1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Страв од возење автомобил

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ssiillaa, 18 септември 2015.

 1. ssiillaa

  ssiillaa Активен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2014
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  3
  уххх...девојки...за мене ова е многу осетлива тема....10 години каде што имам возачка дозвола,,и дури сега почнав по малку да возам на кратки релации,,дури сега почнувам да ја разбивам тремата во мене,,стравот...ве молам пишете ваше искуство..со кого возевте после положувањето?..кој ви помогна,,како разбивте трема?.....јас почнав сама,,ако ми покажуваше некој друг уште толку ми губеше волја..се разочарував како нешто невозможно да е...а се што сум правела во животот ,се трудев да биде најдобро..а сега со возењево ми изгледаше невозможно...можеби веќе има ваква тема но јас не успеав да ја најџдам,,ако веќе има може во канта да оди хехе........споделете ваше искуство..ми требааа волја,,надеж дека еден ден ќе станам супер шофер..хехе
   
 2. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.937
  Допаѓања:
  51.223
  Пол:
  Женски
  1. Ваква тема веќе има.
  2. Добро што си го совладала пишувањето на кирилица, ај сега и голема буква.
  3. Наместо запирки користиш долни наводници.
  4. После интерпункциски знак се остава празно место.
  5. Нема таков интерпункциски знак со пет точки.

  И тоа, имај убав ден :)
   
  На SnowWhite8, doiwannaknow, Sanjichka007 и 6 други им се допаѓа ова.
 3. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.073
  Допаѓања:
  56.300
  Пол:
  Женски
  Можеби ако насловот се смени во 'Страв од возење автомобил', имаме нова тема која е вредна за одговори. Има многу луѓе кои се соочуваат со истото. Имаат возачки дозволи, ама се тресат зад волан иако сакаат да го надминат тоа.

  @ssiillaa те разбирам. Сама не можеш, ако има некој до тебе те фаќа уште поголема трема. Не сум возач, ама за други работи се соочувам со истото и не сум нашла начин да си помогнам, па не можам да ти кажам како да го надминеш. :) Остај тоа со волја и упорност, знам дека кога има некоја внатрешна пречка едноставно не оди.

  Стравот секогаш доаѓа од некаде. Ако успееш да ја откриеш причината, можеби ќе го најдеш и решението.
   
  На tessie, Wild Ones, girl-miri и 6 други им се допаѓа ова.
 4. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.001
  Пол:
  Женски
  @ssiillaa и јас сум во слична ситуација, на прсти се бројат моите возења откако сум положила. Не дека не знам да возам и сум несигурна во себе, туку кога гледам како се вози низ Скопје, страв ми е од дома да излезам дури и како пешак. Ужасно е, не се почитуваат никакви сообраќајни правила, немаме никаква сообраќајна култура, мене возењето во шпиц гужва ми е стресно и како совозач. Упорно кочам на непостоечката кочница пред мене :tmi: Татко ми дечко ми упорно ме убедуваат да седнам да возам, ама јас секогаш си наоѓам изговори. Еее не можам да возам со балетанки, еее сега штикли носам, еее возачката дома ја заборавив (на што дечко ми се понудил да ми ја плати казната ако ме сопрат :wasntme: ). Вака кога ќе се сетам, имав голема желба за возење порано. Не знам што се случи, можеби сфатив дека возењето низ Скопје не е како она на колички во Луна Парк :$ Додека учев да возам, редовно се среќавав со секакви будали, за кои инструкторот ми викаше да ги игнорирам. Тој ги пцуеше низ прозор место мене :D Што знам, можеби тој страв ми се продлабочи откако татко ми направи тешка сообраќајка.
  Со години се канам да почнам редовно да возам, зашто некогаш стварно е потреба. И жално е да имаш возачка, да имаш кола, а да ти стои во двор.
   
  На gjoker4e, sanja.burgundy, tessie и 4 други им се допаѓа ова.
 5. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.870
  Пол:
  Женски
  И јас имав страв на почетокот,а сега страв ми е само татко ми кога го возам,не за друго,он е ептен искусен возач и стално маани ми наоѓа,јас дупло во стрес и ништо не сме напраиле :D
  @ssiillaa Ти советувам прво да возиш на помали релации,и не во големи гужви.Уште полошо е ако бараш паркинг во центар на град,мене паркирањето ми е најхорор од цела вожња.Сама најубаво би ти било,бидејќи ќе бидеш концентрирана,но кога веќе не можеш,викни некој што знае да вози ама и што те опушта.Јас секогаш кога можам го викам брат ми,иако е 15 години,ми влева храброст,башка и тој знае да вози,и подруго е чувството.
  Само најбитно е полека да ја навикнеш колата,сообраќајот и гужвата.
  А што ќе има будали што се испречуваат,ќе има.Само смирено,брзината според ограниченоста,рефлексите истренирани и то.
   
  На Baby-bubu му/ѝ се допаѓа ова.
 6. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.177
  Допаѓања:
  152.832
  Пол:
  Женски
  Татко ми, покрај се, ми напнуваше да полагам за кола. Јас неможам да се замислам зад воланот. Кога седам зад него ме фаќа паника, ми се чини зајче на пат само да помини јас ќе испаничам и ќе кренам рацете од воланот. Никогаш не сум можела да се замислам како возач и нека остани така додека не сум малце посигурна ... подобро вака.
   
  На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
 7. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.476
  Допаѓања:
  100.731
  Пол:
  Женски
  Маж ми го има овој проблем , возачка има од 18 години , веќе 10 години и почна да вози поради тоа што го натеравме јас и татко му ( и јас не возам инаку-немам возачка)
  Почна лани , со помош на татко му двапати седна , но човек се гледа кога има страв , го затегаше воланот , му течеше пот по лицето како река.. Возеше така еден месец и тоа само кога излегувавме јас и он навечер , се додека не се удривме во друга кола - среќа беше паркирана и го поминавме со удрена врата и изгребан браник за среќа и од тогаш сосема престана да вози. Јас се разочарав , но од друга страна мислам дека е подобро што вика неможам да возам имам страв и крај - веќе не возам одколку да направи утре некоја белја не дај Боже..
   
 8. <3 pleza4e <3

  <3 pleza4e <3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2015
  Пораки:
  770
  Допаѓања:
  3.442
  Пол:
  Женски
  Јас имав страв од возење автомобил, кој со тек на време стана се помал...
  Се појави во 2005 година, ми пресекоа пат на 2 полни ленти, имав тешка сообраќајка во која одвај останав жива.
  Сега не ми е страв да фатам волан... ама не влегувам кај секого во кола.
   
  На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  2.135
  Допаѓања:
  29.016
  Пол:
  Женски
  Од кога положив возам секој ден , сама најчесто и со децата !
  Страв немам ,првите пати кога почнував да возам ми беше чудно ама се изгуби тоа. Не мислам што ќе се случи ако се случи ..
  Јас возењето го гледам како потреба , без кола неможам никаде да мрднам.

  Сама треба да си дадеш мотив дека можеш да возиш!
   
 10. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.178
  Пол:
  Женски
  Nemam strav od vozenje, ama duri sum vo ovaa drzhava nema shansi da sednuvam zad volan.
   
  На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. blueberry93

  blueberry93 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.660
  Допаѓања:
  4.473
  Исто и јас.
  http://libertas.mk/13-годишно-дете-загина-на-илинденска-во/

  Лудаци возат по скопскиве улици, вчера како ќе ме треснеше кола на пешачки кај мене. Абер немаат да застанат, убиваат пешаци ко од шала.
  Да е до мене, сегашниве казни троструко ќе ги зголемам. Не може секој мочко што ќе влезе у аудито на татичко, да се понаша ко господ да се симнал на земјата. :@
   
  На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.623
  Допаѓања:
  32.776
  Пол:
  Машки
  ОК, прво да ти кажам, одредена доза на страв е добра работа кога се работи за возење кола - тие што ги прават најголемите сообраќајки не се оние „уплашените“ шофери, туку баш оние кои имаат преголема (и неоснована) самодоверба.

  Второ, треба да откриеш од што всушност се плашиш кога се работи за возењето - дали за тоа дека нешто ќе ти се случи на тебе, дека ти ќе направиш нешто на другите учесници во сообраќајот или едноставно, не си доволно сигурна во себе?

  10 години пауза не се малце, а сообраќајот во Скопје е доста сменет (на полошо, секако). За почеток, треба да стекнеш рутина и сигурност во самата себе. Ако возиш сама, за почеток бирај некои мртви периоди - недела отсабајле, на пример, кога нема гужви. Ако се одлучиш да се возиш со некој, гледај тој некој да не ти предизвикува тензии и дополнителен стрес - нема ништо полошо од совозач кој стално критикува. Или нека биде некој кој вистински ќе те посоветува, ако не, некој што ќе ќути. На крај, можеш и да земеш некој час со авто-школа, чисто да стекнеш осет за градот и возењето.

  За крај, вози со брзина со која ти се осеќаш сигурна - макар тоа било и 40 на час. Многумина забораваат дека дозволена брзина во град е 60 (а ако се усвојат новите законски измени од наредниот месец ќе биде и 50) и дека у град нема лента „за претекнување“ - сите се само за возење. Ти вози онака како што ти одговара, а се додека си у законски дозволените рамки, останатите возачи можат да свират и да се нервираат колку сакаат. Не обрнувај внимание на таквите и - само храбро!

  Поздрав!
   
  На Antolinaa, koritsaki, LivingGlam и 2 други им се допаѓа ова.
 13. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.822
  Допаѓања:
  217.162
  Пол:
  Женски
  Сила се е до психата на човек, ако си заземала ваков страв и став уште од одамна тешко дека ќе се вратиш во нормала и ќе го пребродиш стравот во тебе.
  Ако толку многу те влече возењето и имаш баш потреба од истото единствен начин е како што велат "соочи се со стравот" и продолжи да го држиш до тебе за да го пребродиш.

  Како за почеток почни да возиш на места каде што нема сообраќај со нечија придружба, и подоцна самата ти ќе процениш кога е време да излезеш во сообраќајот и лека полека да го потиснуваш тој страв што го имаш.
  Ќе видиш дека со тек на време ќе биде подобро а и самата пракса околу возењето си го прави своето. Што повеќе праксираш тоа помалку стравуваш.
   
  На Abrakadabra му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  9.953
  Допаѓања:
  119.712
  И јас не возам, бар не во СКопје, страв ми е, многу возила ми се. СТрав ми е дека ке згазам некој на душа ке го носам.
  А во која држава би возела?
   
 15. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.621
  Допаѓања:
  321.430
  И јас имам страв од возење ама не поради себе и својата несигурност туку поради тоа што сметам дека голем дел од возачите немаат три чисти од ,,шоферл'к,,
  И со право се плашиме.
  За некои шофери никакви правила не важат.
  И морам да бидам контра својот пол да нагласам дека ние жените сме крајно безобразни во сообраќајот.
  Некоректни...забораваме дека во сообраќајот не важи џентламенство
   
  На zuto и Cka им се допаѓа ова.
 16. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.480
  Допаѓања:
  63.992
  Пол:
  Женски
  http://www.economist.com/blogs/economist-explains/2014/02/economist-explains-16
  Еве јас кај би возела.
  "We simply do not accept any deaths or injuries on our roads," says Hans Berg of the national transport agency. Swedes believe—and are now proving—that they can have mobility and safety at the same time.
  [​IMG]
  Браво за Швеѓаните и нивното успешно справување со сообраќајната криза и жртви на патиштата. Треба да се вложи во нешто, а не само со казни да се решаваат работите.
  И јас не возам, страв ми е пешки што одам, не зад волан да седнам.
   
  На realGirl, Edie.S, AnaKarenina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.207
  Допаѓања:
  28.494
  Пол:
  Женски
  Не планирав да оговорам на темава бидејќи сметам дека не сум компетентна. Ама ова ми привлече внимание. Јас сум далеку од возење, ама кога се возам со татко ми примеќам дека бавните возила претставуваат уште поголема опасност. Ова веројатно не важи за во град, ама на регионален пат е многу опасно. Треба сите возила да те преминуваат, и со тоа ствараш многу поголема опасност, како за себе, така и за другите. Секако не зборувам да се вози 100 на саат, ама 40 е премногу бавно и опасно.
   
  На MacenceEna, imelda и Abrakadabra им се допаѓа ова.
 18. doiwannaknow

  doiwannaknow Активен член

  Се зачлени на:
  26 мај 2015
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  Јас имам голем страв од возење не знам зошто ама цело време мислам дека ако се качам во автомобилот и ако утнам нешто дека ќе стане голема беља... Инаку јас требаше оваа лето да полагам ама ми се натрупаа плус многу работи и ја баталив таа работа. Планирам догодина летно време да одам :)
   
 19. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.468
  Допаѓања:
  20.042
  Пол:
  Женски
  И во право си да знаеш, Лелче.
  А кој сака да вози 40, нека вози точак :P
   
 20. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.708
  Пол:
  Женски
  Бидејќи работното место ми е на 7-8 км од каде што живеам, се наканив да почнам да полагам за кола. Заврши и тоа успешно и веќе 3 месеци сум положена. Не завозив веднаш бидејќи као ќе почекам да излезе некоја зачувена кола на старо па да купиме, ама за 8 Септември мораше да одам на работа а автобуските линии беа укинати и тогаш прв пат влегов во кола за до работа. Од тогаш стално си возам, не сум имала некој инциндент до сега пу пу не дај боже, и немам страв. Немам проблем со паркирање, рикверц, итн. мада колата е дизел па е многу лесна за возење.:)