1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Средство против крварење на непцата на забите

Дискусија во 'Лице' започната од Cvet1, 19 јануари 2011.

 1. Cvet1

  Cvet1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  6
  Хелоооо форумџики
  Јас имам гингивитис на забите и ми се создаваат забни џебови и таму ми се собира храната и после ми крварат непцата. Знаете ли некое средство или паста за заби против тоа?
  Тенкјууууууууу:)))))
   
 2. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Хммм мислам дека паста нема да го реши тој проблем. Прашај го стоматологот тој ќе ти каже како можеш да го решиш проблемот. И мене ми тече крв од непцата и мојот матичен ми кажа дека тоа е нормално и убаво да тече крв, но сега кај тебе со тие забни џебови незнам колку е убаво.
   
 3. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  242
  Џебовите се прават кога ќе ти остане храна меѓу забите и со самото миење на забите не може да се извади храната меѓу нив. Два пати миење на забите и користење на конец секој ден го решава овој проблем.
   
 4. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  LACALUT aktiv колку што знам е против крварење на непцата(или така нешто), ја користи брат по препорака од стоматологот и така нешто му беше намената, за зајакнување на непцата, против крварење... :?:
   
  На lily-prune му/ѝ се допаѓа ова.
 5. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  ^ Точно. Пастава е одлична, само не се користи нон-стоп туку на месец користење се прави пауза. Помага многу ;)
   
  На LittlePinky и Seznajka2 им се допаѓа ова.
 6. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  327
  На стоматолог појди, ќе ти ги истиска непцата!
   
 7. happygirl

  happygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  4.199
  Допаѓања:
  21.541
  Пол:
  Женски
  И јас го имам истиот проблем, само што немам забни џебови. Мојот стоматолог ми рече почесто да си ги мијам забите. И така е, кога повеќе пати во денот ги измијам , не ми тече крв.
   
 8. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.892
  Пастава на мене, ама ич ич ич ич ИЧ не ми помогна, подобри резултати со Колгејт имам, отколку од неа што е специјална за вакви случаи! :@

  Повеќе витамин Ц, темелно чистење на забите, и тоа со четката повеќе горе-доле и кружни движења, и користи забен конец, исклучиво од аптека!!!
   
  На Cvet1 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Исто така многу е важно четкањето на забите. Мене ми кажа стоматологот, колку и да боли и да течи крв да се четкаш силно тука и после неколку миења стварно веќе не крвариш :)
   
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.496
  Допаѓања:
  195.456
  Пол:
  Женски
  Не е баш нормално и убаво да тече крв од непцата, тоа е почетен знак за пародонтопатија. Не знам што ти кажал стоматологот, ама тоа не е нормална состојба. Најважно е да се утврди причината за крварењето, а оние што веќе имаат џебови, потребно е редовно одење на стоматолог и соодветно третирање. Пастата е само помошно средство.
   
  На LittlePinky и Strumfeta93 им се допаѓа ова.
 11. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  Исто разбрав помагало и хидроген 3% од аптека за плакнење уста. не сум пробала сеуште, ама во план ми е.
   
 12. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.688
  Ништо нема да ти помогне може само заради превенција да користиш нешто.значи мора редовно да одиш на стоматолог за ти ги исчисти џебовите-да ги искеретира а ти мора да користиш конец за чистење на забите.за да не ти се задржува храна купи си физиолошки раствор од аптеките евтин е и шприц со игла,ке шприцаш секоја вечер меѓу забите за да ти излезе убаво храната.и хидрогенот помага,но не е решение-МОРАШ НА СТОМАТОЛОГ! gOOD LUCK
   
 13. al4e

  al4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2011
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  11
  јас имав таков проблем кога бев бремена, стоматологот ми ре4е да ги плакнам со хидроген 3% и после тоа да ги мачкам со гингивал маст. Мене ми помогна
   
 14. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Доколку крварењето е доста долго обавезно посета на стоматолог. Во спротива може да дојде до губење на забот.
  Општо здраво за непцата е гаргарата и внимателно, многу внимателно миење.

  За гингвитис е сосем нормален симптом лошиот здив и вцрвенети непца. Дури и течење на крв е нормална појава. Доколку веќе толку иритира подобро е да не се советуваш за ова на форум туку на стоматолог. Здравјето пред се, не?
   
 15. suzan-33

  suzan-33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2010
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  13
  За џебови и крварење на непцата единствен спас е редовна посета на стоматолог чистење на непцата забен каменец и полирање 2 пати годишно конзумирање на Вит ц 1000 мг миенје на забите со помека четка паста Парадонтакс и забен конец се надевам помогнав бидејки со години си го имам овој проблем. :)
   
 16. M.a.r.i.l.y.n

  M.a.r.i.l.y.n Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  722
  Мајка ми го имаше истиот проблем и забарката и препорача ампули со витамин ц (така некако се викаа не ме фаќајте за збор). Знам дека се втриваа на непцата мислам секоја вечер и за кратко време мајка ми повеќе го немаше тој проблем. Прашајте во локалната аптека и пробајте, евтино е и немате што да загубите ;)
   
 17. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  119
  LACALUT aktiv ,но и гингивал гелот е многу ефикасе пробај,ако не зошто не појеш на стомотолог,тој подобро ќе ти каже ;)
   
 18. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  [​IMG]
  [​IMG]
  покрај пастата на Лакалут почнав да ја користам и нивната четка исто така Лакалут актив специјално е изработена за проблематични непца со продолжени влакненца како микроиглички и да ви кажам само колку е супер, воопшто не чувствуваш дека четкаш, мека е и нежна, а чисти невидено добро, ептен сум задоволна,исто така и од пастата, не ги менувам за жива глава.

  покрај паста треба да се внимава и на четката со која миеме заби, бидејќи некои четки се многу тврди и агресивни за нежни непца кои се подложни на крварење.
   
  На LittlePinky и Hipster им се допаѓа ова.
 19. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  5.614
  Допаѓања:
  4.956
  Пол:
  Женски
  Редовно плакни ја устата со Бетадине или Хексорал, ако не ти помогне оди на Стоматологија, 3 спрат болести на уста и парадонтоза.
   
 20. Janistika

  Janistika Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  mene mi krvarea sekoj den koa gi miev zabite ali pred 1 mesec kupiv edna krema so se ma4ka posle mienje na zabite i 4 dena ne ti te4e krv pa posle pak se me4kas :D

  [mod-kirilica:2i03jz3t][/mod-kirilica:2i03jz3t]