1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Суровиот Истанбул (Zalim Istanbul)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Турман, 10 септември 2020.

 1. Турман

  Турман Активен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2020
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  116
  Пол:
  Машки
  Дечки здраво. Јас буквално ја обожавам серијава. Се нема емитувано тука сеуште. Еве нешто што можев од википедија да најдам за содржината за да Ви стане појасно.
  Приказната следи две семејства - Караџај и Јилмаз. Сехер Јилмаз е горда, традиционална и донекаде конзервативна мајка, која живее со нејзините две ќерки Џемре и Џерен, синот Џиван и свекрвата Нериман во малиот град Антакија. Шехер својот живот им го посвети на своите деца и верува во нив безусловно, но тие имаат одвоени животи, соништа и амбиции, за кои сè уште не е свесна. Додека живее тежок живот, таа се обидува истовремено да се бори против суровиот свет, но и со работата што и се прави зад нејзиниот грб. Имено, животот на нејзиното семејство се менува засекогаш кога нејзината свекрва скришно склучува договор да продаде една од ќерките на Сехер на богат човек од Антакија, Агах Караџај.

  Агаџ Караџај е богат човек кој одамна ја напушти Антакија и се преселил во Истанбул. Тој има убава сопруга Шениз, син Џен и ќерка Дамла со кои што живее во прекрасна вила во Истанбул. Агах се грижеше и за неговиот внук Недим, кој е инвалид.

  Сакајќи да му обезбеди подобра иднина на внук му Недим, тој одлучува да донесе девојче од неговиот роден град кое ќе се омажи за Недим и ќе се грижи за него. Со помош на неговата слугинка, Агах склучува договор со Нериман дека една од нејзините внуки и ќерките на Сехер ќе стане негова снаа, со голем финансиски надомест. Од друга страна, Нериман има свои скриени цели - таа крие од остатокот од семејството дека склучила договор со Агах и ја убедува Сехер дека е време да ја напушти Антакија и да се пресели во Истанбул. По пожарот што им го уништи домот, на Сехер не и преостанува ништо друго освен да се пресели во Истанбул со синот, ќерките и свекрвата.

  Ага ги прима во својот дом, не знаејќи го тајниот план на Неримана за брак, и тие својот состанок ќе го стават на тест на секој член на семејствата Караџај и Јилмаз. Импресивниот и гламурозен живот на семејството Караџај крие една стара и опасна тајна, која се заканува да ја открие средбата на Сехер со Агах и која ќе го разниша животот на Караџај до корен. Од тој момент започнуваат испреплетените судбини на двете семејства и нивните животи никогаш повеќе нема да бидат исти.
  [​IMG]
  [​IMG]