1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сува кожа-корупчиња во главата на бебето

Дискусија во 'Бебе' започната од jana31, 10 април 2012.

 1. jana31

  jana31 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  38
  Мојот проблем е во тоа што на мојата ќерка цела кожа на главчето и е како излупена и сува. Пробав да ја мачкам со беби масло и да ја масирам со фротирско крпче ама не помага. Нема корупки жолти ама сепак главчето и е како со првут целото. На телото нема никакви проблеми. Со првото дете не сум ја имала оваа мака, па ве молам за некој совет ако некој го имал сличниов проблем и како го решил!

  Вртејќи по бебешките списанија кои ги имам мислам дека го најдов одговорот на мојот проблем. Имено се работи за себореичен дерматитис. Иако овој проблем потсеќа на егзема, не било тоа и се јавувало во првите неколку месеци кај бебето и најчесто се повлекува сам од себе, иако може да се користат и кремови на база на хидрокортизон. И така направив, не ја мачкав на главчето со ништо и еве веќе почна да и се повлекувасат корупчињата, а на лицето сувата кожа и ја мачкам со кремот од Хип со цинк и и помага. Се надевам дека мојов одговор ќе им помогне на мајките кои го имаат истиов проблем.
   
  Последна измена од модератор: 29 март 2017
  На malifesent му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.472
  Допаѓања:
  86.281
  Ако е ова тоа што го имаше и едно од моите деца (не беше низ целата глава, само горе, ама веројатно е истото), кога бев во Козле ми кажаа дека децата што имаат такви се склони на алергии. Ми се чинеше нелогично, ама после неколку месеци на моето му констатираа алерхија, а и неколку бебиња на пријатели кај кои подоцна забележав вакво нешто подоцна покажаа алергии на нешто.
   
 3. diorsa

  diorsa Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2012
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  И јас забележав дека има корупки жолти на главата само на горниот дел..да оставам од само да си поминат или треба со нешто да ја мачкам ???
   
 4. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.975
  Пол:
  Женски
  Некој викаат пред бањање да се намачка со бенешко масло и шосле бањање нежно да се помине со детска четка и ќе паднале. Јас не правев ништо, сами поминаа.
   
 5. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.839
  На мојата малечка цело главче и беше со теменца, ме советуваа со бебешко масло да сум ја мачкала па со чешелче да сум и ги вадела, ама јас ништо од тоа не направива, туку со Мустела пена наменета баш за теменца ја избањав 7-8 пати и сега главчето и е стакло. На внука ми со чешелче и ги вадеа и ај што е напорно и што нема шанси сите да ги исчистиш, туку и после некој период пак се појавуваат. Мустелата е закон!
   
  На lilo му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kaja11

  kaja11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2013
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  131
  ако збориме за теменици постои шампон за теменици од мустела како што кажа феминката
   
 7. nevesta

  nevesta Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2010
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  108
  пред бањање да се намачка главата со кокосово масло или некое друго беби масло (Бекутан), да се остави да делува 15-20 мин. па со густо чешле нежно да се помине по главлето- сите корупки, лушпи ќе се извадат со чешлето. После си се бања најнормално и ако има потреба пак да се повтори после некој ден. Кај нас ова успеа, а ни беше по препорака на педијатарот.
   
 8. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.750
  Пол:
  Женски
  Гледам малава има малце сува кожа кај стомачето,ја мачкам со масло против тоа ама не гледам резултат :^) од што баш кај стомачето :^) малце ме загрижува :^) му се случило на некој слично?
   
 9. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.489
  Допаѓања:
  4.535
  Ne grizi se, nemozat site bebuski da imat ista koza. Kerka mi koga se rodi bese so mnogu suva koza sega i e nezna ko svila. Mackaj ja na toa mesto so maslo i ke se sredi. Inaku i nie na glavceto izvadovme pred nekoe vreme korupkicki, ama ne sum ja mackala so maslo,nekako mi e strav so ceselce da.ja ceslam deka i e uste.meko.glavceto a gledam mnogu majki praktikuvat. Bratucedka mi so zejtince go namacka bebusot i so cesle pomina rece site mu.ispagjale a decata ni se razlika osum dena. Jas cekam sami da padnat ama nekako bavno odi
   
 10. TheEkaterina

  TheEkaterina Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  331
  Масло од бекутан, моето за два дена се исчисти. И редовно чешлање.
   
 11. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.489
  Допаѓања:
  4.535
  Ke probam
   
 12. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  324
  Пол:
  Женски
  Гледам од синоќе на главчето се појавува по некоја трага од првут сигурно според мене тоа е знак дека во наредните денови ќе почне да му се лупи кожичето на главчето?? Дали сум во право, досега и сеуште се лупи на препоните, курето и пазувите.
   
 13. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.912
  Допаѓања:
  6.321
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите, обично пишувам во темите поврзани со природна нега на кожата и косата и најчесто сум активна во убавина и нега, меѓутоа би сакала со вас да споделам една статија поврзана со овој проблем кој најчесто се појавува на главата кај бебињата кога се многу мали. Јас не сум мајка меѓутоа ова го пишувам од поглед на дејството на состојките на бебешката кожа и нивната улога во негата на кожата кои не се за потценување.
  Се надевам дека на некоја од вас ќе и помогнат. Ве поздравувам сите


  Природни состојки и производи како лек за бебешка круста (корупки или теменици)


  [​IMG]

  Бебешката круста е еден вид на себореичен дерматит, кој најчесто се појавува на главчето на бебињата и има жолткаста боја (потсетува на првутот). Иако оваа појава исчезнува сама по себе, од естетска причина, а и како превенција и нега на самата кожа, од огромна важност се производите за нега на бебешката кожа во тие неколку месеци. Во продолжение на оваа статија би сакала да ви дадам неколку мали совети кои ќе ви помогнат при оваа проблематика:

  1. Масла за нега на кожата

  Половина час пред бањањето, со помош на едно памукче намокрено со масло, нежно поминете ја бебешката глава. Од маслата може да ги користите и наједноставните како бадемово или оризово. Внимавајте маслото да биде чисто, односно на етикетата да го пишува само ботаничкото име на маслото (на пример маслото од бадеми ќе го најдете како Prunus Amygdalus Dulcis Oil, додека она од ориз како Oryza Sativa Bran Oil) и тоа треба да биде единствена состојка во самиот производ. Во никој случај не ги земајте мешавините на масла со парафинско масло кое во декларацијата ќе го најдете како Parrafinum liquidum или во некои декларации и како mineral oil, затоа што ја запушуваат кожата, не и дозволуваат да дише и ја влошуваат состојбата на бебешките корупки наместо да ги лечат. Доколку сакате, во едно од горенаведените масла (бадемово или оризово), може да ставите малку чај од камилица кој секако ќе го зголеми ефектот на маслото.

  [​IMG]

  2. Од огромна важност е и производот кој ќе го користите за бањање на бебето кој мора да биде нежен, да не ја суши бебешката кожа и пред се да не ја иритира. Многу е важно да ја читате декларацијата на производите и да ги избегнувате оние агресивните кои може да ја влошат состојбата. Пожелно е производот за измивање како сурфактант да има глукозиди кои нежно измиваат, а воопшто не ја иритираат детската кожа. Еден пример за убав нежен производ е дерматолошкиот гел за бебиња и деца од Gamarde кој како состојки има: термална вода од Гамард, која е богата со сулфур и ги намалува иритациите на кожата, и вода од лаванда која има смирувачки ефект врз кожата. Содржи многу нежни сурфактанти за измивање како lauryl glucoside, coco-glucoside и decyl glucoside. На самата декларација пишува дека е од огромна помош при бебешките корупки. Детална рецензија на овој производ ќе најдете во статијата http://biodevojka.blogspot.mk/2015/06/blog-post_17.html.

  [​IMG]

  3. Оставете ја бебешката кожа да дише

  Секако дека во лето и зима кога излегувате надвор со мало бебе мора да ја заштитите главата со соодветно капче, меѓутоа во домашни услови, обавезно оставете ја кожата да дише. Особено зимно време волнените капчиња понекогаш може да ги зголемат иритациите на кожата.

  4. Отстранување на корупките

  Во никој случај немојте насилно да ги отстранувате бебешките корупки, иако на моменти ќе добиете нагон да го сторите тоа. Доколку ги следите советите за маслото и доколку користите убав производ, сами од себе ќе паднат. Важно е да не се прави притисок со насилно отстранување, затоа што тоа на некој начин може и да се зголеми појавата.

  Се надевам дека овие совети ви беа од корист и дека ќе се обидете да примените еден или повеќе од нив. Секако секое бебе е различно и она што одговара за едно бебче, може и да не функционира за друго.

  Поздрав и до скоро читање.

  Вики
   
  Последна измена: 5 септември 2015
  На Lolipop23, danichap и joy1 им се допаѓа ова.
 14. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.867
  Допаѓања:
  236.381
  Фала за постот Вики.
  Бебчето мое нема баш ваков вид на круста, но приметувам дека има прилично сува кожичка па вакод вид на нега би би бил добредојден доколку може и превентивно да се користи.
  ЈА бањам со шампонче од Веледа но пред бањањето би ставала и масло. Го имам ова уље Bildschirmfoto 2015-09-05 um 12.13.19.png На етикетата стои дека е чисто Prunus Amygdalus Dulcis Oil.
  Твое мислење за негово користење како превентива при сува кожа на главчето и колку често?
   
 15. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.912
  Допаѓања:
  6.321
  Пол:
  Женски
  Здраво драга, според мене еднаш неделно е сосема доволно. Да не се претерува со оглед на тоа што твоето бебе нема поголеми проблеми. Што се оденсува до маслото доколку пишува само Prunus Amygdalus Dulcis Oil, а колку што можев да видам од опаковката е органско, тогаш супер одговара. Важно е да не се користат оние масла за бебе каде базата им е парафинско масло. Друга важна работа е да не се притиска туку нежно да се поминува со памукчето. Поздрав.
   
  На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
 16. sunmoonstars

  sunmoonstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2016
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  725
  Пол:
  Женски
  citam vo postovite, pena za temence od Mustela, dali e ovaa pena kako sampon potoa teeba da se odmiva, ili se macka povremeno kako krem? Moeto bebe ima vakvi zoltenikavi korupki na glavceto, pa sakam da ja kupam ovaa pena za glavceto na Mustela.
   
  На H&J му/ѝ се допаѓа ова.
 17. augustd

  augustd Популарен член

  Се зачлени на:
  13 март 2017
  Пораки:
  974
  Допаѓања:
  11.136
  Пол:
  Женски
  Kaj nas se pokaza efikasno masloto na frezy derm.
   
  На sunmoonstars му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.358
  Допаѓања:
  167.194
  Пол:
  Женски
  Со обично беби масло, или еве, маслиново масло нека биде, измачкај го убаво, нека стои саат-два, исчеткај го одозгора и избањај го, после уште еднаш помини со чешле, ќе падне голем дел од теменицата. После тоа и да останало нешто, само повтори, ќе се исчисти. Кај моиве двајцата од двапати ја снема. Додуша, кај малово и Логона од невен купката помогна за остатоците што потешко се вадеа.
   
  На sunmoonstars му/ѝ се допаѓа ова.
 19. H&J

  H&J Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  1.327
  Пол:
  Женски
  Ние ги имавме само на предниот дел не на цела главичка,користам Хипп шампон и кога го бањам само поминувам со четкичка и толку за неколку дена му помина и еве сега ги нема му се исчистија скроз.
   
  На sunmoonstars му/ѝ се допаѓа ова.
 20. sunmoonstars

  sunmoonstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2016
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  725
  Пол:
  Женски
  Majki, jas povtorno prasuvam po temava, no eve nikako da se iscisti naseto temence od ovie suvi strupcinja, ima se poveke i poveke. Go banjam so specijalen sampon- pena za temenca na "Mustela", 15min pred banjanje stavam maslo Becutan i nezno ceslam so meka cetkicka za kosa, no ne pagaat...dali nesto ne pravam kako sto treba, mozebi treba malku pogrubo da protrijam, no mi e strav :( Kako sto citam od 2-3 pati ceslanje so predhodno natopeno maslo na poveketo im gi snemuvalo...