1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трајно виткање на косата (минивал)

Дискусија во 'Коса' започната од Spidy, 24 февруари 2011.

  1. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.169
    Допаѓања:
    10.771
    Пол:
    Женски
    Веќе неколку месеца сакам да и направам нешто на косава, а бидејќи ми е жал да ја ишишам (и онака не расте :) ) решив да ја виткам. Имам и природно виткана коса, ама со годините некако попуштија кадрициве... |(

    Може некој да ми каже каде имале некое добро искуство со ова, сепак се хемикалии, се гори косата, па со убаво да поминам :) И што точно прават, пошо баш не ми е најјасно тоа, и колку отприлика би чинело... па да се надеваме набрзо ќе имам нова фризура :emo:
     
  2. cindy

    cindy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    166
    (трајно) Виткање на косата

    мислиш да ја направис минивал??? хммм не би ти препорачала . подобро види по парфимерии има средства за извиткување . подарии малку нега на твојата коса - малку повеќе . една моја другарка ја направи минивал косата но потоа беше како запалена во косата ужасна а да не правиме муабет колку и беше изгорена :(
    сепак како сакаш но јас мислам да пробаш малку некои средства никако минивал
    позз :*
     
    На irenadaniel му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.169
    Допаѓања:
    10.771
    Пол:
    Женски
    (трајно) Виткање на косата

    Порано ми беше ептен виткана косата, буквално пери-носи бев :D лесно за одржување, а секогаш имав топ фризура... сега еднаш во 2 месеца дали ќе ја погодам, а ја чувам колку што можам, дури и фен избегавам да користам секогаш кога можам. Затоа сега вака драстично терам :)
     
    На shururup му/ѝ се допаѓа ова.
  4. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    (трајно) Виткање на косата

    доколку сакаш да ја извиткаш косата немој да правиш минивал, тоа е само горење на косата и ништо повеке
    обиди се или со гел за извиткување(има по парфимериите) или пак со фигаро, ама стави малку лак за зацврстување, или спреј за дефинирање на кадрици
     
  5. Miss-Angie92

    Miss-Angie92 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Јас пред пет години си направив минивал (имам права коса), но многу зажалаив и намерно ја фенирав пеглав, затоа што не бев задоволна како ми изгледаше. Можеби тоа беше заради тоа што и шишките си ги навиткав и ептен како пудлица изгледав. :worried: Плус тоа косата ми имаше еден многу непријатен мирис и на крајот ја скратив косата и често ја шишав за да ми се врати мојата природна права коса. Дефинитивно тоа ми беше најголемата грешка што сум ја направила за мојата коса. Но, сепак познавам многу другарки кои имаат направено минивал и се многу задоволни...така да не знам, пробај :) А за цената не се сеќавам колку ми зеде фризерката, само знам дека многу беше, зш многу ми беше долга косата...
     
  6. shururup

    shururup Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    36
    Прв пат кога ставив минивал имав 13 години. Сега имам 16 и сеуште го користам затоа што сум многу задоволна. Имав права коса која ми беше здодевна и сакав да ја сменам. Сепак, зависи од фризерот и неговите способности за минивал. Секоја коса е различна и треба да се одржува на различен начин. Мене лично, ми требаше многу време за да научам како да ја третирам косата за да го има тој изглед што го сакав. По многу консултации со фризерот , се навикнав и немам гајле .
    Па, со среќа ;)
    Се извинувам што заборавив да напоменам дека се користи млечна киселина, така да, косата не се оштетува :) Најверојатно не ви е објаснето убаво како се функционира со киселината, а миризбата се губи после 2-3 миења.
     
  7. love.edward

    love.edward Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2011
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    243
    а да те прашам, кај кој фризер одиш ( ако си од Скопје ) и колку пари е?
     
  8. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    А што е разликата помеѓу минивал и андулирање?
     
  9. marija994

    marija994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    194
    Јас мислам дека нема разлика... :?:
     
  10. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    А дали тие гелови за извиткување дејствуваат и на целосно права коса или само на природно поднавиткана?
    Страшно сакам да ја навиткам,ама без горење ...
     
  11. shururup

    shururup Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    36
    Не сум од Скопје, од Куманово сум и 700 денари плаќам. Може и помалку ако се обновуваат само корените (израснатите делови). :)
     
    На antoaneta19 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    8.737
    Пол:
    Женски
    и јас имам виткана коса али некако кадриците ми попуштија па веке година ипол ја андулирам поточно 2 пати досега и супер ми е али пред се треба многу одржување јас си се бендисувам али ако не ја негуваш како потпрлен да си тоа е исто кога ја пеглаш, фенираш а да не и ставеш на косата капки, маска за коса и слично...
     
  13. antoaneta19

    antoaneta19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    И јас сум од куманово и сакам да направам минивал ке сакаш да ми кажеш кај кој фризер одиш и ако сакаш стави слика од тебее за да видам каква ти е ...на колку време одиш на фризер ,и дали користиш некои средство потоа , малку ја оштетува со млечна киселина или воопшто не ја оштетува косата поззз
     
  14. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Срцекршачке, а како пак виткање со фигаро не е горење :^)
    И јас се мислам да и го направам ова на косава... Веќе немам ниту кадрици, како подвижна грмушка сум, незнам зошто не ми се дефинираат повеќе :| Ај кој имал искуство со ова нека пише, да знам дали да се правам или не :|
     
  15. shururup

    shururup Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    36
    Јас пишав претходно и пак ке пишам : Ако сакаш виткана коса и сакаш да се грижиш за неа, немој да размислуваш :) Само треба да најдеш добар фризер кој ке умее успешно да го направи минивалот :)
    И јас сум од куманово и сакам да направам минивал ке сакаш да ми кажеш кај кој фризер одиш и ако сакаш стави слика од тебее за да видам каква ти е ...на колку време одиш на фризер ,и дали користиш некои средство потоа , малку ја оштетува со млечна киселина или воопшто не ја оштетува косата поззз

    Одам на 5-6 месеци , може малку да ја оштети, но јас се грижам за неа и гледам што поретко да ја сушам со фен. Локните се подефинирани кога косата сама ке се исуши. Инаку одам кај Зизи :)
     
  16. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Може да е од фарби. Мене порано ми беше повиткана косата, и откако се фарбам, ок да виткана е, ама не како пред тоа. Пробај малку скрати ја, па може ќе ти живне.
     
    На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    Вака се решив да е правам минивал косаваа.. Ех сеа не сакам да ми биде онака федерчиња ситни туку сакам како на видеово http://www.youtube.com/watch?v=AXqZy3l6jAg на крај коа ке и ја напраи косава.. Знам со фолија ја имам правено исто ми е како на видеово , али сакам сеа да е направам со киселина на фризер .. Дали има и такви некој си начини да се направи така или само онака како федерчиња .. :/
     
  18. shururup

    shururup Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    36
    Мислам дека може . Ке треба да се консултираш со фризерот. Има различна големина на витлери и различно време на држење на витлерите: од 30 минути до 2 часа :) Што подолго време се држи толку е повиткана :)
     
  19. antoaneta19

    antoaneta19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Преубаваа е косата на видеотао што го стави ЧД мојата коса е долга без волумен ако ти велиш дека ти излегла како на видеото и јас такаа ке пробам да ја направам ако ми излезе убава ке си ја правам така секогашЧД
     
  20. lejdi001

    lejdi001 Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2012
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    10
    Јас сакам да си ја правам минивал, само ме интересира колку месеца траат кадриците, оти имам слушнато додека не се потшишаш нема да ти се исправи косата?