1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Средство против крварење на непцата на забите

Дискусија во 'Лице' започната од Cvet1, 19 јануари 2011.

  1. Cvet1

    Cvet1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    6
    Хелоооо форумџики
    Јас имам гингивитис на забите и ми се создаваат забни џебови и таму ми се собира храната и после ми крварат непцата. Знаете ли некое средство или паста за заби против тоа?
    Тенкјууууууууу:)))))
     
  2. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Хммм мислам дека паста нема да го реши тој проблем. Прашај го стоматологот тој ќе ти каже како можеш да го решиш проблемот. И мене ми тече крв од непцата и мојот матичен ми кажа дека тоа е нормално и убаво да тече крв, но сега кај тебе со тие забни џебови незнам колку е убаво.
     
  3. angie

    angie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    242
    Џебовите се прават кога ќе ти остане храна меѓу забите и со самото миење на забите не може да се извади храната меѓу нив. Два пати миење на забите и користење на конец секој ден го решава овој проблем.
     
  4. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    LACALUT aktiv колку што знам е против крварење на непцата(или така нешто), ја користи брат по препорака од стоматологот и така нешто му беше намената, за зајакнување на непцата, против крварење... :?:
     
    На lily-prune му/ѝ се допаѓа ова.
  5. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    ^ Точно. Пастава е одлична, само не се користи нон-стоп туку на месец користење се прави пауза. Помага многу ;)
     
    На LittlePinky и Seznajka2 им се допаѓа ова.
  6. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    На стоматолог појди, ќе ти ги истиска непцата!
     
  7. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    21.753
    Пол:
    Женски
    И јас го имам истиот проблем, само што немам забни џебови. Мојот стоматолог ми рече почесто да си ги мијам забите. И така е, кога повеќе пати во денот ги измијам , не ми тече крв.
     
  8. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Пастава на мене, ама ич ич ич ич ИЧ не ми помогна, подобри резултати со Колгејт имам, отколку од неа што е специјална за вакви случаи! :@

    Повеќе витамин Ц, темелно чистење на забите, и тоа со четката повеќе горе-доле и кружни движења, и користи забен конец, исклучиво од аптека!!!
     
    На Cvet1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Исто така многу е важно четкањето на забите. Мене ми кажа стоматологот, колку и да боли и да течи крв да се четкаш силно тука и после неколку миења стварно веќе не крвариш :)
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Не е баш нормално и убаво да тече крв од непцата, тоа е почетен знак за пародонтопатија. Не знам што ти кажал стоматологот, ама тоа не е нормална состојба. Најважно е да се утврди причината за крварењето, а оние што веќе имаат џебови, потребно е редовно одење на стоматолог и соодветно третирање. Пастата е само помошно средство.
     
    На LittlePinky и Strumfeta93 им се допаѓа ова.
  11. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Исто разбрав помагало и хидроген 3% од аптека за плакнење уста. не сум пробала сеуште, ама во план ми е.
     
  12. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Ништо нема да ти помогне може само заради превенција да користиш нешто.значи мора редовно да одиш на стоматолог за ти ги исчисти џебовите-да ги искеретира а ти мора да користиш конец за чистење на забите.за да не ти се задржува храна купи си физиолошки раствор од аптеките евтин е и шприц со игла,ке шприцаш секоја вечер меѓу забите за да ти излезе убаво храната.и хидрогенот помага,но не е решение-МОРАШ НА СТОМАТОЛОГ! gOOD LUCK
     
  13. al4e

    al4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2011
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    11
    јас имав таков проблем кога бев бремена, стоматологот ми ре4е да ги плакнам со хидроген 3% и после тоа да ги мачкам со гингивал маст. Мене ми помогна
     
  14. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Доколку крварењето е доста долго обавезно посета на стоматолог. Во спротива може да дојде до губење на забот.
    Општо здраво за непцата е гаргарата и внимателно, многу внимателно миење.

    За гингвитис е сосем нормален симптом лошиот здив и вцрвенети непца. Дури и течење на крв е нормална појава. Доколку веќе толку иритира подобро е да не се советуваш за ова на форум туку на стоматолог. Здравјето пред се, не?
     
  15. suzan-33

    suzan-33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    За џебови и крварење на непцата единствен спас е редовна посета на стоматолог чистење на непцата забен каменец и полирање 2 пати годишно конзумирање на Вит ц 1000 мг миенје на забите со помека четка паста Парадонтакс и забен конец се надевам помогнав бидејки со години си го имам овој проблем. :)
     
  16. M.a.r.i.l.y.n

    M.a.r.i.l.y.n Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    722
    Мајка ми го имаше истиот проблем и забарката и препорача ампули со витамин ц (така некако се викаа не ме фаќајте за збор). Знам дека се втриваа на непцата мислам секоја вечер и за кратко време мајка ми повеќе го немаше тој проблем. Прашајте во локалната аптека и пробајте, евтино е и немате што да загубите ;)
     
  17. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    LACALUT aktiv ,но и гингивал гелот е многу ефикасе пробај,ако не зошто не појеш на стомотолог,тој подобро ќе ти каже ;)
     
  18. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    [​IMG]
    [​IMG]
    покрај пастата на Лакалут почнав да ја користам и нивната четка исто така Лакалут актив специјално е изработена за проблематични непца со продолжени влакненца како микроиглички и да ви кажам само колку е супер, воопшто не чувствуваш дека четкаш, мека е и нежна, а чисти невидено добро, ептен сум задоволна,исто така и од пастата, не ги менувам за жива глава.

    покрај паста треба да се внимава и на четката со која миеме заби, бидејќи некои четки се многу тврди и агресивни за нежни непца кои се подложни на крварење.
     
    На LittlePinky и Hipster им се допаѓа ова.
  19. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Редовно плакни ја устата со Бетадине или Хексорал, ако не ти помогне оди на Стоматологија, 3 спрат болести на уста и парадонтоза.
     
  20. Janistika

    Janistika Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    mene mi krvarea sekoj den koa gi miev zabite ali pred 1 mesec kupiv edna krema so se ma4ka posle mienje na zabite i 4 dena ne ti te4e krv pa posle pak se me4kas :D

    [mod-kirilica:2i03jz3t][/mod-kirilica:2i03jz3t]