Топ 10 омилени филмови

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LivingGlam, 17 јануари 2012.

 1. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.758
  Допаѓања:
  49.996
  Пол:
  Женски
  Имаме теми за топ листа на книги, музички албуми и песни, па од тие теми дојде инспирацијата и за Топ 10 омилени филмови.

  Да не должиме - пишувајте ги вашите листи. Може да бидат и помалку од 10 ако не можете да се сетите, или да ставите уште некој плус на листата ако не можете да се откажете.
  Ако после создавањето на листата гледате филм кој заслужува да се најде на неа, може да ја измените и повеќе пати да пишувате.

  __________________________________________________

  Моите омилени филмови:
  :~:

  1. Casablanca

  2. The Shawshank Redemption

  3. The Lord of the Rings трилогијата (не одбирам еден)

  4. The Silence of the Lambs

  5. Пред дождот

  6. The Pianist

  7. Chi bi (Red Cliff) I и II

  8. Le fabuleux destin d'Amélie Poulain

  9. Shi mian mai fu (House of Flying Daggers)

  10. Gone with the Wind

  Си дозволувам уште два кои не ми дава срце да не ги ставам на листата.

  11. Sophie's Choice

  12. Gran Torino

  Сигурна сум дека заборавив некој филм и тешко беше да се состави листа, но тоа е засега.
  Ќе беше добро да се стават и линкови од IMDb, но не дозволува повеќе од 5 адреси во пост. :worried:
   
  На Theodora, MandyLane и Mayyya им се допаѓа ова.
 2. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.747
  Допаѓања:
  22.388
  Пол:
  Женски
  Јас неможам да се одлучам сеуште немам гледано клучни филмови, сега за сега топ5 ми се и без редослед
  :~:
  1.Life Is Beautiful
  2.I am Sam
  3.Erin Brockovich
  4.500 days of Summer
  5.The Help
   
 3. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.659
  Допаѓања:
  7.618
  моите 10. Не постои некој редослед :)

  Dorian Gray
  Pulp Fiction
  Lord of the Rings
  9 1/2 weeks
  Black swan
  The bandidas
  Asterix and obelix
  Life is beautiful
  Wild Orchid
  Armageddon
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  6.013
  Пол:
  Женски
  И моите десет, по случаен редослед:

  A Clockwork Orange
  One Flew Over the Cuckoo's Nest
  The Fountain
  Pi
  Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  Le fabuleux destin d'Amélie Poulain
  Requiem for a Dream
  Трилогијата Three Colours: Blue, White и Red
  Forrest Gump
  Cube
   
  На Magnolija, Theodora и LivingGlam им се допаѓа ова.
 5. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.850
  1.Shutter Island
  2.Exam
  3.Malena
  4.Law abiding citizen
  5.After the sunset
  6.Seven pounds
  7.Under the Tuscan sun
  8.The count of Monte Cristo

  Сигурна сум дека ова не ми е конечната листа а и чекаат многу добри филмови да бидат изгледани :) .
   
  На yo lee, anichka94 и blairwaldrof им се допаѓа ова.
 6. patika19

  patika19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  54
  Lord of the Rings
  Harry Potter
  No strings attached
  Dear John
  Зона Замфирова
  Twilight

  Toлку за сега :D
   
 7. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.632
  Допаѓања:
  3.472
  Пол:
  Женски
  1. Spread
  2. The reader
  3. The blinde side
  4. Letters to Juliet
  5. The adjustment bureau
  6. The tourist
  7. The devil wears prada
  8. Notebook
  9. Taken
  10.Pirates of the carribbean, знам дека се 4 филма ама мора да бидат на оваа листа

  Измешав жанрови, има од се по нешто + имам уште многу за гледање така да оваа листа постепено ќе се надополнува
   
 8. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.548
  Тешко е да одлучам но листата отприлика би изгледала вака.

  1.Inglorious Basterds
  2.Black Swan
  3.One Day
  4.The Time Traveler's Wife
  5.Sherlock Holmes
  6.How To Lose a Guy In 10 Days
  7.Shutter Island
  8.Alfie
  9.Armageddon
  10.Easy A
   
 9. blairwaldrof

  blairwaldrof Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  2
  Моите топ 10 филмови повеќето се трилер-акција со исклучоци на последните три филма

  1.Human trafficking болдиран е зошто ми е нај нај нај омилен
  2.Man on fire
  3.Law abiding citizen
  4.The game ( многу добар филм беше на box officot за најдобар филм на сите времиња )
  5.Transformers трилогија
  6.The rock
  7.The peacemaker
  8.The ilusionist
  9. Notebook
  10. How high ( комедија )
   
 10. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  511
  -Twilight
  -The Notebook
  -Titanic
  -Avatar
  -Dirty Dancing
  -The ruins
  -Black Swan
  -The Help
  -Home Alone
   
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.753
  Допаѓања:
  133.711
  Пол:
  Женски
  Ух, тешко ми е да се одлучам кои филмови ми се омилени, ама дефинитивно ги има повеќе од 10 :)

  Е па, некаде мора да се почне... еве ја и мојата листа:
  Casablanca
  Gone with the wind
  The wizard of Oz
  Lord of the Rings трилогијата
  Hair
  Braveheart
  La vita e bella
  It's a wonderful life
  The English patient
  Gladiator

  А има уште: Star Wars серијалот, Monty Python филмовите, American beauty, Lawrence of Arabia, Eternal sunshine of the spotless mind... ама оние претходно набројани ми се all time омилени :)
   
  На Theodora и LivingGlam им се допаѓа ова.
 12. MandyLane

  MandyLane Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  2.596
  Допаѓања:
  10.774
  Пол:
  Женски
  Што убава тема.. :inlove:
  Ајмо,листа..

  1. Death Proof
  2. From Dusk till Dawn
  3. Trailer park of Terror
  4. The Graves
  5. Resident Evil
  6. Stay Alive
  7. All the boys love Mandy Lane ( :P )
  8. Dawn of the dead
  9. Hellraiser: Hellworld
  10. Wristcutters: A Love Story

  имам уште неколку што ги обожавам,ама ајде нека бидат овие десет..

  Срам да ми е,како можев да гo заборавам:
  11. Sin city
   
 13. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.529
  Допаѓања:
  4.851
  1) Dead poets society
  2) 500 days of summer
  3) Footloose
  4) Driving Miss Daisy
  5) Good morning Vietnam
  6) Forest Gamp
  7) Terminal
  8) Anastasia
  9) Death becomes her
  10) La vita e bella

  на овие сега се сетив и со тешко срце ја напишав листава, ќе има и продолженија
   
  На Lilit, CoverGirl10 и LivingGlam им се допаѓа ова.
 14. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.559
  1. Love Story (1970)
  2. I am Sam
  3. A Beautiful Mind
  4. The Pianist
  5. Primal Fear
  6. Dangerous Liaisons
  7. La Vita e Bella
  8. Rain Man
  9. Hair
  10. The Silence of the Lambs (и Red Dragon).
   
  На yo lee, Mayyya и LivingGlam им се допаѓа ова.
 15. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.197
  Допаѓања:
  41.028
  1. SAW сите дела
  2. Mемоарите на една геиша
  3. Taken
  4. The Pianist
  5. schindler's list

  6. La Vita e Bella

  7. The Silence of the Lambs
  i Hachi кутрето
  Pearl Harbor
  The Notebook

  сега тие ми текнуваат!
   
  На yo lee му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Cookiemonster

  Cookiemonster Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  70
  1.The Notebook
  2.Harry Poter
  3.The Devil wears Prada
  4.Marly & Me
  5.Mi nismo Andjeli 1 и 2
  6.Friends with benefits
  7.500 days of summer
  8.The bounty hunter
  9.The Tourist
  10.Alice in Wonderland
   
 17. Bunny2

  Bunny2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  1.269
  Допаѓања:
  1.606
  1.Pirates of the Carribean 1,2,3
  2.The Notebook
  3.Awake
  4.Alexander
  5.The Hangover
  6.Mean girls
  7.Dead silence
  8.Forest Gamp
  9.Dear John
  10. Letters to Juliet
   
 18. COollLady

  COollLady Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.335
  1.Anne Frank ;(
  2.Orphan
  3.The zookeeper
  4.Titanic
  5.Smurfs
  6.She's out of my league
  7.The blue lagun
  8.Two brothers
  9.Little fockers
  10.Awakenings

  ...
  Има уште многу ама само овие ми текнуваат моментално... :?:
   
 19. glamour-lady

  glamour-lady Популарен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  771
  1.Phone Booth
  1.Титаник
  3.Black Swan
  4.Cellular
  5.The Number 23
  6. The Lord of the Rings (сите 3 делови)
  7. TROY
  8. KITES
  9. Love & Other Drugs
  10. My Name Is Khan

  + комедии
  1. HANGOVER
  2. WHITE CHICKS
  3. YES MAN
  4. Crazy, Stupid, Love
  5. What's Your Number?
  6. The Proposal
  7. Les visiteurs
   
 20. Nevermore

  Nevermore Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  1.987
  Не гледам филмови многу, многу. Сакам да читам, и ако има филм според книгата сакам да го изгледам. Од тие што сум ги гледала, најголем впечаток ми оставиле

  1. Bridge to Terabithia
  2. Големата вода
  3. The Song Spinner
  4. If Only

  ... и на други неможам да се сетам :D Добро, Титаник сакам од време на време пак да си го гледам, а и првите два дела на Хари Потер (огромен љубител сум на книгите, и во филмот не ми се доловени некои главни ликови, и другите делови ги немам гледано, освен последниот). Еве за рспуст ќе ја дополнам листата до 10 барем :D