Таблети за слабеење- Спирулина

Дискусија во 'Диети' започната од T-A-N-J-e-T-o, 2 декември 2012.

 1. T-A-N-J-e-T-o

  T-A-N-J-e-T-o Активен член

  Се зачлени на:
  1 март 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  3
  Девојки сакам да Ве прашам дали некоја од Вас ги користела овие таблети ? Дали има ефект ?
   
 2. bubu1

  bubu1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2012
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  12
  Не се здрави.
   
 3. cuckata95

  cuckata95 Активен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2012
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  0
  od mob sum zatoa moram na latinica :) inaku koi se ovie apcinja prv pat slusam ??od kade se nabavuvaat ,apteka ili po distributer ?
   
 4. DES-DES

  DES-DES Активен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  0
  Ги пиев цело пакетче испив и не симнав ни грам а и вежбам тие се само како помош здрава исхрана од зелена алга , мислам дека повеке се за спортисти
   
 5. Mermaid90

  Mermaid90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  1.045
  Допаѓања:
  980
  Спирулина се користи за зајакнување на имунитет
  Ги има по аптеките
  Може да ги користат сите,не само спортисти
   
  На betidule му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Chupe

  Chupe Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  411
  Спирулината не се таблети за слабеење, туку за подобрување на имунитетниот систем. Покрај тоа можат да се користат за РЕГУЛИРАЊЕ НА ТЕЛЕСНАТА ТЕЖИНА, но тоа не значи дека ако испиеш цело пакетче Спирулина а во исто време јадеш како до тоагаш (мислам да конзумирање на секаква храна, мрсно, благо, леб и сл.) нормално дека нема да се симне ни грам. Спирулината како што кажав го јакне имунитетот и му дава енергија на организмот додека си на режим на исхрана.
  Јас ги пиев и сеуште ги пијам , одлично се осеќам ама не симнувам килажа(впрочем не ми е тоа намерата, слабеење), туку подобрување на имунитетот.
   
  На betidule, ani4ka23, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 7. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.970
  Пол:
  Женски
  Јас денес ги купив овие од Еурофарм, 306 ден. 300 апчиња.
  [​IMG]

  Ги купив првенствено за подобрување на имунитетот, затоа што имам проблем со тоа. Пијам шумечи таблети, ама секаде читам дека не се здрави. Па ќе ги заменам со спирулина бидејќи позади прочитав дека има доста витамини. Исто така, имам проблеми со желудникот, тотално го уништив со јаки антибиотици заради ешерихиа коли бактеријата која си ја влечкам со години.
  Имам две другарки кои редовно пијат спирулина и се презадоволни. И тие имаат проблеми со желудникот, ама откако ги пијат апчињава многу им се подобри ситуацијата. Се пијат по 2-3 апчиња 20 минути пред јадење, денес за прв пат ги пробав, па ќе видиме како ќе оди.
  Не би требало да се штетни, барем пишува дека се на природна база. А и од тоа што го читав по интернетов, испаѓа дека се доста корисни заради составот.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Aleksandra1977

  Aleksandra1977 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  97
  Дали оваа спирулина на Сан Себастијан е природна и корисна? Дали навистина составот и е зелена алга? Бидејќи се произведени во Кина, а фирмата која што е наведена како матична не постои на интернет, ниту во Американскиот регистер на фирми?
   
  На TheTeacher му/ѝ се допаѓа ова.
 9. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  880
  Допаѓања:
  281
  По прочитани добри и лоши критики се решив да ги пробам и јас овие таблети,читав на секакви форуми,прочитав и добри и лоши критики за овие Сан Себастијан Спирулина,прашав во аптеки и ми кажаа дека ти им се најбарани и најтрошени и тие и ги купив други и немаше,почнав од вчера да пијам по 3 пред јадење(9 за цел ден) и сетив дека многу отвара апетит(незнам како би било за диета,мене ми отворија многу апетит),вчера додека вежбав осетив дека како повеќе вежам добивам повеќе енергија, што претходно немаше шанса да извежбам толку како што извежбав вчера и денес,па ќе видиме како ќе се развиваат работите понатаму,ќе пишам резултати :)
   
 10. daniangel

  daniangel Активен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  3
  И јас имам прочитано негативни критики за апчињата спирулина - на сан себастијан - па ако некој може да ми преорача проверна компанија
  Фала ви
   
 11. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.061
  Допаѓања:
  28.002
  Пол:
  Женски
  Спирулина Пацифика, единствената добра спирулина во земјава моментално, оваа на сан себастијан е за никаде затоа е и толку ефтина :| Спирулината пред се не е таблета за слабеење ама ете некој ја користи и како тоа. Кога веќе ја зимате , земете си ја во прав, повеќе се исплати :)
  Еве ја и на слика да ја видите и нешто повеќе за неа :)

  http://trimeks.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=34&Itemid=27

  Иначе има од повеќе фирми по аптекиве, баш јас прашував, има на Витамакс, Виталиа, Био Органик, има една спирулина само во аптеките на Виола..нема шанси да е само на сан себастијан :!: Како и да е, само оваа спирулина е со најдобар квалитет и одгледувана во чиста средина. :)
   

  Прикачени фајлови:

  • spir.jpg
   spir.jpg
   Големина на фајлот:
   6,5 KB
   Прегледи:
   1.096
 12. AnichkaLeo

  AnichkaLeo Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2013
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  86
  Zdravo kazi mi kolku vreme ja piesh spirulinata i kazi mi kakov e efektot od nea dali moze da se pokaci telesnata masa ili da se oslabi odnapret blagodaram :*
   
 13. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  1.993
  Допаѓања:
  7.345
  Пол:
  Женски
  Нема врска со слабеење :)
   
 14. Girly90

  Girly90 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.037
  Пол:
  Женски
  Јас спирулина пијам скоро 5 месеци. Значи нивната првенствена намена е за подобрување на имунитетот иако меѓу другото пишува и регулирање на телесна тежина аманемаат врска со слабеење. Јас слабеам и се дебелеам во зависност од тоа колку јадам и спротувам, не дека нешто спирулинава има ефект околу тоа. А кутијата ја купив од Зегин, 600апчиња околу 500ден. и дневно по 4-5 наеднаш ги пијама инаку треба пред оброк 3 на ден
   
 15. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  2.202
  Допаѓања:
  2.423
  Пол:
  Женски
  Ако веќе се решите да ја купувате, да знаете во Дм е на попуст, 600 апчиња за некои си 380 денари.
  Само што колку што сум јас информирана повеќе е штетна одколку корисна.
  Професорот на факултет, има докторирано на ваква тематика за алги, кога ни отвори дебата за Спирулинава и изнесе некои факти, се откажав од неа.
   
 16. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.355
  Повеќето спирулини на пазарот не се баш квалитетни, многу зависи и како биле обработени.

  Кажи некои од фактите и зашто се откажа, баш ме заинтересира :^).
   
 17. TheTeacher

  TheTeacher Активен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  5
  Здраво,

  Пред некој ден купив од спирулинава од сан себастиан почнав да пијам но во меѓувреме дознав дека фирмата не постои а таблетите се произведени во некоја фабрика за био инжињеринг во Кина. А кинеските стандарди за органска храна не се исти како американските а американските биле поригорозни. Со што се докашува донекаде дека спирулина произведена според американски стандарди и што пишува на неа нон-гмо е подобра од оваа што ја купив јас. Па сега ќе направам еден експеримент ќе ја ставам спирулинава во саксија со цвеќе и ако ништо друго се надевам дека цвеќето ќе ми процвета :) или пределожете некој друг експеримент, затоа што несакам да ја пијам :x
   
 18. mylene

  mylene Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  7
  Во Биокосмос продавниците има Органска спирулина во прав, и која не содржи ГМО.
   
 19. accipiter82

  accipiter82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  21
  Пред околу еден месец пазарив Спирулина но е Сан Себастијан туку Пацифика. Мислам дека дистрибутер на овие таблети за Македонија е компанијата Тримекс. Ги пијам две таблети дневно од препорачените 6
   
 20. princess92

  princess92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  Јас пијам Спирулина и многу подобро се осеќам. Ги пијам эа эајакнување на имунитетот и можам да кажам дека во последно време се немам осетено да ме фати настинка. Исто така ми се среди и менструалниот циклус кој инаку ми беше нередовен и со големи болки. А эа слабеење нема ефект.