Средство против крварење на непцата на забите

Дискусија во 'Лице' започната од Cvet1, 19 јануари 2011.

1. Cvet1

Cvet1 Истакнат член

Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    6
    Хелоооо форумџики
    Јас имам гингивитис на забите и ми се создаваат забни џебови и таму ми се собира храната и после ми крварат непцата. Знаете ли некое средство или паста за заби против тоа?
    Тенкјууууууууу:)))))

2. Strumfeta93

Strumfeta93 Популарен член

Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.850
    Хммм мислам дека паста нема да го реши тој проблем. Прашај го стоматологот тој ќе ти каже како можеш да го решиш проблемот. И мене ми тече крв од непцата и мојот матичен ми кажа дека тоа е нормално и убаво да тече крв, но сега кај тебе со тие забни џебови незнам колку е убаво.

3. angie

angie Истакнат член

Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    239
    Џебовите се прават кога ќе ти остане храна меѓу забите и со самото миење на забите не може да се извади храната меѓу нив. Два пати миење на забите и користење на конец секој ден го решава овој проблем.

4. TheKiketoo

TheKiketoo Популарен член

Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    LACALUT aktiv колку што знам е против крварење на непцата(или така нешто), ја користи брат по препорака од стоматологот и така нешто му беше намената, за зајакнување на непцата, против крварење... :?:

На lily-prune му/ѝ се допаѓа ова.
  5. k.i.m

k.i.m Популарен член

Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.729
    Допаѓања:
    5.142
    ^ Точно. Пастава е одлична, само не се користи нон-стоп туку на месец користење се прави пауза. Помага многу ;)

На LittlePinky и Seznajka2 им се допаѓа ова.
  6. Scarlet88

Scarlet88 Истакнат член

Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    320
    На стоматолог појди, ќе ти ги истиска непцата!

7. happygirl

happygirl Популарен член

Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    3.642
    Допаѓања:
    19.156
    И јас го имам истиот проблем, само што немам забни џебови. Мојот стоматолог ми рече почесто да си ги мијам забите. И така е, кога повеќе пати во денот ги измијам , не ми тече крв.

8. Marilyn-Monroe

Marilyn-Monroe Популарен член

Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.872
    Пастава на мене, ама ич ич ич ич ИЧ не ми помогна, подобри резултати со Колгејт имам, отколку од неа што е специјална за вакви случаи! :@

Повеќе витамин Ц, темелно чистење на забите, и тоа со четката повеќе горе-доле и кружни движења, и користи забен конец, исклучиво од аптека!!!

На Cvet1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. k.i.m

k.i.m Популарен член

Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.729
    Допаѓања:
    5.142
    Исто така многу е важно четкањето на забите. Мене ми кажа стоматологот, колку и да боли и да течи крв да се четкаш силно тука и после неколку миења стварно веќе не крвариш :)

10. Annath

Annath Форумски идол

Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    15.760
    Допаѓања:
    133.743
    Не е баш нормално и убаво да тече крв од непцата, тоа е почетен знак за пародонтопатија. Не знам што ти кажал стоматологот, ама тоа не е нормална состојба. Најважно е да се утврди причината за крварењето, а оние што веќе имаат џебови, потребно е редовно одење на стоматолог и соодветно третирање. Пастата е само помошно средство.

На LittlePinky и Strumfeta93 им се допаѓа ова.
  11. d.Darla

d.Darla Истакнат член

Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    157
    Исто разбрав помагало и хидроген 3% од аптека за плакнење уста. не сум пробала сеуште, ама во план ми е.

12. maca99

maca99 Популарен член

Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.667
    Ништо нема да ти помогне може само заради превенција да користиш нешто.значи мора редовно да одиш на стоматолог за ти ги исчисти џебовите-да ги искеретира а ти мора да користиш конец за чистење на забите.за да не ти се задржува храна купи си физиолошки раствор од аптеките евтин е и шприц со игла,ке шприцаш секоја вечер меѓу забите за да ти излезе убаво храната.и хидрогенот помага,но не е решение-МОРАШ НА СТОМАТОЛОГ! gOOD LUCK

13. al4e

al4e Истакнат член

Се зачлени на:
    16 февруари 2011
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    11
    јас имав таков проблем кога бев бремена, стоматологот ми ре4е да ги плакнам со хидроген 3% и после тоа да ги мачкам со гингивал маст. Мене ми помогна

14. Sephora

Sephora Популарен член

Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.468
    Доколку крварењето е доста долго обавезно посета на стоматолог. Во спротива може да дојде до губење на забот.
    Општо здраво за непцата е гаргарата и внимателно, многу внимателно миење.

За гингвитис е сосем нормален симптом лошиот здив и вцрвенети непца. Дури и течење на крв е нормална појава. Доколку веќе толку иритира подобро е да не се советуваш за ова на форум туку на стоматолог. Здравјето пред се, не?

15. suzan-33

suzan-33 Истакнат член

Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    11
    За џебови и крварење на непцата единствен спас е редовна посета на стоматолог чистење на непцата забен каменец и полирање 2 пати годишно конзумирање на Вит ц 1000 мг миенје на забите со помека четка паста Парадонтакс и забен конец се надевам помогнав бидејки со години си го имам овој проблем. :)

16. M.a.r.i.l.y.n

M.a.r.i.l.y.n Популарен член

Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    720
    Мајка ми го имаше истиот проблем и забарката и препорача ампули со витамин ц (така некако се викаа не ме фаќајте за збор). Знам дека се втриваа на непцата мислам секоја вечер и за кратко време мајка ми повеќе го немаше тој проблем. Прашајте во локалната аптека и пробајте, евтино е и немате што да загубите ;)

17. Seznajka2

Seznajka2 Истакнат член

Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    118
    LACALUT aktiv ,но и гингивал гелот е многу ефикасе пробај,ако не зошто не појеш на стомотолог,тој подобро ќе ти каже ;)

18. interesna

interesna Популарен член

Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.917
    Допаѓања:
    671
    покрај пастата на Лакалут почнав да ја користам и нивната четка исто така Лакалут актив специјално е изработена за проблематични непца со продолжени влакненца како микроиглички и да ви кажам само колку е супер, воопшто не чувствуваш дека четкаш, мека е и нежна, а чисти невидено добро, ептен сум задоволна,исто така и од пастата, не ги менувам за жива глава.

покрај паста треба да се внимава и на четката со која миеме заби, бидејќи некои четки се многу тврди и агресивни за нежни непца кои се подложни на крварење.

На LittlePinky и Hipster им се допаѓа ова.
  19. Elence93

Elence93 Популарен член

Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    4.439
    Допаѓања:
    3.730
    Редовно плакни ја устата со Бетадине или Хексорал, ако не ти помогне оди на Стоматологија, 3 спрат болести на уста и парадонтоза.

20. Janistika

Janistika Истакнат член

Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    mene mi krvarea sekoj den koa gi miev zabite ali pred 1 mesec kupiv edna krema so se ma4ka posle mienje na zabite i 4 dena ne ti te4e krv pa posle pak se me4kas :D

[mod-kirilica:2i03jz3t][/mod-kirilica:2i03jz3t]