1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Срце (Едмондо Де Амичис)

Дискусија во 'Книги' започната од smile...100, 3 јули 2012.

 1. smile...100

  smile...100 Активен член

  Се зачлени на:
  12 април 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  За лектира ми е Срце,треба да ја читам книгата ама најискрено ме мрзи.....
  Ако има некој што ја има читано книгата Ве молам да ја раскажете најкратко... Ви благодарам многу Поздрав :)
   
 2. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  881
  Пол:
  Женски
  Прочитај ја нема да зажалиш. Оваа книга ми беше најомиена на твои години. Преубава е книгата.

  Главна личност е деветгодишниот Енрико Ботини. Книгата е раскажана форма на дневник. Кажува за неговите другари во школото и секојдневните случувања на часовите , но и го опфаќа семејниот живот ( својот и на своите другарчиња. За едно дете кажува како ја пишувал својата домашна работа на столица само под слабата светлина на газиената ламба. Неговите родители ( на другарот) биле многу сиромашни. Неговата мајка едвај заработувала за леб. Но сепак неговиот друга бил со одличен успех. Енрико се замислил за неговите можности и удобности спрема оние на другарот. Раскажува за случки од часот по фискултура.
  Секоја приказна во книгата зборува за моралните вредности, љубовта кон пријателите и семејството, за оние на кои им е потребна помош, но и за патриотизамот на малиот Енрико.
   
  На BojanaLegija, Ivana1-5 и smile...100 им се допаѓа ова.
 3. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.196
  Допаѓања:
  8.924
  Пол:
  Женски
  Сега ќе бидеш 6 деветолетка, така? И јас ја имам читано лектирава.
  Искрено, од почетокот можеби ќе ти биде досадна, ама потоа, што повеќе читаш ќе ти биде многу поинтересна и ќе патуваш заедно со лектирата. Зошто да те мрзи, кога ти е досадно таа ќе ти биде најдобар пријател.
  Вреди да се прочита и брзо се чита затоа што е дневник на едно дете Енрико! ;)
  Нема да ти раскажам многу, ќе оставам ти да ја прочиташ и оцениш.
   
 4. tea4e

  tea4e Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2012
  Пораки:
  3.410
  Допаѓања:
  3.148
  Би ти препорачала да не моолиш никој да ти ја раскаше,бидејки никој нема живци 300 страни да прераскажува... :!:
   
 5. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  Книгава е прекраснааа...мислам дека има неколку дела или не не знам амаа се мислам дека имаа....ја читав 3х иии неам зборовиии :inlove:
   
 6. Hkikica

  Hkikica Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  989
  Допаѓања:
  676
  Леле се сеќавам на книгава ..прекрасна е !!!
   
 7. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.642
  Слабо се сеќавам на книгата, ама знам дека тогаш ми значеше многу. Ме потсеќаше на скромно лепче и сиренце, ама ич не знам зошто :D Романчето е база, учи на основните принципи за животот.

  И ден денес ми остана во сеќавање приказната кога другарот на главниот лик ќе влезе во неговата куќа, извалкан, по долга работа. И кога случајно ќе извалка нешто од дома, нашиот херој ќе го избрише. И овде таткото го опоменува дека не, не треба да се брише таму каде што допрел трудот. Ова парафразирано, нели.

  Да, Срце баш одговара!
   
 8. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  2.553
  Пол:
  Женски
  Не ми текнува баш најмногу за книгава, само знам дека кога ја читав ми беше премногу интересна бидејќи ја читав два пати еднодруго :D
   
 9. The.Princess

  The.Princess Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2012
  Пораки:
  281
  Допаѓања:
  146
  Леле.. мене ама досадна ми бешее.. Извинете што сечам вака амаа.. ;)
   
 10. yeah

  yeah Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  64
  прекрасна книгаа во прва прилика ќе ја препрочитам
   
 11. nati44

  nati44 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2012
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  545
  Треба пак да ја прочитам книгата се сеќавам кога ја читав како мала ми беше досадна и сега кога се присетив сватив дека некои работи не сум ги сфаќала и затоа не ми била интересна.. Ќе ја читам и така во последно време ми се ќита но никако да успеам да дојдам до некоја добра книга.. :)
   
 12. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
  Лелел се сеќавам на кингава,досадна беше. |( Нарочито оние приказните на месецот.Тие колку што беа глупави,никој им нема рамен.2 пати ја имам прочитано,во петто :) .Од кога ја видов книгата знаев дека е досадна.Само што и ја видов знаев дека ќе се мачам со неа.Инаку имаше неколку интересни случаеви.Но имаше и едни многу трагичи.Мислам имаше смрт.. :| :(
   
  На *Damjana* му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.686
  Допаѓања:
  73.608
  Пол:
  Женски
  Бледо се сеќавам на содржината, но знам дека тогаш кога ја прочитав ми се допадна и ми остави впечаток.
   
 14. *Damjana*

  *Damjana* Нов член

  Се зачлени на:
  31 мај 2016
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Најдосадната книга шо имам прочитано :)
   
 15. *Damjana*

  *Damjana* Нов член

  Се зачлени на:
  31 мај 2016
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски