1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стручни средни училишта

Дискусија во 'Образование' започната од Ivanny, 11 ноември 2010.

 1. Ivanny

  Ivanny Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Ве молам да ми наброите какви стручни средни училишта има овде во Македонија т.е во Скопје,Штип .... Може се уште е рано, ама мене ми е страв дека нема да одлучам ништо и пак во гимназија да се запишам !
   
 2. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Јас учам во Димитар Влахов во Струмица хемиско технолосшка струка прехрамбен смер ама ти велиш од Скопје,Штип незнам..... :?:
   
 3. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.992
  Допаѓања:
  6.303
  Пол:
  Женски
  Јас сум од Штип а средно стручно училиште ти е ЕМУЦ-от т.е. СОУ Коле Нехтенин
  електронтехнички струки,машински и угостителски струки има..
   
 4. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  666
  Скопје:

  Васил Антевски Дрен -правно и економско.
  ДСМУГС Д-р Панче Караѓозов -медицина.
  Димитар Влахов -козметичко, фризерско, за касапи и триста глупости...
  Марија Кири Скодловска -хемиски и оптички смер.
  АСУЦ Боро Петрушевски -автомеханичарски итн.
  Коце Металец -сва и свашта...
   
 5. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.321
  Допаѓања:
  5.836
 6. CoverGirl88

  CoverGirl88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Може ли совеет??сега 8мо сум и одлична сигурна дека сакам да се запишам факултет п.академија но за жал средно незнам,пошо мислам дека треба да имаш предзнаењет т.е стручно илии може некојаа гимназија?
   
 7. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  848
  Многу мои пријателки со завршена општа гимназија се запишаа на полициска академија. На некои од нив одлично им оди. Така да, и гимназија да се запишеш не е страшно, пак можеш да бидеш успешна на факултет. ;)
   
 8. Tonka

  Tonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  кој ќе ми каже нешто за екононмско ПРАВЕН СМЕР ?
   
 9. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.907
  Допаѓања:
  5.350
  Во штип има средно за фармацевтско лабараториски техничар но малце тешко е . Сега да не речиш те одбесхрабрувам , поубаво распрашај се :)
   
 10. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  848
  Каков е тој смер? Првпат слушам. Јас бев економски смер, а имаше посебен правен смер, не беа заедно. Далечни се тие времиња и сега би ти рекла дека е лесно, ама кога ќе се сетам тогаш како ми беше на почеток :lol: Значи бевме исплашени сите, има некои потешки предмети на почеток, ама потоа е лесно. Имаше уставно право кај нас во прва година и многу ни беше тешко на сите. Во втора знам дека сметководство ни вадеше душа, ама имавме толку спремна професорка, што не научи да го пееме предметов. 3-та и 4-та година мене ми поминаа лесно. Можам да кажам дека речиси ништо не учев, што би се рекло, живеев од стара слава.Само економија морав да учам бидејќи имав многу строга професорка.
  И да ти кажам, многу ми помогна знаењето што го стекнав во средно тука на факултетот. Конкретно економија и сметководство. Ептен ми беше лесно, а за сметководство само ден-два одвојував за учење. Значи предноста од средното училиште е тоа што ако продолжиш на истото ќе ти биде многу полесно на факултет. Ама ако пример, се запишеш економски, а потоа сакаш да одиш на природно математички или технички факултет, ќе ти биде многу тешко. На економскиот смер не се учи физика, хемија, биологија... Башка и математиката прва и втора година е општа, ама во трета и четврта се учи економска математика- камати, каматни стапки, капитал,влогови, ренти...А изводи, интеграли и лимеси не.
   
 11. Tonka

  Tonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Знам дека се одвоени, а мене ме интересира за правниот смер :) Инаку благодарам за исцрпниот одговор :)
   
 12. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.812
  Допаѓања:
  11.126
  Пол:
  Женски

  Јас сум на правен смер кажи ми конкретно што сакаш да знаеш ? :)
   
  На Martinnn му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Tonka

  Tonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Па професорите и предмети какви што се како се ? тоа ме интересира
   
 14. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.958
  Пол:
  Женски
  Ееех колку сакакв на времето да одам на средно фармацевтско, ама ете...не ми дозволија домашниве...сега се каам шо ги послушав...ќе си имав корисно знаење за во животот ако ништо друго.
   
 15. viki4ka1

  viki4ka1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Neshto povekej da mi kazete za Asuc Boro Petrusevski.

  Hey
  1va godina zavrshuvam vo gimnazija opshta no sega sakam da se zapisham vo Asuc na smerot transport i shpedicija...i dali e teshko..i koi predmete kje gi polagam :) Odnared blagodaram
   
 16. Cutiegirl

  Cutiegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Моја другарка учи во птт за транспорт и шпедиција исто е се како во асуц воопшто не е тешко има нормално учење не многу искрено имаш интересни предмети
   
 17. FlameFairy

  FlameFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  197
  Јас средно фармација учам сега ќе сум трета година, ако го интересира некој нешто нека праша. :)
   
 18. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  225
  Сигурна сум дека каснам со одговор но ете...
  Јас сум правен смер и се учи право пред се, секретарско работење и практична настава...тие се основните бидејќи правен смер ти е всушност деловен секретар.
  Ако те интересира правото тогаш ќе ти биде лесно.
   
 19. Tonka

  Tonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Може ли да ми и кажеш лектирите за прва година ? те молам и благодарам однапред :)
   
 20. pamelche

  pamelche Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  5.229
  Допаѓања:
  16.613
  Средни училишта во Скопје (гимназии)

  Незнаев каде да го ставам прашањето па викам тука. Во Димитар Влахов - Скопје, нели има средно фризерско со 3 години, шо оцени бараат за таму?