Тажен или среќен крај?

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Lella, 25 јули 2015.

 1. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.701
  Допаѓања:
  25.352
  Пол:
  Женски
  Барав ваква тема, ако има, нека оди во канта.

  Впрочем, малку ми е глупаво прашањето, бидејќи повеќето сакаме среќен крај, но сепак...
  Мене крајот и не ми е од некое огромно знаечење, работата е филмот или серијата да ми остави впечаток додека ја гледам, односно на средината.
  Обично, ако почнам некоја серија и не ми се допадне, не ја гледам насила само затоа што ме заинтересирало како ќе заврши.

  Секогаш навивам за среќен крај, како и повеќето, бидејќи не е убаво кога ќе ми умре омилениот лик или нешто слично. :D Но ако е филм, можам да се задоволам и со тажен крај, особено не ми прави проблем ако имало добра приказна пред да заврши.
  Е со сериите е друг случај, никако не сакам да има тажен крај, бидејќи не се само два саати што ја гледам. Минале епизоди и епизоди, сум се привзала кон ликовите и навистина ќе ми е криво да ми убијат некој од нив :wasntme:

  Вие што мислите? :)
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.206
  Допаѓања:
  74.735
  Пол:
  Женски
  Мислам дека очигледно не си гледала Game of Thrones никогаш. :rofl::rofl:

  Мене ми е сеедно каков ќе биде крајот на филмот/серијата, додека тоа е издржано и не е вметнато колку да се заврши некако приказната.
  Повеќе ме нервираат такви каде се` се извитоперува до степен, да земеш и да се запрашаш што всушност си гледал цело време - на пример, Pretty Little Liars и TVD.

  И без разлика дали се работи за филм или серија, понекогаш е многу клише и нереално да има среќен крај, еве за пример ќе ја земам Breaking Bad.
  Би било премногу идилично криминал од толкав размер да заврши среќно, весело и неприметно, дури и нереално.
  Некаде е неопходен и таков крај, а пак ќе кажам - додека е на место, мене не ми смета. :)
   
  На zhap4e, crimson, Purelove92 и 6 други им се допаѓа ова.
 3. Lady Phoenix

  Lady Phoenix Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 мај 2015
  Пораки:
  1.966
  Допаѓања:
  58.312
  Пол:
  Женски
  Мене не ми е битно дали крајот на серијата/филмот ќе биде тажен или среќен. Пореално ми е да биде тажен или трагичен, ама не ми пречи да биде и среќен, ако ми одговара со приказната.

  Всушност, најважно од се' ми е крајот да биде соодветен. Има серии/филмови кои се добри, јака приказна, се' е одлично и кога ќе дојде крајот, имам чувство како да го правеле набрзина или ради реда, колку да се каже дека ете, направиле крај. Како да им снемало буџет, па ајде било каков крај ќе ставиме. А најмногу од се' ме нервираат краеви на филмови/серии кои не личат на крај. Филмов како правен, ама недоправен. Или завршува неодредено, па не знаеш што да очекуваш, едноставно те збунува и се прашуваш зошто си потрошил толку време на гледање.Има и такви кои сакаат неодреден крај, односно крај кој им остава да одлучат сами каков би завршила приказната. Мене не ми се допаѓаат такви краеви.

  Сакам добар крај на филм, затоа што крајот и тоа како може да ми го уништи впечатокот за целиот филм/сероја, колку и да бил/а добар/добра. Сепак, не за џабе се рекло дека крајот го краси делото, нели? :)
   
  На zhap4e, perosk, sesilija и 5 други им се допаѓа ова.
 4. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.780
  Допаѓања:
  22.400
  Пол:
  Женски
  Хепи енд...некогаш на поинаков крај знам да плачам;(
  тешко тебе знам ќе си речите ама така си е то8)
   
 5. perosk

  perosk Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Машки
  Тотално се согласувам со Mishela и Lady Phoenix. Повеќе преферирам тажни краеви (по можност да имаат некоја морална порака), поради тоа што ми се пореални. Секако, не го барам ова во романтични комедии и слично. Може звучам малку садистички, ама обожавам кога хероите умираат. :D:D
  Но, тоа што најмногу мразам се отворени креави. Често пати имам чувство дека на авторите им е мрза да напишат соодветен крај, па се вадат со изговорот „им ја препуштам имагинацијата на гледачите сами да си го сфатат крајот“. Попрво би гледал некој депресивен филм/серија со среќен крај отколку ова.
   
 6. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.701
  Допаѓања:
  25.352
  Пол:
  Женски
  Потполно се согласувам. И не само во филмовите и сериите, туку и во книгите. Честопати се случувало да си го расипам убавиот впечаток поради недефиниран крај. Имам чувство како фимот/серијата/книгата на пола да оставен/а.
   
 7. Tove Lo

  Tove Lo Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2015
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  418
  Мразам кога читам некоја книга или еве филм да речеме и цело време иде у некаков си терк каде што знаеш дека абе ке заврши топ и убаво и доаѓаш при самиот крај и сваќаш дека си заебан тотален пресврт од твоите очекувања буууу|(
   
 8. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.646
  Допаѓања:
  49.347
  Пол:
  Женски
  Филмовите со тажен крај најчесто се попоучни и со позначајна содржина. Крајот го краси делото нели.
   
  На sjdgo и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 9. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  6.865
  Пол:
  Женски
  Јас сум за среќни краеви,увјек :D
  Добро не баш секогаш,бидејќи во некои случаи едноставно не одговара и се расипува цел смисол на книгата/филмот/серијата.
  Ама па ептен ме заболува кога сум посветила време и енергија,па последна епизода им текнало да го утепаат главниот лик,ти се крши цела приказна.
  А најмногу ме нервира кога ќе ја остават незавршена или направат некој сосема шокирачки крај што го руши кредибилитетот и на ликовите и на содржината.
  Се знае што како треба :D
   
  На Someonespecial и Lella им се допаѓа ова.
 10. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  2.114
  Пол:
  Женски
  Амбициозен, со повеќе толкувања.
   
  На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
 11. L-a-r-a22

  L-a-r-a22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2013
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  10.748
  Пол:
  Женски
  Повеќе сум за среќни краеви.
  Голема плачка сум па да не мора и на филмови да плачам.