1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тишина (Suskunlar) [Канал 5]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од ice.woman, 8 април 2013.

 1. ice.woman

  ice.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2011
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  46
  По „Езел“ и „Крај“, на македонските екрани доаѓа најновата психолошка трилер серија од Турција, базирана на романот „Sleepers“ на Лоренсо Каркатера и истоимениот филм со Бред Пит, Роберт де Ниро и Дастин Хофман. Во главната улога настапува познатиот Мурат Јилдирим (Љубов и казна, Аси).

  Еџевит, Билал, Зеки и Ибрахим се мали момчиња и другари кои живеат во еден турски кварт. Тука е и нивната другарка Аху, која има симпатии кон Еџевит. Тие имаат детство како и сите други момчиња. Имаат соништа и амбиција да си ги остварат соништата. Но еден ден ги менува нивните животи и ги урива нивните соништа. Случајно тие стануваат дел од една сообраќајна несреќа и убиваат еден стар човек. Поради тоа се пратени во дом за малолетни престапници за да ја отслужат казната. Таму го доживуваат вистинскиот пекол. Тепани се и малтретирани од другите деца во домот што остава длабоки рани во нивните животи.

  Откако по неколку месеци излегуваат од домот, прават пакт дека никогаш повеќе нема да се видат. По многу години, Еџевит станува успешен адвокат, Зеки станува возач на бизнисмен, а Ибрахим и Билал остануваат да живеат во квартот, но не можат да ги заборават траумите од детството. Тогаш дознаваат дека Зеки е во затвор затоа што убил човек и мораат да се соединат повторно за да го извадат пријателот од затвор. Но се случува уште една трагедија и Зеки е убиен во затворот. Пријателите знаат кој го убил Зеки и ќе почнат одмазда против непријателите.

  Улоги: Murat Yıldırım, Sarp Akkaya, Güven Murat Akpınar, Tugay Mercan, Aslı Enver, Berk Hakman

  Извор: Тв Пакет

  Ја гледавте ли првата епизода? Ви се допадна? Јас ја изгледав и многу ми се допаѓа. Баш сакам вакви тематики. А како се погоди и Мурат да глуми... Мераци :$ :)
  [​IMG]
   
 2. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  276
  синхронизацијата на Mурат не му прилега :) јас не сум некој фан на вакви типови на серии како Езел ,Kрај и сеа оваа серија а инаку ми се допаѓа што и тука глуми Mурат но не ме влече серијава да ја гледам
   
 3. nati44

  nati44 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2012
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  544
  Не ни знаев дека Мурат ќе игра!! Па кога видов почнав да викам еее Демир Демир бил.. Не бев слушнала за овој филмот и книгата порано :$ Но ми се допадна приказната!! Па уште и Мурат кога е во главна улога! :devil: Многу ми се допаѓа каква му е косата овде :inlove: . Инаку кои термини се емитува??
   
 4. Tiki-lolipop

  Tiki-lolipop Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  936
  Допаѓања:
  1.280
  Да не знае некој кога има реприза? Ја пропуштив вчера и баш ми е криво :?: Ми се чини како интересна серија.. ако има некој што ја гледаше првава епизода да ми напише во споилер што се случило :)
   
 5. MaggieTatum

  MaggieTatum Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  509
  Пол:
  Женски
  5-10мин. по почетокот на епизодата знаев дека е од филмот Sleepers.. филмот е закон, а како шо гледам и серијава ќе биде таква... ми се допадна посебно затоа што е од типот на филмови како Езел <3 , а и не пречи фактот што глуми Тефо (Билал) :inlove: :wasntme: Синхронизацијата на Еџебит не ми се допаѓа, ниту па на Билал (навикната сум тој глас да го има Огуз од Две фамилии, и не можам да го замислам како сериозен глас) ама со тек на време ќе се навикниме.. одвај чекам втора епизода :D
   
 6. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  276
  На moonlight-girl.55, mileystar и ludoto19 им се допаѓа ова.
 7. marta.99

  marta.99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2012
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  и јас го гледам супер е филмов и јас сум по ваквите филмови :D
  иначе од вчера почна се емитува секој ден од 22и15 а реприза има секој ден од 16 часот мислам дека.
  му го утнале гласов на мурат и јас се слагам некако васил зафирчев не ми се уклопува во надсинхронизацијава.
  интересна тематика,возбудлива ми се допаѓа
   
 8. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.212
  Допаѓања:
  41.353
  E само што сакав да прашам за песната, значи ептен ми се допадна на реклама кога ја слушнав :)


  A за серијата, не планирам да ја гледам :)
   
  На Dobie, eli25, heart.stealer и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Tiki-lolipop

  Tiki-lolipop Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  936
  Допаѓања:
  1.280
  Јас сум малку како потресена од серијава и одамна немам волку плачено за филм.. Леле како ги малтретираа. :sweat: срциња .. мнг ме погоди некако..
  Серијава не се ни сомневам дека е одлична :)
   
 10. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  276
 11. Tiki-lolipop

  Tiki-lolipop Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  936
  Допаѓања:
  1.280
  ај пиши ми во споилер како завршува, ме интересира мнг :)
   
 12. nati44

  nati44 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2012
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  544
  Овие сите не се браќа :^) (и сестра таа Аху..)
   
 13. sevda91

  sevda91 Активен член

  Се зачлени на:
  28 март 2013
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  sakam vakvi serii glumecot murat yildirim ili ecevit mnogo dobro glumi a bilal go biva za vakvi ulogi a zeki mnogu e simpaticen a ibrahim interesen bravo za kanal 5 sto ja pustile serijata se nedevam deka nema da je prekinat kako sto napravia so mnogu dr serii,inace serijata ima 28 epizodi po turski a kaj nas sigurno ke ima poveke od 28 posto ja kratat posto vo turcija edna serija trae okolu 90 minuti i se dava ednas nedelno :)
   
 14. Tiki-lolipop

  Tiki-lolipop Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  936
  Допаѓања:
  1.280
  Не се браќа туку се најдобри другари кои се како браќа, а таа Аху им е најдобра другарка, ма да Еџевит е заљубен во неа :)
   
 15. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.178
  Допаѓања:
  85.911
  Пол:
  Женски
  Нели имаше ваков филм со Бред Пит чинам беше ,тематиката е иста.Не се сеќавам на насловот на филмот.Само што ова е серија а тоа филм.
  Инаку гласот на Зафирчев некако ми се губи ,не ми допаѓа синхронизирањето.Требало некој да стават со повпечатлив глас,нели ја толкува главната улога.
  Аху ми е многу симпатична.
   
 16. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  7.288
  Допаѓања:
  47.353
  Пол:
  Женски
  Да имаше филмот се вика Sleepers и е многу тежок и добар, а серијава убаво ја има доловено приказната. Ја почнав да ја гледам на нет со српски превод, не можам да ја гледам со синхронизација и навистина е серија која заслужува да се гледа.
   
  На lunicka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.352
  Допаѓања:
  18.454
  Пол:
  Женски
  Да, да. Кај Турциве ми се допаѓа тоа што кога веќе користат одредена тематика самите го кажуваат тоа да нема забуни оти краделе и сл. А и му даваат свој шмек на истото и е во нивен стил и нема елементи на празно имитирање или wannabe моменти. Си имаат свој стил на глума, свој стил на раскажување, користат свој менталитет и свои навики и успешни се во тоа. Можам да кажам дека засега маживе од моето окружување (фамилија, пријатели) збрлавеа по серијава, ептен им остави позитивен впечаток. Кај и да е ќе почнам и јас да ја гледам.
   
 18. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  7.288
  Допаѓања:
  47.353
  Пол:
  Женски
  и да почнеш, само многу е тешка, и потресна.

  [​IMG]
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 19. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.352
  Допаѓања:
  18.454
  Пол:
  Женски
  Знам, знам, затоа и се мислам...пошо баш гледам една друга серија која е исто тешка, ама не како оваа (ѕиркав на инстанци па знам). Малку епизоди се на нет засега, таа да ја “средам“ :D и ќе почнам асално со оваа.
   
 20. tea4e

  tea4e Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2012
  Пораки:
  3.410
  Допаѓања:
  3.147
  Само што сакав да прашам за песнава... :D И мене ми се допаѓа.. :inlove:
   
  На Lillian му/ѝ се допаѓа ова.