1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стерилизација на прибор за бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од NoellePage, 29 септември 2012.

  1. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Драги мамички, како идна мама ме интересира како го стерилизирате или стерилизиравте приборот на вашето најмило? Постојано гледам некои реклами и многу видови на стерилизатори, ама сепак се мислам дали и воопшто се исплаќа да се купува кога би можело според советите на некои да се помине тој период од неколку месеци дури да стекне малото имунитет со превривање како начин на стерилизација?
    Е сега повелете да споделите искуства и на време добро да не потковате со корисни совети.
     
  2. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    И мене ме интересира ова, посебно цуцлите лажалки(имаат пластика) и цуцлите за шишиња(силиконските), како да ги стерилизирам. Дали да ги ставам во тенџере и да ги извријам??? Да не ги оштетам?? За шишињата мислам дека нема да биде проблем, засега имаме пластично и стаклено , па мислам дека само со топла вода , сјај ќе ги поминам.
     
  3. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Меу и јас за тоа се мислев, оти за шишињата (ако има потреба) по 10 мин да вријат, а за цуцлите лажалки како и цуцлите од шишињата и лажичките за капки на пр по 5 мин. Ама не знам колку е веродостојна информацијава.Баш еве ми седат цуцли-лажалки и 1 шишенце како за почеток земав, и пластични лажички на Хипп и се мислам што да им правам пред првата употреба?
     
  4. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    За таа работа постои Вормер. :)
     
  5. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.441
    Допаѓања:
    34.241
    Пол:
    Женски
    Јас шишињата за млеко и сок прво ги мијам убаво и после ги ставам во тенџере и со вода ги превривам ... деновиве ке си купам и стерилизатор за шишиња да си ја скратам работата
    [​IMG]
    Цуцлите лажалки порано ги миев секој ден и ги превривав и нив , денес ги мијам на 2 до 3 дена
    Иначе нема врска за пласитката на цуцлите , ништо не се оштетува ;)
     
    На NoellePage му/ѝ се допаѓа ова.
  6. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    ние од почеток сме со адаптирано млеко на почеток ги вриев ама се откажав и купив стерилизатор од чико за во микробранова.ефтин е 1000 денари ама ми се најде многу, се стерилизирам од шишиња цуцли чинии лажички.. се што можи да се стерилизира.
     
  7. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Јас моите деца ги доев и затоа во првите 4 месеци шише користев единствено за чајче.Подоцна кога почнав да давам сокови,јогурт ,млеко почнав да ги користам повеќе односно секојдневно по неколку пати. За син ми еднаш пробав да извријам шише и кога го извадив беше целото бело од бигор од Скопскава вода и од тогаш не сум вриела .Потоа купив некои таблети за стерилизација од Зегин и тие се раствараа во вода во која се потопуваа шишињата и се оставаа да стојат половина час.Тоа ми беше многу згодна работа ,но по месец-два ги снема . Потоа продолжив неговиот прибор да го мијам така што најпрво го попарував со врела вода (од бокал) ,оставав да отстои половина час и потоа со четка за шишиња и слична таква четка со пластични влакна и сјај да ги мијам/тријам. Јас сум против употреба на сунѓер за миење на детски прибор ,затоа што сметам дека на нив се размножуваат многу бактерии,а за секое миење на приборот не можам да купувам ново сунѓерче.Сега за второво дете го практикувам истиот начин на миење,со тоа што еднаш неделно приборот и го мијам и во машина за садови за која мислам дека на некој начин заменува стерилизатор.
     
  8. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски

    јас не мислам дека машината за садови даменува стерилизатор затоа што и кога се стерилизира нешто и кога го вриеш водата постигува и до 110 степени а машината за садови незнам дали толку постигнува. мојата машина за садови ина најмногу до 70 степени и то не е стерилно.
    јас така мислам мози не сум во право :?: :?: :?:
     
    На AIT му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Јас користам шишиња што сами се стерилизираат, се превртуваат цуцлите се става малку вода и се става на 2 минути во микро.

    [​IMG]

    Цуцлите ги замивам само со топла вода, додуша не ги сака многу, а лажички, тањирите, столчето за храненње ги мијам со еколошки/органски средства.

    [​IMG]
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски


    а од кај ги имаш купено шишињата?јас немам такви видено незнаев ни дека постојат.. а стаклени се така????
     
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.856
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    ние имаме баш ваков стерилизатор од Чико , но џабе го земавме. Прво не излажаа во болницата кај што се породив дека мора да го имам и таму , но потоа воопшто не ми затреба бидејки ќерка ми ја доев до 1 година а од 6 месец и давав вода од чаша со клунче...
    Инаку за вриењето на цуцли , шишиња , поисплатливо е да имаш стерилизатор , со тенџериња треба да чекаш дури се затопли водата , а јас кога пробав како се стерилизираат шишињата многу е лесно се става се внатре и цуцли и стаклени шишиња и за 15 минути се е готово. :)
     
  12. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Јас видов на Мам шишенца што им се одвртува дното и тука се става цуцлата,20мл вода, а одозгора се пректива со дозер што има улога и на дозер и на капаче за цуцлата и 3 мин во микро.
    Еве овие конкретно
    http://bebesupermarket.mk/?p=1972
    А за тоа како ќе се покажат допрва ќе коментирам :)
     
  13. anuHka

    anuHka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    27
    јас ги вријам и шишенцата(еднаш дневно) и лажалката(2-3 патидневно) и немаат проблем
     
  14. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Лажалката нема проблем за вриење и покрај тоа што има пластика на неа??? Мене ми е страв да не испушта нешто штетно , зошто познато е дека пластика на повисока температура не чини :worried: а исто имаме и едно пластично шише засега, и едно стаклено, но ова пластичното немам идеа како да го измијам???
     
  15. Sherryl

    Sherryl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2012
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    147
    јас по секоја употреба убаво го миев приборот со посебна четка за приборот и шишињата на детето, а потоа ги попарував со врела, зовриена вода и ги оставав да отстојат....а од почетокот ги вриев шишињата ама од тврдата вода побелуваат-колку шишиња само уништив :D
    а кога потпорасна шишињата за сок ги вриев во тенџере со сјај и вода, ги оставав малку и потоа убаво ги плавев за да се измие сјајот- така не се обојуваат толку шишињата од соковите
     
  16. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.771
    Допаѓања:
    131.066
    Јас еден период ги вриев и лажалките, и цуцлите и пластичните шишиња барем еднаш дневно, всушност цуцлите секогаш кога ќе паднеа. Ова беше кога ќерка ми беше бебе. Пластичните играчки и ги стерилизирав со таблети за ладна стерилизација, а платнените ги перев на 60 степени, некои и на 90.

    Син ми главно користеше стаклени шишиња, кои само ги миев, не ги стерилизирав. Лажалките и цуцлите му ги стерилизирав, ама не толку често како на ќерка ми, туку два пати неделно, и тоа траеше од 4 до 6 месеци, а после тоа веќе престанав да му ги стерилизирам. Играчките воопшто не му ги стерилизирав. Второ дете, тоа е :D
     
    На Љута Чушка и AIT им се допаѓа ова.
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Само еден совет: не се притресувајте многу околу стерилизацијата. Ако користите шишенца, подобро е да бидат стаклени, отколку пластични, или, ако веќе сакате пластични, барајте со ознаката BPA free. Оваа ознака значи дека пластиката не ослободува бисфенол А на високи температури (а бисфенолот е штетна супстанца) и слободно може шишињата да се попаруваат со врела вода, или да се мијат во машина за садови.

    Јас имав стерилизатор на Чико, од золва ми, инаку немаше да купувам, доволно е 5 минутно вриење на шишето и цуцлите во вода со малку сок од лимон и сода бикарбона (да не се нафаќа бигор). Стерилизирав некаде до 4 полни месеци, после само ги миев шишенцата со врела вода, четка за шишенца и ептен ако морав детергент, инаку со сок од лимон и сода бикарбона.
    Така до 6 месеци, а после тоа па еве досега, и понатаму, сите садови, чашки и прибор од малиот ги мијам во машина за садови, понекогаш и рачно. И за мало бебе е доволна стерилизацијата од машината за садови, дали навистина мислите дека 100% остануваат стерилни ако користите стерилизатор? А рацете со кои што фаќа сè што може да дофати и после што ги става во уста се 100% стерилни - ахам, да. А да не зборувам за околината.

    Цуцлите лажалки и обичните каучукови и силиконски цуцли е доволно пет минути да стојат во вода што вриела. Мојов не фати лажалка, па не се замарав со тоа. Скопскава вода е многу тврда, па кога вриев на почетокот ми оставаше бело на шишињата, па ме посоветуваа за сокот од лимон и сода бикарбона.

    Само ќе речам не претерувајте со стерилизацијата, не ги чувајте децата во стаклено ѕвоно. Јас сум за чисто, не за 100% стерилно, бидејќи такво нешто не постои.
     
    На Љута Чушка, Pocahontas9, dejana2 и 8 други им се допаѓа ова.
  18. SuNsHiNe989

    SuNsHiNe989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    201
    можеби ќе ме осудите ама морам да кажам дека стерилизација на шишињата (цуцла не ми фаќаше) правев еднаш месечно. Си ги мијам најобично со ладна вода , сјај и со четка за шишиња. Син ми е темпераментно дете додека се свртам тој клекнал лижи дали лижи од земјата , без камен во рака не одиме никаде. Се лепи до Ѕидот и само ренда со забите. Па јас ќе се секирам на шишињата. Фала му на бога здрав како дрен е . Секоја мајка знае што е најдобро за детето нели.
     
    На Љута Чушка му/ѝ се допаѓа ова.
  19. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Јас немаше да купам стерилизиратор, си вриев на почетокот. А и на исклучиво доење бевме па ретко користев шише. Кога купив пумпа за измолзување на томи типи си добив во комплетот кутија за стерилизација во микробранова печка. Супер работа, сега си ја користам еднаш во денот, обично навечер. Многу практична работа. Има денови кога го скокнувам стерилизирањето ама ништо страшно. Идеална стерилизација не е можна, а и не сакам детето да ми расте под стаклено звоно па на секое да се разболува.

    [​IMG]
     
  20. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Мене може и луда ќе ме направите, ама јас никогаш не ги стерилизирав работите на ќерка ми (во смисла на посебен стерилизарот, или вриење во тенџере, или во микробранова), туку само ги миев со потопла вода и сода, а ги измивав со ладна. До 15 месеци не знаевме што е настинка, ако мислите дека тоа е репер за здраво дете.

    Да напоменам дека на екслузивно доење беше 6 месеци, и после тоа не фати нит цуцла, нит шише со цуцла, па директно од чаша и чашка со клунче се научи да пие, и нив ги миев на истиот начин :)
    Не се опседнувајте многу, Анатх е во право - чисто ДА, ама не и претерано стерилизирано.
     
    На La.Reina.Del.Sur и girl1985 им се допаѓа ова.