Средношколски бојкот на наставата поради загадениот воздух

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Feminka22, 19 декември 2019.

 1. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.890
  Допаѓања:
  19.622
  Пол:
  Женски
  Утре 20.12.2019 е најавен средношколски протест поради аерозагадувањето од кое сите си патиме.Предводник на протестот е Грета Тунберг.
  Има поддршка и од невладини организации, но за жал учениците се притиснати и присилени од директорите да не протестираат.
  Јас сум една од тие кои утре ќе протестираат и во 17h и во школо.И врз нас проба до максимум да се изврши притисок со закани од типот на намалено поведение, неоправдани изостаноци и така.
  Ме интересира, вие како родители, како средношколци што мислите за ова?Дали би ги поддржале своите деца утре и би застанале позади нив, и дали средношколците ќе протестираат?
   
  На sj *O*, Amellie13, The Saturdays и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Asdasovski

  Asdasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2019
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.598
  Вoзрaсните aкo се грижaт зa свoите децa некa си прoтестирaaт пред влaдa, a децaтa дa не се злoупoтребувaaт oд зaбегaните здруженијa и фoндaции кoи имaaт пoлитички бoи a не грижa кoн oкoлинaтa.
  Нa децaтa местoтo им е вo училиште.
   
  На mime87 и Abeja им се допаѓа ова.
 3. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  2.268
  Допаѓања:
  11.645
  Пол:
  Женски
  Ако, ова е потребно, мислам дека треба да се преземаат вакви мерки наместо само зборења по социјални мрежи и по некој мирен протест.
  А заканите со намалени поведенија и неоправдани се чисти глупости и тотално небитни во споредба со проблемов од кој сите си страдаме.
  Мило ми е што млади луѓе се толку свесни и размислуваат порационално од многу возрасни што на шала си ги сфаќаат овие теми.
   
  На sj *O*, Peperutce1115, Amellie13 и 6 други им се допаѓа ова.
 4. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.220
  Допаѓања:
  50.552
  Пол:
  Женски
  Поддржувам. Ве молам не го земајте во предвид коментаров на пресмешниов погоре што пишал дека протестиве се политички, пошо можете да претпоставите за каков лик се работи уште кога ќе му го видите аватарот.
  Мило ми е младите што се свесни за проблемите. Заканите за намалено поведение ич нека не ве допираат. Уствари може да ми објасне некој што е тоа намалено поведение, пошо со години се закануваат со него, а не сум чула некој да има последица негативна.
  На младите сепак останува светот. Баш ми е мило што има револуционерни деца што имаат поголеми амбиции од тоа да седат на секој час да ги пишуваат сите домашни од учебниците кои деновиве се во фокус поради големите контроверзии со нив, и што не им се улизуваат на професорите во ова срање образование. Протестот е човеково право. И силата е во мнозинството.
   
  На sj *O*, Lolipop23, Peperutce1115 и 13 други им се допаѓа ова.
 5. DevilGirl212

  DevilGirl212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2019
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  1.255
  Пол:
  Женски
  Јас трета година средно ја завршив со намалено поведение на незадоволително (1), па пак денеска сум на факултет запишана, така да немојте да им се плашите на тие закани за намалено поведение.
   
  На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.829
  Допаѓања:
  161.230
  Пол:
  Женски
  Да беше некој протест за името, или контрапарада за семејни вредности со попови и сестри на чело, или хулигански собир на кој ќе го мафтаат твоево знаме со поминат рок и ќе урлаат „смрт за шиптари“ - ти и тие ко тебе би се гордееле со децата што ќе излезат од школо за такви гадости. Ама, кога излегуваат за образование или загадување - баш тогаш им е местото во училиште, злоупотребени се, ескивираат итн.
  Безидејни конзервативни роботи со фиктивни вредности на пиедестал, не можат никогаш да ги сфатат приоритетите кои им значат на млади реални луѓе со вистински грижи и идеали. Ништо не е сменето, истиот тип на луѓе ги тресете истите глупости како и за средношколски пленум пред неколку години, без разлика во време на која влада се случува некаков бунт од млади луѓе.
  Целосна поддршка за децата и нивната мисла.
   
  На RainbowButterfly, sj *O*, Peperutce1115 и 19 други им се допаѓа ова.
 7. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.220
  Допаѓања:
  50.552
  Пол:
  Женски
  Сега читам на темата, Прва детска амбасада Меѓаши околу заканите кон учениците за намалени оцени (пази, оцени нешто кое нема врска со протестиве туку само со знаењето на ученикот по одреден предмет ) дава свој коментар децата да не потпаѓаат под такви уценувања и дека тие имаат право да се здружуваат во протести.
  Децата кои остануваат на школо и "не сакаат да си прават проблеми" и си го тргаат газот се овие возрасни кои денес немаат емпатија и против кои вие средношколците денес протестирате.
   
  На sj *O*, AngIv, Victorian и 3 други им се допаѓа ова.
 8. MeckaCia

  MeckaCia Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2016
  Пораки:
  608
  Допаѓања:
  1.249
  Пол:
  Женски
  потполно го подржувам бојкотот, секој има право на глас и секој има право на бојкот... а професорите кога протестираа за нивните плати воопшто не беше битна наставата и тоа дали ке ги имаат вкупно сите часови колку што треба, а сега кога средношколците се бунат закани на сите страни, морало сите часови да бидат одржани, не смеело да се губи настава, немале право на протест бла бла.... глупости
   
  На sj *O*, Peperutce1115, AngIv и 4 други им се допаѓа ова.
 9. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  9.868
  Допаѓања:
  125.467
  Пол:
  Женски
  Протестирате средношколци? :D Како не ја видов темата со време да кажам дека ве поддржувам. Која иднина ќе ја имаме ако немаме воздух за дишење, а младината ни е иднината. (highfive) Плус то, еден петок е на глобално ниво, оти да не бидиме дел од тоа? И нека стани навика дур не се напрај промена.

  Уште јас кога бев средно имаше многу протести и штрајкови тој период, и дел ги поддржав лично, е сега шо сакам да кажам е деца ова не го прајте за сопствени цели, за бегање од тест или да си намалите број на часови и после место на протест да си заминете дома. Оти кога бев јас многу ги имаше шо низ толпа се мушнаа за дома или идеа до Епинал оти таму такси можеа да фатат. Или кога имавме штрајк и седевме во двор, некои не идеа оти "посекако штрајкувате". Пошто целта не е да не си во училиште туку да се залагаш со некаква идеја и да бидиш присутен. Приоритети еден вид да укажиш, дека ти не можиш да дишиш и дека то ти е најбитно во моментов.
   
  На sj *O*, Peperutce1115, nightingale и 11 други им се допаѓа ова.
 10. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  13.385
  Допаѓања:
  134.865
  Пол:
  Женски
  Го поддржувам протестот. Браво за идејата. :)

  Нас не тераа у средно да протестираме зашо директорот се сменил ради партиски глупости |(|(|(, а сега за загаден воздух не им дозволуваат. |(
  Абе ајде. |(|(
  Иако школото кај шо учев не е ни спомнато, ние секад ван света бевме, не верувам ни дека ќе се приклучат...
   
  На sj *O*, BlackMistery, MrenaRiba и 9 други им се допаѓа ова.
 11. Asdasovski

  Asdasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2019
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.598
  Ај првo читaјте штo сум пишaл пoсле кoментирaјте.
  Фaлa пријaтнo, никoј не е прoтив прoтестите, нo пoвтoрнo ќе бидaт кoгa некoј oд гoре ќе им кaже кoгa се пoгoдни a кoгa не.
  И дa oстaнувaм нa стaвoт декa децa не требa дa прoтестирaaт.
  Кoгa се немa нештo пaметнo дa се кaже се oди нaдвoр oд темa... Кoј тукa спoмнa пoпoви трaдицa и сл.
  Oфрoуд sjws
   
  Последна измена: 20 декември 2019
  На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.220
  Допаѓања:
  50.552
  Пол:
  Женски
  Ако толку многу се разбираш од политика земи исчитај закон да видиш како им е загарантирано правото на протест на средношколците, а не овде да тресеш зелени. Уште лупнал сонце на вергина на аватар, жив циркуз си.
  Баш му е гајле на средношколците за твојот заостанат став. Они се секираат да можат да дишат, ти земи прочитај малку дали е аце македонски најден и солуненаш.
   
  На sj *O*, Golden, Amellie13 и 8 други им се допаѓа ова.
 13. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.943
  Допаѓања:
  37.380
  Пол:
  Женски
  Ракот со каква политичка позадина е ?
   
  На RainbowButterfly, sj *O*, Peperutce1115 и 9 други им се допаѓа ова.
 14. Asdasovski

  Asdasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2019
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.598
  Пaк не се држите дo темaтa и oдите oфрoуд, oстaнувaм нa стaвoт декa децa мaлoлетни не требa дa прoтестирaaт си имaaт рoдители.
  А зa твoите рaсистички кoментaри немaм кoментaр.
  @lovestoneddd кaде спoмнaв декa сум прoтив прoтести ? Пaк ниски стрaсти oф леле.
   
  Последна измена: 20 декември 2019
  На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.220
  Допаѓања:
  50.552
  Пол:
  Женски
  Важи, разболувањата од загаденост само од 18 нагоре.
  Подолу дел од коментарот на детската амбасада Меѓаши каде се вели Македонија која патем е потписничка земја на конвенцијата за правата на детето, гарантира здрава средина за живеење на СЕКОЈ граѓанин на државата, а не на секој полнолетен граѓанин, така да на кој не му е исполнето ова право има право на протест? Што не ти е јасно? Како не ви е срам, заради парите што ги лапате да умираме од рак, па најмладиот со рак на бели дробови беше 17. На децата и јас се слагам дека местото им е во училиште. Да немаат децата вакви срања дури растат, а не на 17 години да се разболуваат од рак. Надвор прст пред око не се гледа он збори за школото. Село гори баба се чешла.
   

  Прикачени фајлови:

  На sj *O*, Peperutce1115, AngIv и 6 други им се допаѓа ова.
 16. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  1.522
  Допаѓања:
  2.797
  Пол:
  Машки
  Браво за деците. И од мене имаат поддршка.
  На стариве не им текнува, па мора на младите.
   
  На sj *O*, Feminka22 и Mantub им се допаѓа ова.
 17. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.693
  Допаѓања:
  12.095
  Пол:
  Женски
  Поддршка најголема од мене. А на наставниците кога бараа плати им одговараше штрајкување, сега не, а? Ех бе народе прост!!!!
   
  На sj *O*, Feminka22, Mantub и 2 други им се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.105
  Допаѓања:
  175.709
  Аааа... тоа ли беше што го видов пред два саати...
  Ако имаа појма за што се излезени тие деца, јас ја! :D
   
  На mime87 и Feminka22 им се допаѓа ова.
 19. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.112
  Пол:
  Женски
  Протестирате или само не одите во школо? :D
  Инаку, активностите се дел од светско движење и срамота е што наставниот кадар во мк се обидува да ги опструира. :D
   
  На sj *O*, Mantub, referentka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  12.985
  Допаѓања:
  294.297
  Првите два реда од децата беа на протест.
  Останатите се јаваа, се буткаа, си ги тргаа ранците..
  Несериозни:D
   
  На Feminka192, Mantub, Cherry333 и 1 друга личност им се допаѓа ова.