1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стартува мерката поврат на ДДВ за граѓаните

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Aleksandar1212, 24 октомври 2017.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  7.679
  Пол:
  Машки
  [​IMG]

  Повратот на 15 проценти од ДДВ за граѓаните ќе стартува следната година. Подготовките на законските решенија се во тек, а за почеток мерката пробно ќе биде спроведена во 2-3 општини или региони. Ако функционира и ги даде очеквуаните ефекти, од јануари 2019 ќе се спроведува во цела држава.

  Со оваа мерка се очекува да се обезбеди дополнителен приход или плата плус годишно од 30.000 денари за секое семејство. Враќањето на 15 проценти од платениот ДДВ во џебот на граѓаните ќе значи дополнителен стимул за домашната економија бидејќи така ќе се зголеми личната потрошувачка што е најголем сегмент од БДП-то на Република Македонија.

  Според пресметките за едно семесјтво да добие поврат од 30.000 денари годишно треба да потроши 200.000 за една година или околу 16.700 денари месечно. Реализацијата на оваа мерка ќе оди пркеу платежните картички.
   
  На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.711
  Пол:
  Машки
  Мижи Асан да ти баам нема ништо од ова мерка само лага у лага својствено за сдс
   
  На Lianna Anna, Rama, carangigia и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.582
  Пол:
  Женски
  Ацеее, халуцинираш или температура имаш!?
  Што е тоа, научна фантастика??
   
  На Lianna Anna, Rama, ADOKI и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.573
  Допаѓања:
  171.536
  Пол:
  Женски
  Зошто ма бабе да халуцинира...оти вака вреѓаш?!

  Не е дека тој го напишал текстов од памет. ...

  http://sitel.com.mk/dogodina-startuva-merkata-povrat-na-ddv-za-gragjanite


  Иако мислам дека нема да биде баш успешен проектов..
   
  На Lianna Anna, Rama, stetoskop и 3 други им се допаѓа ова.
 5. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.711
  Пол:
  Машки
  Викаш од Шител е напишаново а? :D:D
   
  На Lianna Anna, elimkd, carangigia и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.573
  Допаѓања:
  171.536
  Пол:
  Женски
  Има на неколку портали хаха
  Ама јас првиот на гугл што ми излезе го копирав:D
   
  На baba Rada и ADOKI им се допаѓа ова.
 7. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.711
  Пол:
  Машки
  Значи штом го има на неколку портали тогаш е проверено изгледа ќе има поваќање :puke:
   
  На Dust и baba Rada им се допаѓа ова.
 8. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.582
  Пол:
  Женски
  Прашинче, Аце не го вреѓам, него си го сакам...само како беше она...гладна кокошка просо сонува!??
  Дај боже да се деси такво чудо, не се бунам, само сум уморна од толку многу големи лажги:emo:
   
  На Lianna Anna, Rama, ADOKI и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.587
  Допаѓања:
  34.113
  Е тек тогаш ќе банкротираме..

  Да земеа со тие пари да се раздужуваа малку по малку, и онака неаме економија...

  Или да поапсат се и да конфискуваат од гаќи до јахти, парите што се украдоа, поголем данок за богатите, данок за Црквата...

  Не, а? Ок...
   
  На galapce, x.Daisy.x, DAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.850
  Допаѓања:
  47.947
  Пол:
  Женски
  Ацо предходната тема ти беше далеку пореалистична од оваа
   
  На Rama, ADOKI, stetoskop и 2 други им се допаѓа ова.
 11. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  7.679
  Пол:
  Машки
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.