1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стипендии за мастер програми во странство

Дискусија во 'Образование' започната од Ana.Jones, 29 ноември 2012.

 1. Ana.Jones

  Ana.Jones Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  1.124
  Барав низ форумов за стипендии, ама се што најдов е за додипломски студии. Така, решив да отворам тема за постдипломски студии и начини на стипендирање. Одамна разгледувам, па би била пресреќна доколку има некој што знае нешто повеќе околу ова. Посебно заради тоа што сега се отвораат конкурсите за стипендии, па не е лошо да се сподели тука. Иначе, еве ви неколку веб-страни кои ми текнуваат во моментов да ги разгледате, а посебно би ми било мило доколку има некој кој е на мастер негде во странство и ги сподели своите искуства.

  http://www.mladiinfo.com/
  http://www.excite.com/education/financial-aid/masters-degree-scholarships
  http://eacea.ec.europa.eu/erasmus_m...ected_projects_action_1_master_courses_en.php
  http://www.tilburguniversity.edu/education/masters-programmes/scholarships/TUSPscholarships/
   
 2. Ana.Jones

  Ana.Jones Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  1.124
  Еве ви една страна, до лани имаше стипендии за мастер, ама за оваа година нема. Сепак, има многу полезни информации кои би можеле да ви послужат.

  http://si.se/English/
   
 3. Bubbi

  Bubbi Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  563
  Општи прашања

  Феминки, сакам да аплицирам за школарина за постдипломски студии во Шведска.
  Најдов некои линкови, од каде што доделуваат, ама си викам за да е посигурна работава и апликацијава и да не зезнам нешто, да си побарам помош? Некоја од вас да има вакво искуство? Или да ме упати некаде кај што би нашла некој да ми помогне? Јас помислив на тој ЕУ центарот да најдам некој таму, некој што работи со односи со јавност... :?:

  Некој/а што веќе аплицирала и добила да ми припомогне малце ... :?: