1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Територијална реорганизација на Балканот

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Kika30, 29 декември 2010.

 1. Kika30

  Kika30 Нов член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  31
  Да дадам еден краток вовед во оваа тема најпрво :!: Значи би сакала да дискутираме на ова прашање, но при тоа да не доаѓа до израз меѓуетничка нетрпеливост и да се создава тензија меѓу нашите мислења...
  Сведоци бевме дека Косово и Метохија - територија наречена срце на Република Србија - се отцепи од Србија. Србите и ден денес тоа не го прифаќаат, но факт е дека оваа територија веќе не е нивна! Друг пример е случајот со Република Српска и Босна и Херцеговина...Во минатото нажалост многу крв се пролеа низ војните на Балканот. Страдаа невини луѓе, жени и деца..Но, откако судот за воени злосторства во Хаг стапи на сила, ситуацијата драстично се промени! Важни политички ликови беа уапсени, а дел од нив веќе не се ни живи. Еден мој пријател пред некој ден ми кажа дека целиот Балкан личи на протекторат на Западните земји. И уште една изјава што слушнав на вести е дека дел од албанските струкури се за кантонизација на Македонија(значи да си ги присвојат деловите кои се претежно со нивно население)!
  Што мислите? Ќе им се реализира ли идејата на Албанците да создадат Голема Албанија? Колку ние Балканците имаме удел во територијалната организација на Балканот, земајќи го во предвид бомбардирањето кое Нато и го приреди на Србија и нашиот конфликт во 2001 година, кој заврши со потпишување на Рамковен договор? И за крај, зашто во Хаг, во ена од ќелиите на тој суд за воени злосторства нема Албанци? Зарем тие не правеа терор и масакр врз цивилно и невино српско и македонско население?
   
 2. Staredad

  Staredad Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  25
  Нема да има голема Албанија бидејќи на политичарите-албанци тоа не им одговара.Имаат два претседатели,премиери,два парламенти,две администрации (Албанија и Косово) а третата е онаа која им е уставно загарантирана во Македонија.
  Мислите дека би се откажале од 3 парламенти и 3 администрации за една која ќе се вика “Голема“?
  Нема шанси.
   
 3. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.577
  Идејата за голема Албанија одамна ја прокламираат, а пред да го УХАПСАТ Велија и самиот тој СВЕСНО ја изнесе.
  А, и да не се создаде голема Албанија,правата што ги уживаат во Македонија Албанците се поголеми и од оние на Македонците.
  Чисти пример, на патарините ретко кој Албанец платил,за разлика од Македонците (со исклучок на делегациите пошо нели тие се многу привилегирани личности и нив све мора да им се опростува)
  Тоа е така зошто Македонците се лакоми по пари, а Албанците ги имаат во изобилство.
  Во кој било град во западна Македонија, веќе не се осеќам дека сум во Македонија.
  Уште пред три години кога бев во Дебар видов премногу албански знамиња и џамии, за македонско не ни се сеќавам дали видов или некаква црква, да не правиме муабет за Тетово.. а па Гостивар ич.
  Исто така во Струга еднаш кога бев, продавачката прво на албански ми рече "повелете", па потоа ко виде дека не ја разбирам ми се обрати на македонски.
  Помалку се чувстувам мизерно при такви услови, но ние си ги создадовме.
  Па во Швајцарија колку што знам јас, муслиманите протестираа повеќе пати, но не им се даде право да изградат џамија, а нас еднаш не пукнаа со пиштол и одма им признавме секакви можни права, како што реков дури и поголеми од оние на Македонците.

  А, ние Балканците (значи без Албанија и Грција) сме народ само за на нива. Како што ќе ни свирнат така ќе заиграме, така да според мене никогаш нема да успееме да развиеме дипломатски односи со останатите земји на високо ниво.

  На последното прашање би ти одговорила само со "ЗОШТО СЕ ПАМЕТНИ", аку ние ги правевме планинари, неискапени, мизерни и незнам уште со какви се не епитети ги нарековме.
   
  На Stam му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mila-vanila

  mila-vanila Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  9
  Јас откога паметам за себе знам дека сите проблеми и големи пресврти на Балканот ги направија Албанските радикалисти, чие мото е - убиј па владеј!!! Според мене, ситуацијата на Косово нема да остане вака :^) Не се сложувам со Кика30 дека Србите колку и да не сакаат се помирени со фактот дека Албанците им ја лапнаа најубавата покраина и нажалост Косовските Срби живеат во бедотија, а Косовските Албанци градат вили со базени и возат коли од сто илјади евра :x Па уште и аферата што пукна пред некое време за нивниот квази премиер Тачи дека шверцувал човечки органи...Немам повеќе што да кажам...Морбидно ми е за ова да зборам :tmi: Само гледам дека никој не спомнува и за Српските радикалисти - покојните Аркан и Слободан Милошевич, па Шешељ...Земунски клан никој не го спомна и убиството на премиерот Џинџич... Тоа ми се некако испреплетено едно со друго :^)
  Мое мислење е дека колку и да е големо влијанието на моќниците од Запад - СРПСКАТА МАФИЈА НЕМА НИКОГАШ ДА СЕ ПОМИРИ СО ГУБЕЊЕТО НА КОСОВО!!! ЌЕ ПАЃААТ УШТЕ ЖРТВИ ЗА ОВАА ПОКРАИНА! Еден мој познајник од Србија ми кажа вака - Окото на илуминатите гледа се и токму тие владеат со светот и ние ништо не можеме...Не ми е уште верно дека овие зборови ги слушнав од голем српски патриот, страсен навивач на Црвена Ѕвезда и националиста
  А за кај во Македонија, очигледно е дека македончево нема ни К од КОНТРОЛА во некои области, каде владеат
  браќава Шипци и живеат ко богови со пари, кои прљаво се заработени..А и полицијата ништо не им може...