Телекабел - нов мобилен оператор

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од cresa-jagoda, 15 јануари 2019.

1. cresa-jagoda

cresa-jagoda Модератор Член на тимот

Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    5.235
    Допаѓања:
    25.594
    Денес и официјално Телекабел излегоа со информации за нивниот мобилен оператор и пакетите што ги нудат без обврзувачки договори
    50471999_10156879766556445_4886578794548166656_o.jpg
    Што мислите вие во врска со понудениве пакети?

Јас сум на ВИП и не го продолжив договорот, туку така терам месец за месец во пост-пејд, чекав да видам што ќе понудат Телекабел и размислувам да го задржам бројот и да преминам од ВИП на Телекабел.

Не ми се допаѓа тоа што Телекабел во своите пакети немаат понудено бесплатни СМС пораки.
    Прочитав дека цена на една СМС порака ќе биде 3 денари.

На iloveyou29 и Justicija им се допаѓа ова.
  2. Justicija

Justicija Популарен член

Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    3.726
    Допаѓања:
    14.542
    Ее ме претрка со темава :)

Јас веке си нарачав бројче за 500че во него неограничени разговори и 10 гига интернет а смс се плакаат (но јас не ни користам смс ) , лошата страна е што е виртуелен оператор и нема мобилни телефони (нешто имаат договор со риверсофт но само плакање во готово, нема со доплата како што е кај другиве оператори), и тоа што е пост пејт иако можеш кога сакаш да го раскинеш договорот , кога ке го раскинеш ти го одземаат бројот

На Mishela и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  3. Mishela

Mishela Модератор Член на тимот

Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    15.233
    Допаѓања:
    74.850
    А не може само да се префрлиш со веќе постоечки број од Т-мобајл или Вип?
    Мене не ми се менува број, ама ако има таква опција можеби би се префрлила, не е лоша понудата. :)

На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  4. cresa-jagoda

cresa-jagoda Модератор Член на тимот

Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    5.235
    Допаѓања:
    25.594
    Може да го префрлиш твојот број :)

На Justicija и Mishela им се допаѓа ова.
  5. Justicija

Justicija Популарен член

Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    3.726
    Допаѓања:
    14.542
    Може , имаше и објаснение за тоа кај нивната страна ... Ако е припејт треба да имаш 200 ден кредит на сметка и за еден ден ке те префрлат

На cresa-jagoda и Mishela им се допаѓа ова.
  6. Трепетлика

Трепетлика Истакнат член

Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    30
    Дали може некој претплатник да сподели искуство?
    Која мрежа ја користат, каква е пикриеноста за интернет и дали имал проблеми со мрежа/достапност во странство?

7. sagittarius989

sagittarius989 Истакнат член

Се зачлени на:
    17 ноември 2015
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    318
    Јас користам оптички интернет од истиве и еве веке 4 ден им е катастрофа ова и стана некоја рецептура, односно секој месец и се случува истото, по 3 до 5 дена интернетот де ќе го има де ќе го нема ии се јавуваш кај нив и ќе ти речат “знаеме до нас е проблемот работиме на него“. Така да и мобилната телефонија ако им е вака нема зошто да е.

8. Miro91

Miro91 Истакнат член

Се зачлени на:
    3 декември 2015
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    37
    Јас моментално користам Телеком и за мобилен, интернет и телевизија, во пакет Magenta 1, ама искрено, многу се скапи, премногу. Размислувам во иднина да преминам на Телекабел. Имам другар во близина кој е на Телекабел и вика дека во Скопје, и општо во Македонија, има добра покриеност. Немал досега проблеми. Телекабел има своја мрежа, но таму кај што немаат покриеност, во некои "забутани" места, ја користат мрежата на Телеком. Она што е интересно, оптичкиот интернет е дури 1 гига во секунда, барем така вели нивната веб-страна, а голем плус според мене е тоа што немаат обврзувачки договор како другите оператори од 2 години. Какво е вашето искуство? Ако може некој да ми го сподели своето искуство, ќе ми користи многу. :)

9. Fallen.Angel

Fallen.Angel Популарен член

Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.309
    Допаѓања:
    5.890
    Јас сум на телеком, магента 1 М. За скапо многу е скапо, ама задоволна сум од услугите, никогаш немам изгубено мрежа или интернет. Еднаш се случи пред две години и како извинување ни дадоа по 10гб на сите. Телекабел е ефтина опција ама не знам дали би се префрлила.