1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Толку ли е лош животот..

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Xepp, 16 април 2012.

 1. Xepp

  Xepp Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  428
  Дали е навистина толку лош животот? Зошто луѓето толку страдаат, која е причината. Едноставно страв ми е да влезам во светот на возрасните. Иако од наша гледна точка се е розаво, се осеќа. Додека моите дома ми велат има пари и дека се е океј, им се познава во очите дека не е. И мака ми е како го гледам брат ми како се мачи. Доста ми е од таа невработеност, тие страдања. А и особено новит тренд на убивања. А што ако избие граѓанска војна??? Баш пред некој ден читав дека Македонија пред граѓанска војна. Уште тоа ни фали.
  Зошто мора животот да е така лош и суров. Единствена желба ми е да застане времето и засекогаш да останам мала и да не влезам во светот на возрасните и моите да ме лажат дека се е добро и јас да им верувам ;(
   
 2. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  350
  светот без страдање би изгледал многу поинаку,чуден.....секој човек мора да се бори во животот за да успеее.....сите ние сакаме да нема страдање,но животот се состои од радост,тага, мака,среќа,страдања и др..... :)
   
  На 4rever.unique му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Artist14

  Artist14 Активен член

  Се зачлени на:
  17 април 2012
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  13
  Девојче,гледам дека зборуваш за суштината на животот ,за тоа дека чувтвуваш страв со тоа што влегуваш во светот на возрасните,ме интересираат твоите години,но кои и да се, сеуште си мала, животот е пред тебе,добро е што ги сфаќаш работите такви какви што се,во денешно време секој си го гледа својот живот,повеќето од луѓето го одржуваат своето пријателство или контакт поради користа која ја имаат од овие луѓе.Мала си ,со текот на времето, со твоето растење и проблемите ќе ти растат.Затоа уживај си во својот ’teen’ свет.А за граѓанска војна,сиромаштија и страдања тоа ние многу тешко можеме да го смениме,да кажеме и невозможно.Таков е животот ,а и нашата држава.За граѓанска војна незнам,не верувам се зависи од народот,од условите за живот...Ти не би требало да се занимаваш со тие проблеми,ајде гледај си ги симпатиите ,пријателите,другарите....Сеуште ти е рано за тоа размислување..;)
   
 4. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  10.799
  Допаѓања:
  140.362
  Полош од што мислиш сигурно.
   
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.578
  Aбе убаво вика онаа народната - Kој како си ја наредил.
  Животот во Mакедонија генерално е мизерен и лош.
  Единственото со кое се прчевме, наводната Oаза на мирот почна да пресушува уште после конфликтот во 2001 година, а сега веќе... не сакам ни да помислам, ниту да зборувам за ситуацијата и атмосферата.

  Kој ми е тој живот, да не можам без страв да посетам одредени делови од Скопје, како Чаир, Радишани, Арачиново?
  Kоја ми е таа убава татковина кога Гостивар, Тетово, Струга изгледаат и звучат како некоја сосема различна држава, малтене пасош треба да покажам?

  Последниве години тоа ме одржуваше - наводниот мир и безбедноста, сега веќе ниту тоа.

  Инаку живееме потпросечно, сиромашни сме, во секоја смисла на зборот, и материјално и духовно богами.
  Лош е животот затоа што работа нема ниту за лек, и тоа што се нуди е бедно и мизерно, а ако не го прифатиш, т.е. си го цениш сопствениот труд, те тераат да се чувствуваш снобовски размазено и неблагодарно.

  Ако земам да разврзувам подетално, ќе нема темава крај, дали да се почне со ултра умната нација, се живо и диво запишано на факултет, па за 10 години ќе нема да можеш да најдеш некој да ти поправи брава или кола, или да ти молериса, оти е срамота денес да немаш факултет и по секоја цена ќе го имаш! или да завршам со Рамковниот и партиските вработувања или можеби цените кои си растат постојано, а платите се намалуваат...
  ... просто одмилено ми е да живеам тука, секој ден се уверувам дека единственото кое ме врзува, убави спомени и неколкумина пријатели не се воопшто доволни за убав живот.

  Уф, и дај боже таканаречените провинцијалци да ни беа најголем проблем во државава и Скопјето префалено.

  Да, лош е животот во Македонија.
  Не, не знам дали тече мед и млеко во другите.
  Кога би отишла некаде, ќе кажам реално.
   
  На vitomir, ana-banana, Lilit и 4 други им се допаѓа ова.
 6. janafilth

  janafilth Нов член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  27
  trendafilka, од искуство ти кажувам подобро е во другите земји.Освен што се плашиме од Тетово, Арачиново, Гостивар, мораш во секој момент да газиш на трња овде.
  Дали да се плашиш дека на школо\факултет ќе добиеш неправедна оцена па иди најди каде да се жалиш, дали да отвараш очи кога си во автобус, воз да не ти извадат нож, дали да се нервираш со непризнати факултети,..крај нема
   
 7. lolita97

  lolita97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  37
  Да толку е лош во Македонија животот.
  После сите овие горе наведени причини нема што да коментирам и да се пофторувам...
  Поптполно се согласувам со Trendafilka! И после се ова нека ми каже некој учи, образувај се тука едно др. за што да учам кога знам дека после тоа 10 год. нема да најдам работа.. И да прва прилика кога ќе бидам полнолетна ОДМА идам во странство! :@
   
 8. Xepp

  Xepp Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  428
  Се ова толку фино ви звучи во странството.. И знаете што таму канализации ќе чистите. И цеел живот верувајте ќе ви недостасува татковината и ќе се чувствувате како странци и ќе ви фалат ваште. Сепак ако имате среќа и добро се вклопите таму тогаш животот можеби би ви бил убав, но сепак...
  Како и да е таму платите се подесени како што и цената на производите. На нас ни е скапо да отидеме во странство , а нив им е евтино тука е тоа е работата. Кога ќе ги видиме тие пари се полакомуваме. Битно нигде рози не цветаат. Според мое мислење.
   
  На SnowWhite8 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.148
  Допаѓања:
  16.145
  Јас ќе кажам дека никаде животот не е како бајка и не секаде цветаат ружи постојано и луѓето гледаат наоколу виножито и му се радуваат Се сложувам со трендафилка затоа каква е ситуацијата кај нас но и затоа донекаде самите сме си виновни прво не се подржуваме во ништо едни со други,очекуваме да се промени ситуацијата сама од себе или некој друг да ни ја среди ,
   
 10. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.172
  Не И не и не тече мед и млеко у ЕУ ниту незнам каде. Баш како што кажа Трендафилка, баш како што ке си ја наместиш.

  Македонија не е лоша, туку тие што ја свртеа по неколу пати ја направија ваква мизерна.

  Ама за жал не е само она.
  Ај еве покрај Шведска кај Љубам те поканувам овдека у Италија, да те видам што живот ке имаш, која сигурност и која работа ке ја имаш, Која правда ке ја имаш, и со какви луѓе ке се сретнеш ...
   
 11. Look

  Look Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  884
  Допрва ќе сфаќаш колку е лош животот. Сега си почнала да излегуваш од детството и многу лоша слика гледаш. Лоша е лоша и тоа многу. Ама би ти рекла да не се замараш уште од сега со тоа. Секако ти, јас или некој си Петко неможеме да го смениме светов. Ни останува само да се привикнуваме и да преживуваме. :)
   
 12. B.Waldorf

  B.Waldorf Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2011
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  33
  Не е лош. Животот е многу убав! :)
   
 13. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  Па вака во животот и среката и тагата и доброто и лошото се наши дела.Но едно треба да знаеме Дека во животот повеке има порази отколку победи.
   
 14. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.006
  Допаѓања:
  3.907
  Зависи дали одбираме животот да го набљудуваме како полуполна или полупразна чаша. Ако мислите дека животот ви е тооолку лош, погледнте го видеово и размислете дали е навистина тооолку лош? Или сепак има и безбројни моменти на кои можеме да им се радуваме ако ги забележиме или се потрудиме околу нив.

  http://www.youtube.com/watch?v=3wL9IXNqeY8
   
  На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  Животот не е толку лош, зависи како гледаме на него.
  Има моменти кога мислиш дека сите бродови ти потонале и го кривиш животот, ама не е секогаш се така црно. После дождот иде сонце, мора некогаш да го истрпиш и дождот за да видиш сонце.
  Во Македонија животот споредено со други држави каде каде е подобар, така да немојте многу да се лажите дека некаде е поубаво. Секаде мора да се помачиш за да заработиш за леб.
  Имам едни комшии, 3 години седеа во Италија и се вратија пак назад, зошто тогаш ако било таму убаво не останале? Значи животот не е толку лош колку што може да биде.
   
 16. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.557
  Допаѓања:
  21.056
  Пол:
  Женски
  Подобар или полош...самите го правиме. Важно е како гледаме на животот, а важно е и што поскоро да расчистиме со самите себеси во врска со нашите приоритети и што навистина сакаме од животот и да одбираме патишта во животот кои одговараат на нашите вистински желби и приоритети.

  Арно вика Арсо

   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  2.553
  Пол:
  Женски
  Не е лош ако знаеш како да го живееш. Се си има свои граници, свои падови и свои падеми. Лош, добар тоа ни е, како знаеме ќе го живееме, па еднаш се живее, нема реприза...
   
 18. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.006
  Пол:
  Женски
  Кога ќе увидам малку околу мене какви се животи живеат луѓето околу мене, мојот живот си е сепак убав :)
   
 19. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.289
  Не мислам дека животот е лош...всушност прекрасен е! :$
  Луѓето секогаш зборуваат за тоа колку е тежок животот и глупости од овој вид затоа што тие не можеле да успеат во животот. Или можеби затоа што сите така велат, затоа што така е редот или едноставно за да имаат тема за разговор
  ( во кој секоја втора реченица е „така е“ :@ ).
   
 20. MorbGoth.666

  MorbGoth.666 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  148
  Прекрасен е, треба да знаеш да го живееш, може се да имаш а да незнаеш да уживаш па џабе е..
   
  На Tubathemaster му/ѝ се допаѓа ова.