1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Турско кафе - дали пиете и колку често?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од marich, 18 ноември 2015.

  1. marich

    marich Активен член

    Се зачлени на:
    3 април 2015
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски
    Јас не можам без кафе во денот дома или по другарки 1,2 неизбежно во текот на денот.
    Имам слушнато повеќе пати од многу луѓе дека претерано кафе е дрога...
    Дали вие пиете турско кафе? Кое го пиете најчесто и како го приготвувате? Дали мислите дека создава зависност и предизвикува несоница?
     
  2. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Ne veruvam deka e se ova sto go nabroi.
    Ako e taka ne bi go davale na site pacienti sto lezat vo bolnica i toa tri pati na den.
     
  3. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    Пијам турско кафе и го сакам ама во последно време пребирам и неможам да го пијам секое.Осбено не оние од 20денари што се 100грама.
    Сакам јако турско кафе и во мал филџан ,а не како чај да пијам 200мл во една шола.
     
    На Anacid му/ѝ се допаѓа ова.
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.865
    Пол:
    Женски
    Јас пијам кафе трипати на ден :)навика ми стана и не ми смета , иако пијам 3 пати навечер само што ќе легнам в кревет одма ме фаќа сон :D инаку турско кафе пијам може 2-3 пати неделно
     
  5. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Пијам турско кафе, само наутро.
    Поради повеќе причини:
    - со две цигари ме релаксира
    -ме рассонува
    -на организмот влијае диуретички, и ги исфрлам течностите ,,секунтарно,,
    -ми ја одржува концентрацијата која наутро ми е најслаба
     
    На Anacid, anina и *Cloudy Girl* им се допаѓа ова.
  6. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.097
    Допаѓања:
    56.327
    Пол:
    Женски
    Еве сега го пијам првото за денес. Мислам дека е едно од ретките задоволства од кои не би можела да се откажам. Интересно е што кога сум болна или нешто не ми е добро, не можам да поднесам ни да помирисам кафе. Самиот организам ми го одбива. Потоа пак по старо. Кога ќе претерам имам срцебиење, ама не ми доаѓа умот.

    @marich, ама како ти дојде да напишеш пијете во насловот? Се зезаш нешто или што е работава? :(

    Инаку да, кофеинот создава зависност ама не е дрога. :D Може да ти влијае со несоница, ама некои луѓе немаат проблем од кафе. Лично, го избегнувам навечер затоа што не можам да заспијам со часови откако ќе го испијам.
     
    Последна измена: 18 ноември 2015
    На kjukli, Waka-waka, Mishela и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Кога ќе одговорам дека не сум за кафе, ни за цигари, секогаш ме прашуваат како може ни едното, ни другото. Ова е едно од најодвратните работи некогаш измислени, со се цигарите во пакет. Бљак!
     
    На eloves, zuto, sweety90 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. *Cloudy Girl*

    *Cloudy Girl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2015
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    407
    Dobro utro bez tursko kafe bez ni troska seker za mene ne biduva.
    Mozam da ispiam i 5 na den ni nesonici ni tahikardii ni nisto,sum piela vo krevet i zaspivam ama bas nikako ne mi deluva vo odnos na spienjeto .
    Mozam da si se narecam
    Coffeeaddict :)
     
  9. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.097
    Допаѓања:
    56.327
    Пол:
    Женски
    Се сеќавам на една епизода од шоуто на Ентони Боурдејн (епа не знам како да го напишам на кирилица) во Турција. Го прашуваат - си пиел турско кафе? - Да. - Си пробал нешто слично? - Да... крек. :D

    Aха, еве ја епизодата. Ако некој гледа и го најде моментот, нека каже на која минутка е.

     
    На Bender Rodriguez, CoverGirl10, Lady Phoenix и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.203
    Допаѓања:
    93.537
    Во кои ситни саати си ја отворила темата, да не те фати несоница од турско?:rofl:
    Инаку пијам секое утро задолжително за да ме накрене со мојот низок притисок, а плус и вкусно ми е. Ритуал ми е насабајле кој не можам да се замислам да го немам, ми предизвикува уживање и опуштање.
    Напладне или навечер многу ретко пијам турско, обично некој друг вид на кафе е во прашање па не ги знам неговите ефекти на немањето сон, иако не верувам. Како студент сум пиела кафе, кафе по ноќевите па пак ми се спиело. Е сега, дали е било до умор или самото фаќање на книга носело дремка не знам:D.
    Во секој случај мене ми е убава ''зависност'' и да постои таква, бидејќи не сум некоја кафеџика па умерено конзумирање кофеин ми е погодено на организмот.
     
  11. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    Леле, @LivingGlam и мене очи ми забоде тоа пиЈете од насловот. Апел до членката да го поправи. :rofl:

    Инаку, обожавам кафе, аромата во целина, како мирис и вкус, е неодолива. Меѓутоа, ете, мене кафето ми пречи на желудник понекогаш, а и ми предизвикува тахикардија. Инаку, тоа се должи на кофеинот кој делува стимулативно, но како и да е, не е дрога.

    Затоа, секогаш кога имам прилика, си додавам кафе или инстант кафе во слатки (сладоледи, колачи, торти и шлагови за торти), зашто грев е да не го консумираш на некој начин. Ете, на тој начин не ми пречи.

    И нормално, кафе + цигарче е совршената комбинација за 99% од луѓето кои ги познавам. Не знам зошто е тоа така, нека објасни некој, бидејќи греота е прекрасниот вкус на кафето да го уништуваш со гнасниот вкус на цигарата. Ама како и да е...

    Од тука - би сакала да можам да пијам кафе, зашто го обожавам, но цигари мразам.
     
    На YoungandBeautiful, eloves, kjukli и 6 други им се допаѓа ова.
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.572
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    И јас си пијам турско кафе, хардкор варијанта (лажичка и пол кафе, без шеќер :lol: ).
    Имам многу низок притисок и најчесто турско си пијам наутро за да ми се стабилизира главата и да не ми бегаат мислите. :)
    Многу ретко додавам млеко, во случај кога не си го чувствувам толку јак желудникот од сабајле, па да не ми стане потешко си сипам многу малку млеко.
    Сепак, повеќе го сакам оној вистински вкус на кафе, без шеќер, млеко или било какви додатоци.
    И јас исто како @Lady Phoenix, се прашувам како некој може да го уништи вкусот на кафето со грдата цигара, ама татко ми вели - не дека те охрабрувам да пробаш, ама Milky Way комбинација е. :lol:
    Никогаш не ми биле привлечни цигарите како поим и појава, па така не ни можам да ја сварам комбинацијава.

    Обично пијам две кафиња - наутро турско и во текот на денот уште едно најобично нематено нес.
    Турското ми се допаѓа повеќе, мислам дека нема потреба да потенцирам. :)

    Туку, во уста ми остана вкусот на кафе кое го пиев кај другарка од Кавадарци. Прв пат некој ми приготви турско на таков начин и најверојатно затоа и ми беше посебно тоа „попарено кафе.“
    Јас си го варам на тивок оган додека не почне да се подига, никогаш не ми успеало да го погодам од прва ова попареново, а да не личи на преварено по вкус.
    Дајте некој трик за ова, ми се пие вкусно кафе. :mm:
     
    На anina, eloves, kukla21 и 3 други им се допаѓа ова.
  13. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.097
    Допаѓања:
    56.327
    Пол:
    Женски
    @Mishela имаш бакарно ѓезве? Тоа му е мајката. Обично не го правам попарено, ама и така е добро и нема вкус на 'претечено' ако го правиш во бакарно. Ја вриеш водата, ама само што ќе почне да прави меурчиња тргаш од оган. Ставаш кафе и го ставаш на оган само секунди, да се поткрене. Промешуваш и уште една секунда ставаш на оган.

    Инаку, порано го правев малку 'пропржено' кафето пред да турам ладна вода во ѓезвето. Вака е поароматично и малку појако, само треба да внимавате да не го изгорите. Пак треба во бакарен сад. :)
     
    На Bender Rodriguez, Lady Phoenix, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  14. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Не пијам ,воопшто не ми се допаѓа.
     
  15. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.758
    Пол:
    Женски
    Иако сум голем кафепијач, преферирам млечни благи кафиња. Турското го сакам/нејќам периодично последниве години, во бременост ми е одбивнож дури дојам го избегнувам. Ретко кога ќе ме фати мерак си варам јако со 2 лајчиња кафе и без шеќер, да ме дрмне така експресно. Но имам приметено дека тешко ми е на желудник од него, и често ми прави тахикардија и вртоглавици:drunk:
     
  16. iskraFem

    iskraFem Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2014
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    Јас од дома не излегувам без да се напијам турско кафе. Едно јако турско кафе без шеќер додека сум во пижами за да го осетам и да уживам во него па потоа бркам секаква друга работа. Во текот на денот исто пијам по едно или две турски кафиња или еспресо. Не ги сакам многу кафињата со млеко. Сакам чисто јако кафе без шеќер.
     
  17. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Пијам сабајле обавезно и во текот на денот уште 1 - 2
     
  18. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Кафе досега во мој живот немам пробано.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DVAANGELA

    DVAANGELA Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    554
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Bez Tutsko Kafe me mozam da gi zamislam utroto Edno stanuvanje Za sporet se fakam, ako ne se napijam Tutsko Kafe ne mozam da funkcioniram I piam do 3 Na den
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Пијам три пати на ден.
    Средно-горко зависи неам проблем со тоа.
    Мене кафето ме расонува,а ако пијам доцна навечер ме држи будна.