1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трауми од детството

Дискусија во 'Психологија' започната од Lovely93, 30 септември 2013.

 1. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.016
  Пол:
  Женски
  Тука пишувајте за вашите трауми од детството, се разбира ако ги имате. Не мислам на нешто многу сериозно, туку за нешто што ви останало во сеќавање како најголем страв од кога сте биле дечиња.
  Јас на пример, паднав од точак на грб и може 2 минутки не можев да мрднам и да прозборам, мислев така ќе си останам да лежам. :x Исто така, многу се плашев од возење во автобус бидејќи како малечка потрчав по папучата што ми падна низ вратата и за малку и јас ќе паднев да не ме спречеше мама. :lol:

  П.С. Ако има слична тема се извинувам, не сум ја видела. :*
   
 2. odbojkarka

  odbojkarka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2011
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  82
  Пол:
  Женски
  Па како мала имаше во близина пожар огромен, гореа едни магацини и тоа ноќ беше и од тогаш имам голем страв од пожари.
   
 3. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  3.867
  Допаѓања:
  7.382
  Пол:
  Женски
  Па јас како мала мирничка си бев ама сакав некој фешти понекогаш да си правам скришум :tmi: :lol: . Еднаш сакав да излезам од дворот да не ја отворам вратата туку преку оградата да се пентерам и така кришум да не ме види татко ми набрзински да поминам, паднав на комшијата во дворот и си прегризав јазикот :$ :D , сега се смејам ама тогаш рикав :| имав дупка на јазикот па татко ми ме шеташе цел ден за да заборавам малце на јазикот, да не плачам :D , ама пусти болки не се забораваат, а плус тоа и треба да се јаде :| . Сега затоа ми фуфка од височини и секогаш излегувам од вратата веќе не рипам преку ограда :rofl:
   
 4. monnii-4

  monnii-4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2011
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  60
  Не бев баш мала. Имав околку 10тина години. Пишував нешто домашно на тераса и така пишувајќи ми падна пенкалото и се наведнав да го земам. Не можев да го стигнам и се напрегав. Кога конечно го дофатив ми се отпреврти столчето и по скали бам бум го скршив и стаклото од вратата и надвор излегов. Мајка ми многу се исплши, а јас само станав и влегов дома. :lol: Немав сериозно повреди. 8)
   
 5. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.274
  Едно детенце во комшиите многу го тепаа, ама еднаш го тепаа надвор со каиш, со стап, низ цел двор го бркаа, го тепаа...и многу беше страшна глетката (ние другите дечиња си игравме на улица) и ми остана како траума, некое лошо чувство во мене.

  Исто, пред нас дечињата додека си игравме, полицајци фатија некој човек (тој им бегаше) и почнаа да го тепаат со пендреците, го пикнаа в кола и заминаа. Ама човекот не да викаше, туку рикаше. Цела улица ечеше, и многу се исплашивме, и ова остана како нешто неубаво во мене...
   
 6. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  10.995
  Допаѓања:
  142.323
  ^Ова ако се трауми од детство, сите сме истрауматизирани.
   
  На Istata od vcera, kikkki и Anne.B им се допаѓа ова.
 7. Barca-Gril

  Barca-Gril Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  874
  Допаѓања:
  927
  Пол:
  Женски
  Кога ќе отидат гостите ќе видиш ти..
  Само кога ќе отидеме дома,ќе ти покажам јас тебе...најголемите трауми :D
   
  На ohana му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Decapitated.Hanna

  Decapitated.Hanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  798
  Допаѓања:
  574
  Замислете секој ден од 3то до 8мо да бидете исмевани, поттурнувани на страна, да ве нарекуваат со секакви погрдни имиња, професорка да ве исмева пред цел клас.. да плачете пред цел клас дури ви се потсмеваат од страна. Ете тоа се трауми за едно дете на таа возраст. Да си мислите дека сте биле помалку вредни оти на некој му било досадно на училиште па решил да се заебава.. незнам како не се уморија толку години да го прават едно те исто. Можеби изгледа како мала работа, ама кој не осетил на своја кожа незнае..
   
  На Istata od vcera, kikkki, Vanja38 и 7 други им се допаѓа ова.
 9. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.458
  Допаѓања:
  7.100
  Пол:
  Женски

  Имам осетено на своја кожа и до ден денес и јас имам големи трауми.. :|
  И како резултат на тоа ја изгубив самодовербата :doh:
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Decapitated.Hanna

  Decapitated.Hanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  798
  Допаѓања:
  574
  А јас анксиозност.. пиев лекови за смирување пред неколку години,бидејки почнав да добивам панични напади. Ама сега средено е.. а и многу се имам сменето од тогаш. Нема човек кој може да ме сруши. Никој не е повреден од тебе. Кога ке го сфатиш тоа многу работи ке ти бидат полесни.

  Инаку пред неколку месеци се погодив во исто друштво со еден од "исмевачите", и годи што?
  -Господинот ме бендисал толку многу што кога дознал дека немам фб дури и се распрашувал за мојот број наоколу. И дури седевме вечерта се однесував баш ладно, а упорно се обидуваше муабет да направи со мене. Шо значи таквите ич два посто да не ги ебеш. (да ми извиниш на изразов,ама сеуште осекам горчина коа ке се присетам на сите гнасотии што ми се случиле) Некој ке збора вака, некој така. И што сеа? Да не треба вечер на иста маса да седиш со нив, да не ти го носи некој од нив лебот? Не. Што значи оттука им произлегува и важноста.(која ја немаат.)

  Без гајле и главата горе, НАЈГОРЕ, над сите тие невредни суштества кои се обидуваат да те турнат долу. Едноставно.. НЕ СЕ ЗАМАРАЈ. :) Ке ти треба некое време за да го постигниш ова размислување, ама верувај ке успееш. Јас успеав, можеш и ти. Како за почеток прекини да мислиш на луѓето кои ти рекле лоши работи затоа што тие сигурно не мислат на тебе воопшто.. почни да мислиш на луѓето кои се до тебе и кои те сакаат. Ова сигурно многупати го имаш слушнато..ама пробај примени го. :!: Стварно помага.

  ПС. Твојата самодоверба ке ги спречи таквите и воопшто да помислат да се заебаваат со тебе. Затоа што кукавици како нив напаѓаат само послаби, поповлечени, и понаивни.. Не биди ниедно од овие трите. Поздрав ;)
   
  На kikkki, elisabeta, SparkyAngel и 2 други им се допаѓа ова.
 11. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.274
  Но сега тоа е веќе зад тебе. Ако порасна и созреа, сфати дека тие луѓе, учителката, таквите ученици се за жалење и колку се нелуѓе.
  Сепак ти си поинаква и немаш такво срце како нив.
  Немој уште да патиш од тоа, биди своја личност, стој цврсто на нозе.
  Нема зошто уште да патиш од такви нелуѓе.
  Знам дека ти е тешко, ама не дозволувај уште да трае ова...
   
  На LittlePinky и Decapitated.Hanna им се допаѓа ова.
 12. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  3.362
  Допаѓања:
  7.604
  Пол:
  Женски
  Kога ќе истурев сок,мајка ми ме караше многу :| .Mногу се изгорев еднаш од греалка и до ден денес се плашам од оган.A за исмевање и шегување од врсници што е честа појава,го прсват оние деца кои мислат дека се супериорни,и мене ми правеа така бидејќи бев мирна но кога потпораснавме се срамуваа,добро обични закачки беа не ми е траума :D
   
 13. innamylove

  innamylove Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2011
  Пораки:
  379
  Допаѓања:
  226
  Абе годините си врват и созреваш и ојачуваш и гледаш дека сите тие луѓе се небитни, ама лузната скоз не заздравува некогаш некоја ситуација или момент ќе те потсети на некоја случка со нив нажалост од искуство кажувам, и ден денес имам страв и ми е неугодно во друштво кога се наоѓам пред многу луѓе никогаш не го надминав стравот да не бидам осудувана од луѓето повторно
   
 14. LittlePinky

  LittlePinky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  1.418
  Допаѓања:
  4.391
  Пол:
  Женски
  Беше тоа пред два месеци... се случи нешто сосема неочекувано...од член на семејството..нешто... нешто што не требаше да се случи...НЕ СМЕЕШЕ да се случи... но... се случи..нешто многу лошо...што никогаш нема да можам да го заборавам...се случи пред моите очи....за жал...не можам да раскажувам...болно е ,навистина е ...
   
 15. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.883
  Допаѓања:
  150.518
  Пол:
  Женски
  Хехихоптери. Имам фобија од хелихоптери ради нешто шо се деси во детството ... :(
   
 16. sara3

  sara3 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2012
  Пораки:
  505
  Допаѓања:
  383
  ^ Не се замарај. И ние имаме професор што се изживува со сите и само да те избрука сака, исто и такви „детишта“ имаме. Првин и јас се нервирав не можев да го прифатам тоа, затоа што не бев навикната, ама после со тек на време се навикнав и полесно е кога имаш поддршка(некој кој те охрабрува, за среќа јас имав такви луѓе). Да остануваат длабоки трами, губење на желба за живот.... Ама се еден ден поминува и ќе сфатиш дека сите тие не вредат и дека животот е тркало, се’ се враќа! Едноставно тури им пепел на таквите луѓе и таквите спомени.
   
 17. a.n.g.e.l.a.1.L.e

  a.n.g.e.l.a.1.L.e Нов член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2014
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  3
  Го имам осетено на своја кожа... Бев исмевана во 7 одделение од соученик поради мојата тежина. Исто имав трауми поради тоа што еднаш одредени соученици ме маваа со снежни топки пред мојата куќа. Толку лошо се осетив во тој момент, а и периодот што следеше потоа. Заради оваа случка мразев снег. И откако отидов во средно целосно се сменив. Решив да не дозволам тоа да влијае на мене, и да не дозволам такви луѓе да влијаат врз она што ќе бидам во животот. Ослабнав, ми се смени телото и лицето. Целосно се променив. Ете јас ослабев, а одредени луѓе цел живот ќе си останат глупи ;)
   
  На LittlePinky, fighter и SparkyAngel им се допаѓа ова.
 18. zezez

  zezez Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  Бев исмевана од 6 до 8 одд бидејќи ми испаднаа премногу акни ме нарекуваа со секакви погрдни зборови ... :( и дури до ден денес лицето не ми е чисто... ама за разлика од претходно подобро ми е и имам надеж дека ќе ми се ичисти скрос е тогас ке имам поголема самодоверба..:/
   
 19. Insatiable13

  Insatiable13 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  367
  Страшно... баш во мојот клас имам такви ученици кои не знам поради што и како не можат да им се спротистават на таквите „исмејувачи„ . Не разбирам како тие што уствари и не можат на 17, 18 год. да се наречат „деца„ можат да исмејуваат некого или пак буквално да се изживуваат врз било кој. Растени ли се бе тие деца со мајка и татко? Воспитувани ли се? Растени ли се со љубов?
  Од каде им е тоа право да омаложуваат и да набиваат трауми. Зошто? За да се прават јаки фаци као демек ништо никој не им може.
  Жално е што во денешно време многу малку се обрнува внимание на домашното воспитување, формирањето на личноста на детето, упатување што е исправно а што не е, родителите си мислат го пратиле детето во школо и завршиле работа... :fubar:
   
 20. bemmy

  bemmy Активен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  7
  Хахахахаха, исто исто!!!