1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студенти и работа...

Дискусија во 'Барање работа' започната од Oki777, 18 јануари 2014.

 1. Oki777

  Oki777 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2013
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  5
  Имам едно прашање, се извинувам што отворам нова тема, но не знаев каде да го поставам прашањево. За да не вработи некој треба и да не пријави затоа што постојано имало инспекции, зборувам за Скопје, така да прво треба да сме пријавени во завод за вработување мислам. Па сакам да прашам дали дооколку студираме имаме право да бидеме пријавени во завод за вработување. дали воопшто може да се најдеме работа доколку сме студенти?
   
 2. mhmrj

  mhmrj Активен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2014
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  10
  Ако си пријавена нема да можеш да се водиш како редовен студент туку како вондреден.Е сега треба да знаеш дека доколку преминеш во вондреден студент, ќе мора да си во приватна квота :)
   
 3. Oki777

  Oki777 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2013
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  5
  А има ли нешто што би можело да се работи а да не мора да не пријават?
   
 4. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.991
  Допаѓања:
  5.528
  здраво

  Сакам да ме упатите како,каде да најдам работа како бебисистерка или да чувам стари лица..или миење чинии или чистачка ....
   
 5. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.045
  Јас си бев и редовен студент на факултет (бидејќи кај мене нема вонредно) и истовремено вработена и пријавена и се. Што е работата, јас во завод бев пријавена со средно бидејќи пред да се запишам на факс си ги имав документите заверено на нотар па не беше проблем. Од кај знаат на факултет јас што правам дали работам или не, и дали сум пријавена, всушност и не би требало да ги интересира тоа се додека јас си имам време и редовно можам да си одам и на факултет и на работа. Така работев година ипол, напуштив работа, фино лепо ме одјавија и си продолжив на факултет ко и до тогаш. :)
   
 6. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.826
  Допаѓања:
  6.020
  Пол:
  Женски
  Според мене може да работеш само ако си вонреден студент, редовен нема шанси на работа да се посветеш нема да бидеш продуктивен највеќе 5 6 месца ако издржеш така, има време за се.