babylove овошни кашички

Употреба на квасец

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од black-angel, 25 јануари 2016.

?

Каков квасец употребувате ?

 1. Сув квасец

  5 глас(а)
  29,4%
 2. Коцка квасец

  12 глас(а)
  70,6%
Дозволен е избор на повеќе опции
 1. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.499
  Допаѓања:
  3.999
  Пол:
  Женски
  Епа драги мои кога месите и подготвувате , каков квасец употребувате ? Од кој сте повеќе задоволни ?

  [​IMG]

  Да си кажам за себе , од кога почнав да месам употребував само квасец коцка , некако полесен ми е за употреба и месеното поубаво ми излегува . Денес баш месев со сув квасец и тестото беше очајно , цело се изрони после печење , за ништо не го биваше .
   
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.261
  Пол:
  Женски
  Користам коцка квасец. Имам користено и сув квасец и тестото било исто како со коцка квасец. Разликата е што сувиот квасец не се раствора во вода и што има долг рок на траење.
   
 3. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.682
  Допаѓања:
  101.477
  Пол:
  Женски
  И јас κоρистам почесто сув κвасец, ем полесно за употρеба ем попρаκтичен ми е. А за κвалитетот на тестото исто е,black angel нешто дρуго да не било утκа со месењето, од сувиот κвасец не би тρебало!
   
 4. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.261
  Пол:
  Женски
  Јас од навика користам коцка квасец. Со сув квасец само еднаш ми се случи тестото да ми се рони, ама во друго беше проблемот.
   
 5. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.928
  Допаѓања:
  13.930
  Пол:
  Женски
  Сув квасец, рецептите што ги користам ми се претежно од интернет и секаде стои сув квасец (во грамови) па така се навикнав.
   
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.261
  Пол:
  Женски
  По грамажа сувиот квасец и коцката квасец се исти. И на двете пакувања пишува 40 грама. А јас мислев дека има разлика во грамажата. Имам забележано и дека цената им е иста.
   
  На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
 7. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.928
  Допаѓања:
  13.930
  Пол:
  Женски
  Не знам, може некои се исти. Ди-го сувиот е 7 грама, а битолскиот сув е 10 грама, јас тие ги користам.
   
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.261
  Пол:
  Женски
  Изгледа зависи до производителот. Мана на коцката квасец е што рокот на траење е еден месец. Јас ставам пола коцка квасец, затоа што со цела коцка пецивата ми искачаат многу големи.
   
  На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
 9. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  7.322
  Допаѓања:
  122.915
  Коцка квасец е еднакво на пакетче сув квасец безразлика што да се работи?
  Зошто јас до сега еднаш ако имам со коцка квасец работено и реално, секогаш ме фаќа паника дур крени, па да го ставам, некако порелаксирано ми е со сув квасец.
  И пишувам во темава зошто моментално чекам квасец да ми стани па пробвам нервите да си ги смирам, а да знам дали исто би било сосем ако искористам сув посекако бев до продавница немаше да земам ваков. :| :tmi:
   
 10. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  20.624
  Пол:
  Женски
  Јас користам коцка, секогаш ми се погодува тестото, никогаш немало проблем, освен еднаш кога заборавив да ставам шеќер. :)
   
  На cresa-jagoda, KuklickaMoja, Lovelybaby<3 и 4 други им се допаѓа ова.
 11. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.059
  Допаѓања:
  13.519
  Пол:
  Женски
  Во рецептот стои 40 гр свеж... Колку е тоа сув квасец?
   
 12. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.890
  Допаѓања:
  141.344
  2 пакетчиња..
  Ако земеме во предвид дека 1 сув квасец е за 500гр брашно.. а 40гр свеж бил за кило:^)
  Ма да јас имам месено кило со 1 сув а и кило ипол со 1 свеж..нормално си нараснаа:D
   
  На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.071
  Допаѓања:
  2.477
  Пол:
  Женски
  Може ли да се искористи квасец со поминат рок? Пример еден месец од назначеното?
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 14. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  872
  Допаѓања:
  819
  Јас имам користено свеж квасец со поминат рок. Добар бил крајниот продукт.
   
  На Miss666 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.890
  Допаѓања:
  141.344
  Ако се активира - може. Иако сите ќе ти речат на твој ризик.
  Ама габа е.. голема е веројатноста да не ти се активира ако не бил замрзнат.
   
  На cresa-jagoda, Miss666 и SummerGirl им се допаѓа ова.
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.261
  Пол:
  Женски
  Сум приметила дека колку е потазе свежиот квасец побрзо стасува тестото.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.