1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трансплатација на бубрег

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од mar17, 30 јануари 2011.

 1. mar17

  mar17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  107
  Девојки итно ми требаат совети,доколку некој има искуство со давање или трансплатиран бубрег да ми каже искуство...
  Се работи за близок роднина кој веќе немаше крај,креатининот(отровите во крвта) му беше многу покачен и мораа да го стават на дијализа,но докторите го советуваат да си најде донатор и да се оперира затоа што е релативно млад...

  Секаков совет би бил од полза.
   
 2. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
 3. mar17

  mar17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  107
  да,знам се имам секој ден читам по 2-3 часа,секако операција ако се прави тоа ќе биде во странство,но ме интересираат искуствата бидејќи голем е процентот операцијата да не е успешна иако има многу јаки лекарства кои овозможуваат да не се појават антитела ...ух :doh:
   
 4. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  5.393
  Допаѓања:
  21.942
  Можна е трансплатација и на клиника, едни комшии, мајка и керка правеа. Мајката беше донатор, керката примател, керката се опорави, мајката закачи некоја инфекција на нашава Клиника и уште не е опоравена.
  Како и да е, процесот е долг и тежок, но ако е единствен излез, тогаш мора.

  Прашајте во Систина Клиничка Болница дали прават трансплатации. Имаат добри доктори, условите се супер.
   
 5. missfortuna

  missfortuna Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  170
  Девојки сакам да прашам:
  -Дали после успешна трансплантација на бубрег се јавуваат контраиндикации и кои се тие?
  -Дали доколку е девојка ќе можи да остани бремена, да роди здраво бебе, без никакви аномалии?
  -Дали после трансплантација ќе биди имуна на други болести, подоцна со текот на годините кои можат да дојдат?

  Доколку знаете, сте слушнале нешто повеќе за ова, пишете ќе биде од голема корист
   
 6. viki-dete

  viki-dete Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  765
  Пол:
  Женски
  Нормално дека можат да се јават контраиндикации, сепак станува збор за внесување туѓо тело во организмот, иако операцијата може да помине успешно се зависи од организмот и од прифаќањето на туѓиот бубрег. Ако живее само со еден бубрег т.е со трансплантираниот, ќе биде подложна на хемодијализа, која посебно во првите 5 години е најризична и при која се доста чести вирусните заболувањата како што се Хепатит Б или Ц. А дали ќе смее да роди зависи од повеќе фактори.
  Како и секоја операција, така и за оваа имунитетот ќе биде намален и нормално дека ќе е подложна на други заболувања, а и како што споменав доколку е на хемодијализа има големи шанси да закаче некој хепатит, бидејќи статистички повеќе од 50% од пациентите на хемодијализа се заболени, најчесто од овие вируси.