова.
 15. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.554
  Допаѓања:
  6.278
  Пол:
  Женски
  Jas ke kazam za mojata sestra na koja dvete deca I se so carski rez I sega e bremena za treto dete I dr uste na pocetokot I kazaa oti ke mora carski rez I samo kaza of lele pak li secenje pak li operacija za prvoto ne se otvarase I morase so iten carski rez da se porodi za vtoroto oti nemase mi dve god od prviot carski rez I za tretoto pak ke mora so carski jas isto ke moram so carski rez da se poragam sega ako ostanam bremena zaradi operaciite sto gi imam na stomakot taka mi rekoa dr
   
  На LadyC и fana им се допаѓа ова.
 16. Igle

  Igle Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.081
  Допаѓања:
  13.471
  Пол:
  Женски
  Јас планирам природно во приватна болница, како ќе излезе ќе споделам искуство отпосле. За мене природното е онака како што треба да течат работите, царски рез е операција која се прави ако има индикација и потреба.
   
  На Annath, kikin, Kaetana и 6 други им се допаѓа ова.
 17. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.816
  Допаѓања:
  24.875
  Пол:
  Женски
  2спонтани пораѓаи во државна болница Прилеп во период од 3години и 4месеци. Што би рекла докторката како по книга. Без епидурал, провокации или било што друго. Поголемиот дел од болките ги држев дома за да и двата бидат брзи, без лежење во предродилна.. Буквално " појдов и се породив". На нозе веднаш , после задолжителните два часа во родилна.. Задоволна од персонал и од целата нега после согласно условите во државна институција.. Во приватна сигурно ќе имав туш, тв, храна по избор. Но три дена можам да поминам со алтернатива. Препорака моја до идите родилки, ако се е во ред дс си одст спонтсно, ако не дај боже има индикација тогаш царски. Информации има достапни дп сите, сигурно ги прочитале бенефициите и маните на двата начини.
   
  На Lolipop23, Vennera.aa, Annath и 8 други им се допаѓа ова.
 18. i-v-a-n-4-e

  i-v-a-n-4-e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2011
  Пораки:
  606
  Допаѓања:
  1.115
  Пол:
  Женски
  Еден царски на гак пред 5 месеци.Исто и јас сакав природно ама не се отворив доволно, а плус три дена со пукнат водењак. Значи ме чекаа док да се отворам повеќе ама пулсот ми отиде над 100 откуцаи и притисокот ми се качи и ме зедоа на итен царски. Инаку сума сумарум многу сум задоволна од Гак, здравје за второ повторно таму
   
  На Freyja, Vennera.aa, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
 19. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  5.734
  Допаѓања:
  79.059
  Пол:
  Женски
  Царски сум во приватна поради индикации (итно задржана поради снемување на плодова вода) и истото ми е потврдено и од матичниот (кој поддржува државни болници, не приватни) уште пред да одам на последната контрола во Систина (кога и ме задржаа) дека плодовата вода драстично се намалува.
  Нареден пат и да може природно само царски би одбрала сама .
   
  На CameliaMiller, Vennera.aa, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
 20. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.596
  Допаѓања:
  249.383
  Пол:
  Женски
  два природни порагаја во државна(т.с гратската болница кај нас).Лесно поминав иако и пред двата пораѓаја барав царски ама никој жив не ми ја фермаше желбата :D

  ако еден ден раѓам пак мислам дека царски ке изберам.Незнам ни самата зошто толкав страв имам од природното иако мн лесно се породив
   
  На Lolipop23, Vennera.aa, Annath и 7 други им се допаѓа ова.