Улцеративен колитис

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од IamSexyAndIKnowIt, 11 јуни 2021.

 1. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  1.934
  Пол:
  Женски
  Гледам нема ваква тема и многу малку мислења има на истата на форумот.

  Ние што се соочуваме со УК да споделуваме буквално секакви искуства, проблеми, решенија, лекови, терапии итн..

  Лично јас мојот УК го делам веќе на 3 фази.

  Фаза 1:
  Лани октомври месец прв пат се соочив со силни грчеви во стомакот и обемно губење на крв преку столица. Околу 20 дена се измачував мислејки дека ќе помине. Изгубив околу 7кг. Почнав да паничам и да читам по секакви сајтови. Мислев дека имам рак на дебелото црево. Излудев. На толку строго пазење на исхраната мене пак не ми помина. Решив да одам на лекар. Направив целосна крвна слика + тумор маркери. Се океј ама ниско железо и CRP укажуваше на воспалителен процес, силно жариште. Проверив бактерии и ехо. Ништо нема. Незнаејки што е, не отидов на понатамошни испитувања и интернистот ми препиша антибиотици и пробиотици. Завршив со терапијата, ми помина. Ми поминаа и паничните напади и помислата дека ќе умрам и буквално "станав од смртната постела".

  Фаза 2:
  Сеуште незнаејќи што ми е, декември месец, мојот роденден и празниците ги поминав со црвено вино и не обратив внимание на исхраната. Јануари продолжив исто така. Некаде кон крајот на Јануари повторно почнаа да ми се јавуваат благи симптоми од "болеста што незнаев како се вика". Февруари почнаа да се влошуват симптомите, а јас у меѓувреме знаев што повторно се случува и навреме си ја фатив работата со исхрана, пробиотици и антибиотик на своја рака. За среќа и за разлика од првиот пат, овој пат се решив да одам на колоноскопија. Закажав во Систина. Отидов, среќна дека и онака симптомите ми се ублажени само чисто да видиме што е. Ме успаа со целосна анестезија, докторите беа баш cool, интересни и ме опуштија ептен онака.. Уфф само колку беше добра анестезијата. Како да имав испиено 3 санвали пред спиење. :D
  Заврши се тоа, ме повика докторот и почна: Не е ништо страшно, воспалителен процес.. Ова она.. Можеш све да јадеш.. И ми препиша терапија. Не ми даде никакви информации за болеста.
  Потоа сама почнав да истражувам по проверени сајтови со користена литература. Академски доктори од цел свет пишуваат. Јас читав буквално се. Ја испив терапијата, ја ставив болеста во РЕМИСИЈА. Бев среќна во моментот.

  Фаза 3:

  Требаше во април месец да одам на контрола, но ете сеуште немам отидено, а симптомите пак ми се вратија. УК ми е активен. Но овој пат функционирам, работам, вежбам.. Не пазам на исхрана многу. Поважно е да си наспиен, со помалку стрес. Затоа сменив работно место, од 3 смени, на 2. Сакам да бидам наспиена и да имам редовен живот. Тоа е најважно за луѓето со УК. Овој пат незнам како да ја ставам болеста под контрола. Се плашам од привремени лекови. Знаејки дека ќе ја имам цел живот, морам да најдам начин како подолго време да биде во ремисија. Моите улцери се само на едно мало местенце во дебелото црево ама сепак ми е страв да не биде полошо.


  Луѓето со УК после 10год. од болеста имаат зголемен ризик за рак на дебелото црево затоа мора да се третира со терапија и пазење на исхрана и стрес. Колку подолго е во ремисија, толку подобро за во иднина.
  Дали некој е запознаен со биолошка терапија? Терапија што се прима капка по капка, преку инфузија, 4 третмани по 4 саати. Наводно тоа било направено од клетки од глувци и е наменето за уништување на улцерите. На моја другарка(којашто цело дебело црево и било зафатено со улцери) не и успеала терапијата и напротив имала страшни контра ефекти. Затоа е пратена на операција за вадење на дебелото црево. Сега е океј. Се прашувам дали би помогнало за луѓе со поблага верзија на УК.

  Нема причинител за оваа автоимуна хронична воспалителна болест но друго најважно е што има нешта што знаеме дека ги активираат симптомите:

  -стрес
  -алкохол
  -кафе
  - храна богата со влакна
  (интегрални производи, јаболка итн..)
  -црвено месо
  - лактоза(млечни производи)
  .. И уште многу други за коишто ќе ви оставам линкови за исхрана за УК и други едукативни и важни детали и информации во врска со болеста.

  https://www.crohnscolitisfoundation.org/diet-and-nutrition/what-should-i-eat

  https://www.medicalnewstoday.com/articles/research-update-ulcerative-colitis#gut-microbes

  https://www.medicalnewstoday.com/articles/research-update-ulcerative-colitis#treatments


  Ова е одличен британски сајт за УК и Кронова болест:
  https://www.crohnsandcolitis.org.uk/

  *Важно за пушачите(јас не сум пушач)
  На повеќе сајтови откриваат дека пушењето цигари ги ублажува симптомите на УК. Но тоа не значи дека се здрави..:):D

  https://www.healthline.com/health/ulcerative-colitis-and-smoking
   
  Последна измена: 11 јуни 2021