"Тиктокификација" на дебатен клуб: true crime/крими приказни базирани на вистински настани

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од theowndemon, 12 декември 2023.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.897
    Допаѓања:
    158.374
    Пол:
    Женски
    Сигурна сум дека сте запознаени со што е true crime и каков бум има особено од 2020 навака иако не е нешто што е актуелно сега. Верувам дека имаме и засебна тема каде се коментираат случаеви зошто бледо памтам кога ја насочив другарка ми да си коментира за омилените случаеви зошто беше, но и сеуште е о п с е д н а т а. Постојат тон podcasts кои во детал зборуваат за true crime, имаме јутубери кои се шминкаат (Бејли) и зборуваат за true crime. Имаме мукбангери кои јадат огромна количина храна (но, тоа е тема за друг пат), и лагано уз јадење коментираат true crime. Би рекла дека фасцинацијата со овај феномен можи да се забележи сегде, па и кај нас, од благо фиксирање на црна хроника, па се до јако фиксирање на посериозни случаеви.

    Вистина споменав овој бум од 2020 навака, ама факт е дека фиксација на мрачното и морничавото - имало секогаш. Еден од најпознатите сериски убијци, Тед Банди, има изјави дека добивал стотици љубовни писма додека била во затвор. Истото било точно за Ричард Рамирез, а верувам и за многу други.

    Од таму сакам да го поставам "вистинското" прашање:

    Зошто ваквиот жарн е толку популарен?
    Зошто крими-фикција не е толку популарна наспроти крими-реалност? Што е со фасцинацијата на морничавото?

    Следно би сакала да прашам нешто што е доста важно во обработка на приказни базирани на вистински настани, а тоа е:

    Како би требало да е обработката кога се работи за случај кој е одминат, и случај кој е сега актуелен?
    Како ова влијае на семејството и пријателите кои можеби сеуште се живи? Како би влијаело и онлајн-истражувањето на актуелна истрага и кои граници треба да се постават? Како шпекулациите и теориите влијаат на блиските на жртвите и етичкиот момент на нивно постоење? Колку заслужуваме (колку сме entitled) на информации како јавност на сметка на чувствата на блиските на жртвите?

    Предлог видеа кои одговараат дел од прашањата, но и поставуваат нови:

     
    На 1209, sweet-cherry, Nausicaa и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.206
    Пол:
    Женски
    Не знам, мене не ме интересира црната хроника, белки секого го влечат различни работи. Понекогаш гледам играни или документарни филмови со ваква содржина, не е лошо да знае човек што има по светов за да се потсети умот да препознава опасности и да се заштитува. Ама не се фокусирам на актуелните настани и не дискутирам со луѓе по тој повод. Кога имав 15 години се препирав со еден тетин зашто не престануваше да зборува за случај.
     
    На eliesaab и theowndemon им се допаѓа ова.
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.897
    Допаѓања:
    158.374
    Пол:
    Женски
    Секогаш кога некој поставува тема, многу сакам кога коментира авторот свое мислење, зошто дава увид во тоа каква замисла има за дискусијата.

    Зошто ваквиот жарн е толку популарен?
    Зошто крими-фикција не е толку популарна наспроти крими-реалност? Што е со фасцинацијата на морничавото?

    Фикција, новели и филмови кои се крими и морничави секогаш биле популарни. Но, се "безбедни" према мене. True crime ни овозможува да сме дел од "вистинска" мистерија, притоа да сме доволно одделени (detached) од неа, и да сме на "безбедна дистанца". Исто можи да е точно дури и некој да сака само да брка траги и сложувалки - никој не го знај одговорот освен сторителот и тоа можи да возбуди луѓе (ова впрочем е толку популарно и во други аспекти не само во крими што Swifties можат да потврдат, Тејлор остава постојано траги за што работи и тие се возбудени да ги спојат тие траги во краен продукт).

    Како би требало да е обработката кога се работи за случај кој е одминат, и случај кој е сега актуелен?
    Како ова влијае на семејството и пријателите кои можеби сеуште се живи? Како би влијаело и онлајн-истражувањето на актуелна истрага и кои граници треба да се постават? Како шпекулациите и теориите влијаат на блиските на жртвите и етичкиот момент на нивно постоење? Колку заслужуваме (колку сме entitled) на информации како јавност на сметка на чувствата на блиските на жртвите?

    Мое омилено прашање впрочем е, пристапот кон актуелен случај и случај кој е одминат временски. Мислам дека кога нешто е случено одамна - веќе не личи толку реално и постои одредено ниво на детачмент. Како да е во друг живот, дури и повеќето инволвирани не се веќе меѓу нас (фамилија, пријатели). Од таму, коментирањето не е толку "морничаво". Од една страна се задоволува нагонот за морничаво, за истрага, а притоа да не е фикција, од друга страна нема потенцијално вознемирување на блиски на жртвите. Исто така има случаеви каде се реотворила истрага ради изнаоѓање нови докази ради наши "онлајн детективи". :D

    Е сега наспроти тоа имаме актуелни настани. Каде нештото се случува сега. Каде афектираните се жртви сега, со живи семејства, пријатели и други блиски луѓе кои тажат по нив. Не памтам кој филм беше, обработи судска сцена која беше тригер за фамилијата ради точноста и филмот се протестираше ради овој детал. Чим ископам сцената ќе ја залепам тука. Ако некој се сети за шо зборам ве молам дополнете ме.

    И то ме поттикна на дискутирање на етичниот/морален аспект да се изложува семејството и блиските, пријателите наново и наново на теории и шпекулации, кога сакаат да заздрават ама како цел свет постојано да ги враќа на ист статус кво. Колку е исправно? Зошто према мене не е. Сосема е јасна границата на случај кој е одминат и нема кој да страда за него, а сосема друго кога е актуелен и често се притура сол на рана и микроменаџира секој аспект на убиецот, жртвата, семејството. Често има и глорифицирање на убијци, доста често со сериските убијци. Како што спомнав Банди беше тој со стотици љубовни писма, но и во првото видео има инстанца каде коментаторот спомнува дека самата девојка која коментира true crime за актуелни настани - свесно или не, го шминка насилникот во светло подобро од кое треба. Од таму, сметам дека семејствата и блиските на жртвите треба да имаат максимална поддршка да надминат својата болка и траума, а не постојано да се продлабочува. Ние како општество треба да се крепиме меѓусебе, а не да не си дозволуваме да заздравиме. Од таму, сметам дека треба да постои одредена морална одговорност кај тие кои коментираат настани кои се актуелни, а вклучуваат жртви, како и сензитивно дистрибутирање на информации за да не се загрози животот на тие кои останале.

    Следна важна точка кога би коментирале актуелни крими настани е попреченост на истрага и колку сме entitled на информации за истата? Сметам дека како јавност не сме засегнати да знаеме како течи истрагата особено ако наше знаење можи да донеси неуспешен исход за правда. Правдата треба да е приоритет, не љубопитноста на луѓето.

    Зошто би настанала глорификација на убиец е последно кое сакам да коментирам зошто е многу актуелно. Доктор Скот Бон е професор по криминологија. Према него зошто иди до глорификација и фиксација со сериски убијци (најчесто) е затоа што не можеме да ги разбереме работите кои ги прават, и зошто ги прават. Тие стануваат мистериозни и како луѓе, за добро или лошо, сме љубопитни и истражуваме. Исто така работи кои не можеме да ги разбереме - ги релативизираме и се обидуваме да најдеме некое објаснување кое прави смисла и дава човечки карактеристики на некој кој можеби и на видум нема.

    Thank you for coming to my TEDtalk. :D

    20231212_235948.jpg
     
    На sweet-cherry, Ajronmen, Ketchup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    23.325
    Во принцип гледам детективски интервјуа со криминалци, при што покажуваат детали што направиле и како ги фатиле. Интересниот дел ми е испитот, прашањата што ги поставуваат детективите, одговорите што ги даваат осомничените, говорот на телото, техниките кои детективите ги користат за да ги фатат во лага или да извлечат инфо. Ама мора да признаам дека кликам на видеото бидејќи ме шокира самото криминално дело (најчесто опишано во насловот) и нешто ме навлекува да ислушам. Веројатно потребата да се уверам каков човек може такво нешто да направи.

    Единствен вистински случај што го пратев нерешен е оној на исчезнувањето на Alissa Turney. Сестра и' Сара почна сама да истражува и објавува прво на тикток - https://www.tiktok.com/@saraheturney?_t=8i8wVXHrKB3&_r=1 - а потоа и на нејзиниот подкаст - https://open.spotify.com/show/7oxQpThXLAHKvZoFfhUOBz?si=NI1JJkm-SU6QQc-JPl7e_w. Благодарејќи на тиктокот успеа да привлече внимание за случајот. Всушност, да не е она со нејзиното истражување, немаше ни да го фатат виновникот. Овој случај многу ме потресе и периодот кога и' ги слушав сите 30+ епизоди бев баш растревожена. И пак си слушам и гледам и читам за вистински случаеви кои се секогаш многу тажни.

    Да не биде дека се правам нешто посебна, ама мислам дека треба да си храбар за да пратиш вистински случаеви. И понекогаш ми е мило дека сум дознала за нечија приказна зошто некои жртви се речиси невидливи за светот. И нивното име треба да биде слушнато, да биде acknowledged дека постоеле, дека биле личност, со желби, соништа, дела. Секако, додека фамилијата на жртва чувствува дека не треба да се споделуваат информации, сметам дека треба да се почитува нивната желба и приватност. Секој случај е посебен и можеби има вистинска потреба од анонимност.

    Посебна внимателност треба да се има додека истрагата за одредено дело трае. Внимателност околу што се открива, за да се заштити исходот на истрагата. Внимателност што се споделува за да се заштити жртвата и секако, фамилијата на жртвата. Презирам трачарење и нетрпение од заинтересираните. Не разбирам зошто лично незасегнати не можат да се контролираат што споделуваат и на каков начин. Не ни сфаќаат дека не се засегнати, самите си даваат за право да бараат одговори предвремено како да заслужиле само затоа што живеат во истиот град на стореното дело. Веќе ако си толку заинтересиран, прати и ќе дознаеш кога ќе има нешто ново. Покажи почит кон жртвата и фамилијата на жртвата.
    Ама малце утописки ми е замислата, едноставно во природата на човекот е кога е заинтересиран за нешто, да бара одма одговор, а барајќи го да проба да најде логика смислувајќи секакви сценарија.
    Проблемот е што на интернетов стои сè. Ако не денес, за 5 години или 10, некој од фамилијата на жртвата можеби ќе се заинтересира што се пишувало и ќе прочита сè. А како ќе се чуствува тогаш?
     
    Последна измена: 13 декември 2023
    На sweet-cherry и theowndemon им се допаѓа ова.
  5. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.416
    Не само true-crime приказни, јас општо сакам биографии. И филмови базирани на вистинска приказна, најчесто има нешто што ги прави попосебни за разлика од филмови што се тотална фикција. Нешто што е клучно, бар за мене, е тоа што секогаш има простор да дознаеш нешто повеќе. Љубопитноста за случајот не завршува со самиот подкаст, документарец, или слично. Секогаш можеш после тоа да се расчепкаш по интернет, да видиш други детали, ставови и слично.

    На второто прашање за обработката.
    Најпрво, мислам дека интернетот е место кое не можеш да го контролираш и мислам дека секому треба да е јасно. Ако нешто не сакаш да прочиташ, најдобро е да стоиш настрана, бидејќи секако ќе го прочиташ. Знаете она кога гуглате симптоми и секогаш искача дека е рак. Нешто слично и ова.
    Теории, шпекулации и слично се неизбежни. Стварно не мислам дека има начин да се спречи. Етика и морал на фејсбук, не очекувам.
    Затоа мислам дека луѓето што се во најблиско сродство со жртвата, не треба да читаат дискусии на социјални мрежи. Посебно не додека е актуелен случајот.
     
    На sweet-cherry, joy1 и theowndemon им се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.897
    Допаѓања:
    158.374
    Пол:
    Женски
    Етика и морал на онлајн простор и не мислам дека има искрено. Ама, се поќе луѓе се групираат против некој (нели имаме зборано на форумов и за cancel culture), и мислам дека како општество кога се случува нешто вакво и го забележуваме имаме одговорност бар да кажиме дека не е во ред, ако прај смисла? Пошто семејството и пријателите, оние кои лично се засегнати од актуелна ситуација, се поважни од рандом луѓе кои сакаат да си задоволат љубопитство. Загуба и љубопитство немаат иста тежина. Непречена истрага наспроти загрозена ради љубопитност - исто.

    Така да мислам дека е греота ако по дифолт сакаме засегнатите да се заштитат (иако секој за свое добро превзема мерки), а ние да не преземиме ништо околу тоа туку активно да работиме против.
     
    На sweet-cherry и Ketchup им се допаѓа ова.
  7. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.416
    Скроз точно ова што го кажуваш, само што мислам дека поединци ко тебе и мене немаат толкава моќ да спречат? Еве од последните случувања, стопати се кажа во темата за Вања да не се шират дезинформации и пак се продолжуваше(дури и од луѓе што го кажаа тоа). Тоа се должи на тоа што луѓето повеќе сакаат да кажат, отколку да прочитаат. Многу од cancel моментите на твитер се основани на тоа што луѓето немаат дочитано, или разбрано ко што треба. Најчесто ситуацијата не е ни таква ко што се води наративот, ама стварно не знам. Крајниот заклучок ми е дека во целина, не сме доволно паметни за разумно користење на интернетот. :lol:
     
    На sweet-cherry и theowndemon им се допаѓа ова.
  8. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    8.695
    Пол:
    Машки
    Коа ќе имам време ќе напишам повеќе, ама генерално мислам дека причината е затоа што сме презаситени од информациите кои ги добиваме од мрежите.

    Не знам дали може да е поврзано со допамин, повеќе би рекол со адреналин.
    Ама некако мислам дека функционира на ист начин.
    Во смисла, колку повеќе ги доживуваш хормониве, толку повеќе чувствуваш потреба да ги добиеш пак, и во поголема доза.

    Па така се менува и жанрот на она што го гледаш.
    Би рекол дека следен чекор после видеа непосредно по извршување на некој чин, е да го гледаш и самиот чин.
    На почетокот се осеќаш на безбедна далечина од настанот и од резултатот на настанот (не е го гледаш).

    Па така, би рекол дека уште попопуларно сега веќе е да се гледаат gore видео клипови кои веќе ги има на Инстаграм и Редит, а потекнуваат од телеграм.
    Од тука и објаснувањето за огромниот број лесно достапни видео клипови од live action воени содржини од воените жаришта низ светот.

    Сѐ на сѐ, можеш да доживееш висок адреналин од удобноста на својот кревет знаејќи дека телото не ти е во опасност, но чувството на возбуда, страв, опасност е присутно.

    Што пак создава одредена доза на PTSD особено кај некои луѓе кои имале тенденција или предиспозиција да се развијат во нешто слично и потоа полесно да извршат некаков монструозен чин.

    И така во круг.

    Можда не сум 100% на темата, but yeah, вака ја сфаќам причината.

    (Џабе реков ќе пишам повеќе друг пат хахах)
     
    Последна измена: 13 декември 2023
    На sweet-cherry, MissChievous, Ketchup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.020
    Допаѓања:
    66.558
    Пол:
    Женски
    Со ова сосема се согласувам, затоа ми се интересни трилерите, далеку се од мене и не е во реалноста.Не дека не се случуваат и такви работи, ама барем знам дека тој настан не е вистина.
    Не можам да гледам true crime, не можам да го сварам едноставно. И да беше до мене би забранила да се прават серии и филмови додека семејството е живо. Или само по многу, многу години. Или воопшто. Нека ги истражуваат експертите убијците и тоа е тоа.
    Можеби да очекувавме етика и морал и да баравме, немаше интернетот да стане такво дувло на секакви човечки отпадоци. Ама, преголем простор е и излезе вон секаква контрола и мислам дека нема назад.
     
    На sweet-cherry, MissChievous, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.637
    Допаѓања:
    29.256
    Пол:
    Женски
    Зошто ваквиот жарн е толку популарен?
    Зошто крими-фикција не е толку популарна наспроти крими-реалност? Што е со фасцинацијата на морничавото?

    Луѓето сакаат загатки и мистерија, сакаат да се чувствуваат како битна личност кога ќе откријат некоја поврзаност, да го имаат оној АХА момент и да кажат ете ти реков! Мислам дека и самите ова го увидовме за жал во трагичниот случај со Вања и Панче, каде што имаше членови што потрчаа да кажат дека биле во право. Зошто реалност а не фикција? Не знам, можеби фактот дека се случува на луѓе блиски до нашето секојдневие за кои што лесно можеш да дознаеш детали, да навлезеш во целата историја, прави повеќе да се поврзеш со ,,приказната'', да се соживееш. Исто така луѓето сакаат морално да осудуваат други луѓе, постапките кои ги превземале пред да се случи трагедијата да бидат расцепкувани и коментирани, што е доста изопачено, зошто никој од нас не е совршен.

    Преклани имаше една трагична приказна за една тиктокерка Габи Петито, и цел интернет беше вклучен во истрагата за нејзиното исчезнување. Споделуваа видеа што ги имале од интеракцијата со нејзе и нејзиниот дечко, местата каде што ги виделе, теории, тоа помогна во истрагата на полицијата и за жал беше пронајдена мртва, а убиецот нејзиниот дечко, кој подоцна исчезна, и повторно со помош на теории и пронајдоци од тик ток беше пронајден мртов. Иако имаше доста теории кои беа налудничави, на крајот од денот иако предоцна, едно убиство беше решено можеби благодарение само на ова.

    Како би требало да е обработката кога се работи за случај кој е одминат, и случај кој е сега актуелен?

    Ќе коментирам за гореспоменатиот случај, немаше ни година дена поминато од убиството, веќе излезе филм за девојката. Родителите повторно и повторно треба да го преживуваат тој трагичен настан со цел entertainment за публика? Меѓутоа во одредени случаеви, медиумско внимание, па и документарци и филмови можеби може да помогнат. Пример случајот за малата Madeleine McCann ден денес добива многу медиумско внимание, девојчето исчезнува на одмор во Португалија на 3 годишна возраст во 2007, ден денес не се знае што се случило, меѓутоа родителите уште ја бараат и се надеваат дека некој доколку е жива би ја препознал.

    Ќе речев обработка на стари крими приказни е можеби делумно океј, зошто веројатно и фамилијата на личностите не се веќе живи и не може да се афектираат, меѓутоа вадење на стари крими дела може да послужи и за креирање на доста copy cats.

    За глорификација на криминалци во наредно мислење ќе пишам, да не биде ова реферат :D
     
    На theowndemon и Ketchup им се допаѓа ова.
  11. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.801
    Допаѓања:
    23.248
    Пол:
    Женски
    И јас самата некогаш сум се фатила да сум фасцинирана од true crime приказни, кога беа популарни епизодите од Buzzfeed Unsolved, знаев да погледнам, исто го имам изгледано целиот долг документарец за Turpin case и за матура правев проектна задача за еден нерешен случај (уште не ми се верува дека го имам тоа направено :D).

    Мене ми беше интересното во шок факторот, ќе прочитам или видам нешто и не ми се верува дека таква злоба постои на светов, има нешто во нас што не прави заинтересирани да чуеме што се десило до крај, до кај може да отиде некој човек, колку и да е грозно. Но, баш после документарецот за Turpin case сфатив дека премногу влијае на мене ова, особено такви случаи со насилство врз деца, остануваат со недели во мојата потсвест и ми носат грозно чувство. Од тогаш апсолутно ништо не гледам, читам, слушам и кога ќе ми излезе видео на тикток кој објаснува некој случај, обавезно скролнувам. Не сакам да ми се моткаат такви ствари низ глава, многу ме вознемирува.

    Но, има нешто чудно во тоа што серијата за Џефри Дамер стана една од најгледаните серии на Нетфликс, особено како некои луѓе се однесуваа после тоа, „фанови“... фуј. Не подржувам таква монетизација на тру крајм, прво е непочит, друго на некој начин има дава шанса на улавите што се лигават по убијци, да се безсрамни и уште погласни во врска со тоа...

    Инаку кога сите коментираа во темата за Вања дека нашиов народ е прост и глупав што испиша 300 теории за случајот, баш си помислив како не е до народов, пошто омг, треба да прочитаат какви теории се пишуваат за вирални онлајн нерешени случаеви... некст некст левел. Мене ми е тоа чудно и не оправдувам, само сакав да кажам дека не е ништо ново и не знам зошто беа изненадени.
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  12. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.897
    Допаѓања:
    158.374
    Пол:
    Женски
    Ова е доста интересна перспектива. Не сум ја сретнала до сега. Но, што ме интересира, дали личноста би одбрала да е памтена по насилството правено врз неа, или по животот кој го живеела? Барем према мене, мислам дека мал број луѓе би рекле под 1. :D Но, интересна перспектива во секој случај.

    Леле, почнав да се плашам од твоето поќе. :devil:

    Ова е исто така нешто шо можи да се спомени на темава, да. Кога пишев true crime поќе мислев на она шо е на мејнстрим медиуми чисто зошто и прво ми падна на памет и е најдостапно за просечниот човек. Ама апсолутно видеа за кои ти зборуваш постојат на не-толку-мејнстрим мрежи.

    Но, прашањето тука шо сакам да го покренам е, каква публика таквите видеа влечат?

    Затоа што кога збораме за анализирање на случај, онлајн бркање на насилник - инволвирани сме од безбедна дистанца. Кога гледаме gore едино нешто што ми паѓа на ум е дека можеби некој добива задоволство од тоа. Пошто ретко има нешто "решчиво". :?: Не знам дали се изјаснав добро.

    Да, и ова е точно. Ама јас бар се тешам дека ако е copy cat, поголем slippery slope е од тоа да е оргинален и би бил фатен порано, со помалку жртви, него покасно. Пошто ако некој решил да убива и е комотен си тоа, дали е оргинален мислам е најмалиот проблем. :D

    И на Питер Еванс и на Зек Ефрон серијата/филмот за Дамер и Банди, колку и да се громорозни, даваат момент каде можи атмосферата да е "forgiving" кон нив шо носи понатаму кон глорофицирање на луѓе како нив.

    Мислам дека е тешко да третираме нешто како "историја" без евентуално некој да заземи (јавно) страна на убиецот, макар било оти "бил генијален" за начинот на кој "работел". Или константно наоѓање изговори затоа што имал тешко детство на пример (историјата наша лична има огормен ефект на нас како возрасни, ама никогаш не е изговор за да наштетиме на некој). Иако мислам сите сме свесни дека дури и да е така, тоа е дел кој не би требало да се форсира. А често се форсира и иди до глорификација и тој момент целосно не го разбирам.
     
    На Ketchup, MissChievous, Ajronmen и 2 други им се допаѓа ова.
  13. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    23.325
    Сè, бидејќи колку и да е грдо насилството, не го избрала жртвата и на некој начин во мои очи е жртвата е херој.

    Еве за пример ќе ја земам девојката која ја спомнав погоре, Алиса. Девојката исчезнува на 17 години и нејзиното тело не е пронајдено до ден денес. Она е прво дете на мајка и', додека е малечка се премажува и има второ дете, сестра и' Сара. Мајката починува додека девојчињата се мали. Според исказите на Сара, нејзиниот татко, односно очувот на Алиса ја има скоро цел нејзин живот сексуално злоставувано, за на крај веројатно и да ја убие. Значи Алиса во својот краток живот проаѓа низ развод на нејзините родители, преселби, прифаќање на очув, формирање ново семејство, полусестра, и многу злоставување, веројатно смрт и доживотен заборав од остатокот од светот. Сè до моментот кога сестра и' почна да истражува. Да не се Сара и социјалните мрежи, немаше да знам за неа. Освен одредени луѓе фамилија и пријатели, никој друг немаше да знае за неа. Но поради сестра и' и интернетот, илјадници луѓе знаеме за Алиса и преку нас сè уште постои бидејќи ние знаеме за неа, ја спомнуваме и ја мислиме. И тоа за мене е прекрасно. Не е заборавена. Ќе ја мислам доживотно, можеби сè поретко, ама знам дека понекогаш ќе ми пројде низ мислите.

    И ред други души кои немале среќа. Светот продолжил да се врти и без нив, ама барем некој некогаш ќе се присети на нив благодарејќи на споделена приказна на тикток, јутуб или подкаст.
     
    На sweet-cherry, theowndemon и Ketchup им се допаѓа ова.
  14. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.020
    Допаѓања:
    66.558
    Пол:
    Женски
    Сепак, колку е важно ова? Никој не и помогнал кога требало, поминала низ сите тие работи и умрела. Многу голема работа дали сега некој ќе ја памти или спомнува, посебно тотално непознати луѓе. Можеби би мразела уште вака да и се влечка името.
    Мене ми нема поента ова, освен ако некако може да се помогне. Веќе кога е прекасно, ова е излишно.
     
    На MissChievous и theowndemon им се допаѓа ова.
  15. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    23.325
    Не знам, јас го осеќам како важно. Некако ми дава смисла на постоењето, поготово за оние чиј живот бил краток. Можеби и не е важно, што знам. Во одреден момент секој спомен ќе исчезне со умирање на сите луѓе кои знаат за таа личност. Повеќето ќе станеме засекогаш заборавени, како никогаш да не сме постоеле. Ама сепак барем додека да не се расчистат злосторствата, сметам дека треба да се зборува за случајот, бидејќи важно е да се дознае што се случило. Ај што никој не и' помогнал додека била жива, зарем и никој да не се замара што се случило, каде е, зошто исчезнала?
     
    На Ketchup и theowndemon им се допаѓа ова.
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.020
    Допаѓања:
    66.558
    Пол:
    Женски
    Се сложувам ако е нерасчистен случајот и не се знае што се случило, па треба да се расчисти и треба притисок од јавноста. За овој случај погоре, се расчистил ли на крајот? Не сфатив или не дочитав...
    Ако е расчистен тогаш се навраќам на првичниот пост, ако не е и треба притисок за да се реши, тогаш е друго.
     
  17. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    23.325
    Не е расчистен, но благодарејќи на нештата кои сестрата ги споделуваше уапсен е очувот и допрва ќе му се суди, меѓутоа тој негира сè и тело сè уште не е најдено.

    Нејзе, нема врска, различно гледаме на нештата. Јас осеќам некое чувство на gladness дека имам дознаено за одредени случаеви, споменот нивен продолжува на тој начин, и мене тоа ми е позитивна ствар.

    Едит: сега читнав до каде е судењето, завршено е и ослободен е очувот бидејќи нема доказ дека Алиса е мртва, односно сè уште се води како исчезната.
     
    Последна измена: 14 декември 2023
  18. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.570
    Допаѓања:
    32.455
    Пол:
    Женски
    Јас обожавам true crime и unsolved mysteries.

    Често гледам на јутуб за ова, најмногу ги сакам BuzzFeed Unsolved ама додека снимаа Ryan и Shane, исто така многу ја гледам и Kendall Rae, од неа ѝ ми почна опсесијата. За вие фановите како мене ако веќе не ги знаете, топла препорака.

    Маж ми неќни ме праша ,,добро што ти е толку ова интересно да го гледаш”?:D Дека на тв или гледам ова или некои рецепти.
    Се обидував да му објаснам без да делувам како психопат, ама тешко ми одеше.:D

    Фасцинирана сум со тоа да дознаам како му работи умот на еден сериски убиец, maybe? :?: Тешко е за објаснување, само вие што сакате true crime ќе ме разберете.:D
    Некоја морбидна заинтересираност имаме сите. Како што кажа членката погоре, сакаме сите да го имаме тој ,,Аха” момент или ,,Ти реков!” .

    Исто така го сакам true crime, колку и лошо да звучи, моите проблеми кои ми се случуваат во животот ги прави ништо за разлика од тоа што поминале некои луѓе, за жал.
    .
    .
    Да издвојам едни од омилените unsolved crimes кои цело време ги пратам во случај да не има update, а тоа се; Black Dahlia, Dyatlov Pass, Zodiac Killer, Boy In The Box, JonBenét Ramsey, Room 1046, Assassination of JFK, Jack The Ripper, The Watcher, Bobby Dunbar… и уште многу, сега не ми текнува, ама ќе се надоврзам.
     
    На theowndemon, sweet-cherry и Ketchup им се допаѓа ова.
  19. FreeToGo

    FreeToGo Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    1.046
    Допаѓања:
    1.414
    Пол:
    Машки
    Публиката генерално сака да слуша/гледа такви содржини, па дури и јас.
    Проблемот е што многу тиктокери досмислуваат или преувеличуваат некои моменти од случката со цел лајкови.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lotus Girl

    Lotus Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    4.135
    Пол:
    Женски
    Лично јас сакам да гледам пошто ме интересира до кај може да оди човековиот мозок, да осмисли убијства што никогаш нема да се решат.

    Кои се причините за еден човек да стане монструм. Дали секој од нас во себе носи монстум кој вешто го контролира или нешто однадвор не прави како такви.

    Исто ме интесира колку ние луѓето од друга страна знаеме да бидеме наивни и тоа да не кошта живот.

    Сите имаме најголема доверба во нашите најблиски, а мн често најблиските убиваат.

    и ред други прашања
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.