Тестови за одредување карактер... Каква личност сте?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од kolovoz, 7 октомври 2014.

 1. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.084
  Допаѓања:
  3.431
  Поради фактот што постојано наидуваме на некакви интересни тестови за тоа каква личност сме, отварам тема со цел да не отвараме постојано нови теми чија поента всушност е да откриеме каква личност сме.
  Мислам дека би било забавно доколку сите тие забавни тестови би ги сместиле на едно место.
  еве јас затоа што ја отворам темата ќе започнам со три теста кои за мене лично се 100% точни.
  Чоколадото кое го сакате го открива вашиот карактер
  Млечно чоколадо

  Ова е омилено на повеќето луѓе. Ако ви е омилено и вам, веројатно сакате фудбал, поп музика и комедии. На секого му се пикате под кожа и му прираснувате при срце. Да можат, луѓето околу вас би скандирале извикувајќи го вашето име, но знаат дека тоа може да биде иритирачки за другите луѓе, па се задоволуваат со кратки „О, Боже“ воздишки секој пат кога ќе влезете во просторијата.

  Чоколадо со лешник

  Вие сте префинета личност. Сакате луксуз, класична музика и романтични филмови. Исто така сте вљубеници во порцеланот, автомобилските олдтајмери и виолината. Впрочем, читајќи го ова веќе се ежите и возбудувате.

  Чоколадо со карамела

  Чувствителни гулапчиња. Љубители сте на животните, поп музиката и романтичните филмови. На луѓето им е потребно малку повеќе време за да ве запознаат, но штом еднаш го откријат вашиот карактер, сфаќаат дека всушност сте голема душа. Сакате да приредувате убави изненадувања за вашите блиски луѓе. Секогаш се водите според срцето и неретко плачете кога гледате емотивни филмови.

  Крцкаво чоколадо со бисквити

  Ова е избор на енергичните личности. Сакате шопинг, танцување и акциони филмови. Полни сте со енергија, секогаш имате нешто што треба да направите, да завршите или со некого да пиете кафе. Секогаш наоѓате начин да се опуштите и да избегнете стрес. Неретко ве опоменуваат во кино салите дека сте бучни.

  Чоколадо со лешник и со овошје

  Вие сте таинствена личност. Сакате книги, музика и трилери. На прв поглед делувате како многу отворена и директна личност, но под површината криете многу сочни тајни. Без разлика колку другите ве провоцираат да им откриете некоја тајна, вие не се давате, сè додека вашиот соговорник прв не ја открие својата.

  Чоколадо со ментол

  Живи личности со немирен дух. Сакате фестивали, рокенрол, драми. Одличен советник сте и луѓето секогаш прво се сетуваат на вас кога им е потребен разговор и помош. Вас не ве држи место. За вас важи изреката „Не се работи за тоа што ќе кажеш, туку како ќе го кажеш“.

  Чоколадо со печени бадеми

  Вие сте мудра личност. Учени сте, сакате технологија, класична музика и документарци. Луѓето ви љубоморат. Постојано се прашуваат како сте станале толку паметни, но секогаш доаѓаат до истиот заклучок дека едноставно сте такви. Растурате во сите друштвени игри.

  Темно чоколадо

  Вие сте свесни за важноста на здравјето. Вашата цел е да бидете фит и да го искористите максимумот од секој ден. Од вас луѓето бараат совет кога е во прашање исхраната, но и потенцијалниот партнер. Вашето мото е „Изгледај убаво за да се чувствуваш убаво“.
  Тестот на Далај Лама- кои се вашите приоритети
  Тестот кој го избравме е навистина доста краток, но за сметка на тоа е неверојатно точен.

  Тибетскиот духовен водич Далај Лама кажал: Човечкиот мозок е како чадор, работи најдобро кога е отворен!

  Затоа ви подготвивме 3 мошне интересни прашања, чии одговори несомнено ќе ви откријат многу вистини за самите вас.

  Потребно е да ги запишете вашите одговори на лист хартија. Кога ќе завршите со пишување, проверете ги вашите одговори.

  -Подредете ги животните во списокот во согласност со некоја ваша логика:

  А) крава, Б) тигар, В) овца, Г) коњ, Д) свиња

  -Напишете по еден збор кој го карактеризира секој од долунаведените поими ( на пример куче – пријател и.т.н.)

  А) куче, Б) мачка, В) глушец, Г) кафе, Д) океан

  -Посочете по еден близок за вас човек на секоја од боите во списокот. Не повторувајте и не заборавајте, по една личност за секоја боја:

  А) жолта, Б) портокалова, В) црвена, Г) бела, Д) зелена

  Резултати:
  Ова се вашите приоритети во животот:
  Крава – кариера
  Тигар – гордост
  Овца – љубов
  Коњ – семејство
  Свиња – пари
  Карактеристиките на животните:
  Описот на кучето ја карактеризира вашата личност.
  Описот кој сте го дале за мачката, го карактеризира вашиот сопруг (сопруга) или вашиот партнер или симпатија.
  Описот за глушецот ја карактеризира личноста на вашите непријатели.
  Описот за кафето го опишува вашиот однос кон сексот.
  Описот за океанот го карактеризира вашиот живот.
  Боите кои сте ги поврзале со вашите најважни луѓе:
  Жолта: тоа е некој кој никогаш нема да го заборавите.
  Портокалова: овој човек може да го сметате за свој најдобар пријател.
  Црвена: некој кого навистина го сакате.
  Бела: вашата душа близнак.
  Зелена: некој кого ќе го паметите цел живот

  каква личност сте -тест на др.Фил(се извинувам ама неможам да го најдам на македонски)
  Pri rješavanju bilježite sa
  strane na papiru bodove kako biste naknadno mogli izračunati ukupan broj ostvarenih bodova. Ovo je test dr. Phila

  1. Kad se osjećate najbolje?
  a. Ujutro (2 boda)
  b. Poslije podne i prevečer (4 boda)
  c. Kasno navečer (6 bodova)

  2. Kad hodate, hodate…
  a. Dosta brzo, dugim koracima (6 bodova)
  b. Relativno brzo, sitnim koracima (4 boda)
  c. Ne baš brzo, uspravne glave, gledajući ispred sebe (7 bodova)
  d. Ne baš brzo, sagnute glave (2 boda)
  e. Vrlo polako (1 bod)

  3. Kad pričate s ljudima…
  a. Stojite prekriženih ruku (4 boda)
  b. Imate sklopljene ruke (2 boda)
  c. Jednu ili obje ruke držite na bokovima (5 bodova)
  d. Dodirujete ili gurkate osobu s kojom razgovarate (7 bodova)
  e. Igrate se sa svojim uhom, dodirujete bradu ili uvijate kosu (6 bodova)

  4. Kad se odmarate, sjedite…
  a. Savinutih koljena, noge su opuštene jedna uz drugu (4 boda)
  b. Prekriženih nogu (6 bodova)
  c. Ravno ispruženih nogu (2 boda)
  d. Na jednoj nozi savinutoj ispod vas (1 bod)

  5. Kad vas nešto uistinu zabavlja, reagirate…
  a. Glasnim smijehom (6 bodova)
  b. Smijehom, ali ne glasnim (4 boda)
  c. Tihim smijuckanjem (3 boda)
  d. Sramežljivim smiješkom (2 boda)

  6. Kad idete na neko društveno okupljanje…
  a. Glasni ste pri dolasku, tako da vas svatko uoči (6 bodova)
  b. Dolazite nezapaženo i gledate uokolo u potrazi za poznatim ljudima (4 boda)
  c. Potpuno ste neprimjetni i pokušavate da vas se ne zapazi (2 boda)

  7. Jako ste se udubili u nešto, vrlo ste zaposleni i netko vas prekida…
  a. Sretni ste zbog prekida (6 bodova)
  b. Krajnje ste iznervirani zbog toga (2 boda)
  c. Negdje ste između te dvije krajnosti (4 boda)

  8. Koja vam je boja najdraža?
  a. Crvena ili narančasta (6 bodova)
  b. Crna (7 bodova)
  c. Žuta ili svjetloplava (5 bodova)
  d. Zelena (4 boda)
  e. Tamnoplava ili ljubičasta (3 boda)
  f. Bijela (2 boda)
  g. Smeđa ili siva (1 bod)

  9. Kad ste navečer u krevetu, nekoliko trenutaka prije nego što ćete zaspati…
  a. Ispruženi ste na leđima (7 bodova)
  b. Ispruženi ste potrbuške (6 bodova)
  c. Lagano ste se savinuli na boku (4 boda)
  d. Glavu ste oslonili na jednu ruku (2 boda)
  e. Glava vam je ispod pokrivača (1 bod)

  10. Često sanjate da…
  a. Padate (4 boda)
  b. Se tučete ili borite (2 boda)
  c. Nešto ili nekoga tražite (3 boda)
  d. Da letite ili lebdite (5 bodova)
  e. Uglavnom ne sanjate (6 bodova)
  f. Snovi su vam uvijek ugodni (1 bod)

  Sada zbrojite svoje bodove i pogledajte rezultat.

  Preko 60 bodova: DOMINANTNOST
  Drugi vas vide kao osobu s kojojm treba “pažljivo postupati”, kao oholu, egocentričnu i izrazito dominantnu osobu. Neki vam se dive i žele biti poput vas, ali vam ne vjeruju uvijek i oklijevaju stupiti s vama u neki dublji odnos.

  51 do 60 bodova: TEMPERAMENTNOST
  Drugi vas vide kao uzbudljivu osobu, eksplozivnog temperamenta, impulzivnu, kao prirodnog vođu koji brzo donosi odluke, iako ne uvijek ispravne. Smatraju vas hrabrim, avanturistički nastrojenim, kao nekoga tko će se uvijek usuditi pokušati i tko uživa u avanturi. Uživaju biti u vašem društvu zbog uzbudljivosti kojom zračite.

  41 do 50 bodova: PRAKTIČNOST
  Drugi vas vide kao direktnu, živahnu, šarmantnu, zabavnu, praktičnu i uvijek zanimljivu osobu koja je uvijek u centru pažnje, ali koja je dovoljno uravnotežena da joj to ne udari u glavu. Također vas smatraju ljubaznom, obzirnom osobom punom razumijevanja koja će uvijek razveseliti i pomoći.

  31 do 40 bodova: ODANOST
  Drugi vas vide kao razumnu, opreznu, brižnu osobu, pametnu, talentiranu, ali skromnu. Niste osoba koja prebrzo sklapa prijateljstva, ali ste izrazito odani onima koji postanu vašim prijateljima i za uzvrat očekujete istu odanost. Oni koji vas stvarno upoznaju, shvaćaju da je potrebno uistinu puno da se vaša vjera u prijatelja pokoleba, ali vam isto tako treba puno da zaboravite, ako se to uistinu i dogodi.

  21 do 30 bodova: OPREZNOST
  Prijatelji vas smatraju savjesnom i pedantnom osobom. Vide vas kao vrlo opreznu, izrazito brižnu osobu, kao nekoga tko polagano i ustrajno radi. Uistinu bi ih iznenadilo da iznenada reagirate impulzivno, budući da očekuju od vas da sve ispitujete pažljivo iz svakog ugla i tek onda odustanete. Smatraju da je razlog tome vaša oprezna priroda.

  Manje od 21 bod: NEODLUČNOST
  Ljudi vas smatraju sramežljivom, nervoznom, neodlučnom osobom, za koju se potrebno brinuti, koja uvijek želi da netko drugi donese odluku i koja se ne želi ni u što miješati. Vi ste za njih vječno uznemirena osoba koja samo vidi nepostojeće probleme. Neki ljudi vas smatraju dosadnima. Samo oni koji vas dobro poznaju znaju da to niste
   
 2. seasopraime

  seasopraime Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2013
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  98
  Пол:
  Женски
  хаха колку интересни работи испаднаа.. само неможе тоа да е точно дека љубовта ми е на последно место -.-'
   
  На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
 3. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.974
  Пол:
  Женски
  Тестот на Далај Лама за прв пат го имав сретнато во некое списание уште пред едно 6-7 години. И баш се сеќавам дека си го препишав на лист, бидејќи ми беше многу интересен. Тогаш бев ептен мала, кафе не пиев, па асоцијација за кафето ми беше бљак. После кога видов што значело, само си се изнасмеав :D
  А сега асоцијација за кафе ми е ммм... :wasntme:
  Уште си го чувам листот со тогашните мои одговори и гледам дека за мачка сум пишала мустаќи :rofl: Така што, ќе си барам маж со мустаќи.

  А овој со чоколадото баш денес некаде со сретнав и не можев да се одлучам за еден тип чоколадо :lol:
  Прво си викам млечно, после гледам има и чоколадо со лешник, па чоколадо со ментол... Некоја комбинација од сите три :wasntme:
   
 4. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  6.865
  Пол:
  Женски
  Овој тестот на Далај Лама и јас го имам сретнато :D
  Најбитна ми е гордоста па семејството,а идниот сопруг ќе биде итар човек(итра мачка бе,будала) :D Исто така на кафето асоцијација пишав мерак,се знае како стојат работите :D
   
 5. endlesslove

  endlesslove Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2014
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  74
  Пол:
  Женски
  Според тестот на Далај Лама..хахаха
  кафе напишав опуштеност-будење :$ :lol:
  а мачка злоба хмм :|
   
 6. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.840
  Допаѓања:
  7.577
  Пол:
  Женски
  Па интересни работи...
   
 7. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.511
  Четири типа карактери во канцеларија

  Во книгата „Personality style at work: the secret to working with (almost) anyone“ американскиот автор Кејт Ворд претставува модел, според кој, луѓето имаат “специфични, утврдени, стабилни карактери кои влијаат на нивното однесување.”

  Ако менаџерите одредат на кој тип- карактер спаѓаат нивните вработени, тие ќе можат да ги разберат подобро, ќе знаат што да очекуваат од нив и како да комуницираат со нив.

  Еве и кои се четирите типа на карактери канцеларија вработените:

  1. Директен

  Канцелариите на луѓето со директен карактер се затрупани со документи, иако тие веројатно се наредени на купчиња. Тие обично преферираат да учат независно и се повеќе подготвени да дејствуваат, така што може да изгледаат дека се нетрпеливи или им е досадно.

  Овој тип зборува гласно, брзо и го презентира своето мислење како факт. Покрај тоа, овие луѓе не се добри слушатели, па ако треба да им се дадат инструкции, мора да бидете директни и недвосмислени при комуникацијата со нив.

  Овие луѓе постојано чувствуваат дека треба да брзаат и имаат склоност да преземат избрзани одлуки.

  2. Енергичен.

  Енергичен човек обично има неуредно биро, со расфрлани хартии насекаде, заедно со списанија, формулари, книги и други работи. Овој тип на вработени сакаат да учат во групи .

  Според Ворд, ако некој одбие да се вклучи во онлајн програма за самостојно учење, тоа е знак дека има енергичен карактер.

  Луѓето со овој тип на карактер имаат склоност да преувеличават и да зборуваат многу. Тие се многу добри во започнувањето на нови проекти, но треба повеќе охрабрување за да завршуваат она што го почнале.

  3. Внимателен

  Овој тип има натрупано биро, но тие знаат секое едно нешто каде се наоѓа. Тие исто така може да имаат на бирото фотографии на смирувачки пејзажи, групни фотографии и други лични предмети на екранот.

  Внимателниот сакаат да учаи во групи, и не сака да започува да работи на нови проект само така, без подготовка.

  Ако некој вработен покажува дека има потреба постојано да „биде држен за раката”, кога е вкучен во нов проект, тоа е знак дека е внимателно тип , вели Ворд.

  Овој тип на луѓе зборуваат полека, тивко и со неволно го нудат сопственото мислење.

  4. Систематски

  Овој тип на луѓе обично имаат средени бироа на кои нема никакви непотребни документи, освен оние на кои работат во моментот.

  Систематските луѓе сакаат да да размислуваат независно, може да се чувствуваат неподготвени да учествуваат во групни активности и се мотивирани да ги почитуваат крајните рокови.

  Тие, исто така, имаат тенденција да користат конкретни термини и сакаат да споделат факти и податоци наместо сопственото мислење. Тие исто така учествуваат во ограничен број неважни разговори за пополнување на времето.
  Најкраткиот тест на личноста за три секунди ќе ви покаже колку сте злобни

  Што прво забележавте на сликата?
  [​IMG]


  Ако прво забележавте брод – Вие сте 100 проценти злобни

  Тоа не значи дека сте способни да наштетите на некого, туку едноставно дека имате најголем капацитет за доживување и разбирање на злото. Понекогаш тоа значи и да бидете себични, односно да ги правите работите чисто од свој личен интерес.
  Ако прво забележавте човек – Вие сте 80 проценти добри, а 20 проценти злобни

  Вие сте топла и грижлива личност. Сакате големи друштва и постојано да запознавате нови луѓе. Сочувствувате со сите околу вас. Знаете што значи злобата, но секогаш се трудите да бидете што е можно помалку злобни. Луѓето навистина ве сакаат.
  Ако прво забележавте океан – Вие сте 100 проценти добри
  Нежна душа, која не знае да каже „не“. Секогаш сакате да дојде правдата на виделина и да има мир околу вас. Љубезни сте и пожртвувани. Но, внимавајте, другите често знаат вашата добрина да ја злоупотребат и искористат. Бидете добри, но не и наивни.

  Работа, секс или семејство: Фројдов тест кој ќе покаже што ви е најважно во животот!


  Обичните секојдневни активности можат да покажат што ви е најважно и што ве придвижува во животот. Решете го овој лесен тест и видете го вашиот список на приоритети.

  Дома сте и во исто време се случуваат пет различни нешта кои бараат ваша реакција. По кој редослед ќе им обрнете внимание?

  – Звони телефонот.
  – Плаче детето.
  – Некој ви тропа на врата.
  – Алиштата ви се сушат на балкон, а штотуку почна да врне.
  – Водата што ја пуштивте да тече од чешмата почна да претекува преку лавабото.


  Сега запишете на хартија според кој редослед би ги извршиле овие задачи и не ѕиркајте во резултатите пред да завршите.

  Телефон – Работа

  Дете – Семејство

  Врата – Пријатели

  Алишта – Пари

  Чешма – Секс
   
  На Mhhm, kjukli, SummerGirl и 3 други им се допаѓа ова.
 8. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.511
  Одберете една од понудените врати и откријте каква личност сте


  Одберете ја вратата што најмногу ви се допаѓа и откријте работи поврзани со вашата личност.

  [​IMG]


  Врата број 1
  Вие сте забавна личност која ја цени едноставноста и леснотијата. Сакате да им угодувате на другите, но и сами уживате во ситниот луксуз како што се убави садови, миризливи дизајнирани свеќи или колачи. Сакате да патувате и да ги запознавате другите култури.

  Врата број 2
  Вие сте многу едноставна личност која не сака да го комплицира животот. Имате тенденција да ги одржувате работите чисти и совршени, но запрашајте дали вреди сиот тој труд. Не се чувствувате како нешто да ви недостига?

  Премногу време и енергија трошите на своите лични достигнувања и работни успеси. Обожувате да ги полните полиците со сертификати и дипломи. Но дали се развивате и лично во сето тоа? Да се живее квалитетно значи да се пронајде баланс и рамнотежа.

  Дозволете си и по некое лудо искуство. Изненадете се себеси преземајќи некој ризик и напуштете ја удобната зона.

  Врата број 3
  Со својата необичност лесно ги привлекувате луѓето околу себе, иако ретко на кого му дозволувате вистински да ве запознае и открие. Многу работи ви одат од рака и уметнички се изразувате на различни начини секојдневно во многу полиња. Имате способност од ништо да направите нешто. Го цените својот простор, па често се наоѓате затворени во него. Не заборавајте понекогаш да излезете од својата скривница и да уживате во животот под облаците.

  Врата број 4
  Вие сте стара душа, склона кон драматизирање. Имате силни уметнички претензии и често се изразувате преку пишаниот збор, музиката, сликарството или некоја друга уметност. Знаете да бидете контрадикторни, па дури и во моментите кога сте најотворени кон луѓето, успевате да задржите многу работи само за себе. Имате богат внатрешен живот, но повеќето мисли кои произлегуваат од него ги чувате љубоморно само за себе. Иако ви е тешко, обидете се понекогаш да споделите некоја своја недоумица со другите. Не само што ќе се чувствувате подобро, туку и полесно ќе се фатите во костец со сопствениот перфекционизам и потребата секогаш да мора да најдете одговор за се’. Сепак сте социјално суштество кое мора да комуницира со својата околина.

  Врата број 5
  Важно ви е да бидете дел од тимот и со својата работа да допринесете во секоја ситуација. Среќни сте кога работите се движат по својот тек, а најмногу ве исполнува сопствената продуктивност. Таквиот карактер ви овозможил да развиете одредена самосвест, но сепак обидете се да ја смирите топката. Слушајте го своето тело. Време е за одмор? Можеби понеделник не би требало да биде почеток на работната недела, туку можност да се чувствувате одлично во сопствената кожа. Земете си време да ги пронајдете работите во кои уживате, а кои не се дел од вашето секојдневие. Истражете се сами себе, дури и по цена на опуштање кое вам ви делува толку необично. Сè се стигнува и за сè има време.

  Врата број 6
  Горда личност сте и специфични, со изострено око за детали. Другите ве перцепираат како смирен поединец кој води грижа каков впечаток остава во друштвото. Меѓутоа, со еден дел ја криете сопствената несреденост. Вашиот стан или автомобил, најверојатно се гуши во хаос и неред. Склони сте кон деструктивни самокритики, посебно во тешки ситуации кога се обвинувате себе за своите неуспеси. Животот не е само грижа за другите и светот не е секогаш свртен кон вас. Што сакате од себе? Како ќе го постигнете тоа?

  Врата број 7
  Едноставни сте, минималисти кои секогаш имаат нешто важно што мораат да завршат. Важни ви се другите и често им го посветувате времето кое би требало да си го посветите себеси. Многу сте чувствителни и сакате да сте опркужени со работите кои ви значат. Родителите и пријателите ви се на прво место во животот и за нив би направиле сè што можете. Но, понекогаш би требало повеќе да мислите на себе. Што ве прави среќни? Како сакате да ви помине совршениот ден? Иако можеби имате важна улога во семејството или кариерата , не дозволувајте да се изгубите себе. Секој ден е можност да ја обликувате иднината која што ја сакате. Сфатете дека убави работи им се случуваат на сите и вие не сте исклучок.

  Врата број 8
  Вашата разиграна и весела личност позитивно влијае на вашиот изглед и однесувањето. Иако на сè се навикнувате и приспособувате, имате проблем со самодовербата и нервозни сте во некои одредени сфери на животот. Неорганизирани сте, а кога имате проблем во животот не знаете од каде да почнете за да го поправите. Наспроти тоа, горди сте на својот успех и би требало повеќе да го цените тоа. Посветете си време на себе самите и својот развој, прифатете ги вашите мани и научете се да се сакате. Не ги игнорирајте луѓето кои можат да ви помогнат. Животот веднаш станува полесен кога не сте сами.

  Врата број 9
  Досетлива личност сте и имате решение за сите потешкотии. Вешти сте во решавањето на проблемите, а штедливоста ви преставува голема доблест. Ја цените едноставноста и низ животот поминувате држејќи се за основата на сите полиња. Лесно е некој да ве сака и да ве задоволи, а најмило ви е кога своите решавачки способности ги користите да им помогнете на другите. Без оглед на тоа дали треба да залепите плочки во тоалетот или да се изгради куќа за птици, вие сте секогаш подготвени да најдете паметно решение.

  Врата број 10
  Како личност ја цените стабилноста и поврзаноста на животните навики. Другите можат да се потпрат на вас, знаејќи колку внимавате на квалитетот и деталите. На сè пристапувате со претходна анализа и ретко останувате без план. Сигурноста и поддршката ви се на прво место во сите полиња на животот. Дури и ако постигнете повеќе од очекуваното се чувствувате малку непријатно што резултатот не е според очекувањата кои ви биле планирани. Тоа особено важи кога немате некоја голема корист од вишокот. Многу е веројатно дека поседувате и уметничка страна, но ја потиснувате од некои причини. На пример, сакате да слушате музика и да собирате плочи, но никогаш не би земале инструмент во раце. Своите проблеми ги чувате во себе и немате обичај да им раскажувате на другите. Но, не се затворајте. Покажете го искрено својот карактер и своите слабости, ништо не е против законите.

  Изберете го каменот што најмногу ве привлекува и дознајте нешто за себе

  Овој едноставен, симпатичен и интересен тест покажува каква личност сте. Изберете го каменот што најмногу ве привлекува и дознајте повеќе за себе.
  [​IMG]

  1. Бисер
  Ако најмногу ве привлекува бисерот, тогаш вие сте горделива и достоинствена личност, мудра, несебична и чесна. Вие сте од оние што се смирени и љубезни и секогаш мислат пред да кажат нешто. Бисерот укажува дека сте близу голема трансформација.

  2. Рубин
  Рубинот укажува на страсна личност полна со живот. Вие предизвикувате бури и знаете како да направите да му зоврие крвта на човек. Полни сте со енергија и кога се борите против нешто правите оној од другата страна да зажали што е жив.

  3. Дијамант
  Вие сте силна, решителна и горда личност. Им давате сила на луѓето околу вас. Дијамантот сам по себе значи „нескротлив“, „непокорен“. Вие сте бестрашни. Нови авантури се пред вас.

  4. Син топаз
  Вие сте смирена и одмерена, често замислена личност која ужива во мирните моменти во животот. Имате силна и смирувачка енергија, а вашите комуникациски вештини се беспрекорни. Токму тие ќе ви се најдат во животот.

  5. Оливин
  Ако го избравте оливинот, вие сте љубопитна личност која зрачи со задоволство. Тој е редок и мистериозен камен, исто како и вие.

  6. Аквамарин
  Вие сте сочувствителни. Вашите разговори се духовни и полни со авантури. Веројатно вe привлекува месечината. Доколку во последно време ви беше здодевно, ова е периодот кога ќе ви се случи нешто ново и забавно.

  7. Танзанит
  Сензационална, остра и страсна личност со силна аура. Луѓето сакаат да бидат во ваша близина. Ако ве привлече овој камен, запомнете, треба да им верувате на вашите инстинкти. Вие ретко кога грешите.

  8. Цитрин
  Вие сте весела, креативна личност и полна со жар. Исто така знаете да бидете топли и љубезни. Цитринот ја прикажува живоста и свежината. Оние кои ги привлекува овој камен ја ценат тимската работа и се оние кои сјаат помеѓу темните облаци.

  9. Розов турмалин
  Оние што ги привлекува овој камен се нежни, чувствителни и сочувствителни. Тие се многу отворени и секогаш зрачат со свежа енергија. Но, тоа не значи дека се лесен плен. Знаат да се наелектризираат кога некој ќе ги „избруси“ на погрешен начин.

  10. Аметист
  Динамични и остроумни. Луѓе на кои честа и силата им се пред сè во животот. Ништо не може да ви застане на патот. Вие сте одличен родител, но не заборавајте и да се забавувате понекогаш.


   
  На maca cvet, rose60, Mhhm и 3 други им се допаѓа ова.
 9. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.511
  Тест: Дали сте зависни од секс?


  Овој тест е составен со цел да проверите колку сте зависни од сексот. Со одговарање на наведените прашања и пребројувањето на позитивните одговори можете да видите во колкав степен сте зависници.

  [​IMG]

  Проверете:

  1. Дали сте биле сексуално злоставувани како дете или како адолесцент?

  2. Дали редовно купувате љубовни романи или списанија со експлицитна сексуална содржина?

  3. Дали ви се случило да останете во врска и тогаш кога таа станала емотивно или физички штетна за вас?

  4. Дали често се случува да сте преокупирани со мисли за секс или романтични мечтаења?

  5. Дали мислите дека вашето сексуално однесување е нормално?

  6. Дали вашиот партнер некогаш се жали на вашите навики во сексот?

  7. Дали имате проблем да сопрете некое ваше сексуално однесување дури и тогаш кога сте свесни дека тоа не е соодветно?

  [​IMG]

  8. Дали некогаш сте се почувствувале лошо поради своето сексуално однесување?

  9. Дали вашите сексуални навики некогаш биле извор за вашите проблеми или за проблемите на вашето опкружување?

  10. Дали некогаш ви се случило поради преголемата сексуална желба да побарате помош или сексуални услуги кои инаку не ви се допаѓаат?

  11. Дали некогаш сте биле загрижени околу тоа дали можеби некој ќе дознае за вашите сексуални навики?

  12. Дали некој бил емотивно повреден поради вашите навики во сексот?

  13. Дали некогаш се практикувале секс во замена за пари или подароци?

  14. Дали имате периоди на зачестени сексуални односи кои се проследени со периоди на апстиненција?

  15. Дали некогаш сте се обиделе да прекинете со некој вид сексуален однос и не сте успеале?

  16. Дали криете некои од своите сексуални однесувања пред луѓето од вашето опкружување?

  17. Дали ви се случува истовремено да имате повеќе врски?

  [​IMG]

  18. Дали некогаш сте се почувствувале деградирано поради својот сексуален живот?

  19. Дали фантазирањето за секс или за романтика ви е начин да побегнете од сопствените проблеми?

  20. Дали се чувствувате депресивно по сексуалниот однос?

  21. Дали редовно се впуштате во сексуални активности кои би можеле да се опишат како садомазохистички?

  22. Дали вашите сексуални активности имаат негативни последици и лошо влијание на односите во вашето семејство?

  23. Дали се чувствувате дека ве контролира сексуалната желба?

  24. Дали некогаш сте помислиле дека вашата желба за секс е посилна од вас?

  [​IMG]

  Доколку имате од 1-3 позитивни одговори, тогаш вие би требале за почнете да разговарате за својот сексуален живот со луѓето од вашето опкружување.

  Ова не е дефинитивен показател за постоење на зависност, но сепак би требале да поразговарате со некој близок за навиките во сексуалниот живот за да спречите развивање на проблем кој подоцна може потешко да се реши.

  Од 3-6 позитивни одговори укажува на постоење на проблеми за кои сепак би требало да се поразговара со некој експерт.

  Ако имате над 6 позитивни одговори, тоа претставува јасен знак за постоење на проблеми кои мораат веднаш да се решаваат низ терапија.

   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 10. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.511
  Дознајте веднаш: Едноставен трик со кој според името ќе откриете каков љубовник е мажот кој ви се допаѓа (фото)

  Соберете „два и два“ и ќе дознаете каков маж имате до вас. Земете хартија и молив и фрлете се на собирање.

  [​IMG]

  На секоја самогласка во името на мажот (значи буквите А,Е,И,О,У) доделете му одреден број и соберте. Така веќе со првото запознавање ќе може да откриете со каков маж имате работа. Доколку добиете двоцифрен број, соберете ги неговите цифри, така да на крајот добиете едноцифрен.

  А-1

  Е-5

  И-9

  О-6

  У-3

  1.Тој е прилично вешт во постелата, но само кога е расположен и кога навистина сака. За жал , тој и не е чест случај. „Уморен сум“, „Имав напорен ден на работа“, „Не можам сега ништо да правам“ се речениците кои често ќе ги кажува. Околу него навистина ќе треба да се потрудите, се додека конечно не пристане да има секс. А кога тоа ќе се случи, ќе биде исклучително нежен љубовник.

  [​IMG]2.За овој маж никако не смееме да тврдиме дека е совршен љубовник, Имено, тој не му „ниту до малиот прст“.Овој маж е досаден, тој е само бледа сенка на љубовник каков што секоја жена би сакала да го има покрај себе. Тој сака да се фали со неговите „освојувања“ иако сето тоа се само обични лаги. Доколку повеќе се посвети на себе си , можеби тогаш би дознал што е страст и желба. Затоа помогнете му подобро да се запознае самиот себе.

  [​IMG]

  3.Овој маж обожува секс и тоа онаков жесток. Но при тоа обрнува внимание и на желбите на неговата партнерка. Ќе се погрижи за романтична атмосфера и ќе посвети доволно времена жената со која е во врска. Сепак, ваквото негово однесување не делува ниту малку спонтано. По неколку недели поминати со него ќе имате чувство дека се однапред планира и набрзо сето тоа ќе ви стане здодевно. Затоа ви ја препорачуваме следната тактика: изненадувајте го постојано и направете се за да не ви се вовлече досадата во врската.

  [​IMG]

  4.Со овој маж можете да доживеете одличен секс, но само доколку имате исти интереси и желби како и тој. Тој никогаш нема да се откаже од сексот, дури ќе се преправа дека нешто му е убаво само за да дојде до секс. Тој сака игри, масажи и невообичаени пози. Ако вам тоа не ви допаѓа тогаш ќе се најдете во проблем.

  [​IMG]

  5.Тука станува збор за еден исклучително шармантен маж. Тој ги знае вашите тајни и умее да ве доведе до лудило со само еден допир. Понекогаш е доволен и поглед за да ве направи среќна. Сепак, никако не смеете да го прашате кади и како ги научил тие „трикови“ бидејќи тоа може да го повреди.

  [​IMG]

  6.Зад овој број се крие следна порака: тој сака секс, тој во себе носи нешто „животинско“. Бројот 6 е ѓаволски број. Кога ќе се опушти нема да можете да го сопрете. Можеби токму тоа ви се допаѓа? Одлично! Доколку сакате да доживеете неверојатна страст полна со интензитет и чувства тогаш нема да се делите од овој маж.

  [​IMG]

  7.Ниту еден маж нема да покаже поголемо сочувство од него. Тој умее да го слуша својот соговорник, многу е внимателен и нежен љубовник. Сака да слуша романтична музика и да ужива со сите сетила. Препуштете му се и заборавете на се друго кога тој ве посакува.

  [​IMG]

  8.Осум е бројот на бесконечност, а вие „фативте“ маж кој не знае кога е доста. Тој секогаш сака секс и тоа интензивен. Затоа ќе ви биде фантастично доколку и вие сте таква. Во спротивно е морате да најдете начин како да ги задоволите неговите потреби. Сепак, сонот на многумина жени е да бидат токму со ваков маж.

  [​IMG]

  9. Бројот девет симболизира маж кој кога ќе ви ја демонстрира неговата страст ќе имате чувство дека сте во некој сосема друг свет. На него сексот му е крвта, ауметноста на заведувањето е неговото второ име. Единствениот проблем е што ништо дурго не му е на памет освен сексот.

  [​IMG]
   
  На Mhhm и SummerGirl им се допаѓа ова.
 11. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.511
  Погледнете ја добро оваа фотографија и ќе дознаете што криете од себе


  Тоа што едните го гледаат на другите нема воопшто ниту да им текне дека е на фотографијата. Тоа што прво не асоцира кога ќе погледнеме невообичаени предмети може да открие многу нешта за нас самите. Иако сите мислиме дека сме вакви или онакви, објективен одговор ќе добиеме кога ќе погледнеме во тоа што нашиот мозок несвесно го регистрира. Затоа, погледнете ја фотографијата и кажете што гледате на неа?

  [​IMG]

  Што гледате на фотографијата:

  1.Стуткана розова хартија – вие сте свртени кон реалноста, но умеете да покажете и песимистички црти. Веројатно често ви се случува во животот да не ги видите или да испуштите убави работи. Затоа обидете се да обрнете внимание на убавите ситници кои го разубавуваат животот. Знаците на внимание од другите луѓе и гледајте да го правите тоа што ве прави среќен.

  2.Вагина – вие сте во екот на вашата снага. Сексуалноста ви е многу важна и ја има во секој сегмент на вашиот живот. Би можеле да живеете без многу работи, но сексот не е едноставно една од нив. Понекогаш умеете толку многу да си угодувате на себе, што ги заборавате другите. Погледнете малку околу себе и воочете ја љубовта.

  3.Дел од некоја поголема фотографија – вас тешко може да ве измамат. Помалку сте скептични и често гледате некои работи кои другите не ги забележуваат. Секогаш се прашувате дали постои нешто поголемо зад секоја приказна и многу сте љубопитни, така што ретко останувате задоволни со едноставни одговори. Истражувајте и понатаму, не се плашете. Само внимавајте да не отидете во крајност.

  4.Пеперутка – тоа токму она што се наоѓа на фотографијата, така што вие сте во состојба да го видите и тоа што не се гледа со голо око. Вие умеете да предвидите однапред различни ситуации и имате одлична интуиција. Вие сте една романтична душа.


  [​IMG]


  Тоа што го гледате прво, зборува за тоа какви сте

  [​IMG]

  Тоа што прво ќе го забележите на оваа слика зборува за тоа каква личност сте. На сликата има неколку различни детали, а секој од нив има различно значење.


  Jаболкото е симбол на живот, мудрост и здравје. Означува личност полна со љубов и весел дух.

  Пеперутката симболизира нешто ново и весело. Вие сте вечно млади.

  Ножот покажува дека треба да направите некои промени во животот и да исфрлите нешто старо. Ножот е симбол на лутината, агресија и разделба.

  Гасеницата зборува за вашиот стрва и збунетост. Симболизира многу работа, ситни проблеми и обврски


   
  На Mhhm, SummerGirl и SAMIRA им се допаѓа ова.
 12. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.511
  Тест: Изберете го окото кое ве привлекува и откријте повеќе за себе


  [​IMG]

  Овој едноставен тест може да ви покаже дали сте отворена личност, дали премногу ги анализирате своите проблеми, како и на кој начин се борите со проблемите.

  Со овој забавен тест на личноста можете малку подобро да се запознаете себеси. Се што е потребно да направите е да изберете око од сликата кое ве привлекува и да прочитате што тој избор зборува за вас.

  Око број 1 – Вие сте отворена личност која ќе пушти скоро секого во својот живот и срце. Верувате дека е подобро да ризикувате, па можеби и да бидете повредени, наместо да се затворите спрема светот. Не ги покажувате на другите своите стравови и несигурности.

  Секогаш се трудите да бидете тука за другите, дури и кога вам ви е тешко. Помагајќи им на другите, најдобро си помагате и на себеси.

  Око број 2 – Совесна и чесна личност сте која секогап се обидува да остави добар впечаток и да постапи правилно. Верувате дека вашите дела влијаат на животите од другите луѓе, без оглед дали тие дела се големи или мали.

  Не покажувате пред другите кога сте загрижени или вознемирени. Забележувате несреќи и неправди, но го држите тоа за себе. Се трудите да бидете добра личност бидејќи сметате дека тоа е најмалку што може да направите во животот.

  Око број 3 – Страдате длабоко во себе. Имате бурно минато кое до денес влијае на вас. Некогаш ви се чини дека животот само обична шега па се обидувате да пронајдете внатрешен мир секаде каде што имате можност. Не им ги отркривате на другите вашите најмрачни мисли.

  Однадвор секогаш изгледате весело, а се што преживувате го чувате само за себе. Експерт сте за да се подигнете и продолжите понатаму секогаш кога ќе ве срушат.

  Око број 4- Вие сте комплексна личност с филозфски размислувања. За било што да станува збор, вие за тоа веројатно премногу ќе размислувате и анализирате. Сакате да допрете до длабокото значење на работите и знаете толку да се задлабочите за своите мисли и да заборавите на материјалниот свет.

  Не покажувате колку сте несигурни во себе, па се морате да преиспитувате. На животот гледате како на сложувалка и сакате да си играте со нејзините делови додека не ги најдете оние кои се вклопуваат.

  Око број 5 – Таинствена личност сте кои другите тешко можат да ја откријат, но ни себеси не се познавате доволно. Вашата посебност е мешавина од многу контрадирности и расположението ви се менува од ден во де.

  Ако се откриете себеси, веќе нема да бидете истата личност. Не им откривате на другите многу за себе. Малку зборувате и понекогаш делувате збунувачки. Сакате да набљудувате и запознавате други луѓе, пред било што да кажете за нив. Го зборувате само она за кое сте сигурни.

  Око број 6 – Вие сте сензибилна личност која приметува се и ништо не заборава. Во хармонија сте со светот околу вас. Ги чувствувате интензивно и длабоко и понекогаш ситни работи може да влијаат на вас. Вас е лесно да ве насмеат или расплачат.

  Својата слабост не ја покажувате пред другите, туку им покажувате колку проникливи може да бидете. Многу добро може да ги предвидите случувањата во вашиот живот и често сте првата личност која ќе насети што ќе се случи.

  Око број 7 – Стравствена личност сте, секогаш полна со енергија. Кај вас ништо не е суптилно. Или сакате или мразите. Имате мислење за се и одлуките ги носите многу брзо. Не покажувате пред другите кога сте вознемирени или загрижени.

  Поради вишокот енергија знаете да бидете доста нервозни. Кај вас секогаш влогот е виско, за било што да станува збор. Не може да побегнете од создавање драма во вашата глава за било која ситуација.

  Oко број 8 – Вие сте ексцентрична личност со необични интереси, уверенија и навики. Отсекогаш сте биле по малку чудни и не сте обрнувале внимание на правилата и традицијата. Се правите на свој начин без обзир на последиците.

  Ништо се скривате од другите, а оние кои ве одудуваат, всушност ви се забавни. Имате желба да постојат што повеќе луѓе како вас. Пронаоѓате многу радост во тоа што не сте конформист.

  Oко број 9 – Вие работите по интуиција и многу добро ги разбирате другите луѓе. Може многу да дознаете за другите само по изразот на нечие лице или тонот на гласот, па секогаш знаете кога некој ве лаже.

  На останатите за себе им го откривате исклучиво само она што вие сакате. Освен што самите добро ги „читате“ луѓето, знаете и кога вас другите ве „читаат“. Знаете кога некој манипулира со вас, но и вие имате способност да манипулирате ако веќе морате. Сепак, не го практикувате тоа често.

   
  На rose60, Mhhm, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
 13. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.511
  Дали сте интуитивни или аналитични? Овој тест го открива вашиот начин на размислување

  Тестот има точни и неточни одговори, но тие упатуваат на тоа каков е вашиот стил на размислување, а не интелигенцијата.
  [​IMG]


  Решете ги овие три прашања и спознајте го својот ум.

  Без оглед на интелигенцијата на поединците, сите луѓе можеме да ги поделиме во две групи, со оглед на тоа што начинот на нивното размислување може да биде или воден од логичка анализа, или од интуиција.

  Брзината на донесување на заклучоци, како и одбирањето на одговори на следните прашања ќе открие во кој тип спаѓате. Одговорите запишете ги на лист хартија, и на крајот проверете ги вашите одговори.

  1. Пенкало и тетратка чинат 10 евра и 10 центи заедно. Тетратката е за 10 евра поскапа од пенкалото. Колку чини пенкалото?

  15 центи
  5 центи
  10 центи
  13 центи

  2. Ако на пет машини им требаат пет минути за да изработат пет чекани, колку време им треба на 100 машини да направат 100 чекани?

  100 минути
  4 минути
  3 минути
  5 минути

  3. Шумата ја уништува болест која ги убива дрвјата. Таа се шири така што секој ден уништеното подрачје двојно се зголемува. Ако болеста за 30 дена ја уништила целата шума, колку дена требале за болеста да уништи половина шума?

  26 дена
  29 дена
  15 дена
  22 дена

  Точни одговори

  1. 5 центи, тетратката чини 10 евра и 5 центи
  2. 5 минути
  3. 29 дена

  Ако сте одговориле две или три прашања точно, вашиот стил на размислување е аналитички. Пред одговарање, застанувате и размислувате додека не дојдете до заклучок. Луѓето со ваков стил на размислување почесто се запишуваат на факултет, поретко мамат на тестови и се помалку религиозни.

  Ако сте дале еден или нула точни одговори, тогаш вашиот стил на размислување е интуитивен. Тоа значи дека сте паднале на замка и веројатно сте одговориле 10 центи, 100 минути и 15 дена. Заклучоците ги носите врз основа на тоа што вам ви се чини во ред, т.е. имате тенденција „срцето да ви владее со главата“. Исто така, веројатно сте брзоплети и нетрпеливи во животот.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 14. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.511
  Тест: Какви сте во очите на другите?

  1. Кога се чувствувате најдобро?

  а. наутро
  б. попладне или приквечер
  в. доцна навечер

  2. Обично пешачите:

  а. доста брзо, со големи чекори
  б. доста брзо, со кратки чекори
  в. побавно, со дигната глава
  г. побавно, со главата надолу
  д. прилично бавно

  3. Кога разговарате со луѓе:

  а. стоите со раце скрстени на градите
  б. дланките ви се склопени
  в. едната или двете раце ви се на колковите
  г. го допирате или подбуцнувате човекот со кого зборувате
  д. Си играте со увото, ја допирате брадата или ја мазните косата

  4. Кога се одморате, седитe …

  а. со колената едно до друго
  б. со скрстени нозе
  в. со испружени нозе
  г. со едната нога, свиткана под другата

  5. Кога нешто навистина ве забавува, вие реагирате со:

  а. со гласно смеење
  б. се смеете , но не гласно
  в. тивко се кикотите
  г. со кисела насмевка

  6. Кога одите на забава или некакво собирање, вие:

  а. влегувате со страшен тресок, сите да ве забележат
  б. влегувате тивко и гледате за познати
  в. влегувате безшумно и се обидувате да останете незабележани

  7. Работите напорно и тешко ви е да се сконцентрирате. Кога ќе ве прекинат, вие …

  а. правите пауза
  б. се чувствувате многу изиритирани
  в. некаде помеѓу двете крајности

  8. Која од следниве бои ви се допаѓа најмногу:

  а. црвена или портокалова
  б. црна
  в. жолта или светло сина
  г. зелено
  д. темно сина или виолетова
  е. бела
  ж. кафеава или сива

  9. Кога сте во кревет, во последните моменти пред да заспиете, лежите:

  а. испружени на грб
  б. испружени на стомак
  в. на една страна, благо свиткани со едната рака под главата
  д. со главата под покривката

  10. Често сонувате дека …

  а. паѓате
  б. се тепате или борите
  в. барате нешто или некого
  г. летате или пловите
  д. не паметите соништа
  е. соништата ви се секогаш пријатни

  Поени
  1. (a) 2 (б) 4 (в) 6
  2. (a) 6 ( б) 4 (в) 7 (г) 2 (д) 1
  3. (a) 4 (б) 2 (в) 5 (г) 7 (д) 6
  4. (a) 4 (б) 6 (в) 2 (г) 1
  5. (a) 6 (б) 4 (в) 3 (г) 2
  6. (a) 6 (б) 4 (в) 2
  7. (a) 6 (б) 2 (в) 4
  8. (a) 6 (б) 7 (в) 5 (г) 4 (д) 3 (е) 2 (г) 1
  9. (a) 7 (б) 6 (в) 4 (г) 2 ( д) 1
  10. (a) 4 (б) 2 (в) 3 (г) 5 (д) 6 (е) 1


  Над 60 поени: Другите ве гледаат како човек со кого треба да се внимава. Изгледате суетна и егоцентричен личност, која секогаш се наметнува. Ви се восхитуваат и сакаат да се како вас, но не ви веруваат лесно и се чуваат од по сериозно поврзување.
  51 – 60 поени: За другите сте инспиративна, енергична и доста импулсивна личност. Роден лидер, кој брзо донесува одлуки, иако не секогаш правилни. Изгледате како храбар и авантуристички тип кој сака да проба од сè. Сакаат да бидат во ваше друштво, заради харизмата со која зрачите.
  41 – 50 поени: Другите ве гледаат како витални, забавни, практични и интересни. Човек кој секогаш е во центарот на вниманието, но е доволно избалансиран, за да не се вообразува. Изгледате внимателни и полни со разбирање, секогаш подготвени да помогнете и да расположите некого.
  31 – 40 поени: За другите изгледате разумни, внимателни, претпазливи и практични. Паметни и талентирани, но скромни. Човек кој не создава пријатели лесно и брзо, но крајно лојални на оние со кои се блиски и го очекува истото. На оние кои ве запознаваат, јасно им е дека е тешко да се разниша вашата довербата во пријателите, но треба долго време да се обнови, ако еднаш е уништено.
  21 – 30 поени: Ве гледаат како пребирлива личност, исклучително внимателни, крајно претпазливи, тврдоглави и совесни. Ќе се изненадат ако направите нешто импулсивно и спонтано, повеќе очекуваат се да истражите внимателно од секој агол, а потоа да се откажете.
  Под 21 поени: Луѓето мислат дека сте нервозни и нерешителни. Некој кој има потреба да се грижат за него, кој секогаш сака друг да донесува одлуки и не сака да се врзува со ништо и со никого. Ве гледаат како човек кој вечно се грижи за непостоечки проблеми. Некои мислат дека сте здодевни. Само оние кои ви познаваат добро знаат дека не сте.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 15. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.511
  Погледнете ја сликата и дознајте што ве чека во иднина

  Овој интересен психолошки тест за една минута ќе ви открие што ве чека во блиска иднина.

  [​IMG]  Погледнете ја оваа фотографија. Тоа што прво ќе го забележите ќе ви открие што ве чека во блиска иднина

  Лице

  Ве очекуваат големи промени во животот. Ослободете се од сите стеги, откачете го сидрото на минатото, пресечете ги сите јажиња и развијте ги едрата. Одбравте вистински пат за среќен живот.

  Цвеќе

  Доколку прво здогледавте цвеќето секоја чест. Тоа означува дека во вашиот живот ќе се појави мала, а можеби и поголема победа. Ова може да биде успех на работа, покачување на платата, награда, а можеби ќе добиете на лотарија.

  Гола девојка

  Таа во овој тест симболизира нови социјални врски. Ве чекаат нови важни пријателства, затоа доколку добиете позив за средба не го одбивајте. Новото познанство ќе биде мошне важно за вас.

  Инсект

  Дали прво што го воочивте е бубачката(бемката) на сликата? Таа ќе ви донесе среќа. Проблемите, кои за вас претставуваа товар набрзо ќе се решат. Ве чека успех на финансиско поле, добри бизнис зделки, одлични резултати во работата.

   
  На Bitter-Sweet, SummerGirl и SAMIRA им се допаѓа ова.
 16. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.511
  Психолошки тест што ја открива вашата потсвест

  Овој психолошки тест ќе ви помогне да дознаете како гледате на вашиот живот, како ги надминувате животните препреки, каква е вашата природа и што е она што е најважно за вас.

  Вклучете ја имагинација и максимално брзо одговорете на сите прашања. Земете ливче и запишете ги одговорите.

  1. Замислете дека стоите на пат. Каков е патот? (Уличка, автопат, голем, мал и сл).

  2. Каде се наоѓа сонцето во овој момент? (Изгрева, заоѓа, напред, назад)

  3. Пешачите по патот и одеднаш пред вас се појавува ограда. Опишете ја ограда. (дрвена, камена, железна, голема, мала и сл).

  4. Како ќе ја поминете?

  5. И ете, оградата веќе е зад вас, а во далечината се гледа шума. Каква е шумата? ( светла, темна, со зелени дрвја, голи дрвја…)

  6. Се приближувате во шумата и гледате мало патче, по кое продолжувате напред. Одеднаш, на патчето гледате клуч. Каков е тој? Што правите со него?

  7. По некое време излегувате од шумата и се приближувате кон едно езеро. Какво е езерото? Што ќе направите таму?

  8. По езерото го гледате домот на вашите соништа, од него излегува жената / мажот на вашите соништа и Ве поканува да влезете и да останете таму засекогаш. Што правите вие?

  9. Кон домот повторно гледате пат. Каков е? (Ист како на почетокот на патот, или поинаков).

  10. Каде се наоѓа сонцето во овој момент?


  1. Пат

  Патот го покажува вашиот однос кон општеството во реалноста.

  Ако е асфалтиран и гледате автомобили или автопат – значи дека сте исклучително активни и се стремите да стигнете секаде. Во исто време наоѓате сили и време како за работа, така и за рекреација.

  Ако е уличката мала или патот е неасфалтиран тоа значи дека водите мирен живот и настојувате да ги контролирате настаните.

  Ако гледате на патот нерамнини, мали камчиња – се грижите за нешто.

  2. Сонце

  Сонцето – тоа се вашите планови, цели, идеи. Ако изгрева – вие сте на патот кон нивно спроведување. Ако е над главата – значи веќе сте се зафатиле со реализација.

  Ако заоѓа – повеќето ваши идеи и планови се остварени, целите се постигнати.

  3. Ограда

  Оградата значи пречка. Колку е поголема, толку повеќе се плашите да ги надминее проблемите.

  4. Начинот на кој ја поминувате оградата

  Начинот на кој ја поминувате оградата значи како се справувате со проблемите. Ако ползите, ја заобиколувате или барате пукнатина во оградата – вие настојувате флексибилно да ги решавате проблемите.

  Ако самите си отворате пат низ неа – вие сте отворен човек, способен да донесува метеорски решенија.

  5. Шума

  Шумата е вашата природа.

  Колку е посветла, толку посветли ви се душата и мислите.

  Ако е мешана – вие сте интересен човек кој постојано се стреми кон нови знаења.

  Со борови или елки – стоите цврсто на земјата, многу сте рационални, знаете што сакате од животот. Вие исто така сте многу сигурни, па на вас секој може да се потпре.

  Колку е потемна толку сте подепресивни и ве мачат проблеми.

  6. Клучот е вашата среќа

  Колку е помал, толку поголемо значење за вас имаат духовната рамнотежа, среќата, близината со партнерот. И соодветно, колку е поголем, толку повеќе за вас приоритет се материјалните вредности. Колку е поубаво изработен толку поголемо внимание обрнувате на естетската страна во вашиот живот. Ако го понесете со себе, не сте подготвени да ги испуштате своите шанси. Ако само го одминете често им препуштате на другите да ги реализираат можностите пред вас.

  7. Езеро

  Езерото се вашите чувства, олицетворение на вашиот сакан човек. Колку подлабоко е, толку подлабоки се и тие.

  Ако е мирно езеро, тогаш вие и вашиот партнер сте избалансирани луѓе.

  Ако е брза река, водопад – вие сте страсна натура . За вас секој ден е вртлог од чувства, потребно ви е постојано внимание и присуство на саканиот.

  Ако сте седнале крај езерото – доволно е присуството на саканиот човек, за да бидете среќни; ако се бањате во него, вие уживате во љубовта и односот со партнерот, за вас се многу важни знаците на внимание и нежните зборови.

  8. Човекот од соништата

  Домот + жената / мажот на вашите соништа ја покажува подложноста на искушенија и степенот на ризик.

  9. Патот кон дома е вашата иднина

  Ако по него продолжува да има пречки, значи не учите од своите грешки.

  10. Сонцето зборува колку сте успеале да ги претворите плановите и соништа во реалност.

   
  На rose60 и SummerGirl им се допаѓа ова.
 17. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.511
  Како ја јадете пицата го открива вашиот карактер

  Сѐ што правите открива по нешто за вашиот карактер. Многу од тоа е базирано врз навика – на начинот на којшто сте научиле да ги правите нештата кога сте биле мали, ќе продолжите да ги правите и подоцна во животот.Пицата е една од најубавите видови храна која постои денес во светот. Таа е тука кога сме тажни за да нѐ заведе со нејзиниот магичен вкус и неверојатни преливи… Да не ви правиме лиги, но кога веќе го грабнавте парчето, на каков начин го јадете? Пронајдете ја вашата категорија и видете што тоа открива за вас.

  Ја виткате
  [​IMG]

  Оние кои ја јадат пицата на ваков начин не си играат и не трошат време во додавање различни дополнителни вкусови на секое парче. Тие сакаат да ја изедат пицата и да преминат на десертот. Бидејќи брзината им е клучна, нив не им е важно да бидат културни. Исто така не се плашат да го најдат вистинскиот метод кој најмногу им одговара. Вам, да се биде најдобар ви е на врвот на листата со приоритети. Сакате да водите и секогаш носите правилни одлуки.

  Прво ја јадете кората
  [​IMG]

  Прво моравме да провериме дали луѓето навистина вака јадат пица, но да, има такви случаи. Тие кои најпрво ја јадат кората сакаат да бидат поинакви – тие сакаат да поставуваат трендови и да им кажуваат на луѓето што да прават. Сакаат да бидат драматични, честопати зборуваат гласно и го сакаат вниманието што го добиваат поради нивните постапки – уште подобро ако вниманието е пропратено со мал восхит. Не се плашите да кажете дека нешто е кул уште пред Интернетот да го потврди тоа, затоа што така вие можете да ги земете заслугите. Вие знаевте дека начинот на којшто ја јадете пицата беше кул уште пред сите да го прифатат.

  Јадете со нож и вилушка
  [​IMG]

  Кога јадете пица со нож и виљушка, дали сакате да бидете методични? Дали секогаш го засекувате првото парче на исто место или можеби за секој залак сечете парче со иста големина? Ако одговорот на овие прашања е потврден, тогаш вие сте стабилна личност – тип на пријател што на секого му е потребен во животот. Вие мора да бидете сигурни дека сите имаат парче пред да почнете да уживате во вашето, и најверојатно вие би биле домаќин на пица забава, во топла, опуштена дневна соба придружена со вино. Затоа што сѐ правите преку одреден систем, келнерот знае точно што ќе нарачате уште пред да почнете да го читате менито.

  Ја гризете директно
  [​IMG]

  Без сечење и фенси методи – ова ве прави внимателна личност. Кога веќе ќе пронајдете еден добар начин за да правите нешто вие секогаш се држите до него, затоа што сакате секој пат да биде како што треба. Тоа исто така значи дека јадењето пица не го сфаќате лабаво. Да, може да биде забавно искуство кое ви дава можност да експериментирате со неколку вкусови истовремено, но вие детално го имате истражено она што е најдобро и сакате да се држите до тоа. Исто така вашите перфекционистички тенденции не се плашат да излезат на виделина. Затоа вие го поседувате најдобриот сечач за пица што постои на пазарот.

   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 18. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.511
  Со помош на јапонски тест откријте каков партнер ви треба

  Koкологија (од јапонскиот збор „кокоро“ што значи ум или дух) е серија на психолошки игри преку кои можеме подобро да се запознаеме себеси.

  Во овој тест потребно е да си замисите дека два гласника (од животинскиот свет) ви заѕвониле на врата. Пораката која ви ја дава едниот вели дека во иднина ве очекуваат среќа и задоволство во животот, додека вториот гласник носи порака која најавува несреќна иднина.

  Koja од животните на листата ви донесе добри, а која лоши вести? Одберете различни животни:

  Tигар
  Куче
  Oвцa
  Папагал
  Желка

  Решение на тестот

  Животните гласници одговараат на вашето сфаќање за тоа кои типови на луѓе може да ви донесат радост, а кои болка.

  Tигар

  Добри вести: Сметате дека би биле најсреќни со амбивиозен и силен партнер, кој има непопустлива желба да владее.

  Лоши вести: Стравувате од иднина со вообразен партнер, кој се прчи наоколу како господар на џунглата и `ржи на секое наговестување за поделба на домашните обврски.  Куче

  Добри вести: Безусловна лојалност и апсолутна верност се особините кои најмногу ги цените кај својот партнер.

  Лоши вести: Вие никако не можете да се усогласите со оние кои сакаат секому да угодат и се вечно уплашени што мислат другите за нив.  Oвцa

  Добри вести: Среќната иднина ја гледате со партнер кој со многу топлина ќе се грижи за вас.

  Лоши вести: Се плашите да не завршите со досадна личност врзана за домот, која се задоволува со тоа секој ден да го помине на истото старо пасиште.  Папагал

  Добри вести: Најмногу би ви одговарала зборлеста и забавна личност, што знае како да ве насмее.

  Лоши вести: Ништо не би ве нервирало повеќе од брблива мрза, алергична на сите видови на работа.  Желка

  Добри вести: Вашиот идеален партнер е сериозен, стабилен и секогаш до вас кога ви треба.

  Лоши вести: Можноста да го поминете животот со ужасно бавен и тром партнер, е најстрашниот можен кошмар.

   
  На Bitter-Sweet и SummerGirl им се допаѓа ова.
 19. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.511
  Омиленото овошје и карактерот

  Научниците тврдат дека омиленото овошје е сигурен показател за типот на личноста и дека поради него често сонуваме. Овошјето има одредена симболика, припишувани му се магични својства, а одговорот на прашањето каква личност сте ќе ви го даде токму вашето омилено овошје.

  [​IMG]

  Јаболката ги обожаваат веселите и ведри личности кои не сакаат ризици и секогаш играат на сигурно. Овие личности се фер играчи, никогаш нема да подметнат некоја измама и ќе ги избегнат кавгите, конфликтите и озборувањата. Тие се премногу срдечни индивидуи, секогаш спремни да излезат во пресрет и да помогнат на секого. На нив можете да се потпрете во секој момент. Луѓето често ги гледаат како лековерни и наивни, па затоа многупати се жртви на измамување. Во љубовта имаат реални очекувања, не живеат во облаци и никогаш нема поради љубов да си ја „загубат“ главата.

  Портокалот е омилено овошје на силните личности, но овие индивидуи се често недостапни, затворени и тешки за придобивање. Потребно е многу време и труд за тие да се отворат, да ви ја укажат нивната доверба и да ве прифатат за пријател. Исто така се склони кон ненадејни промени на расположението, лесно и брзо се лутат и често изговараат грди зборови за кои подоцна се каат. Љубителите на портокалот имаат исклучителен сексуален набој, но не се склони кон долги врски.


  Забавните, срдечни и гостопримливи луѓе обожаваат јагоди. Тие се радуваат на ситници и сакаат да си угодуваат на себе, но и на своите најблиски. Овие луѓе ги боли неправдата, многу се праведни и ќе застанат во нечија одбрана без разлика на последиците. Иако се со отворен дух, кога ќе ги повредите или навредите тешко простуваат. Во љубовта се отворени, не поднесуваат лаги и изневерувања.


  Бананата упатува на благи и меки личности, иако тие карактеристики не би им се доделиле на прв поглед. Луѓето кои сакаат банани се сентиментални, осетливи на критика и емотивни. Нив ги карактеризира и непостојаноста и ненадејните промени на одлуките во последен момент. Често се каат поради своите постапки и многу им е грижа за впечатокот кој го оставаат на околината. Во љубовта се потполно посветени, сите нивни врски се фатални, но често се многу посесивни

  [​IMG]

  Грозјето го обожаваат дружељубиви личности кои се вистински тимски играчи. Тие исто така се одлични организатори, родени лидери и во нив соработниците секогаш може да имаат доверба. Добри се во чувањето тајни, многу се амбициозни, но и културни личности. Тие се фини, суптилни и грижливи луѓе. Честопати може да претераат со својата строгост и критика, но не се злонамерни, бидејќи тоа го прават за да им помогнат на останатите и да ги поттикнат да бидат подобри. Тие љубат до крајни граници, склони се на партнерот да му простат сè, па дури и предавство и изневерување.


  Вишната открива разумна, несекојдневна личност со истанчен вкус и непредвидлив карактер. Вишната ја сакаат специфични луѓе кои никогаш не личат на останатите. Тие не сакат ништо што е обично. Сепак, склони се да ги одложуваат обврските, а во љубовта се недостижни.

  Љубителите на кајсијата се шармантни, заводливи и сакаат луксуз и скапи работи. Постојано се во брзање и многу ја ценат работата, трудот и залагањето. Тие се пријателски настроени, а уживаат во излегувања и журки. Тие се идеални партнери за долга врска.
   
  На Bitter-Sweet, SummerGirl и SAMIRA им се допаѓа ова.
 20. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.511
  Тест кој открива што треба да работите  [​IMG]

  Внимателно погледнете ги овие фигури и изберете една. Така ќе дознаете која професија е идеална за вас.Потоа подредете ги останатите фигури – од онаа која ви е најпривлечна до најмалку привлечната.


  КРУГ

  За вас се најважни меѓучовечките односи. Сакате луѓето кои ви се блиски да бидат среќни. Идеални професии за вас се актер, маркетинг, историчар, домаќинка, вработен во човечки ресурси, учител, угостител, писател.

  КВАДРАТ

  Сакате напорно да работите, секогаш го завршувате започнатото. Можете со часови да анализирате што правите, само за да го сработите добро. Идеални професии за вас се службеник во банка, програмер, градежен работник, доктор.

  ТРИАГОЛНИК

  Родени сте за менаџер. Многу сте самоуверени и сакате секогаш да бидете во право. Тешко ви е да признаете грешки. Идеални професии за вас се архитект, дизајнер, економист, директор, адвокат, војник, пилот, политичар.

  ПРАВОАГОЛНИК

  Секогаш сакате да седите на два стола. Не ги препознавате сопствените квалитети. Другите би рекле дека сте збунети, но храбри. Идеални професии за вас се аниматор, изведувач, водител на сектор.

  ЦИК-ЦАК

  Многу сте креативни баш како оваа фигура. Имате фантазија, но сте немирни и не можете да работите на едно место. Идеални професии за вас се уметник, дизајнер на ентериер, музичар, професор, промотер, истражувач.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.