1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тетоважа

Дискусија во 'Тело' започната од magic, 23 декември 2009.

 1. magic

  magic Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Една моја пријателка сака да си стави малечка тетоважа, но многу луѓе пробуваат да ја разубедат. Јас мислам дека е ОК да стави тетоважа доколку истата има некакво значење за неа. Мразам кога ќе видам луѓе целите исшарани како сликовница и тоа не го оправдувам.

  Што мислите вие за тетоважите? Дали ги оправдувате? Дали би се обиделе да ја разубедите мојата пријателка или би ја поддржале во идеата доколку ја познававте?

  Поздравче до сите
   
  На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Eli4e

  Eli4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  39
  Јас тотално би ја поддржала, бидејќи јас сум ЗА мали тетоважи кои имаат некое значење. Не ми се допаѓа кога претеруваат со тетовирање.
   
  На Fancy_Nency 22, yefua1, loveuhateu3 и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Katja.efremova

  Katja.efremova Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  89
  Jas ja potrzuvam i jas imam tetovaza :) i planiram uste 1 da stavam segasnata ima ogromno znacenje bidejki e za licnost sto ja zagubiv ;( i na ovoj nacin ke ostane zasekogas so mene :) podrzuvam dokolku tetovazata ima znacenje i onaka nekoja mala ama i jas mrazam slikovnici vo red e da imas 1 pa i 5 ama celo telo grozno :) pozz i neka stava ako saka
   
 4. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  a koj ja predomisluva? :) jas sum za tetovazite i pirsingot samo da ne se preteruva. da bide onaka skromno, tainstveno, zenstveno...sexi. i jas imam tetovaza eve veke dve ipol god i sakam da napraam use edna. jas bi ja podrzala tvojata prijatelka i neka ne se dvoumi neka ja napravi. a vsusnost ima sega i privremeni tetovazi od 5 do 7 god i psole isceznuvaat, barem taka vikaat :) moze da stavi i takva ako sakaa. a moze da kazam predlog sto da se istetovira :D ? aj ne kazuvam :) sepak toa e individualna rabota posebno koga stanuva zbor za nesto koe ke go nosi na sebe zasekogas...
   
 5. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.647
  Обожавам тетоважи, сакам да си направам една во долниот дел од стомакот на десната страна. Сакам тетоважата да има некое значење, а не да бидат безначајни. И не сакам цело тело истетовирано.
   
 6. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.780
  Допаѓања:
  151.399
  Немам храброст,плус мислам долгорочно,деловниот свет нема простор за лични печати кои ѕиркаат од некаде под облеката или дете чија мајка има растегната кожа заради бременоста и стрија токму на местот на тетоважата или сеедно...тетоважите со значење и немаат значење,туку се само изговор.Плус,апсурд е да мислам дека она што денес ме води,ќе ме води и по десет години,поразително би било.Би значело дека сум останала на истото ниво на интелектуален развој.Не сакам ниту тетоважи кои ќе ме поврзуваат со некоја личност затоа што сум тип на човек кој сака промени и ги прифаќа,а тоа ќе биде само сениште кое постојано ќе ме прати.
  Кој како сака...мене ми беше младалачка опсесија и идеја за која набрзо изгубив интерес.
   
  На little women, Angelllla, yefua1 и 4 други им се допаѓа ова.
 7. skorpija1992

  skorpija1992 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  36
  тотално се согласувам со тебе и јас во иднина планирам си ставам тетооважа само незз уште каде инаку ќе биде скорпија :) :)
   
  На Neznam1 и pan4o им се допаѓа ова.
 8. Pennyroyal

  Pennyroyal Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  40
  Јас ставам обавезно тетоважа...И уште од сега знам каква ќе биде, и што значење би имала :geek:
   
 9. Katja.efremova

  Katja.efremova Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  89
  Tetovazite so znacenje imaat znacenje..pred 4 god mi umre najdobrata drugarka..samoubistvo.... bese najteskiot period od mojot zivot i misev deka nikogas nema da prodolzam napred..sekoj den s emolev na Gospod da mi pomogne sekoj den ja gledav i slusav i mislev deka e samo nekoj los son toa so ja nema i Gospod ja slusna mojta molitva pomogna mi d aproduzam napred ... sega ja imam tetovazata za da me potseka deka Gospod me sozdadel so pricina zatoa so znajal deka mozam da go izdrzam ovaj zivot kolku i tezok da e :) mene tetovazata ne mi ena vidno mesto posto mislev na site tie raboti i ne mi e za da se calmam ednostavno toa mi dava sila da produzam i imam ja 2 god i stavrno mi pomaga ...ali skeoj so svoja misla :)
   
  На little women и pan4o им се допаѓа ова.
 10. bilegnr

  bilegnr Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  4
  jas li4no nemam tetovazi zatoa sto uste ima 17 godini i ne me pustaat od doma :x ama planiram da si stavam .. i ne mi smeta dali e toa edna mala diskretna ili se mnogu ( sto bi rekla majkami ko goblen) jas sepak ne mislam taka zatoa sto na nekoj toa mu pravi zadovolstvo i plus smetam deka e prili4no golema umetnost da se nacrta nesto na 4ove4ka koza.

  p.s. Kat Von D ja obozavam .. zatoaaaa jas sum APSOLUTNO ZA tetoviranje :D
   
  На TeddyS му/ѝ се допаѓа ова.
 11. bumbi

  bumbi Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  Кога бев помала сакав едно пајаче да ставам на грбот, а сега не би ставила. :D Не знам зошто се премислив, сепак Господ ни дал едно тело доволно убаво, не е потребно уште со тетоважи да се шараме.
   
  На little women му/ѝ се допаѓа ова.
 12. bilegnr

  bilegnr Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  4
  a mislis deka bi se kaela sega , ako si go stavese paja4eto ili....

  btw go po4ituvam tvoeto mislenje do negde si vo pravo.
   
  На little women му/ѝ се допаѓа ова.
 13. bumbi

  bumbi Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  Не верувам дека би се каела, ако веќе сум го ставила - готово, џабе каењето, но веројатно би пробала да го отстранам, оти подоцна кога ке дојде време да станеш мајка едноставно не личи да имаш тетоважа.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Elena941

  Elena941 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  4
  Ne si ja sakala dovolno tetovazata i ne si bila sigurna zosto nema sila koja bi mozela da te predomisli samo sakam da znaete site deka e rizik i deka sepak sekoja koza e razlicna i razlicno ja podnesuva tetovazata zatoa bi i preporacala na drugarkata na devojceto toa da go napravi kaj profesionalec i da se pridrzuva kon upatstvata!!!!
   
 15. love-me

  love-me Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  13
  јас имам тетоважа на зглобот на раката и ми има големо значење. не мислам дека ке ми смета во деловниот свет затоа што може да ставам алка и да не се примети воопшто. се што е многу, не е добро, ама за ситна тетоважа баш е интересно и убаво. но пазете се, зараза голема е :) сега се мислам наредна каде и каква да ставам, но изборот секако ке биде мала, невообичаена и со големо значење. само напред! живееме во модерен свет, а ако мислиме долгорочно јас велам- молете се да доживееме 50 години со денешниов начин на живот, па после ке размислуваме за нашиот тогашен став кон тетоважите. 8)
   
 16. iwannaU

  iwannaU Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  20
  Jas sum obozavatel na tetovazi. Se sakam da stavam ama mi e strav od igla i toa me koci. A inaku sakam da si istetoviram delfince pomalecko, odpozadi na vratot...si imam i skica....ama ete pust strav, nikako da se resam!!!
   
 17. love-me

  love-me Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  13
  voopsto ne boli! :) barem mene ne me bolese :D ama kazav, zaraza teska e :) ke sakas uste, a jas so mojata zaraziv 4 drugarki :D
   
 18. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Оправдувам мала тетоважа (една, две, три максимум), но да си имаат свое значење. И мене ми е премногу глупаво кога видам некој истетовиран на цел грб, рацете, нозете, градите...
  Но, сепак, мислам дека не е баш мал чекор, бидејќи нема назад... :)
   
 19. Katja.efremova

  Katja.efremova Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  89
  Voopsto ne me bolese mene tetoviranjeto iako imam istetovirano cela izreka i me tetoviraa 2 casa i me bolese pomalku otkolku depilacij najseriozno...no sekoja koza e razlicna na nekoi im tece krv i imat mnogu problemi otposle mislam na kuruzi i krv i slicni raboti..mene 2-3 dena mi bese crvena i malku me bolese i cesese ama posle pomina..no preporaclivo e 10 dena da se mackas mast gentamicin a potoa od vreme na vreme dodeka sosema ne zazdravi ima eden medicinski vazelin i pomaga mnogu pozz :)
   
 20. Pennyroyal

  Pennyroyal Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  40
  Тетоважата, е еден од најдинамичните симболи кои не изразуваат :ugeek:

  Не треба да се нанесува вазелин,хидроциклин или парафинска маст.ради тоа што содржат маст која се здрвува и ги затвара порите со што залекувањето е поспоро и отежнато, а исто така имаат состојка која ја извлекува бојата од кожата 8)
  Абе, треба да се нанесува Tattoo Goo, или Tattoo Solution, или па првите 24 часа со gentamicin, а после тоа тенок слој на Јекодерм(Јековит)...Треба да се мачка се додека не престане да се лупи. :geek: :mrgreen: