1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.664
    Пол:
    Женски
    Dali koristite ili ste koristele nekakva krema protiv strii vo bremenosta? Jas momentalno se mackam so krema za telo od oriflejm , bidejki e pomrsna. Ne ziveam vo mk , a sum slusnala za krema pregmama (ne sum sigurna za imeto) vo aptekite ja ima. Pa ako znaete kazete mi za da i kazam na majka mi da mi donese :D
     
  2. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    jas koga bev bremena kupuvav razni kremi,ama doktorkata mi rece deka najubavo so pavloviceva mast deka e najmrsna,i fala bogu nemam strii
     
    На DJURIC му/ѝ се допаѓа ова.
  3. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    Има во Тело тема за стрии.
    Видете таму....
     
  4. MiiLla

    MiiLla Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2011
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    53
    Супер си е темата тука, и јас го поставувам истото прашање , мамиците и трудниците кои имаат позитивно искуство нека помагаат, во тело темата е за оние кои веке имаат стрии како да ги намалат,тука веке зборуваме кога телото е во бременост пред да се појават како да ги спречиме.
    Влегов во 4 месец и стомачето почна да расте а со тоа и... стричките ке се појават ако не користиме некоја превентива.
     
    На Tinaa356 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Milla9479

    Milla9479 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    21
    Mustela Stretch Marks Double Action е одлична кога се во прашање стриите јас ја користам и навистина има ефект. бидејќи во бременоста се здебелив малку повеќе ми се појавија стрии кои беа огромни и грозни а еве од кога ја користам оваа крема стриите значително ми се намалија инаку малку е поскапичка за разлика од другите но навистина вреди
     
    На malifesent му/ѝ се допаѓа ова.
  6. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    На почеток се мачкав со Чико мама дона 800 денари го земав од Космо , па со оригиналната павловичева, ми се потроши и таа па еве сега пак сум на Чико.35 недела сум и фала богу до сега не ми се појавиле, али не ја исклучува можноста во овие неколку недели да се појават бидејки највеке се шири мешето.
     

    Прикачени фајлови:

  7. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    Jас имав многу стрии кога бев бремена,на цел стомак,ја користев таа Pregnacare ама многу неубаво ми мирисаше и ја прекинав :puke:
    Kога бев летото таму во Mк ја открив Mum Care и таа на Aфродита преубави се,колку се не прозиводи сум пробала и само овие ми помогнаа,ми ги обелија многу стриите :)
     
  8. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    Кремите против стрии треба да се користат уште пред да почнат да се појавуваат стрии, т.е. како превенција за да не се појават.......Јас не се мачкам уште од самиот почеток, ама од кога почна да ми расте стомакот, да..... И како најефикасна формула која до сега ја користеле мајките во мојата околина, ми ја кажаа павловичева маст во комбинација со маслиново масло и неколку капки Д3..... Јас го користам ова, до сега не ми се појавиле, постоечките кои ги имав по нозете некои ситни со користење на оваа смеса, почнуваат да се намалуваат.......
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Срека кожата не ми е таква да ми се појавуваат стрии :) Кóга стомаЧето поЧна да расте поЧнав со маЧкање два пати во денот сабајле и навеЧер и не сум приметила до сега да имаа стрии :D [​IMG]
     
  10. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    Супер, и јас исто немам приметено, ама за секој случај мачкам.....
    Ама ова што го користиш, не ќе да е од Македонија купено...или грешам???? :)
     
  11. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Не е од Македонија :) Од Германија ама како и да е Корисно е :D :D
     
  12. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Cвинска маст му е мајката :) Kај мене и баба ми и мајка ми со свинска маст се мачкале, ни C од стрии немаат! A можеби е и генетски, зашто ни мене не ми излагаат при нагло дебелеење или слабеење
     
    На okcenzi, MacenceEna и feferona им се допаѓа ова.
  13. feferona

    feferona Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    94
    ^ И јас го имам слушнато истото, за да нема мирис свинската маст треба да се мати со миксер во вода.
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Точно е дека зависи и од наследните фактори. А свинска маст - и тоа е точно - и ја има и да се купи во аптеки ;) инаку, мајка ми вели, немало да има мирис ако се премива во девет води :?: уште да ми објаснеше какво е тоа премивање.... :|
     
  15. feferona

    feferona Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    94
    Во маста ставаш за пример една чаша вода, миксираш 3 минутки, истуриј водата додај уште една чаша и така 9 пати. Од миксирањето станува како крема и нема мирис, тетка ми во бременоста се здебели 30 кг. а нема ни една стрија од свинската маст.
     
    На Ivaphkare, LoOnyD и Annath им се допаѓа ова.
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Благодарам на објаснувањето, ќе знам за следната бременост :) со првава не се поправив којзнае колку, а се мачкав и со бадемово масло (не секој ден додуша) па не ми се направија. Ама за понатаму, ќе видиме :)
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Јас имам многу проблем со стриите од 13та недела многуу почнаа да ми се појавуваат..
    користам еуцерин 2 недели иии ствааарно многу помага а и многу убаво мириса,
    Го купив од зегин 700 ден. :rofl: :rofl: :rofl:
     

    Прикачени фајлови:

  18. lavica30

    lavica30 Активен член

    Се зачлени на:
    13 април 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    ako ste vo moznost ova da go nabavite od nekade ke bidete prezadovolni,jas sum 5 mesec i stomacheto raste stomakot go chustvuvam premazen i mek mn sum zadovolna ,go zedov od USA,neznam dali tuka go ima nekade ,ako go ima ne dvoumetese prekrasno e.

    [mod-kirilica:2ll1970b][/mod-kirilica:2ll1970b]
     

    Прикачени фајлови:

    • eee.jpg
      eee.jpg
      Големина на фајлот:
      293,4 KB
      Прегледи:
      694
    На MMA му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kejla

    Kejla Активен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    I jas koristam Eucerin maslo protiv strii uste od tretiot mesec od bremenosta i sega zasega nemam nitu edna, 38 nedela sum, a imam genetska predispozicija...mislam deka treba da se prodolzi so nega na kozhata i posle poroduvanjeto za da polesno se vrati vo forma
     
    На Стефани_5 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Еве 14 месеци после породувањето - на стомакот имам стрии - ми се намали, ми се собра, остана мало стомаче - и излегоа стриите. Значи факт е дека се јавуваат, не може да се избегнат, сепак се работи за големо растегнување на кожата на стомакот која неизбежно поминува со раскинување на поткожното сврзно ткиво и останување на лузни, т.е стрии. Е па, фала му на Бога, има едноделни костуми за капење :)