"Тиктокификација" на дебатен клуб: pick me girls и pick me културата

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од theowndemon, 17 јануари 2024.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.897
    Допаѓања:
    158.374
    Пол:
    Женски
    Пик ми е (најчесто) само фаза, која врви кај девојчиња. Ние не сме "како другите" девојчиња. Се диференцираме. И најчесто е на сметка на тоа да "спуштиме" долу жена, за да добиеме ("избериме ме") машко внимание.

    [​IMG] [​IMG]

    Важни прашања кои можи да се покренат тука:
    • Дали е фаза која ја врват повеќето девојки?
    • Зошто се јавува?
    • Како се надминува?
    • Феноменот пик ми и интернализирана мизогинија.
    Зошто реков дека е најчесто фаза? Па зошто најчесто се забележува кај девојчиња и поретко кај возрасни. И така познати се "мајтапи" како:
    not_like_other_girls_comparison.jpg

    Кои се карактеристики на пик ми девојки?
    • Одбива "типично" женски активности како шминка, облека, боја
    • Нагласува дека е поразлична од другите женски со цел да се воздигни себеси и да спушти други жени долу
    • Често не се шминка
    • Се перцепира како" low maintainance"
    • "Женските се толку драматични"
    • "Потешко е да си пријател со жена зошто се драма"
    • "Никогаш не би можела да ги правам тие женски работи"
    • Пик ми девојка прај мајтап на друга девојка јавно, пред маж.
    • Пик ми девојка критира феминизам и женски стерептипи.
    • Укажуваат на интернализирана мизогинија

    Дали ова потврдува фразата "жена на жена: волк" и дали е феминистичка фаза или само уште еден начин на делба?

    Low maintainance vs high maintainance: кое е поприфатливо за спротивниот пол, како влијае на самодовербата на жената, компетитивност?
     
    На Bezimenka90, Angie1432 и Directioner005 им се допаѓа ова.
  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.897
    Допаѓања:
    158.374
    Пол:
    Женски
    Ќе почнам од тоа шо мислам дека е основа:

    Како личи интернализирана мизогинија?

    ✨Не сум како другите женЦки✨ - не ме интересират тие ПОВРШНИ интереси ко шминка и скинќер, као пеер јас сум дел од машките знајш. Као јас имам други интереси и сум тридимензионален лик со желби и живот.

    Како жени сме сведени на стереотип, калап за "како треба". А сите сме поќе од тој стереотип. И ко ќе почниме да сфаќаме дека вредиме, мислиме дека сме "поразлични". Сите сме со живот, и амбиции и мотивации. Никоја не е само 1 нешто туку е слагалица од многу мали нешта.

    Следна точка.

    ✨Родови стереотипи✨
    Бар еднаш имаме слушнато: "жените се поемоционални од мажите", а уствари се работи за стереотип. Општеството не третира различно и креира подеднакво токсична околина и за мажи и за жени. Наши ставови и мислења се отфрлени базирано на стереотип дека сме емоционални, притоа покажувајќи емоција зошто општеството дозволи. Додека маж, пак има емоции. Ама општеството не дозволи да ги искажи. Не е дека не се тука емоциите. Само од внатре ве јадат полека. Или пак колку често "машко е ако" оправдало многу непријатни ситуации? Па од основно не учеле дека тој шо се тепа се сака и дека ако некој те гиба - тое. Таков е тој. Облечи се поќе. Застани со задник на ѕид да не те гиба. Машко е. Такви се. Без притоа да се преземи нешто.

    ✨Slut shaming and victim blaming✨тесно поврзана со последно напишаното. Буквално не можи да се види проблемот во насилникот оти е маж. Па се бара во жената. Не била соодветно облечена. Оти не напрајла вака? Оти толку касно пријави?

    А насилникот?
    Па знајш. Маж. Такви се.

    Шо сакам да кажам е, сите сме во исто срање. Дали ќе се бориме против то срање или ќе се препуштиме на него - е избор шо го прајме за себе да, ама и за сите жени околу нас.

    Thank you for coming to my TEDtalk.

    tidegraphic_11_9-w-bg.png

    За друго шо пишев во воведот, од моја перспектива ќе пишам поќе после полнењето на телефонот. :D Ама ова една точка морав да ја извам одделно.
     
    На sweet-cherry, Bezimenka90 и Angie1432 им се допаѓа ова.
  3. Peanut Butter

    Peanut Butter Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    17.503
    Пол:
    Женски
    Ова не е само за “мажествените” девојки. Јас познавам и девојки кои ги критикуваат овие што не се шминкаат пред мажи, “леле па тоа е основна хигиена, излегла со мрсна коса, види ја со бубуљицине, не го извади тој еден џемпер”, и слични муабети. И двете крајности се глупави и од авион се гледа дека е за да се привлече машко внимание. Се согласувам дека генерално е тинејџерско однесување и не го гледам како страшно додека е едноставно младост, но ако е однесување на возрасна личност тогаш е веќе симптоматично. Се работи најверојатно за незрелост, недоволна самодоверба, збир на работи кои носат до панична желба за внимание.


    Браво за темата.
     
    На felisitas му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Directioner005

    Directioner005 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    2.378
    Како девојка која припаѓа во калапот на “стереотипно женско”: сакам шминка, фустанчиња, фризури, цвеќе, шопинг..., цел живот сум опкружена со вакви ликови. Мило ми е што сега имаат и посебен термин.
    Пречесто добивам коментари од типот: too much си, каде со шминкава преку ден, пази ако дојдеш неисчешлана во теретана, за кај мене дома облакаше фармерки, некој минус ќе ти пише, многу сме дотерании и слични досетки.. и секогаш- БЕЗ ИСКЛУЧОК, коментарите се даваат пред “публика”, НИКОГАШ на само.
    Порано до некаде ме нервираа, сега ми е смешно, и враќам саркастично затоа што сфаќам дека позадината е нивната сопствена несигурност.
    1. Дали е фаза која ја врват повеќето девојки? - можеби во тинејџерство, кога уште не сме на чисто со себе, но многу девојки излегуваат од оваа фаза. Имам приметено дека најчесто “pick me” кај возрасната популација се токму оние кои го доживеале “bloom-от” порано(во основно или прва/втора средно), и сега не им е јасно како не се центар на Светот, барем така ми се чини.
    2. Зошто се јавува? - комплекси, несигурност, барање внимание на туѓ грб, завист, љубомора..
    3. Како се надминува?-Ух, себеприфаќање, работење на самодовербата, пронаоѓање на внатрешен мир, добивање на бараниот attention..ама тешко ако веќе стане карактеристика на возрасна особа.
     
    На Bezimenka90 и Angie1432 им се допаѓа ова.
  5. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.099
    Допаѓања:
    172.660
    Самото акцентирање на поимот пик ми, наспроти незнамшо е проблематично.
    И пошто ме мрзи да пишувам на долго, отприлика се што сакам да кажам на темава е овде https://berkeleybeacon.com/pick-me-...ainization-of-pick-me-girls-is-anti-feminist/

    Calling another woman a “pick-me girl” does not make a woman more authentic, more feminist, more self-loving. When we use a term with such negative connotations as this one, we are fueling the very fire we claim to be dowsing, as we are mentally placing ourselves above this perceived category of girls.
     
    На INNERBEAUTY, Nausicaa, Amellie13 и 6 други им се допаѓа ова.
  6. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.734
    Допаѓања:
    121.923
    Пол:
    Женски
    1. Смешно е да се зема сериозно „термин“ произлезен од малку комичен момент на лик од тв серија. :rofl:
    2. И стереотипизирачки е.
    Ако гледаме такво однесување кај некоја, такво однесување има и девојка/жена која се шминка и која има другарки.
    И навредлива етикета е.
    Треба да се седне и да се размисли.
    Нормално е да има девојка/жена која има нетипично или not girly однесување или ставови.
    Нормално е да има свои мислења за сè (побогу постои нешто наречено Устав-кој ѝ дава права за да си ги кажува и изразува). И нормално е да не се согласува секогаш со мислењата и постапките на својот пол.
    3. Ваквите девојки и жени секогаш биле мета, цел на критики и напади.
    Порано беа етикетирани како машкоданки, па како обратни. Во поновово време пик ми. |(
    Божем нема девојка или жена која никогаш не прави нешто за да биде допадлива некому. :D
    Етикетирањево може да нанесе штета, особено врз некоја лесно ранлива!
     
    На Евроазија, felisitas, Biljarkata и 3 други им се допаѓа ова.
  7. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    23.325
    Немам сретнато девојка да намерно цинично исмејува друга само исклучиво за да привлече машко внимание.
    А дека има такви што исмејуваат, се прават подобри од другите на разно разни начини, наметнуваат, етикетираат, итн, има и те како, само не би можела да ги дефинирам како исклучиво машкоданки.

    Јас како некој кој цел живот е томбој, поготово во тинејџерските години, имам осетено еден куп цинични коментари упатени кон мене, баш на тој начин како што е во опишаното што им се препишува на тие пик ми девојки. Ама па ич не ни било гајле, исто како и сега што не ми е. Ама ретроспективно гледано наназад, не можам да кажам дека тоа го правеле само за да добијат машко влијание. Ама ваљда има и такви. Ваљда е стварно прашање на фаза во помладите години, не можам да замислам возрасна зрела жена да го прави тоа.

    Од објаснението во воведот ми делува како да можеби има девојки кои намерно се понашаат ко машки кога се во друштво на машки, за да бидат еден од дечките? Или грешам? И дали тоа влијание кое пробуваат да го добијат е романтично? Или е нешто поврзано со идентитетот?
     
    Последна измена: 19 јануари 2024
    На Nausicaa, Peanut Butter и Amellie13 им се допаѓа ова.
  8. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    54.383
    Пол:
    Женски
    Секој наратив што на некој начин понижува одредена група на жени е антифеминистички, истото е со начинот на кој се гледаат овие пик ми девојки. Да, воопшто не е во ред да се понижуваат други жени за да се допаднеш на маж, но повеќето тоа се случува во тинејџерска фаза и е нормално донекаде, истото го прават и машките на тие години за да им се допаднат на девојчиња. Немам сретнато досега зрела жена да го прави ова свесно.

    Бидејќи во вакви стереотипи за пик ми, спаѓаат и девојки што едноставно такви се, без задни намери, и (не)намерно се ставаат во категорија пик ми, ко види ја оваа сака да им се допадне на мажите што се носи „поинаку“ од типичните жени. Како и за се друго и за ова знае да се оди до екстреми. Природно е да сакаме да му се допадниме на спротивниот пол (ако тој не влечи), и тоа не прави некого пик ми. Понижување на било кој не е во ред, само мислам дека ова е малку exaggeration.

    Генерално се согласувам со статијата што ја постира Биљарката.
    Nowadays, the term “pick-me girl” does not even describe girls. It’s a foolproof way to hate on women without catching any flack for it, brushing it off as funny, instead of what it really is: misogynistic. The elusive existence of pick-me girls is part of an age-old tactic to pit women against each other in order to let men stay in power.

     
    На Glowy и Peanut Butter им се допаѓа ова.
  9. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.525
    Допаѓања:
    38.351
    Пол:
    Женски
    Леле текстов е баш од пик ми напишан. :D
    Не сметам дека било каква критика за друга жена мора автоматски да се карактеризира како анти-феминистичко и не ни морам да поддржувам друга жена во се' само заради тоа што е жена.

    Пик ми девојки најчесто за се' се изолираат себе си како посебни суштества на кои обичните секојдневни работи што ги прават другите жени им се испод част. Никој не ги исмејува зашто имаат поразлични интереси(патем, сите имаме различни интереси, наспроти наративот на пик ми жените дека се они наспроти целиот свет) туку за патолошката потреба да се истакнуваат себеси со понижување на другите.
     
    На Ugly Duckling, sweet-cherry, Bezimenka90 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.897
    Допаѓања:
    158.374
    Пол:
    Женски
    Не можам во моментов на долго. Ама морам да разјаснам прашањата и кој е онлајн реториката, не е пик ми термин излезен од серија. :D Едноставно гифот е јак.

    И не вклучва девојки кои се "поинакви". Туку кои прават "поента" од тоа дека се поинакви. :D Од таму нема смисла да збораме за девојка шо не знам, сака стрипој или аниме, дека е пик ми. Јас сакам стрипој, аниме и тон типични "машки" работи. Пик ми бев ко тинејџерка, нормално. Сега не. :D Ваквите термини, девојки кои се едноставно поинакви - не ги афектира никако како шо сакате да прикажите.

    Исто ме интересира да ја фрлам информацијава сега да не заборам после - импликацијата на работите кои пик ми ги зборува. Пошто имам примери од "си го барала" девојки кон други девојки. Има нешто шо е невино и не вредно за дискусија, и после го има "си го барала", "шо очекувала вака облечена" итн муабети кои идат од девојки директно. И то е се сем невино. Опасно е. И најчесто е во одбрана на мажи кога вреѓаат жени кои се нашле во лоши ситуации.

    Да си дојдам од работа ќе закачам омилен тик ток со пародии пик ми видеа. Кринџ ме јади. Оти сум била таму. Ама мислам визуелно подобро ќе се долови поентата.

     
    На sweet-cherry, Bezimenka90 и Directioner005 им се допаѓа ова.
  11. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.734
    Допаѓања:
    121.923
    Пол:
    Женски
    Некои сметаат дека лепачите се имаат инспирирано од таa сцена во Вовед во Анатомија. И самата актерка на шала сака да си го патентира. Иако, секогаш имало лепење.
    А, од што читам по интернетов има и разлики во тоа кој како ги поима.
    Како и да е, не е во ред.
    И да е нешто лошо кажано од некоја, си има други термини. Не треба да се додава, особено, кога никоја не ѝ ги знае околностите на друга 24/7.
    И самото етикетирање е мизогино.
     
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.477
    Допаѓања:
    78.277
    Пол:
    Женски
    Од каде доаѓа ова pick me, кој го измисли?
    Дали навистина се проблематични pick me девојките или оние другите што го создадоа терминов, за да свртат топка на другата страна? Нешто како: ние сме нормални, другиве штом прават нешто поинаку од мнозинството, не чинат, па ај да им ставиме етикета. Нека бидат pick me. :D
    Не е pick me сè што вели "Јас не правам тоа, јас правам поинаку". Pick me е уствари нарцисоидност и потреба да се биде центар на машко внимание. Билдање его. Толку, ништо повеќе. Карактеристично за тинејџерки, кога немаат попаметна работа во животот. :D Сите сме биле во некаков филм тој период. :D Се надраснува, барем во повеќето случаи.
    Има и машки вакви. Бетер од женските се. :D
     
  13. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.897
    Допаѓања:
    158.374
    Пол:
    Женски
    Така да нешто шо кажав и претходно. Према мене, пик ми феноменот е фаза. Кај девојчиња. И станува ради тоа што сме учени и растени во "женски" калап. И моментот кога сфаќаме дека сме поинакви, со поинакви желби, мотиви и и интереси - сакаме да се диференцираме од останатите девојки. Шо друго се поклопува во тој тинејџ период? The male gaze. "ЈАС сум природно убава и со добра кожа, не ми треба толку шминка", "вие женските се шо сакате е шминка, мене ме интересира ова другото" итн итн. Свесното спуштање на жена/девојче долу, за да се издигнуваш себеси повисоко со цел да се допадниш на маж. Океј е да сакаш да си атрактивна некому, не е добро да газиш вез некој за да стигниш таму. Ама и ова е во ред. Оти како шо реков, ова е фаза. Кај девојчиња. И си ја врват во свое време. И ова е многу невино. Многу.

    Шо е проблематично се "жените против феминизам". Жени кои први ќе коментираат дека силована "сама си го барала" или "шо мислела со таа суќна". Жени кои, макар несвесно, со своите реченици повредуваат жени не само со зборови. Пошто ако јас не уважам тоа што си доживеала, дел сум од проблемот.

    Накратко има наивен и невин дел од ова кој генерално е само кринџ оти ни текнува на себе ко сме биле деца. Па ќе се насмејме пред се на своја сметка. И дел кој е опасен. И велење дека е само ставање на жена против жена е лудост. Или да остајме жени нека страдаат и ние ќе ќутиме оти се жени. Мислам дека можиме поќе од ова да резонираме.

    Текстот горе го прочитав и јас. Сакав да одам step by step анализа ама не сум расположена. Ко шо кажа Енџи, дефинитивно пишано со вадење работи од контекст. Зошто? Секоја жена шо е поразлична не е пик ми, како шо кажав и претходно. Мора таа жена датурни друга за машка валидација - за да биди пик ми. Така да сите загрижени оти тука сме сите различни личности со различни нивоа на карактер - не не прави пик ми. Не прави само човечни.

    Е сега шо е во коренот на пик ми? Мизогинија. Интернализирана. И тоа го објаснав во моето прво лично мислење (воведот секогаш ми е поставување на муд а не нешто шо е "мое").

     
    На sweet-cherry, Angie1432, Bezimenka90 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.020
    Допаѓања:
    66.557
    Пол:
    Женски
    Дури и тука на форумов ова може да се сретне, ко, не се дружам со женски, само оговараат, никакви се, машките се далеку подобри другари и подобри се за дружење. Имаш спуштање на жените од жена за самата таа да се истакне дека не е како нив и затоа е „заслужна“ да се дружи со мажите, кои во нејзини очи се подобри и тука е интернализираната мизогинија.
    Иначе, не се согласувам со она за шминкање, изглед, не мора да значи. Повеќе однесувањето е она кое наведува кон ова пик ми. Исто се согласувам за сама си го барала и сето тоа.
    Имав и јас некоја ваква тинејџерска фаза за жал, кај што машките беа подобри за дружење и дрн, дрн, фала богу го надраснав. Не знам зошто беше, не сум размислувала подлабоко по ова прашање.
    За серијата, тоа пик ми не беше ни во овој контекст, не знам како се довлекло до тука.
     
    На sweet-cherry, Ugly Duckling, Glowy и 5 други им се допаѓа ова.
  15. Curious cat

    Curious cat Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2023
    Пораки:
    692
    Допаѓања:
    2.456
    Пик ми девојки најчесто се помладите, возрасна жена (што е созреана) нема ни да има енергија да е пик ми.
    И јас порано бев ваква, ради неискуство ваљда, секогаш мислев дека фер со фер се игра во машко-женските односи.
    Јас и другарка ми сме тотални спротивности, она го возвишува актот на плаќање на прв дејт од страна на машкото, дури и вика "многу сум благодарна што ме части барем", a он ја игнорира 70% од времето, си искача со други, ја третира како секс кукла ама битно ја частел. Таа сексуално не ни чека многу, ова е се со надеж дека тие околу неа повеќе ќе ја сакаат, но резултатот е секогаш ист - ја игнорираат и фрлаат кога нив ќе им текне.
    Пик ми културата се должи на подлабоките психолошки инфериорни комплекси што женското битие го има, дали е детска траума, недостиг на родителска љубов или чувство на неприпаѓање, или најчестото - ниска самодоверба и љубомора кон други женски во околината.
    Најзастапената заебанција, и тоа клучното што секоја пик ми го искусува е фактот дека ќе биде оставена од страна на партнерот за женска што има самодоверба и не и е гајле до толку што мисли машкиот род.
    Затоа уште повеќе паѓаат во депресија, "ама бев со него во неговите најлоши моменти и ме остави", да, затоа што женската за која те оставил има самопочит и нема да премине толку лесно на глупости и манипулации од него. Ете затоа ја сака.
    Ова цела култура е многу повеќе од "ew, она се шминка, јас не, природно сум си убава".
    Повеќе лежи кон "ако сум кротка и мила ќе биде со мене, треба да му покажам дека не сум како сите змии жени што му го исцицале паметот и времето"
    Пик ми девојки се само емоционални ранети девојчиња кои патат да бидат сакани - го даваат тој најскапоцен женски дел од себе (спиритуалниот) и многу брзо и затоа се фатени здраво за готово.
    Повеќе самопочит треба да се има.
     
    На Glowy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Directioner005

    Directioner005 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    2.378
    Мислам дека мешате оговарање и pick-me.
    Далеку од тоа дека “дотераните” не оговараат и меѓу себе(во затворени врати) нема да кажат леле види ја оваа мрснава, АМА колку пати сте слушнале коментар “кај си дошла ваква со неизбањата коса”, наспроти “премногу си нашминкана/дотерана, за кај ти е шминкава..” .
    Поради тоа мислам дека е вака некако поделено.
    Pick-me girls се најчесто ониe “bro”, “сакам да бидам дел од машко друштво” . Тие сакаат спорт, го знаат тимот напамет, во тренерки се осеќаат најдобро,највеќе сакаат пиво, и тоа НЕ е воопшто проблем ниту ги прави по дифолт пик ми, ПРОБЛЕМ Е:
    “ Како можеш да гледаш Gossip girl(карикирам), јас само Фудбал гледам”
    “Нели те стегаат фармерките, за кај си се дотерала”
    “Како ги пиеш тие коктели, пиво си е пиво”….
     
    На CameliaMiller, Glowy, Bezimenka90 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    8.695
    Пол:
    Машки
    Дали Дани Димитровска е пик ми девојка?
    Дека она иде у тренерки пред зграда! :lol:
     
    На nextredstyle и Scott Weiland им се допаѓа ова.
  18. Directioner005

    Directioner005 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    2.378
    Ако не се обидува да ги омаловажи и исмее оние кои одат у фармерки, не е.
     
    На Glowy, Bezimenka90 и Ajronmen им се допаѓа ова.
  19. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.099
    Допаѓања:
    172.660
    Не знам за Дани, ама Тејлор Свифт била пик ми.
    upload_2024-1-19_18-11-37.png
    Комплицирано е ова:drunk:.

    Дани може да е само аеродромка:D.Видиш како ние имаме апсолутно безазлени класификации:sun:
     
    На Peanut Butter, nextredstyle, Ajronmen и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Viveki

    Viveki Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2022
    Пораки:
    1.348
    Допаѓања:
    9.024
    Пол:
    Женски
    Ја па цел живот мислев овие другите се пик ми :D :D :D
     
    На INNERBEAUTY, Biljarkata, Peanut Butter и 2 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.