Сутлијаш

Дискусија во 'Рецепти' започната од Ivuskata, 10 јуни 2012.

 1. Ivuskata

  Ivuskata Активен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  здраво! :D

  Ќе сака некој да ми каже рецепта?! поздравче :P
   
 2. thegirl2

  thegirl2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  39
  сутлијач

  во тенџере стави вода и ориз клај му и ко ке почни да врие млеко тури му и шеќер по вкус ќе му ставиш :P
   
 3. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  538
  сутлијач

  А количински колку ? :?:
   
 4. thegirl2

  thegirl2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  39
  сутлијач

  е то видиш од рака..како шо ќе си го погодиш :P
   
 5. Sramezlivoto

  Sramezlivoto Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  100
  сутлијач

  И кога ке го послужуваш стави цимет како декорација.. Многу е вкусно :)
   
 6. ines.h

  ines.h Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  1.591
  Допаѓања:
  17.731
  сутлијач

  Не може од рака треба во сооднос д абидат водата и оризот ,оризот наварува не може премалку вода а не може ни одповеќе значи си има мера една ориз чашка и три вода , потоа одкако ќе зоврие водата се тура млекце и со него се вари на тивко и на крај шекерот и бонапетит ;)
   
  На Dea8, poenta и fighter им се допаѓа ова.
 7. nadicamanasieva

  nadicamanasieva Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Сутлијач

  На 1 л. вода и 1л. млеко се додаваат 3 шолчиња за кафе(од малите ) шеќер, 3 шолчиња ориз, 1 шолче зејтини една ванила.Сите состојки се ставаат во длабоко тенџере и се става да се вари.По желба на крајот може да се додаде и изрендана кора од лимон или цимет.
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 8. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  5.144
  Сутлијач

  Јас го знам како сутлијаш а не сутлијач :^)

  Оризот го варам прво во вода а потоа додавам млеко. Шеќер додавам според тоа колку сакам да ми биде благ. Никогаш не мерам туку од око ставам.
  Е сега си правам варијации, некогаш ставам само цимет, некогаш пред варење ставам 1 пудинг од чоколадо или ванила зависи што вкус сакам, некогаш одозгора само какао посолам или несквик - што имам по дома, сецкана чоколада која ќе најдам по дома.....

  Убава варијанта ми е кога во него ќе ставам мешано суво овошје и некој сечкан орев, бадем или лешник - фантастичен вкус и супер доручек ;)
   
  На Ivuskata му/ѝ се допаѓа ова.
 9. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.655
  Допаѓања:
  19.676
  Пол:
  Женски
  Сутлијач

  сутлијаш,ставам една паковка млеко во тенгере на огин да се загрее потоа еден филџан од кафе (не голем филџан) ориз го ставам оризот внатре и на тивок Oгин се вари A во мегу време мешаме,кога ке се здебели додаваме шекер колку сакаме да е благ, уште малце промешуваме на огинот и готов е :) јас вака го правам :)
   
 10. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.064
  Сутлијач

  Јас прво го варам во вода и кога ке биде сварен оризот ако има многу вода малку ја отсипувам и ставам млеко(се ова ставам отприлика зависи колку сакам да правам) и шеќер и оставам да поврие малку,по желба ставам ванилин шеќер и цимет.
   
 11. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.813
  Допаѓања:
  5.044
  Пол:
  Женски
  Сутлијач

  А не се вика сутлијаш?
  Како и да е јас прво го загревам млекото, после го додавам шеќерот и мешам цела вечност |( после шеќерот, го мешам уште малце и толку.
   
 12. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.135
  Пол:
  Женски
  Сутлијач

  Да. Сутлијаш се вика или пилав. Јас не знам да го правам. Инаку, сакам да го јадам, особено со цимет одзогора.
   
 13. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.813
  Допаѓања:
  5.044
  Пол:
  Женски
  Сутлијач

  Морам да се самоцитирам. Боже ми помогни од самата себе :fubar: мислев прво оризот го додавам па онда шеќерот.
  Ц ц ц ц бруки сум.
   
 14. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.135
  Пол:
  Женски
  Сутлијач

  Јак ти е рецептот за правење сутлијаш. Докажуваш дека те бива за правење благо. :D
   
  На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.813
  Допаѓања:
  5.044
  Пол:
  Женски
  Сутлијач

  Јас сум природен талент, кај си видела некој сутлијаш со шеќер и млеко да напраи 8)
  Тоа само јас го можам! :rofl:
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.135
  Пол:
  Женски
  Сутлијач

  Е па, ти ќе бидеш првата што прави сутлијаш без ориз. Треба да ти се даде награда. :D
   
  На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.890
  Пол:
  Женски
  Сутлијач

  И јас го знам како Сутлијаш :)

  Инаку денес прв пат пробав со цимет
  Како ли сум го јадела претходно без него :^)
  превкусно е, преубаво..:mm:

  Јас го варам само со вода, млеко не пијам :tmi: и не додавам
   
 18. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.441
  Допаѓања:
  3.735
  Пол:
  Женски
  Сутлијач

  Одамна немам јадено класичен сутлијаш, се навикнав на овој кој ми е далеку подобар https://moirecepti.mk/post/малку-поинаков-сутлијаш/ Најчесто со пудинг од јагода, малина, лешник, но доколку не сакате многу да експериментирате, пробајте со пудинг од ванила :)
   
 19. Tikvice

  Tikvice Популарен член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  370
  Допаѓања:
  235
  Пол:
  Женски
  Сутлијач

  Обозавам мама пред некој ден ми правесе :) а снаа ми става и ванилин сеќер во него и повкусен е дефинитивно
   
 20. Marijansita

  Marijansita Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  11
  Сутлијач

  1 чаша ориз
  3 чаши вода
  3 чаши млеко
  1 ванилин шеќер
  8 (до 10) големи лажици шеќер
  Во тенџере се сипа чашата вода и се става на огин. Кога водата ќе зоврие, огинот се намалува и се додава оризот. Се промешува од време на време за да не се залепи на дното. Кога водата ќе испари и смесата ќе се подзгусне, се додава една чаша млеко и повремено се меша додека пак не згусне.Постапката се повторува се додека не се сипе и третата чаша млеко. По третата чаша млеко, убаво се промешува и се додаваат 8 (до 10) големи лажици шеќер и ванилин шеќер. Се сипа во садовите во кои сакаме да го послужиме, се запрашува со цимет по желба или се декорира со рендано чоколадо, овошје или прелив.