1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Страв од блискост после токсична врска

Дискусија во 'Сингл' започната од corapce, 20 октомври 2015.

 1. corapce

  corapce Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2015
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  341
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки.
  Ја отворам темава зашто верувам дека не сум единствената која, година - две после токсична и болна врска со човек што навистина сте го сакале, е сеуште сингл. Јас чувствувам страв од повторно зближување со било кој маж, од самата помисла на тортура, на нагло заминување и манипулирање... и како однапред да си пресудувам дека во никој од новите контакти нема потенцијал за ништо долго и позитивно.

  Или па ако случајно се случи да видам дека се е океј и дека има простор за здрава и долга врска,и дека дечкото ми се свиѓа се повлекувам зашто знам дека кога тогаш ке завши и дека повторно ќе боли премногу.

  Дали некој друг бил во оваа ситуација и како сте ја победиле? Верувам дека не е реална , но што со стравот од блискост? Како некој вид на траума да е... ?:x
   
  На Mala Hembra и simoncelicius им се допаѓа ова.
 2. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.822
  Допаѓања:
  217.162
  Пол:
  Женски
  Кога ќе го пронајдеш "оној" вистинскиот сите овие чувства и стравови ќе ти пројдат, ќе ти поминат само по себе и нема воопшто да се сетиш на нивната помисла верувај.

  Твојава ситуација сега е сосема нормална, и најверојатно сеуште не си наишла на оној вистинскиот кој ќе ти го освои срцето и ќе ти го зароби разумот па сите овие мисли и размислувања се причина поради погрешен човек.

  Љубовта се случува спонтано и ненаметливо, а кога ќе ја почуствуваш овие прашања нема секако да ти паднат на памет никогаш повеќе, верувај дека љубовта и оравиот човек постојат.
   
  На Petar80, tockaAa. и Viktorijaaa5 им се допаѓа ова.
 3. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.498
  Пол:
  Женски
  Nesto slicno e i kaj mene , kako bolest , strav od nova vrska od losite iskustva...
   
 4. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.986
  Допаѓања:
  4.781
  Пол:
  Женски
  Многу ќе се пронајдеме во темава ... борба против сам себе ... меѓутоа кога од другата страна се чуствува подршка и внимание и љубов тогаш се е поинаку, се додека тоа не го осетиш не оди, не се туркај со сила.
   
  На Petar80, Bojana.20 и anakonda88 им се допаѓа ова.
 5. corapce

  corapce Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2015
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  341
  Пол:
  Женски
  Ех... Ироничнотот е што и ов започна така... јас по природа сум човек кој тешко стекнува доверба... на почетокот се беше баш како што велиш ти... и тоа е дел од стравот...
   
 6. corapce

  corapce Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2015
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  341
  Пол:
  Женски
  Ти успеа да го победиш овој страв? :)
   
 7. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  4.319
  Допаѓања:
  55.363
  Пол:
  Женски
  За почеток ќе го искорениш стравот, за да не те победи. Ќе го тргнеш егото. И без страв ќе љубиш.:inlove:
  Секако не се сите мажи исти и немора да се повтори приказната. Всушност и услуга ти направиле, што ако би останала во таа " токсична врска ". Биди среќна што завршило и спремај се за нови љубови :l:
   
  На Petar80, Outlook, vanna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.073
  Допаѓања:
  56.300
  Пол:
  Женски
  Абе луѓе, уште да беше толку лесно да се излечи страв со мисли ко од Семе Синапово. Сите ќе си шеткавме среќни и заљубени во животот. Не се работи за тоа што не го нашла правиот човек, тој и да наиде таа нема да му дозволи да и’ се приближи. Од потсвеста излегува тој страв и не е толку лесно да се контролира. Всушност, воопшто не е лесно. Има име за оваа состојба - филофобија.

  @corapce, не можеш да чекаш едноставно да се случи, и сама знаеш дека во тебе е проблемот и на тоа треба да работиш. Веќе знаеш од каде е стравот. Нема сам од себе да помине.
  Пишувај, искажи се, анализирај, но пробај да останеш неутрална кога го правиш тоа... да не се повторуваат емоциите што си ги доживувала тогаш. Кога ќе видиш нешто на хартија одма станува појасно и делува како своевидна терапија. Можеби на темава ќе се појави некој со слично искуство што те разбира и може да помогне.
   
  На Mishela, do-re-mi, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.624
  Допаѓања:
  321.445
  Знам дека е тешко после таква врска да почнеш нова, но несмееш така да гледаш на работите.
  Не се сите луѓе исти.
  Треба да не гледаш со сомнеж кон секого.
  Кога веќе поминале две години, што е доволно време да изболедуваш љубов, дозволи им на луѓето да ти пријдат и да покажат ,,што знаат,,.
  Нека таа врска ти послужи како ,школо, за понатаму.
  Држи си ти ,,резерва,, кон дечковците, но не го покажувај тоа визуелно за да не бидеш она што го викаат ,,неверни Тома,, , така само ќе ги оддалечуваш од себе.
  Опушти се.
  Крај краева и да смениш неколку дечковци, не е страшно, девојка си, и ти личи да менуваш се додека не дојдеш до вистинскиот.
   
  На Petar80, crazylady, corapce и 2 други им се допаѓа ова.
 10. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.822
  Допаѓања:
  217.162
  Пол:
  Женски
  Човек треба да проба, да искуси, да доживее и проживее за да знае. Секоја случка, минато, ситуација е всушност училиште за нас и нашиот живот. Стравовите секогаш ќе постојат, но животот е ризик, ако не ризикуваме нема да знаеме никогаш дали ќе ја најдеме среќата или пак ќе запамтиме поука од нашата направена грешка.
   
  На corapce и referentka им се допаѓа ова.
 11. Скопјетесакам

  Скопјетесакам Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2015
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  9.191
  Човек учи додека е жив,а сите ние учиме од сопствените грешки.Така да разглабај си ја ситуацијата убаво и извади си ги сите лоши работи од нејзе,и ке видиш каде си погрешила и каде понатака не треба да грешиш.
   
  На corapce, joy1 и Viktorijaaa5 им се допаѓа ова.
 12. Lady Phoenix

  Lady Phoenix Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 мај 2015
  Пораки:
  2.033
  Допаѓања:
  58.306
  Пол:
  Женски
  Не знам која е потребата од постојано отварање на нови теми, иако веќе постојат соодветни.

  @corapce, кога веќе си ја отворила темава, си требала попрецизно да објасниш како тоа вашата врска била „токсична“. Дали си трпела физичко или психичко насилство од негова страна? Зашто во тој случај има соодветна тема. Дали сте биле подложени на константни взаемни караници и однесувања со цел да се повредат чувствата на другиот? Каква тортура имаш преживеано? Што е тоа што било негативно во вашата врска? На крај ли нагло заминување? Манипулирање во која смисла, односно за какви работи?

  Вака е некако многу општо напишано и нормално е речиси секој да се пронајде. Но ако не не' снабдиш со поконкретни информации, темава ќе биде само филозофска и ништо повеќе. Кажи ја својата мака со вистинските зборови, за да можеме колку може подобро да ти помогнеме.

  Велиш страв ти е од нова врска и блискост. И само тоа е конкретно во оваа тема. Што да ти кажам? Во зависност од тоа што си преживеала, може да постојат различни начини за надминување на твојот страв. Јас можам само да ти кажам да си го искористиш статусот „сингл“ и да поуживаш малку во него. Да изанализираш што се случувало во твојата претходна врска, да се обидеш да ги препознаеш првите знаци на таквото однесување, некои ситници кои од заслепеност не си ги забележувала, а укажувале дека човекот е таков каков што е. Да се обидеш да уживаш малку сама, да бидеш задоволна сама со себе и најважно од се' - да почнеш повеќе да се цениш.

  Со еден збор, остави да помине малку време, да ти „легнат“ случките од бившата врска и потруди се да излезеш посилна од истата, според советите кои ти ги дадов погоре. Потоа, ослободи се од стравот и дозволи си да сакаш и да бидеш сакана од некој кој заслужува.

  Поентата не е да се влегува од една во друга врска, туку треба да се остави малку време за сопствена слобода, па потоа да се впуштате повторно во нови авантури.
   
  На marama, Tanjamm и ku4ence им се допаѓа ова.
 13. JustFun

  JustFun Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2014
  Пораки:
  1.027
  Допаѓања:
  2.772
  Најтешка е борбата самата со себе, против себе и против чувствата..
  Во иста ситуација бев и јас.. Кога раскинав со бившиот, ќе запознаев друг и едвај чекав да згреши и да го отерам кај што не треба.. дека се плашев од зближување и повторно разочарување.
  Ми велеа другарките околу мене дека сум нeмала самодоверба, а и така беше. Maшките се лепеа по мене а јас не бев заинтересирана.. Мислев дека нешто не е во ред со мене.
  Но.. тоа се промени пред некој период, сега сум подобро, многу подобро иако на моменти имам силни флешбекови од минатото.
  Така да сега можам слободно да кажам дека тој период е сосема нормален и секое живо битие ќе се чувствува така после пропастот на лошата врска.
  Нема потреба од страв, кога некој ќе се чувствува дека е закрепнат и доволно подготвен за следен чекор тогаш може да размислува за нова врска.
  Не е поентата да се скока од една во друга врска, тоа е само лага со која се лажеш самата себе, а тогаш повеќе се повредуваш.
   
  На Rapunzell, Petar80, corapce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.986
  Допаѓања:
  4.781
  Пол:
  Женски
  Да :) и убаво е чуството:)
   
 15. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.986
  Допаѓања:
  4.781
  Пол:
  Женски
  @corapce секој почеток е убав, се запознавате, двајцата се трудите се да е розево на некој начин, понатаму се откриваат карактерите и што е најважно чуствата и намерите на партнерите. Твој страв е оправдан доколку си била во врска фактички која сама си ја одржувала и си ја разубавувала, тоа не значи дека секој е ист (глобално сите жени сме исти, сите мажи се исти, ама не е така) Ако постои дечко што се труди да те освои не велам да му олесниш :D нека се мачи малку, поинтересно е ако не друго :D сепак во одреден момент барикадите ќе паднат дури и тој ако не забележи и тогаш ќе си дозволиш спонтано да уживаш во неговото внимание и љубов без тој страв. Што се однесува до доверба, мила се знае дека не можеш целосно да веруваш во се, тоа си оди постепено, верувај 70% останатите се за тебе за секој случај, зш ако не оди потоа треба да продолжиш понатаму. Не си ускратувај себе си да сакаш и да те сакаат и да почуствуваш убава и здрава врска ако е дечкото ОК.
   
 16. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.830
  Пол:
  Женски
  Jas posle vakvata vrska, posle mnogute nepotrebni pricini za nervozi i sfakjanjeto deka nema potreba da trpis nekoe neandertalsko kopile si se fativ so najverniot drugar. Preubavo mi e me pravi mnogu srekna, uste mozam da se seguvam so nego i da se salam na negova i moja smetka. Moj sovet e ako nekoj ti dava znaci na ljubov, ako nekoj dr te saka vednas da mu dades sansa. Veruvaj jas taka napraviv ima dve godini i nekolku meseci kako odime so deteto i se nemam pokaeno, zosto mislev treba vreme ova ona. Takvo cuvstvo deka ke me povredi i sl ne sum pocuvstvuvala nitu pak strav deka ke go izgubam. :*
   
  На Wahnsinn му/ѝ се допаѓа ова.
 17. WishMaster

  WishMaster Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2015
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  697
  Пол:
  Машки
  Кога ќе бидеш подготвена, тој ќе се појави без да го бараш... И ќе почувствуваш дека овојпат е поинаку, и стравот ќе исчезне сам од себе... Научи ја лекцијата, крени ја главата и продолжи гордо напред ;)(hollest)
   
  На corapce и julie77 им се допаѓа ова.
 18. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.407
  Допаѓања:
  6.009
  Не знам каков совет би ти дала, зошто и јас се наоѓам во слична ситуација. Помина скоро година дена откако раскинав со бившиот, и сигурна сум дека не го сакам веќе и го имам преболено, но.. Сепак, остави некој белег.

  Мислам дека се плашам од сите наредни машки што следат, и со тоа самата не си дозволувам да бидам среќна. Имав пропаднат обид за врска пред некој месец, и како преку тоа дете да му наплатував се она што не можев на бившиот. Лошо чувство..

  Сега, месец и нешто се гледам со еден тип, првиот што ми значи после "токсичната" врска, и сум во постојан страв да не се случи нешто, да не ме повреди, да не го изгубам, да не ме остави.. Настојувам се да правам како што треба, но делувам стегнато зошто всушност и сум. :) На негов најмал знак на невнимание сум избезумена и мислам дека сите бродови ми потонале и настапувам параноично во некоја мера, што од машка страна изгледа доста лошо. На речиси секоја постапка на новиот наоѓам начин да го споредам со бившиот, дека и двајцата на почетокот биле исти, слаткоречиви, мили и добри, дури и дека се двајцата ист знак во хороскоп велам дека овој ист ќе испадне.. Не ми се верува на сама себе.

  Она што треба да го сфатиме е дека нашите бивши веќе не се дел од нашиот живот, тогаш зошто да дозволиме да управуваат со истиот? Тие во моментот (најверојатно) се среќни и воопшто не размислуваат за нас, и си го тераат животот, тогаш зошто ние заради нив се да ставиме во застој? Ако самата не си го смениш својот state of mind во врска со ситуацијата, и најдобриот дечко да ти затропа на врата ти ќе го одминеш без да го забележиш. Ние всушност треба да си дозволиме да сме среќни самите на себе, зошто кој и да дојде нема да го направи тоа ако ние не сакаме.
   
  На Rapunzell, crazylady, LivingGlam и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.694
  Допаѓања:
  73.678
  Пол:
  Женски
  Јас претрпев болна разделба и мислев никогаш нема да бидам со друг, не сакав да бидам со друг, си реков ќе ги вртам машките како тие што ги вртат женските но кога го запознав дечко ми се сменија нештата. Имав страв дека повторно ќе бидам така повредена и уништена, но некако тој (сегашниот дечко) ме промени, ми покажа дека не е така, дека не се сите исти. Сигурна сум во тоа дека секоја разочарана, повредена или исплашена девојка ќе си го најде тој кој го заслужува, само се во свое време.
   
  На Miss.M5, Wahnsinn и Outlook им се допаѓа ова.
 20. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  13.314
  Допаѓања:
  41.761
  Пол:
  Женски
  Мене ми е страв да се отворам.
  На еден се отворив и после фрштеа закани.Среќа шо имав контра закани.Око за око..
  Од тогаш малце кажувам за себе дур не проценам дека треба
   
  На prashinka му/ѝ се допаѓа ова.