1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Таблети за подобро помнење и подобра психофизичка состојба

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од mime87, 23 март 2012.

 1. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.947
  Пол:
  Женски
  Не најдов ваква тема во здраствени проблеми па решив да ја отворам ако не е соодветно сместена се извинувам
  Значи сакам да прашам дали некој има сличен проблем како мојот во последно време многу многу почнав да заборавам побитните работи толку не ама друго све значи многу сум загрижена околу тоа и сакам да прашам дали можеби некој конзумирал некакви таблети околу оваа проблематика,заборавањето ми носи и други психички проблеми загриженост итн па ако има некој со ваков проблем нека сподели со мене...
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  На свеки д-р и препорача Билобил :) има ретард и форте овие вториве се појаки мислам. Сепак обрати се на матичен лекар.
  На твои години забораваш од расеаност или оптеретеност на мозокот со небитни работи. Пробај со чаеви за опуштање, можеби тоа ќе ти помогне.
   
 3. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.947
  Пол:
  Женски
  славица вервајме дека имам пробано со капки на прородна база но многу ми горчат и брзо престанав да ги пијам и јас мислам дека за мојата воздраст воопшто не е добро толку да заборавам се имам многу загрижено да не имам некој сериозен проблем :( сепак и јас така мислам да се обратам на матичен нема да чекам повеќе а најповеќе ми ги препорачаа Билобил па би ги зела да ги пијам некое време и да видиме матичниот што ќе каже сепак благодарам на советот
   
 4. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.795
  Допаѓања:
  52.814
  Мислам дека треба повеќе да се активираш во различни дејности, пробај да учиш нови работи, кога мозокот е фокусиран само на неколку ствари, се затапува, станува мрзлив и не памти. Ова тргнувајќи од себе ти зборувам. Најди си некое хоби, или може да е некое занимање, и почни секојдневно да го обавуваш, не мора да е едно, подобро да се повеќе. Ама не ги запоставувај, од еднаш направено, не се важи :) Креирај си дома некои ствари, учи некој нов предмет (физика, хемија, јазик некој), држи го константно мозокот активен и помалку ќе забораваш...се додека внесуваш нови информации, за да може да е активен и да ги обработува, старите веќе не му се забавни :) мислам дека е рано за апчиња..
   
  На April87 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.947
  Пол:
  Женски
  кравче
  Обврски имам еден куп за учење еден куп и цело време сум активна на курсеви ваму таму значи никогаш не седам в место секогаш нешто учам бркам работи итн дури и понекогаш мислам дека сум преоптоварена посебно сега овај некој период од кога почнав да заборавам затоа ужасно тоа почна да ми смета неможам да ги завршам работите како што треба за жал сега сакам поактивна да бидам физички со вежбање и да пијам нешто за помнење некое време некоја террапија па да видам што ќе бидне :doh:
   
 6. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.751
  мислам дека БИЛОБИЛ ФОРТЕ ке ти помогне,само треба редовно да ги пиеш
  ако се чуствуваш преоптеретена психички, закажи си разговор кај психолог да се олесниш малку оти како што читам работава кај тебе не тргнала на арно- вака на антидепресиви ке завршиш, а млада си за тоа
   
  На mime87 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  13.214
  Пол:
  Женски

  Ова ти е типична ментална преоптеретеност што доведува слаба концентрација и заборавеност.
  Таблетите за ваков проблем ти се чиста комерцијала, според мене без никаков ефект или евентуално плацебо - ефект. Ги создала фармацевтскава индустрија да се лажат стариве. А ти млада, здрава, права, најдобро е да промениш нешто во животните навики. Научно е докажано дека храна која позитивно влијае на помнењето е овошјето, зеленчукот, житариците и особено морската риба. Помалку пржено и брза храна. Намали гледање телевизија, компјутер, намали од обврските, одреди приоритети...уживај!
   
  На smilleyy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.947
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам на советите ќе пробам да ги применам најмногу што можам посебно во делот кај храната инаку ова ме донесе до толкава паника што размислував и за снимање на главата но да не паничам многу ќе сменам други работи во моето секојдневие ви благодарам
   
 9. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.743
  Допаѓања:
  4.841
  Дали некој знае пто е разликата помеѓу билобил форте, и билобил интенс?
   
 10. viki-dete

  viki-dete Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  765
  Пол:
  Женски
  Некое време и јас бев заинтересирана за вакви таблети, но мојата матична ме разубеди објаснувајќи ги последиците од тоа. Кај старите луѓе им се препорачуваат поради забавената циркулација, посебно во мозокот, но кај здрави и млади луѓе можат да предизвикаат крварења во мозокот. пробај со повеќе физичка активност и б - комплекс.
   
  На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.743
  Допаѓања:
  4.841
  Не,не беа за мене,мајка ми сака да почне да ги пие,но незнам која е разликата,има билобил форте и билобил интенс.
   
 12. Luciferovog zlo♧

  Luciferovog zlo♧ Популарен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2017
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  5.497
  Пол:
  Женски
  Мене најмногу ми помага чај од рузмарин, посебно кога спремам испити, многу помага.
   
 13. benitabenita

  benitabenita Активен член

  Се зачлени на:
  28 август 2021
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  21
  Zdravo
  Dali site tableti za pomnejne mozat da predizvikaat krvarenje na mozokot posto jas vcera kupiv tableti skleran pocnav da piam no koga go procitav vasiot komentar se uplasiv malce..Tabltetite se na prirodna baza
   

  Прикачени фајлови:

 14. Angie1432

  Angie1432 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  6.965
  Допаѓања:
  35.241
  Пол:
  Женски
  Секако дека не, можеш да ги пиеш. Пиеш друга терапија?
   
  На benitabenita му/ѝ се допаѓа ова.
 15. benitabenita

  benitabenita Активен член

  Се зачлени на:
  28 август 2021
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  21
  Nemam druga terapija ovie tableti gi zedov posto posledno mnogu zaboravam..Tabletive se na prirodna baza
   

  Прикачени фајлови:

  На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. L.i.n.a.a

  L.i.n.a.a Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2013
  Пораки:
  1.419
  Допаѓања:
  2.270
  Пол:
  Женски
  Кажете ми некој таблети на природна база за подобрување на меморијата. Значи премногу заборавам, ништо не помнам. На моменти се чувствувам како скроз дезориентирана.
   
  На Spicy Senorita му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Flier

  Flier Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2022
  Пораки:
  290
  Допаѓања:
  208
  Пол:
  Машки
  Гинко билоба тоа ти е Билобил форте од 60 или 120
   
 18. L.i.n.a.a

  L.i.n.a.a Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2013
  Пораки:
  1.419
  Допаѓања:
  2.270
  Пол:
  Женски
  Дали се на природна база?
  Читав назад на темава дека некои вакви апчиња предизвикувале крварење на мозокот, па малку страв ме фати...
   
 19. Flier

  Flier Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2022
  Пораки:
  290
  Допаѓања:
  208
  Пол:
  Машки
  Мислам дека не знаеш што прашуваш инаку да гинко билоба е екстракт од истоимен лист од дрво.
   
 20. L.i.n.a.a

  L.i.n.a.a Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2013
  Пораки:
  1.419
  Допаѓања:
  2.270
  Пол:
  Женски
  Навистина? Јас многу добро знам што прашувам , ако ти не разбираш тоа е друго