1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Таблети за подобро помнење и подобра психофизичка состојба

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од mime87, 23 март 2012.

  1. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Не најдов ваква тема во здраствени проблеми па решив да ја отворам ако не е соодветно сместена се извинувам
    Значи сакам да прашам дали некој има сличен проблем како мојот во последно време многу многу почнав да заборавам побитните работи толку не ама друго све значи многу сум загрижена околу тоа и сакам да прашам дали можеби некој конзумирал некакви таблети околу оваа проблематика,заборавањето ми носи и други психички проблеми загриженост итн па ако има некој со ваков проблем нека сподели со мене...
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    На свеки д-р и препорача Билобил :) има ретард и форте овие вториве се појаки мислам. Сепак обрати се на матичен лекар.
    На твои години забораваш од расеаност или оптеретеност на мозокот со небитни работи. Пробај со чаеви за опуштање, можеби тоа ќе ти помогне.
     
  3. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    славица вервајме дека имам пробано со капки на прородна база но многу ми горчат и брзо престанав да ги пијам и јас мислам дека за мојата воздраст воопшто не е добро толку да заборавам се имам многу загрижено да не имам некој сериозен проблем :( сепак и јас така мислам да се обратам на матичен нема да чекам повеќе а најповеќе ми ги препорачаа Билобил па би ги зела да ги пијам некое време и да видиме матичниот што ќе каже сепак благодарам на советот
     
  4. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Мислам дека треба повеќе да се активираш во различни дејности, пробај да учиш нови работи, кога мозокот е фокусиран само на неколку ствари, се затапува, станува мрзлив и не памти. Ова тргнувајќи од себе ти зборувам. Најди си некое хоби, или може да е некое занимање, и почни секојдневно да го обавуваш, не мора да е едно, подобро да се повеќе. Ама не ги запоставувај, од еднаш направено, не се важи :) Креирај си дома некои ствари, учи некој нов предмет (физика, хемија, јазик некој), држи го константно мозокот активен и помалку ќе забораваш...се додека внесуваш нови информации, за да може да е активен и да ги обработува, старите веќе не му се забавни :) мислам дека е рано за апчиња..
     
    На April87 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    кравче
    Обврски имам еден куп за учење еден куп и цело време сум активна на курсеви ваму таму значи никогаш не седам в место секогаш нешто учам бркам работи итн дури и понекогаш мислам дека сум преоптоварена посебно сега овај некој период од кога почнав да заборавам затоа ужасно тоа почна да ми смета неможам да ги завршам работите како што треба за жал сега сакам поактивна да бидам физички со вежбање и да пијам нешто за помнење некое време некоја террапија па да видам што ќе бидне :doh:
     
  6. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    мислам дека БИЛОБИЛ ФОРТЕ ке ти помогне,само треба редовно да ги пиеш
    ако се чуствуваш преоптеретена психички, закажи си разговор кај психолог да се олесниш малку оти како што читам работава кај тебе не тргнала на арно- вака на антидепресиви ке завршиш, а млада си за тоа
     
    На mime87 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски

    Ова ти е типична ментална преоптеретеност што доведува слаба концентрација и заборавеност.
    Таблетите за ваков проблем ти се чиста комерцијала, според мене без никаков ефект или евентуално плацебо - ефект. Ги создала фармацевтскава индустрија да се лажат стариве. А ти млада, здрава, права, најдобро е да промениш нешто во животните навики. Научно е докажано дека храна која позитивно влијае на помнењето е овошјето, зеленчукот, житариците и особено морската риба. Помалку пржено и брза храна. Намали гледање телевизија, компјутер, намали од обврските, одреди приоритети...уживај!
     
    На smilleyy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на советите ќе пробам да ги применам најмногу што можам посебно во делот кај храната инаку ова ме донесе до толкава паника што размислував и за снимање на главата но да не паничам многу ќе сменам други работи во моето секојдневие ви благодарам
     
  9. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Дали некој знае пто е разликата помеѓу билобил форте, и билобил интенс?
     
  10. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Некое време и јас бев заинтересирана за вакви таблети, но мојата матична ме разубеди објаснувајќи ги последиците од тоа. Кај старите луѓе им се препорачуваат поради забавената циркулација, посебно во мозокот, но кај здрави и млади луѓе можат да предизвикаат крварења во мозокот. пробај со повеќе физичка активност и б - комплекс.
     
    На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Не,не беа за мене,мајка ми сака да почне да ги пие,но незнам која е разликата,има билобил форте и билобил интенс.
     
  12. Luciferovog zlo♧

    Luciferovog zlo♧ Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2017
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    5.497
    Пол:
    Женски
    Мене најмногу ми помага чај од рузмарин, посебно кога спремам испити, многу помага.
     
  13. benitabenita

    benitabenita Активен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    21
    Zdravo
    Dali site tableti za pomnejne mozat da predizvikaat krvarenje na mozokot posto jas vcera kupiv tableti skleran pocnav da piam no koga go procitav vasiot komentar se uplasiv malce..Tabltetite se na prirodna baza
     

    Прикачени фајлови:

  14. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.078
    Пол:
    Женски
    Секако дека не, можеш да ги пиеш. Пиеш друга терапија?
     
    На benitabenita му/ѝ се допаѓа ова.
  15. benitabenita

    benitabenita Активен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    21
    Nemam druga terapija ovie tableti gi zedov posto posledno mnogu zaboravam..Tabletive se na prirodna baza
     

    Прикачени фајлови:

    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.689
    Пол:
    Женски
    Кажете ми некој таблети на природна база за подобрување на меморијата. Значи премногу заборавам, ништо не помнам. На моменти се чувствувам како скроз дезориентирана.
     
    На Spicy Senorita му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Flier

    Flier Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2022
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    272
    Пол:
    Машки
    Гинко билоба тоа ти е Билобил форте од 60 или 120
     
  18. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.689
    Пол:
    Женски
    Дали се на природна база?
    Читав назад на темава дека некои вакви апчиња предизвикувале крварење на мозокот, па малку страв ме фати...
     
  19. Flier

    Flier Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2022
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    272
    Пол:
    Машки
    Мислам дека не знаеш што прашуваш инаку да гинко билоба е екстракт од истоимен лист од дрво.
     
  20. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.689
    Пол:
    Женски
    Навистина? Јас многу добро знам што прашувам , ако ти не разбираш тоа е друго