1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Топијари

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од baba Rada, 6 октомври 2017.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.544
  Пол:
  Женски
  Прекрасна уметност на обликување билки, дрва и жбунови..волшебно(y)

  Искрено, не ни знаев дека постои ваква уметност и дека има име-топијари...Ако има ваква тема, јас се извинувам за маката што ќе ви ја направам да ме бришете;)
  Во времето на ренесансата, топијари ги краселе градините во дворците на Франција, Англија и Италија.:)
  Имаме ли ние во нашава Македонија вакви уметници, вакви паркови..Дали некој шетајќи по светот имал можност да плакне очи со вакви уметнички дела?

  6nfznGo.jpg

  FynW4V2.jpg

  gKblHP1.jpg

  skulpture-od-biljaka-5.jpg
   
  На Val-Dim, Freyja, parksey и 6 други им се допаѓа ова.
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  11.244
  Допаѓања:
  63.587
  Пол:
  Женски
  Мислам дека нема ваква тема, браво за идејава. :sun:
  Фасцинантно е, впрочем како и секоја друга врста на уметност. Имам забележано и кај нас на некои места обликувани растенија, но не во форми на ангелчиња, животни или луѓе, далеку од тоа. :lol:
  Навистина прекрасно. :f:

  2iqgvoz.png
  1457708430.jpg
   
  На parksey, ♡BuBaLe♡, elimkd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.977
  Допаѓања:
  5.796
  topiari-rasadnik-cveca.jpg
   
  На ♡BuBaLe♡, elimkd и baba Rada им се допаѓа ова.
 4. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.533
  Допаѓања:
  23.612
  Пол:
  Женски
  Леле преубави се . Многу ми изгледаат убаво вакви обликувани жбунчиња , особено ако се топчести :inlove:
  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
  На Someonespecial, parksey, ♡BuBaLe♡ и 3 други им се допаѓа ова.
 5. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.544
  Пол:
  Женски
  Прекрасно, волшебно...не можам да им се изнагледам на сликите, а што ли би правела кога би ја имала таа привилегија да ги видам лично, да прошетам во тие лавиринти...стварно убавина.
  Морам да прашам некој дали имаме вакви уметници, вакви градинари...пред зоолошка градина има една желка од цвеќе направена, убава е, но направена е на конструкција, имам видено петел и една голема цветна топка пред мостот Г.Д.
  Треба да ги сликнам и ќе ги ставам овде.
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 6. dedrade

  dedrade Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2016
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  211
  Пол:
  Машки
  Ќе се заглавиш во лавиринтот бапчее,не ќе можеме да те извадиме од тие брилјантности,што ќе правиме без тебе!?:D
   
  На parksey, Arthur и baba Rada им се допаѓа ова.
 7. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.544
  Пол:
  Женски
  Радо би заглавила во тие убавини, сега сакам да имам голем двор и градина украсена со топијари.
   
  На Arthur и dedrade им се допаѓа ова.
 8. dedrade

  dedrade Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2016
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  211
  Пол:
  Машки
  И јас радо би заглавил во тие убавини бапче,верувај дека мерак ме фаќа!;)...:)
   
  На parksey, Arthur и baba Rada им се допаѓа ова.
 9. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.098
  Допаѓања:
  104.626
  Пол:
  Женски
  Мерак ме фати...да фатам да прошетам низ светов...
  topiary-logo.jpg 1475446502.jpg 1475446226.jpg sy57qh.jpg 14y09hc.jpg 25qtzth.jpg 5349j4.jpg images (2).jpg images (1).jpg 156660592.y0lziQdp.jpg
   
  На Val-Dim, Someonespecial, CrazyGirl15 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. parksey

  parksey Активен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2017
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  372
  Пол:
  Женски
  davaa ednas na kanal 5 nekoi baba i dedo vo skopje tuka vo gjorce mislam sto si pravele vakvi topijari vo gradina.Bash ubavo
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.662
  Допаѓања:
  59.703
 12. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  3.525
  Допаѓања:
  6.919
  Пол:
  Женски
  Една од најголемите убавини на Европа.