1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телекабел - нов мобилен оператор

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од cresa-jagoda, 15 јануари 2019.

 1. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.526
  Пол:
  Женски
  Денес и официјално Телекабел излегоа со информации за нивниот мобилен оператор и пакетите што ги нудат без обврзувачки договори
  50471999_10156879766556445_4886578794548166656_o.jpg
  Што мислите вие во врска со понудениве пакети?

  Јас сум на ВИП и не го продолжив договорот, туку така терам месец за месец во пост-пејд, чекав да видам што ќе понудат Телекабел и размислувам да го задржам бројот и да преминам од ВИП на Телекабел.

  Не ми се допаѓа тоа што Телекабел во своите пакети немаат понудено бесплатни СМС пораки.
  Прочитав дека цена на една СМС порака ќе биде 3 денари.
   
  На iloveyou29 и Justicija им се допаѓа ова.
 2. Justicija

  Justicija Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  5.567
  Допаѓања:
  18.748
  Пол:
  Женски
  Ее ме претрка со темава :)

  Јас веке си нарачав бројче за 500че во него неограничени разговори и 10 гига интернет а смс се плакаат (но јас не ни користам смс ) , лошата страна е што е виртуелен оператор и нема мобилни телефони (нешто имаат договор со риверсофт но само плакање во готово, нема со доплата како што е кај другиве оператори), и тоа што е пост пејт иако можеш кога сакаш да го раскинеш договорот , кога ке го раскинеш ти го одземаат бројот
   
  На Mishela и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 3. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.329
  Допаѓања:
  80.192
  Пол:
  Женски
  А не може само да се префрлиш со веќе постоечки број од Т-мобајл или Вип?
  Мене не ми се менува број, ама ако има таква опција можеби би се префрлила, не е лоша понудата. :)
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 4. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.526
  Пол:
  Женски
  Може да го префрлиш твојот број :)
   
  На Justicija и Mishela им се допаѓа ова.
 5. Justicija

  Justicija Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  5.567
  Допаѓања:
  18.748
  Пол:
  Женски
  Може , имаше и објаснение за тоа кај нивната страна ... Ако е припејт треба да имаш 200 ден кредит на сметка и за еден ден ке те префрлат
   
  На cresa-jagoda и Mishela им се допаѓа ова.
 6. Трепетлика

  Трепетлика Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  256
  Пол:
  Женски
  Дали може некој претплатник да сподели искуство?
  Која мрежа ја користат, каква е пикриеноста за интернет и дали имал проблеми со мрежа/достапност во странство?
   
 7. sagittarius989

  sagittarius989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2015
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  318
  Пол:
  Машки
  Јас користам оптички интернет од истиве и еве веке 4 ден им е катастрофа ова и стана некоја рецептура, односно секој месец и се случува истото, по 3 до 5 дена интернетот де ќе го има де ќе го нема ии се јавуваш кај нив и ќе ти речат “знаеме до нас е проблемот работиме на него“. Така да и мобилната телефонија ако им е вака нема зошто да е.
   
 8. Miro91

  Miro91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2015
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  53
  Јас моментално користам Телеком и за мобилен, интернет и телевизија, во пакет Magenta 1, ама искрено, многу се скапи, премногу. Размислувам во иднина да преминам на Телекабел. Имам другар во близина кој е на Телекабел и вика дека во Скопје, и општо во Македонија, има добра покриеност. Немал досега проблеми. Телекабел има своја мрежа, но таму кај што немаат покриеност, во некои "забутани" места, ја користат мрежата на Телеком. Она што е интересно, оптичкиот интернет е дури 1 гига во секунда, барем така вели нивната веб-страна, а голем плус според мене е тоа што немаат обврзувачки договор како другите оператори од 2 години. Какво е вашето искуство? Ако може некој да ми го сподели своето искуство, ќе ми користи многу. :)
   
 9. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.941
  Допаѓања:
  7.870
  Јас сум на телеком, магента 1 М. За скапо многу е скапо, ама задоволна сум од услугите, никогаш немам изгубено мрежа или интернет. Еднаш се случи пред две години и како извинување ни дадоа по 10гб на сите. Телекабел е ефтина опција ама не знам дали би се префрлила.
   
 10. Miro91

  Miro91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2015
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  53
  Здраво!

  Мислам дека Телекабел има голем потенцијал во трка со останатите оператори. Јас се уше сум на Телеком и се каам што не се префрлив на Телекабел сега во април кога ми истече договорот. Све ми е врзано во купче, и пакетите Магента за телевизија, интернет и фиксен плус три мобилни (мојот и на родителите). Плаќаме скоро 4.000 денари, а плус имаме и пакет во викендица за 1.500 денари, тој договор ни истекува за среќа наскоро па ќе го откажеме.

  Пред неколку дена сакавме да го раскинеме договорот, но моите пред тоа си зеле нови мобилни (и јас ги карав оти не им требаа ама нејсе), па од Телеком ни се заканија со 60.000 денари пенали. И сега треба да чекаме до април 2023.

  Колку бев револтиран, и се уште сум, им пишав на Дојче Телеком и Маџар Телеком кои се соптсвеници на Македонски Телеком и ги прашав дали пенали од толкав ненормален износ се нормални за нивните бизнис политики.

  Е сега, знам дека градските населби се добро покриени од Телекабел, но како изгледа со приградските населби бидејќи во една од нив ми е викендицата? Како и да е, најмногу ми се допаѓа што се сепак малку поевтини од Телеком и што не те обврзуваат со договор на 24 месеци како останатите оператори (мислам и Неотел не те обврзува).

  Зборував и со информатичари и ми кажаа дека Телеком се најскапи оти фрлаат милиони за реклами, а најстара опрема имаат од сите, најстари кабли. Не вложуваат во нови опреми. Сите имаат посовремени опреми од Телеком, било да е Телекабел, Неотел или А1. Ама на нашиот народ некако слабо му доаѓа паметот и не сака да си ги поддржи домашните оператори, туку мора да биде на странски оператор.
   
 11. La.RagazzaMisteriosa

  La.RagazzaMisteriosa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  468
  Допаѓања:
  10.843
  Пол:
  Женски
  Некој што користи број на телекабел да сподели искуство каков им е интернетот задоволни ли сте воопшто од мрежна покриеност интернет? Јас размислувам да се префрлам од телеком на телекабел.
   
 12. GirlRose

  GirlRose Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  4.939
  Допаѓања:
  25.809
  Катастрофа мрежа. Крадат минути од пакетот што им е 300 ден. Многу броеви кога ми ѕвонат ништо не се слуша па мора да им ѕвонам пак, ова на тие што се на Вип кога ми ѕвонат.
  Лошо.
   
  На La.RagazzaMisteriosa му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Lotus Girl

  Lotus Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2021
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  3.269
  Пол:
  Женски
  Леле изгледа само јас сум ретардираната шо кај мене се е ок :D:D:D

  секаде имам мрежа, немам никаков проблем. Дури на планина кај шо немав баш добар нет на Телеком, со Телекабел немам никаков проблем.

  Единствено нешто шо ме нервира е само инста нотификации ми доцнат, а за останатите апликации е ок.
  Нетот е брз и ок ми е
   
  На Passenger555 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Passenger555

  Passenger555 Активен член

  Се зачлени на:
  9 септември 2021
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Машки
  И јас сум на телекабел, претплатата ми е 500ден неограничени разговори и 10гб интернет, супер е.Најголема маана е тоа што не можете да платите паркинг во центар, уште немаат склучено договор.(на сите др места може)
   
  На Lotus Girl му/ѝ се допаѓа ова.