1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Универзитетско студентско собрание

Дискусија во 'Образование' започната од wings12, 5 август 2020.

 1. wings12

  wings12 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2020
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  195
  Тема каде што може да се дискутира за студентските собранија на УКИМ, УКЛО, УГД како и факултетските собранија.

  Тука можете да споделувате ваши ставови за собранијата и дали стварно им помагаат на студентите.
   
  На Glowy и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 2. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  3.287
  Допаѓања:
  20.740
  Пол:
  Женски
  Не помагаат :D.
   
  На cresa-jagoda, Purplelilac и wings12 им се допаѓа ова.
 3. wings12

  wings12 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2020
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  195
  Тоа е точно, очигердно е и дека самите студенти не се заинтересирани за собранијата.
   
  На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Purplelilac

  Purplelilac Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  2.417
  Допаѓања:
  34.775
  Пол:
  Женски
  Ќе зборувам за факултетското собрание на мојот факс.
  Собрани се колеги/колешки кои во глобала се таму само поради самите себе, а не да ги застапуваат интересите, барањата и правата на сите студенти.

  Си имаат врзано во крпче дека ако се познати на професорите, ако им се запаметени имињата, ако покажуваат интерес демек као за решавање на студентско-професорските недоразбирања, полесно ќе ги минат сите испити а воедно професорите ќе стекнат доверба во нив.

  Она што всушност го прават е кимање на секоја идиотска одлука донесена во последен момент и на штета на студентите, пишување по генерациски групи за ете да изгледа као нешто дека прават, убедување на колегите дека не можат да бараат нешто кога професорот рекол дека тоа е последен збор (без ревидирање на одлученото и без да се сетат дека тие имаат работа поради нас, инаку нема студенти = нема професорско место), исто така кога помеѓу колегите имало некој кој на нефер начин ја стекнал оценката и уште повеќе дека тоа било наш проблем кој треба да го решаваме како студенти.

  Ах да, а инаку еден голем дел од членовите ги знам и знам дека се препишувачи.
  Значи да резимираме, не помагаат.

  Среќа па моите нервози завршија.
  Ама искрено ми е жал за сите идни генерации кои ќе минуваат низ овој циркуз од образование.
   
  На jolo, Jana06, christinnn и 5 други им се допаѓа ова.
 5. Glowy

  Glowy Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  2.727
  Допаѓања:
  6.191
  Пол:
  Женски
  За да функционира едно собрание како што треба во него треба сите да се трудат и да се залагаат. Ама па и лесно се губи интерес ако константно си безгласна буква. Може да се каже дека немаат никакво влијание, без разлика какви идеи да имаат или што и да прават, повторно се' е како што одлучил факултетот, така сиот труд им паѓа во вода. Се' додека факултетите се глуви и воопшто не ги интересира студентското мислење (барање), собранијава ќе постојат само правно, демек има студентско организирање и демек имаат глас. Со еднонасочност проблеми не можат да се решат.
   
  На злоба и f.girl им се допаѓа ова.
 6. злоба

  злоба Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  3.201
  Пол:
  Женски
  20200913_152307.jpg
  Важно им земаа пари на бурцушите!:bandit:
  Срам да им е.
   
  На wings12, jolo и DoubleHelix им се допаѓа ова.