Трајно виткање на косата (минивал)

Дискусија во 'Коса' започната од Spidy, 24 февруари 2011.

 1. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.309
  Допаѓања:
  8.781
  Пол:
  Женски
  Веќе неколку месеца сакам да и направам нешто на косава, а бидејќи ми е жал да ја ишишам (и онака не расте :) ) решив да ја виткам. Имам и природно виткана коса, ама со годините некако попуштија кадрициве... |(

  Може некој да ми каже каде имале некое добро искуство со ова, сепак се хемикалии, се гори косата, па со убаво да поминам :) И што точно прават, пошо баш не ми е најјасно тоа, и колку отприлика би чинело... па да се надеваме набрзо ќе имам нова фризура :emo:
   
 2. cindy

  cindy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  161
  (трајно) Виткање на косата

  мислиш да ја направис минивал??? хммм не би ти препорачала . подобро види по парфимерии има средства за извиткување . подарии малку нега на твојата коса - малку повеќе . една моја другарка ја направи минивал косата но потоа беше како запалена во косата ужасна а да не правиме муабет колку и беше изгорена :(
  сепак како сакаш но јас мислам да пробаш малку некои средства никако минивал
  позз :*
   
  На irenadaniel му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.309
  Допаѓања:
  8.781
  Пол:
  Женски
  (трајно) Виткање на косата

  Порано ми беше ептен виткана косата, буквално пери-носи бев :D лесно за одржување, а секогаш имав топ фризура... сега еднаш во 2 месеца дали ќе ја погодам, а ја чувам колку што можам, дури и фен избегавам да користам секогаш кога можам. Затоа сега вака драстично терам :)
   
  На shururup му/ѝ се допаѓа ова.
 4. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.737
  (трајно) Виткање на косата

  доколку сакаш да ја извиткаш косата немој да правиш минивал, тоа е само горење на косата и ништо повеке
  обиди се или со гел за извиткување(има по парфимериите) или пак со фигаро, ама стави малку лак за зацврстување, или спреј за дефинирање на кадрици
   
 5. Miss-Angie92

  Miss-Angie92 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  487
  Пол:
  Женски
  Јас пред пет години си направив минивал (имам права коса), но многу зажалаив и намерно ја фенирав пеглав, затоа што не бев задоволна како ми изгледаше. Можеби тоа беше заради тоа што и шишките си ги навиткав и ептен како пудлица изгледав. :worried: Плус тоа косата ми имаше еден многу непријатен мирис и на крајот ја скратив косата и често ја шишав за да ми се врати мојата природна права коса. Дефинитивно тоа ми беше најголемата грешка што сум ја направила за мојата коса. Но, сепак познавам многу другарки кои имаат направено минивал и се многу задоволни...така да не знам, пробај :) А за цената не се сеќавам колку ми зеде фризерката, само знам дека многу беше, зш многу ми беше долга косата...
   
 6. shururup

  shururup Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  36
  Прв пат кога ставив минивал имав 13 години. Сега имам 16 и сеуште го користам затоа што сум многу задоволна. Имав права коса која ми беше здодевна и сакав да ја сменам. Сепак, зависи од фризерот и неговите способности за минивал. Секоја коса е различна и треба да се одржува на различен начин. Мене лично, ми требаше многу време за да научам како да ја третирам косата за да го има тој изглед што го сакав. По многу консултации со фризерот , се навикнав и немам гајле .
  Па, со среќа ;)
  Се извинувам што заборавив да напоменам дека се користи млечна киселина, така да, косата не се оштетува :) Најверојатно не ви е објаснето убаво како се функционира со киселината, а миризбата се губи после 2-3 миења.
   
 7. love.edward

  love.edward Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  242
  а да те прашам, кај кој фризер одиш ( ако си од Скопје ) и колку пари е?
   
 8. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  517
  Пол:
  Женски
  А што е разликата помеѓу минивал и андулирање?
   
 9. marija994

  marija994 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2010
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  193
  Јас мислам дека нема разлика... :?:
   
 10. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.320
  А дали тие гелови за извиткување дејствуваат и на целосно права коса или само на природно поднавиткана?
  Страшно сакам да ја навиткам,ама без горење ...
   
 11. shururup

  shururup Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  36
  Не сум од Скопје, од Куманово сум и 700 денари плаќам. Може и помалку ако се обновуваат само корените (израснатите делови). :)
   
  На antoaneta19 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  1.198
  Допаѓања:
  1.660
  Пол:
  Женски
  и јас имам виткана коса али некако кадриците ми попуштија па веке година ипол ја андулирам поточно 2 пати досега и супер ми е али пред се треба многу одржување јас си се бендисувам али ако не ја негуваш како потпрлен да си тоа е исто кога ја пеглаш, фенираш а да не и ставеш на косата капки, маска за коса и слично...
   
 13. antoaneta19

  antoaneta19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  И јас сум од куманово и сакам да направам минивал ке сакаш да ми кажеш кај кој фризер одиш и ако сакаш стави слика од тебее за да видам каква ти е ...на колку време одиш на фризер ,и дали користиш некои средство потоа , малку ја оштетува со млечна киселина или воопшто не ја оштетува косата поззз
   
 14. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.891
  Срцекршачке, а како пак виткање со фигаро не е горење :^)
  И јас се мислам да и го направам ова на косава... Веќе немам ниту кадрици, како подвижна грмушка сум, незнам зошто не ми се дефинираат повеќе :| Ај кој имал искуство со ова нека пише, да знам дали да се правам или не :|
   
 15. shururup

  shururup Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  36
  Јас пишав претходно и пак ке пишам : Ако сакаш виткана коса и сакаш да се грижиш за неа, немој да размислуваш :) Само треба да најдеш добар фризер кој ке умее успешно да го направи минивалот :)
  И јас сум од куманово и сакам да направам минивал ке сакаш да ми кажеш кај кој фризер одиш и ако сакаш стави слика од тебее за да видам каква ти е ...на колку време одиш на фризер ,и дали користиш некои средство потоа , малку ја оштетува со млечна киселина или воопшто не ја оштетува косата поззз

  Одам на 5-6 месеци , може малку да ја оштети, но јас се грижам за неа и гледам што поретко да ја сушам со фен. Локните се подефинирани кога косата сама ке се исуши. Инаку одам кај Зизи :)
   
 16. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.903
  Пол:
  Женски
  Може да е од фарби. Мене порано ми беше повиткана косата, и откако се фарбам, ок да виткана е, ама не како пред тоа. Пробај малку скрати ја, па може ќе ти живне.
   
  На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Talita

  Talita Популарен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2011
  Пораки:
  938
  Допаѓања:
  1.393
  Пол:
  Женски
  Вака се решив да е правам минивал косаваа.. Ех сеа не сакам да ми биде онака федерчиња ситни туку сакам како на видеово http://www.youtube.com/watch?v=AXqZy3l6jAg на крај коа ке и ја напраи косава.. Знам со фолија ја имам правено исто ми е како на видеово , али сакам сеа да е направам со киселина на фризер .. Дали има и такви некој си начини да се направи така или само онака како федерчиња .. :/
   
 18. shururup

  shururup Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  36
  Мислам дека може . Ке треба да се консултираш со фризерот. Има различна големина на витлери и различно време на држење на витлерите: од 30 минути до 2 часа :) Што подолго време се држи толку е повиткана :)
   
 19. antoaneta19

  antoaneta19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Преубаваа е косата на видеотао што го стави ЧД мојата коса е долга без волумен ако ти велиш дека ти излегла како на видеото и јас такаа ке пробам да ја направам ако ми излезе убава ке си ја правам така секогашЧД
   
 20. lejdi001

  lejdi001 Активен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  10
  Јас сакам да си ја правам минивал, само ме интересира колку месеца траат кадриците, оти имам слушнато додека не се потшишаш нема да ти се исправи косата?