1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трансплантација на коса

Дискусија во 'Коса' започната од AnaSe, 13 јануари 2015.

 1. AnaSe

  AnaSe Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2014
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  29
  Tрансплантација на коса е единственото трајно медицинско решение за третманот на андрогенетска алопеција, најчестиот тип на губење на коса кај мажитеи кај одреден број жени. Фоликуларната трансплантација на коса што се состои во вадење на фоликуларните единици од донор областа (задниот и страничниот дел од скалпот и нивна реинплантација во областа каде што има паѓање на косата). Фоликуларните единици може да бидат земени преку вадење на траки (стрип методот со единечно земање на влакната со трака и стерилна микроспокспа дисекција) или преку една по друга екстракција на фоликуларни единици од донор областа (ФУЕ метод).
  Центарот за коса во ординација “Д-р Анчевски“ во кој ќе се изведуваат трансплантациите е дизајниран и опремен по строгите стандарди на компанијата Бергман Корд. Тимот на лекари во ординацијата “Д-р Анчевски“ по поминаата едукација во Бергман Корд имаат добиено сертификат за стручност.

  Ве молам цподелете искуства за Др Анчевски дали има некој напраено или слушнато и какви се искуствата?

  Поздрав.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Fani80

  Fani80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2016
  Пораки:
  213
  Допаѓања:
  154
  Пол:
  Женски
  Револуционерната FUE метода е златен стандард во светот за решавање на проблемот со ќелавоста. Оваа интервенција за трајно лекување на ќелавоста за прв пат во земјава е направена во Клиничката болница „Аџибадем Систина“. Повеќе информации за процедурата прочитајте на http://bit.ly/2szRsV5