1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Србија и Босна и Херцеговина под вода

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Lilit, 17 мај 2014.

 1. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.582
  Допаѓања:
  124.597
  Имаме еден куп теми за проста и дневна политика, но ништо за овие настани кои се најважни и се гледање малку повеќе пред сопствениот нос.

  Нејсе, на темава може да пишувате за сите нови случувања околу оваа непогода.
  Истовремено може да споделувате за секакви акции и можности за помош на настраданите (иако се поклопува како тема за хуманитарни акции).

  http://a1on.mk/wordpress/archives/331271

  Се чини под цинизмот за новиот светски поредок и на име на паранојата се покриваат навистина реални и возможни работи. Експеримент, тревога или не знам веќе што, голем дел од луѓето, интересно веќе и експерти се убедени дека е се освен природна непогода.

  Во Недела ќе бидат поставени пунктови, не сум информирана каде и од колку до колку часот, но веројатно до утре информацијата ќе се рашири прецизно и ќе знаеме. Можете да донирате вода,ќебиња, средства за лична хигиена,пелени и храна.
   
  На ines.h, daylight и Scar.Tissue им се допаѓа ова.
 2. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
  ПОМОШ ЗА СРБИЈА
  Утре на плоштад Македонија во 12 часот, ќе има акција за собирање на млеко во прав, пелени, облека, вода, ќебиња .... се оноа што мислите дека на соседите од Србија ќе им е од помош.
  Бидете хумани, и воедно споделете го овој пост на вашиот ФБ профил, за што повеќе луѓе да бидат инфомирани за утрешната хуманитарна акција.
   
  На malecka91 и gangstergirl им се допаѓа ова.
 3. gangstergirl

  gangstergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2013
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  88
 4. BV87

  BV87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  80
  Еве наша страна на фб за помош за настраданите во Србија и Босна па кој сака и кој колку може да помогне https://www.facebook.com/groups/8049422 ... 4/?fref=nf
  Секоја чест на сите доброволци пред Комбак Арена :clap:
   
 5. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.540
  Пол:
  Женски
  Поарно нека кажат каде се тие пунктовите, да донирам таму облека,храна, од каде знам во чиј џеб ќе одат парите донирани преку интернет.
   
 6. Tori1

  Tori1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2013
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  95
  ПОМОШ ЗА СРБИЈА
  Утре на плоштад Македонија во 12 часот, ќе има акција за собирање на млеко во прав, пелени, облека, вода, ќебиња .... се она што мислите дека на соседите од Србија ќе им е од помош.
  Бидете хумани, и воедно споделете го овој пост, за што повеќе луѓе да бидат инфомирани за утрешната хуманитарна акција!
   
  На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  3.059
  Допаѓања:
  55.912
 8. KatFem

  KatFem Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2014
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  657
  Средствата кои е пожелно да се донираат
   

  Прикачени фајлови:

 9. Kacjushka

  Kacjushka Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  169
  Херцеговина не е под вода зашто... не е погодена од поплави. Ако запазуваме детали.
   
 10. gangstergirl

  gangstergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2013
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  88
  Со повикување на бројот 143 400 донирате по 100 денари за настраданите во поплавите.
   
 11. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.984
  Пол:
  Женски

  Прикачени фајлови:

 12. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.560
  Пол:
  Женски
 13. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.881
  Отворена е и жиро сметка на Црвебиот крст за донации за настраданите:
  http://www.novini.mk/read/807120/cr...-telefonska-linija-za-donacii-za-srbija-i-bih

   
 14. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.358
  Браво за темава и за кажаново Lilit!!! :clap:

  Воедно ваквите настани треба да им бидат опомена на сите народи дека нема заебанција кога планетата Земја и елементите ќе земат збор!

  Наместо да се курчиме со политики и патриотизми ќе биде подобро да се преиспита кои се ранливите делови на регионот, како да се обезбеди обилна и ефтина а квалитетна храна и вода за пиење како и бесплатна неограничена или барем ефтина енергија(сонце, ветер....). Тастатурава пена ми фати од чукање за ова... :@
  Ама не, нас ни е побитно името, каде бил закопан Александар Македонеро, на другите зошто не им е официјален јазикот низ цела земја, на третите им беше побитно Косово, на четвртите зошто сме се викале Македонија... сето тоа станува тоооолку небитно кога ќе се случат вакви работи како поплавата, земјотреси, цунамија, тонечки дупки, вулкани...

  Лично не мислам дека ова има врска со некакви HAARP системи за контролирање бранови, а и да има, суштински не менува многу. Политичарите но и народот на балканот веќе 2 децении губи скапоцено време со спорадични работи, а настаните и катастрофите си подаваат рака едни на други сè позабрзано.
  Сето ова време ширум балканот можеа толку одбранбени ѕидови, одводни канали, сончеви централи, ветерници за струја, супербрзи железници да се изградат - ама они градеа политики и традиции.
   
  На kate21, Unica, darcy и 2 други им се допаѓа ова.
 15. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.180
  Пол:
  Женски

  Се согласувам, со природата човек не може да си игра играчки, повеќе од јасно е сето тоа што се случувало низ светот, со отварање на дупки на земјата и сл.
  Во врска со второто, на човека секогаш му текнува дека тоа е важно, кога веќе има некаква катастрофа, до тогаш се тера политика, бизнис и др.
  Дали има врска со тие системи ова, човек веќе не може да верува, не може да биде сигурен, која е вистинската причина за поплавиве.Човек се ќе прочита, чуе и види.

  Кроце со тастатурата, да не ти се стопит, па ќе треба нова да купуваш :lol:
   
  На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
 16. natemila

  natemila Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.533
  Допаѓања:
  8.437
  Пол:
  Женски
  Жалосно :(
   
 17. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  5.084
  Допаѓања:
  4.479
  Пол:
  Женски
 18. KatFem

  KatFem Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2014
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  657
  КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ДОНИРАТЕ ПОМОШ ЗА ЖРТВИТЕ ОД ПОПЛАВИТЕ?

  Македонските граѓани самоиницијативно се организираат за помош на настраданите лица во поплавите во Србија и во Босна. Ова се пунктовите за кои засега е сигурно дека утре (недела) ќе бидат поставени во повеќе општини во земјава:

  Општина Аеродром – 10 часот, на ширинката кај Мајчин дом, до малата црква

  Плоштад Македонија – 12 часот

  Куманово – 11 часот – 14 часот, плоштад

  Населба Автокоманда – 11 часот, пред Римес (на коцката)

  Велес – 15 часот, фондација „Фокус“ (зграда на НВО, наспроти градинката во Дворови)

  Битола – 12 часот, плоштад Магнолија

  Тетово – од 9 до 11.30 часот, пред центарот за култура „Иљо Антески – Смок“

  Кисела Вода – во текот на целиот ден, ул. Стојан Стојановски, зад магацините на Славија, до пругите

  Воедно, со вртење на бројот 143 400 од било кој мобилен оператор можете да донирате 100 денари за акцијата за помош на настраданите.

  Граѓаните апелираат дека треба да се внимава што се донира. Ова се списоците на работи кои засега им се најпотребни на оние што останаа без покрив над главата по катастрофалните поплави.
   
 19. Be-yO-nCe

  Be-yO-nCe Популарен член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  1.285
  Допаѓања:
  5.910
  Пол:
  Женски
  Жалнооо,жално!Во Битола никој ништо не се интересира,ниту се организира нешто барем јас не сум запознаена.А темава многу ме засега бидеќи имам роднини во Врање и брачед што беше на терен некаде надвор од обреновац,се градеше тунел.Сеуште не знаеме како е ;(
   
 20. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.540
  Пол:
  Женски
  Ќе има утре собирна акција на плоштадот Магнолија во 12 сатот на пладне.