Тест за овулација

Дискусија во 'Бременост' започната од newring86, 9 август 2015.

 1. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  866
  Здраво девојки,

  ја отварам темава да споделиме искуства со тестовите за овулација. Знам дека се спомнуваат тестовиве во други теми, сакав само да ја сплотам на едно место. Ако е фишок- канта.

  Се обидуваме за бебе неколку месеци. Имам нередовен циклус, и минатиот месец земав Maybe baby микроскоп. Ми покажа микроскопот некоја рамка на овулацијаод 5-6 дена, негде од 10-15 ден од циклус.
  Месецов земав Oview тестови за овулација. Се тестирам 5 дена, негативни се тесовите.

  Имате ли некое искуство со ваквите тестови? Негде прочитав дека ги купувате на нет? Може да споделите кои, какви, каде?

  Знам дека е најдобро да не се замарам со тестови, да се сконцентрирам на љубов, ама ситуацијата е таква да морам да планирам малку попрецизно.
   
 2. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.110
  Допаѓања:
  2.687
  Пол:
  Женски
  Јас баш Oview тестови за овулација ги користев пред да останам трудна. Негативни ти покажува бидејќи не си го погодила правиот момент. Кај мене си покажуваше баш како што треба, еднаш месечно позитивен резултат. Јас од нив сум задоволна. Не се прескапи, има доволно за еден месец. Јас се водев токму од нив, и останав трудна. Ај со среќа!
   
  На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
 3. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  866
  На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.577
  Допаѓања:
  14.488
  Пол:
  Женски
  јас ги купив од аптека од истата причина - нередовен циклус и 10 месеци обиди. ми покажа дека не сум во овулација ама другиот ден бев закажана на гинеколог и на прегледот ми виде фоликулче од 12 мм. значи тогаш почнувало. па не ми текна да проверам после кога веќе пратев овулација на доктор дали и тестовиве ќе бидат точни. нареден месец ќе се раководам по нив да не киснам по доктори веќе......среќно на сите!
   
 5. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  866
  @BirMelek нема да ти требаат нареден месец веке :) нареден месец, тест за бременост :*

  Иначе ја месецов искористив 2 кутии OVIEW. значи 10ленти, 10 дена. Ги правев во приближно исто време секој ден во тој период, и не добив ни еден позиивен тест.... Малку ме плаши тоа искрено. Бев на гинеколог кога ми заврши циклусот, и он виде 5-6 фоликули. Пратев и симтоми месецов. Болка во јајници, секрет....а тестот негативен...:doh:
  Врска немам више....
   
 6. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  866
  По 4 купени тестови, 20 дена тестирање, си утврдив доцна овулација.....
   
  На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ANGIE1

  ANGIE1 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2015
  Пораки:
  911
  Допаѓања:
  3.479
  Пол:
  Женски

  Колку коштаат ? И колку има во едно пакување ?
   
 8. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.110
  Допаѓања:
  2.687
  Пол:
  Женски
  Ima po pet vo pakovanje, cenata mislam deka im e okolu 350 denari
   
 9. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.829
  Допаѓања:
  235.874
  Дали некој ги има користено во фазата после пораѓај а сеуште нема добиено прва менструација?
   
 10. Ice&Fire

  Ice&Fire Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2015
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  88
  А Maybe baby микроскоп колку пари е, знаете?
   
 11. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  866
 12. Ice&Fire

  Ice&Fire Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2015
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  88
  Ти благодарам :*
   
 13. Beb4e :)

  Beb4e :) Активен член

  Се зачлени на:
  12 март 2016
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  Здр женички јас бев отсутна на форумов 10-ина дена сега пак се враќам .... Од сабајле некако почнувам да се плашам овој месец земав Оview тест за овулација и мерев .. Денес ми е 15 ден од менструација и дури денес ми покажа 2 црти што значи во следните 1-2 дена ке настапи овулација .... Дали ако овулацијата е на 16-17 ден се смета за доцна овулација ? И сто правевте во случај на доцна овулација?
   
 14. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.910
  Допаѓања:
  14.418
  Пол:
  Женски
  16-17 ден не е доцна овулација. Многу зависи и колку трае лутеинската фаза во циклусот. Циклусот е од две фази - фоликуларна и лутеинска. Не значи дека траат исто.
  Но сите сексуално активни жени би требало да си го осознаат телото во репродуктивната фаза. Видете од сигурна овулација колку денови имате до добивање.
  Фоликуларната фаза обично знае да биде различна (настапувањето на овулација), имаме и ановулаторни циклуси, но лутеинската фаза обично трае исто.
   
  На Delfina15 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Beb4e :)

  Beb4e :) Активен член

  Се зачлени на:
  12 март 2016
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  . Добро но јас скоро секогаш добивам на 28 денА затоа и прашав дали може да се работи за доцна овулација
   
 16. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.910
  Допаѓања:
  14.418
  Пол:
  Женски
  Ако ти е циклусот на 28 дена, не значи дека овулацијата ти е на 14 ден.
  Тоа е идеален циклус.

  Може ти имаш овулации на 16 дена, а 12 дена да ти трае лутеинската фаза...
  Може да ти е 14+14, 17+11... не знам дали ме разбираш?

  И ако е 16+12, не е дека е доцна овулација, нешто подоцна од 14, но тоа 14 не е правило...
   
  На Delfina15 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Beb4e :)

  Beb4e :) Активен член

  Се зачлени на:
  12 март 2016
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  Фала ти многу инаку само вчера ми покажа две добри црти на тестот за овулација а денес веке втората беше бледа ... Што значи тоа? Дека сега ми е веке овулација или немам овулација? На тестот пишува од кога покаже две црти во следните 24-48 часа ке настапи овулација
   
 18. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  866
  @Beb4e тоа значи дека вчера, денес, и во наредните два три дена треба да водиш љубов :*
  Така и треба, еден со две јаки, наредниот веке послаби. За три дена ке имаш само една црта.

  Ајде сега на работа :*
   
 19. Beb4e :)

  Beb4e :) Активен член

  Се зачлени на:
  12 март 2016
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  Fala ti mn
   
  На newring86 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Maja*maicka*

  Maja*maicka* Активен член

  Се зачлени на:
  24 април 2016
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки,денес за прв пат користев oview тест,а ми е 8 ден од циклус,имав некоја тапа болка во јајниците и бела слуз,од з ден земав кломифен 2 пати на ден,па ме интересира дали може од 8 ден веќе да има реакција,иначе моментално циклус имам на 30 дена (имав спонтан во 5ти месец пред 5 месеци) а пред тоа ми беше на 28 дена ви испраќам и слика од тестот IMG_20160612_155136.jpg