1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студенти на ПМФ-Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од milenuska, 14 јули 2010.

 1. milenuska

  milenuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Планирам да се запишам на Природно-математичкиот факултет во Скопје....
  Ве замолувам ако има некој студент кој студира токму таму да ми пише како е... Посебно некој од хемија...
  Чекам мислења :)
   
 2. N.E.87

  N.E.87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  270
  Допаѓања:
  12
  Јас студирам на ПМФ, ама не на хемија :) .Секој факултет си има своја тежина, ама ПМФ е малку потежок :rofl: .Не чекај многу мислење од другите затоа што тоа е индивидуално, секој со своето искуство. Верувај дека многу ќе ти речат дека е тешко, а некои и дека е лесно.Преиспитај се сама што сакаш во животот и колку си спремна да се жртвуваш за тоа, ако тоа што го сакаш е хемија и си сигурна во тоа дека ќе дадеш се за да успееш тогаш само напред. А ако не си баш сигурна и ако не ти се учи многу, тогаш запиши се на некој полесен факултет.
  Поздравче :)
   
 3. milenuska

  milenuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  А каде престојуваш? Бидејќи и тоа ми е многу битно. Сакам јас во Стив да седам, ама не знам баш како е таму?
   
 4. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.544
  За Стив еден другар , што е исто на пмф вчера ми кажуваше дека супер му било таму .Он во прва година беше во стан , а 2ра и 3та во Стив престојуваше , доста се фали и вели дека поубаво му било сега .Кажуваше дека супер е онака и дружбата се , а знам дека супер ми оди и на фах досега ,така да ако ти се учи секаде ке учиш :) Знам дека и оваа година пак ќе биде таму , што значи задоволен е .Е сега немам лично искуство да ти зборам што е како е . но ти кажувам што ми кажувале. Твое е да си одлучиш ;)
   
 5. barbiegirl

  barbiegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  49
  Јас сум на ПМФ ама не на хемија. Кога се запишував бев со некоја мисла дека и ако не успеам нема да се разочарувам бидејќи во средно бев просечен ученик. Првиот семестар ми пројде некако брзо и во страв и немав нешто посебно добри резултати. Ама решив дека одма не се откажувам па продолжив (додека скоро половина од студентите се откажаа). Не е дека сум меѓу најдобрите студенти ама навистина сум задоволна од личниот успех. Секако бара многу посветеност, учење, решавање задачи (бидејки студирам информатика) ама не е дека животот ќе ти се сведе на тоа. Живеам во Скопје па за разлика од студентите од други градови кои немаат стандардно друштво тука јас сум секој викенд излезена. Нормално за време на сесија знам и недела-две да се затворам во соба ама јас се смеам: јас решив тука да студирам! Многу ми се чудат на коментарот дека ПМФ не е ужас како што го замислуваат сите ама се е во начинот на кој ќе го гледаш факултетот (задоволство или обврска). Ако се решиш за ПМФ како избор на јако образование секако нема да погрешиш! ;)
   
 6. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Студенти на пмф

  Миленушка што бидна се запиша ли на ПМФ?
  Инаку и јас сум на ПМФ, на Хемија :) Може и колешки сме :P
   
 7. SunshineBaby

  SunshineBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Студенти на Природно математичкиот факултет во Скопје

  Здраво
  Јас сакам да се запишам на ПМФ отсек биохемија само не ми е јасно поточно во кој институт треба да се запишам дали во биологија или институтот по хемија? Во институтот по хемија има аналитичка биохемија и двопредметни студии биологија-хемија кои се за наставник во основните училишта (тоа не ми е во предвид :)) А биологија-хемија студиите на биолошкиот институт дали се исти ме интересира?
  Дали некој може и да ми каже дали навистина е толку тешко како што сите ме плашат за да не се запишам.. мислам јас сум одлична ученичка и имам желба да го учам тоа ама сите ми велат да се запишам на нешто полесно..
  Ве молам ако може некој да ми одговори на ова :)
  Благодарам однапред. :)
   
  На qqq му/ѝ се допаѓа ова.
 8. poison.ivy

  poison.ivy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  406
  Допаѓања:
  198
  Студенти на Природно математичкиот факултет во Скопје

  Јас сум на ПМФ, не сум на биохемија но знам дека биохемија има и кај институтот за биологија, и кај институтот за хемија. Е сега, која е разликата и која насока е подобра тоа нека каже некоја што е таму. Меѓутоа сакав да кажам нешто друго.
  Знам дека професориве на ПМФ најблаго кажано се... мрднати. Многу бараат а малку даваат. Мораш да учиш, и може да се случи да преучиш и да добиеш 6че (мене колку пати тоа ми се случувало ехеее). Но, нема корупција како кај другиве факултети што сум слушала дека има, ама затоа мораш многу да го грееш столчето за да положиш. Ако си учиш, нема страшно, не ги слушај другиве што те плашат. Ако ти е желба за биохемија запиши се, учи си и уживај :) Се надевам ќе се јави некоја од биохемија да ти каже како е таму, јас сакав ова да ти го кажам.
   
 9. SunshineBaby

  SunshineBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Фала многу :)
  Поздрав
   
 10. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  291
  Пол:
  Женски
  Размислувам нешто..и случајно скоро беше на гугал прочитав дека на ПМФ има насока биохемиско -физиолошка, многу се заинтересирав ама немам никој кој да ми објасни, мислам дека факултетот е поврзан со биологијата, предмет кој многу ми лежи. Ако има некој на ПМФ што знае нешто повеќе за оваа насока или пак студира на оваа насока да ми каже дали е поврзана со биологијата, предметите да ми ги каже, што можам да работам со оваа насока, дали можам потоа во лабораторија да работам и дали оваа насока е иста со насоката биохемија.....
   
 11. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.833

  Ако сакаш да работиш во лабораторија и си љубител на хемијата ,биологијата
  јас би ти го препорачала Фармацевтскиот факултет во Скопје отсек- Лабораториски биоинжинер
  http://www.ff.ukim.edu.mk
   
 12. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  291
  Пол:
  Женски
  ^^Па и хемијата не ја сакам многу, органската па и па а обичната не баш..ама биологија обожавам и затоа најмногу се распрашувам, за некој поврзан факултет што е со биологијата..сепак фала..има време ке размислам.. :)
   
 13. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  Можеш да работиш во лабараторија, но многу тежок факултет, бара постојано учење, а професорите се оф леле мајко.
   
 14. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  291
  Пол:
  Женски
  ^^А ти на тој факултет ли си?..ако си ако може да ми ги кажеш предметите.. :) и секако секаде се строги професорите
   
 15. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  На LovelyGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Legadema

  Legadema Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  490
  Пол:
  Женски
  еве ја се ке ви кажам што ве интересира за биохемиската насока на пмф оти ја бев дете од пмф
  биохемиската насока е на биологија и со неа откако ќе дипломираш можеш да работиш во лабараторија е сега додека да дипломираш малку ќе се помачиш оти професорите се такви бараат многу и даваат многу ,ако си научиш си положуваш. Aко сакаш и ако имаш желба тоа да го учиш тогаш си на право место. интересно е има лабораториски вежби се сечат стаорци,жаби,... ја ептен го сакав практичниот дел
  имаш некои предавана на хемискиот институт некои на биолошкиот и така имаш скрипти не мора да купуваш скапи учебници
  на хемиски пак има насока аналитичка биохемија со повеке хемиски предмети исто така со неа можеш да работиш во лабораторија, ама ако повеќе ти оди биологија биохемиската е одличен избор
   
 17. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  291
  Пол:
  Женски
  Дада повеќе ми оди биологијата, хемијата ми е слаба страна, затоа и се плашам да не го утнам изборот па да се каам после..Ајде помош од поголемите..некои предлози за факултети.. кои се најповрзани за биологијата.. :)
   
 18. Tenna

  Tenna Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  332
  Малку со закаснување, да ти кажам нешто со биохемиско-физиолошката насока. Јас дипломирав таму пред година ипол и ако биологијата е предметото кој што ти лежи, оваа насока ти е прав избор...Тоа е насока на институтот за Биологија и после дипломирање добиваш звање-дипл.инж.по биологија.Можеш да работиш во лабораторија, а после тоа со доквалификации можеш да бидеш и наставник/професор(ете јас сум во таква ситуација сега, а и многу наши колеги има во образованието,ако веќе нема во лабораторија и тој избор не е лош). Инаку,90% од предметите се биолошки дисциплини, имаш 5 хемии, нив ги полагаш долу на хемиски институт. Факултетот е напорен, имаш секојдневно вежби, скоро секој испит се полага и практично и усно, али ако имаш желба, ништо не е невозможно. И мене така ме плашеа на почеток, па на крајот се испадна во најдобар ред.Прави си онака како што се осеќаш, само така ќе направиш правилен избор...Поздрав
   
 19. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  291
  Пол:
  Женски
  ^^Па искрено биологија најмногу ми лежи, не ми ни претставува проблем кога учам. Само хемија |( ....5 хемии..не сум нај нај со хемиите..Ако не ти е тешко прати ми во ЛП кои предмети ги учете и дали факултетот е 4-ри години :)
   
 20. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.194
  Пол:
  Женски
  Па повеќе биологија од самиот факултет биологија, нема да најдеш :D
  Хемија имаш само во прва година (зборам за чиста биологија, наставен смер), органска и неорганска, се слушаат по еден семестар и лесни се за положување. И толку. Во втора година имаш биохемија која е малце потешка, но сепак не е класична хемија.
  Како и да е, биологијата си е супер, омилена наука ми е, но ако се решиш на ПМФ да студираш, спреми се за макотрпна работа и многу учење, тоа можам да ти го кажам. За било што друго те интересира, слободно кажи...ќе добиеш каква и да е информација :D