1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

 1. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.472
  Допаѓања:
  100.703
  Пол:
  Женски
  Dali koristite ili ste koristele nekakva krema protiv strii vo bremenosta? Jas momentalno se mackam so krema za telo od oriflejm , bidejki e pomrsna. Ne ziveam vo mk , a sum slusnala za krema pregmama (ne sum sigurna za imeto) vo aptekite ja ima. Pa ako znaete kazete mi za da i kazam na majka mi da mi donese :D
   
 2. nenuska

  nenuska Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  461
  jas koga bev bremena kupuvav razni kremi,ama doktorkata mi rece deka najubavo so pavloviceva mast deka e najmrsna,i fala bogu nemam strii
   
  На DJURIC му/ѝ се допаѓа ова.
 3. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  97
  Има во Тело тема за стрии.
  Видете таму....
   
 4. MiiLla

  MiiLla Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2011
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  52
  Супер си е темата тука, и јас го поставувам истото прашање , мамиците и трудниците кои имаат позитивно искуство нека помагаат, во тело темата е за оние кои веке имаат стрии како да ги намалат,тука веке зборуваме кога телото е во бременост пред да се појават како да ги спречиме.
  Влегов во 4 месец и стомачето почна да расте а со тоа и... стричките ке се појават ако не користиме некоја превентива.
   
  На Tinaa356 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Milla9479

  Milla9479 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  21
  Mustela Stretch Marks Double Action е одлична кога се во прашање стриите јас ја користам и навистина има ефект. бидејќи во бременоста се здебелив малку повеќе ми се појавија стрии кои беа огромни и грозни а еве од кога ја користам оваа крема стриите значително ми се намалија инаку малку е поскапичка за разлика од другите но навистина вреди
   
  На malifesent му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DeMelo

  DeMelo Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  1.405
  На почеток се мачкав со Чико мама дона 800 денари го земав од Космо , па со оригиналната павловичева, ми се потроши и таа па еве сега пак сум на Чико.35 недела сум и фала богу до сега не ми се појавиле, али не ја исклучува можноста во овие неколку недели да се појават бидејки највеке се шири мешето.
   

  Прикачени фајлови:

 7. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Jас имав многу стрии кога бев бремена,на цел стомак,ја користев таа Pregnacare ама многу неубаво ми мирисаше и ја прекинав :puke:
  Kога бев летото таму во Mк ја открив Mum Care и таа на Aфродита преубави се,колку се не прозиводи сум пробала и само овие ми помогнаа,ми ги обелија многу стриите :)
   
 8. Ferhunde-87sk

  Ferhunde-87sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  154
  Допаѓања:
  41
  Кремите против стрии треба да се користат уште пред да почнат да се појавуваат стрии, т.е. како превенција за да не се појават.......Јас не се мачкам уште од самиот почеток, ама од кога почна да ми расте стомакот, да..... И како најефикасна формула која до сега ја користеле мајките во мојата околина, ми ја кажаа павловичева маст во комбинација со маслиново масло и неколку капки Д3..... Јас го користам ова, до сега не ми се појавиле, постоечките кои ги имав по нозете некои ситни со користење на оваа смеса, почнуваат да се намалуваат.......
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  2.132
  Допаѓања:
  28.936
  Пол:
  Женски
  Срека кожата не ми е таква да ми се појавуваат стрии :) Кóга стомаЧето поЧна да расте поЧнав со маЧкање два пати во денот сабајле и навеЧер и не сум приметила до сега да имаа стрии :D [​IMG]
   
 10. Ferhunde-87sk

  Ferhunde-87sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  154
  Допаѓања:
  41
  Супер, и јас исто немам приметено, ама за секој случај мачкам.....
  Ама ова што го користиш, не ќе да е од Македонија купено...или грешам???? :)
   
 11. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  2.132
  Допаѓања:
  28.936
  Пол:
  Женски
  Не е од Македонија :) Од Германија ама како и да е Корисно е :D :D
   
 12. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.455
  Cвинска маст му е мајката :) Kај мене и баба ми и мајка ми со свинска маст се мачкале, ни C од стрии немаат! A можеби е и генетски, зашто ни мене не ми излагаат при нагло дебелеење или слабеење
   
  На okcenzi, MacenceEna и feferona им се допаѓа ова.
 13. feferona

  feferona Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  94
  ^ И јас го имам слушнато истото, за да нема мирис свинската маст треба да се мати со миксер во вода.
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.654
  Допаѓања:
  196.237
  Пол:
  Женски
  Точно е дека зависи и од наследните фактори. А свинска маст - и тоа е точно - и ја има и да се купи во аптеки ;) инаку, мајка ми вели, немало да има мирис ако се премива во девет води :?: уште да ми објаснеше какво е тоа премивање.... :|
   
 15. feferona

  feferona Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  94
  Во маста ставаш за пример една чаша вода, миксираш 3 минутки, истуриј водата додај уште една чаша и така 9 пати. Од миксирањето станува како крема и нема мирис, тетка ми во бременоста се здебели 30 кг. а нема ни една стрија од свинската маст.
   
  На Ivaphkare, LoOnyD и Annath им се допаѓа ова.
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.654
  Допаѓања:
  196.237
  Пол:
  Женски
  Благодарам на објаснувањето, ќе знам за следната бременост :) со првава не се поправив којзнае колку, а се мачкав и со бадемово масло (не секој ден додуша) па не ми се направија. Ама за понатаму, ќе видиме :)
   
  На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.390
  Јас имам многу проблем со стриите од 13та недела многуу почнаа да ми се појавуваат..
  користам еуцерин 2 недели иии ствааарно многу помага а и многу убаво мириса,
  Го купив од зегин 700 ден. :rofl: :rofl: :rofl:
   

  Прикачени фајлови:

 18. lavica30

  lavica30 Активен член

  Се зачлени на:
  13 април 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  ako ste vo moznost ova da go nabavite od nekade ke bidete prezadovolni,jas sum 5 mesec i stomacheto raste stomakot go chustvuvam premazen i mek mn sum zadovolna ,go zedov od USA,neznam dali tuka go ima nekade ,ako go ima ne dvoumetese prekrasno e.

  [mod-kirilica:2ll1970b][/mod-kirilica:2ll1970b]
   

  Прикачени фајлови:

  • eee.jpg
   eee.jpg
   Големина на фајлот:
   293,4 KB
   Прегледи:
   688
  На MMA му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Kejla

  Kejla Активен член

  Се зачлени на:
  13 мај 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  I jas koristam Eucerin maslo protiv strii uste od tretiot mesec od bremenosta i sega zasega nemam nitu edna, 38 nedela sum, a imam genetska predispozicija...mislam deka treba da se prodolzi so nega na kozhata i posle poroduvanjeto za da polesno se vrati vo forma
   
  На Стефани_5 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.654
  Допаѓања:
  196.237
  Пол:
  Женски
  Еве 14 месеци после породувањето - на стомакот имам стрии - ми се намали, ми се собра, остана мало стомаче - и излегоа стриите. Значи факт е дека се јавуваат, не може да се избегнат, сепак се работи за големо растегнување на кожата на стомакот која неизбежно поминува со раскинување на поткожното сврзно ткиво и останување на лузни, т.е стрии. Е па, фала му на Бога, има едноделни костуми за капење :)