Убави места во Скопје и Македонија

Дискусија во 'Слободно време' започната од butterfly.fly, 21 декември 2011.

 1. butterfly.fly

  butterfly.fly Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  26
  Вака значи девојки..наскоро ми доаѓа дечкото на посета во Скопје..Прв пат доаѓа во Македонија и сакам да го прошетам на убави места,сакам едноставно да ја засака земјичкава :) Па ве замолувам да ги напишете сите идеи кај што можам да однесам еден “странец“,убави места во Скопје и пошироко,од кафичи и ресторани до планини и реки :D исто може и идеи за тоа како да го поминуваме целото слободно време.Јас веќе имам неколку во глава ама ќе биде тука цел месец па сакам да го искористиме времето до максимум :)
  Благодарам однапред!! :$
   
 2. xenna

  xenna Активен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2011
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  5
  Па на пр.Крушево како едно доста убаво место,на Попова Шапка, на Матка ако има сончев ден убаво е,во Крива Паланка има мн уав рибник работи секој ден мислам сеа за овој период нз ама има и зоолошка таму кукичките се на средина на езерцето мн е убаво др нз мислам дека помогнав малку .позз
   
  На butterfly.fly и Avril.09 им се допаѓа ова.
 3. butterfly.fly

  butterfly.fly Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  26
  фала :) a има ли автобус или некаков превоз до рибникот? Сум чула ама не сум имала шанса да отидам..
   
 4. xenna

  xenna Активен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2011
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  5
  е искрено нз мене ме однесоа со кола и таму ме запросија :) се надевам дека ке ти се случи и тебе неш ваквко :) позз
   
  На butterfly.fly му/ѝ се допаѓа ова.
 5. butterfly.fly

  butterfly.fly Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  26
  па не мора да ме запроси баш сега,ама фала ти во секој случај хехехех :))))
   
 6. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.089
  Допаѓања:
  454
  Мислам дека нема превоз до Гиновци (рибникот)
  Можеш да го однесеш на ручек во Густо,золошка,до крстот на Водно,Охрид,Битола....
   
  На butterfly.fly му/ѝ се допаѓа ова.
 7. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.495
  Македонија изобилува со многу убави места.
  Тука ќе ги ставам како први, Вевчанските извори..
  [​IMG]

  Потоа Охрид.
  [​IMG]

  Следи Крушево. Гробот на Тоше, Македониумот, Мечкин Камен...
  [​IMG]

  Потоа Водно. Тука следи и една обиколка со жичарата до Крстот.
  [​IMG]

  Прошетка покрај Дојранското Езеро.
  [​IMG]

  Манастирот св. Архангел Михаил во Берово е одличен за одмор на психичка база.
  [​IMG]

  Ова се само дел од убавите места во Македонија кои вреди да се посетат.
  Што се однесува до Скопје... цело Скопје е убаво. Секој дел од овој град го сакам на посебен начин.
  Тука сум израсната и го сакам целиот град.
   
  На butterfly.fly му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.267
  Допаѓања:
  14.968
  Пол:
  Женски
  Многу убаво место е рибникот во Нежилово :)
  отидов со моите и братучедите таму (а јадев стек) :D
   
 9. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.338
  Допаѓања:
  6.154
  предложете убави места за посета

  Кажете некое убаво, а неоткриено место во МКД, што вреди да се посети.
   
 10. SkarletOHara

  SkarletOHara Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  1.049
  Допаѓања:
  2.430
  предложете убави места за посета

  Македонија има преубави места, секое местенце кое го немам видено или посетено за мене е доживување. Може сум таков тип кој ја сака природата премногу, не ме фасцинираат толку големите и средени градови како, природата посебно онаа недопрена од човекот. Не знам конкретно што би кажала, шетајте секаде каде што не сте биле, шетајте колку може повеќе ќе откриете сами многу убавини.
   
 11. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.827
 12. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.338
  Допаѓања:
  6.154
  предложете убави места за посета

  Сум посетила многу градови Крушево, Кратово, Паланка, Прилеп, Битола, Струга, Струмица, Велес, Охрид, Штип, Свети Николе, Кочани, Валандово, Пробиштип, Дојран,ама има еден куп места кај што не сум била. Демир Капија, Демир Хисар, Ресен, Вевчани. Е сега обврските не дозволуваат секогаш и немам време многу, ама ќе се снајдам. Шетањето многу ме исполнува. Колку повеќе шеташ толку повеќе знаеш, барем не си ограничен.
   
 13. kmaja

  kmaja Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2011
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  91
  И јас го имам истиот "проблем". Доаѓа прв пат дечко ми од Англија на 10 дена. Каде да го шетам? Македонија е прекрасна, меѓутоа мислам дека англичаните не се баш нешто многу по цркви и манастири. Културата ни е толку различна што нема да го долови сето тоа исто како нас. Планирав да го носам во Охрид и Крушево. Ама во Охрид каде, освен црквите и тврдината кај би го однела, а за Крушево-него Тоше ништо не му значи, јас му објаснував за него и колку значел во мојот живот, ама тој што не го запознал никогаш не може да разбере целосно....
  Во Скопје-Кале,Матка, Водно, Чардак

  Што друго?
   
 14. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.448
  Допаѓања:
  50.190
  ^ Не генерализирај, валјда знаеш што сака баш дечко ти да види (јас искрено мислам дека би сакал само да се забавува, а не да се окупира со убавините на Македонија).
  Иначе, не мора да е конкретно некое место за да го види, секој град е препознатлив по нешто, можеш да го носиш на пример во Штип на пастрмајлија, Неготино на базен, Куманово етно село, Делчево и Македонска Каменица мене лично ми се преубави, природни, чисти, како за прошетка. Во Струмица во казино :D Ако е за природа, во Кичевско/Македонски Брод има едно местенце се вика Белица, има добар рибник и слатко ресторанче (и гланц чиста река). Во Скопје имаш едно место чинам се вика Рудине, тоа е патот за Св. Петка, горе ќе си се паркирате и имате преубав поглед на планините и на Козјак езерото, супер место за релаксација и пикник. Матка е секогаш преубава, во Кавадарци носи го на ракија :D итн

  Ама јас мислам дека најубаво ќе си помине ако го шеташ секоја вечер по журки :) Чаршија не ја пропуштај.
  И обавезно преку ден сврти го едно кругче на Битпазар и седни го зад волан во сред метеж во центарот на Скопје :D
   
  На kmaja и Abeja им се допаѓа ова.
 15. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.229
  Допаѓања:
  16.867
  Пол:
  Женски
  ^^ :rofl: Чаршија неизбежно, дури мислам дека треба да го седне во Дестан на ќебапчиња во лимени тањирчиња и прекрасна зачадена атмосфера, исто и однеси го во 26-јули купи му кошулче за успомен и дуго сечање, на боза обавезно, на бит пазар може ќе најде некој реквизит, само не го пуштај во сообраќај, тие како што возат од десна страна, ќе предизвика верижен судир, па како што сме брзи во земјава цел ден ќе закочат сообраќај. :lol: се шалам
  Туку, што ми беше муабетот, јас на пример сакам да ги посетам водопадите во Струмица, ама тоа е моја желба, а секој си знае неговиот дечко/девојка на што се пали, сакам да отидам и во Берово, Охрид е незаменлив по црквите, манастирите, ама ако дечко ти не е по тоа, може ќе сака море и коктели, тогаш однеси го на Хаваи :lol:
   
  На kmaja му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  858
  Допаѓања:
  6.895
  попова кула демир капија[​IMG]

  дојран [​IMG]
   
  На kmaja му/ѝ се допаѓа ова.
 17. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.011
  Пол:
  Женски
  Последниот пат кога моето момче дојде тука бевме на ручек во Етно село,па на кафе и благо во Гиновци.Него многу му се допадна.Бевме да се прошетаме и до Зоолошка и многу беше убаво,па потоа на ручек во Ања во парк.Се шетавме и во парк,а навечер на пијачка на улица Македонија( не сме ни двајцата љубители на дискотеки).
  Сепак тој тука беше само 3 дена и немаше време за некои подолги екскурзии :) Нареден пат сакам и до Охрид да го прошетам,чисто онака да го види,моето второ омилено место после Скопје :)
   
  На kmaja му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.678
  Допаѓања:
  2.924
  предложете убави места за посета

  Еве јас да кажам некои места:

  -Кокино
  -Куклица
  -Смоларските и Колешинските водопади
  -Стоби
   
 19. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.861
  Допаѓања:
  26.335
  Пол:
  Женски
  Стоби,
  Маврово
  Охрид
  Колешински водопади
  Пелистер.. :angel:
   
 20. nati44

  nati44 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2012
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  543
  Охрид, Св.Наум, Скопје, трите Струмички водопади, Маврово, Беровското езеро нз како се вика.. Крива паланка св. Јован Бигорски, Беровскиот регион, Кокино (не сум била но многу сакам), Галичник.. Сите се прекрасни..

  :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: