babylove овошни кашички

Трпезарии и ентериерот

Дискусија во 'Дом' започната од Snow-Queen, 16 август 2012.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.965
  Пол:
  Женски
  Ајде постирајте ваши идеи, или вашиот мебел.
  Повеќе сте за подебен оддел на трпезарискиот дел или да биде дел од кујната?

  Искрено здравје утре кога би можела,би го направила засебно,една врата да ги дели.
  Зошто и трпезарискиот дел да ми се умирисува од готвењето - проста причина.

  А еве и некои што ми се допаѓаат.
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

  и столициве посебно ми се допаѓаат
  [​IMG]
   
 2. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.965
  Пол:
  Женски
 3. Strong...Girl

  Strong...Girl Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  И јас сум за трепезаријата да биде одделена од кујната причината веќе ја кажа Сноу

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 4. elcezelce

  elcezelce Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  2.822
  Допаѓања:
  19.410
  Пол:
  Женски
  :)
   

  Прикачени фајлови:

 5. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.897
  Пол:
  Женски
 6. dolly.doll

  dolly.doll Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  503
  Пол:
  Женски
  :)
   

  Прикачени фајлови:

  • 03.jpg
   03.jpg
   Големина на фајлот:
   78,3 KB
   Прегледи:
   1.086
  • 07 (1).jpg
   07 (1).jpg
   Големина на фајлот:
   38,2 KB
   Прегледи:
   1.086
 7. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.859
  Допаѓања:
  30.426
  Пол:
  Женски
 8. Alondra

  Alondra Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.062
  Допаѓања:
  2.318
  :)
   

  Прикачени фајлови:

 9. midnight.flower

  midnight.flower Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  1.010
  Женски, ајде некоја нека ми каже каде да најдам трпезариска маса со димензии 90х90/180, т.е. 90х90, а да се пушта уште +90cm. Гледав една ваква слична во мојот град, костурот и беше венге, но тоа плочите одозгора и беа цели стаклени. Е сега, јас не сум толку модерна :P , повеќе сакам практични работи, сакам и плочите да бидат медијапански (венге). Се распрашував по фирмиве кои изработуваат мебел, но ваква маса не можат да ми направат. Проблем е механизмот, немало такви механизми во Македонија. Инаку масите се увозни, од Србија ги увезуваат ми се чини, а само механизми - нема.

  Нешто вака изгледа масата (замислете ја венге :$ ):
   

  Прикачени фајлови:

  • 483_(2).jpg
   483_(2).jpg
   Големина на фајлот:
   85,1 KB
   Прегледи:
   623
  • 483_(3).jpg
   483_(3).jpg
   Големина на фајлот:
   82,7 KB
   Прегледи:
   623
  • 483.jpg
   483.jpg
   Големина на фајлот:
   91,2 KB
   Прегледи:
   621
 10. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.166
  Допаѓања:
  20.822
  Пол:
  Женски
  Ах и јас колку сакав одвоено кујна од трепезарија, но кога купуваш мора да штедиш на секој квадрат да стигнат пари :)
  Инаку midnight вакво нешто мислам има во технокооп, па провери си таму.
  и јас барам или 90 на 90 или бар 120 на 80, ама исто како тебе сакам доста да се отвара.
   
  На midnight.flower му/ѝ се допаѓа ова.
 11. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  9.071
  Допаѓања:
  54.477
  Пол:
  Женски
  Јас многу убави маси видов во Yusk всушност многу убав мебел видов таму, ние си купивме клуб масичка и плакарче за кондури, ефтинко ептен, а и квалитетот им е солиден. Не видов баш вакви маси ама имаш нешто слично, знам дека видов округла се пушташе овална. Провери во Прима и во Технокооп, таму имаш голем избор, а и Монтенегро ти се исплати пошто има попусти, е сеа не знам што од тоа имаш во твојот град, затоа правец Скопје да си видиш ;)
   
  На kaja11 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.450
  Допаѓања:
  26.131
  Пол:
  Женски
  Јас имам многу слична маса на оваа т.е единствена разлика е што на мојата механизмот не и е на извлекување, туку на преклоп му доаѓа т.е се преклопува (не знам поинаку како да објаснам) Јас ја купив пред 3 години од Ото мебел, провери таму.
   
 13. midnight.flower

  midnight.flower Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  1.010
  An-na ги гледав и масите на преклоп (на каталог) ги има во Технокооп (маж ми беше во СК пред некоја недела и ги видел). Но овие маси имаат две како „жапки“; „шарки“, како ли ги викате? Не ли ти сметаат кога ќе ја отвориш масата?

  А од оваа на извлекување во Технокооп имало само 90х120/+120 (Ирена оди види - може ќе ти одговара), нам ни е малку голема. Тесни сме со простор. Кај нас дневната и трпезаријата се во една соба, и тоа ко на сила ќе бидат сместени. Затоа купивме помала гарнитура и барам 90х90/+90 маса (за кога ќе имам гости на ручек/вечера).

  Прима мебел, на каталог како да видов дека имаат слична маса, но искрено не знам каде се наоѓа. Некаде на Јадранска магистрала, а тоа некако многу далеку ми се гледа. Јас од Скопје го знам само центарот + Карпош (1,2,3, ајде да речеме и 4) и Аеродром. :$ И Ангел, каде е тоа Yusk? Има шанси да ме носи патот кон Скопје наредниот месец, па ако можам би отишла (со оглед на тоа што ќе имам работа во Центар).
   
 14. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  858
  Допаѓања:
  6.895
  јуск се наоѓа во скопје сити мол - карпош 4 на партизанска
  во прилог најновиот каталог....имаат многу убави работи
  http://e-katalog.mk/MK/site_ponudi/1484/jysk.aspx
   
  На midnight.flower му/ѝ се допаѓа ова.
 15. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.450
  Допаѓања:
  26.131
  Пол:
  Женски
  Јас масата отворена ја користам единствено за прослави и слични работи. Ставам чаршаф одозгора и ништо не се познава. Мене лично, не ми смета.
   
  На midnight.flower му/ѝ се допаѓа ова.
 16. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.166
  Допаѓања:
  20.822
  Пол:
  Женски
  midnight.flower а вакво нешто дали би ти одговарало. Навистина има две како шарки на средината на масата, ама тие се рамни со неа, ништо не сметаат. Во де-ни мебел. прилепска фирма, ама имаат и во Скопје, близу до Бриколаж. Јас денес таму испазарив столчиња за на тераса. Добар квалитет, а нормални цени имаат.ова последново е по мој критериум :lol:
   

  Прикачени фајлови:

  На midnight.flower му/ѝ се допаѓа ова.
 17. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.166
  Допаѓања:
  20.822
  Пол:
  Женски
  Ангел како ви се погоди мебелот од Jysk? Сакам едни сталажи да ги купам, ама незнам за квалитетот.
   
 18. tea-nova

  tea-nova Активен член

  Се зачлени на:
  31 март 2013
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  11
  Што мислите за стаклена трпезариска маса?дали некој има и колку се практични?
   
 19. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.166
  Допаѓања:
  20.822
  Пол:
  Женски
  Јас многу сакав стаклена маса и до последно се мислев. Оваа што ја купив од карес можеше да биде варијанта и од стакло. НО :!: немав храброст. Одлуката ја донесов одкако ја видов стаклената маса на моите пријатели, многу убава, дебело некое темно мат стакло. И набрзо по купувањето потешка чинија за послужување ја повлекле низ масата, а знаеме најчесто чиниите не се идеално мазни одоздола, и денес си имаат многу видлива гребнатина на сред маса која баш убаво се познава. Со оглед на тоа што не сум во можност набрзо пак да купувам мебел, пресеков и си купив обична. И дополнително да заштитам врз неа ставив стакло ( само ради заштита, не од естетика) и еве за неполна година употреба гледам на стаклото има гребнатини повеќе. Можем да замислам масата каква ќе беше да го немаше стаклото.
  Ова е само мое мислењ, сама одлучи си, да не те наведам на погрешна одлука.
   
 20. chache87

  chache87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2013
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  310
  Јас имам стаклена и задоволна сум. Во секој случај треба да бидеш внимателна, и да е дрво можеш да го оштетиш ако ставиш нешто жешко, а и стаклената може да се изгребе. Мене лично не ми одоговараше дрвено, се ми е медијапан висок сјај и стакло во дневна, така да многу модерно изгледа ;)