1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Употреба на тампони

Дискусија во 'Тело' започната од Secilly, 10 декември 2009.

?

Употребувате ли тампони?

 1. Да, редовно

  165 глас(а)
  12,3%
 2. Да, но ретко

  352 глас(а)
  26,2%
 3. Не

  829 глас(а)
  61,6%
 1. Secilly

  Secilly Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  2
  lugje sakam da slusnam mislenja od vas dali e preporacliva upotrebata na tamopni za vreme na menstrualen ciklus, zatoa sto prv pat upotrebuvam i mi se javuva bolka koga gi vadam.Thanksin advance ;)
   
  На Ceci16 и Cecko85 им се допаѓа ова.
 2. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  937
  Допаѓања:
  605
  Пол:
  Женски
  srcka jas upotrebuvam tamponi veke celi 3 god i nema pohigiensko nesto od toa. Bolkata sto ti se javuva mozebi e predizvikana bidejci tamponot ti e prepolnet ili pak e malku natopen pa zatoa te pece(grebe po sluznicata) ne e nisto strasno prodolzi ponatamu da gi upotrebuvas
   
  На Ceci16, Cecko85, connie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. kikuuus25

  kikuuus25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  16
  Spored mene tamponite se najdobroto nesto napraveno za zenite...s3kogas nosam tampon, a i za sreka nemam voopsto bolki pa se cuvstvuvam kako da ne mi e toj period vo mesecot...plivam, trcam bez da se grizam dali tece se izmestila vloskta ili slicno, tampon so sekojdnevna vloska...perfektna kombinacija...a troa sto te boli pri vadenje ke pomine...:) ne e nisto strasno voopsto...so tek na vreme ke se naviknes tolku nema da custvuvas pri vadenje...pozzz
   
  На Ceci16, Cecko85 и Fancy_Nency 22 им се допаѓа ова.
 4. snegulcence

  snegulcence Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  3
  tamponite se najdobroto nesto vo tekot na menstruacijata, kupuvaj si gi najmalite oni se i najtenki
   
 5. LaRagazza

  LaRagazza Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  119
  Јас ги употребував порано ама малце ми е страв од тоа да не ми се скине кончето при вадење.Знам дека тоа е возможно! :?
   
 6. Mitevska

  Mitevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  11
  Хмм.. има тампони за девојчиња што уше немале сексуални односи. Јас сум немала и нз дали е подобро да си зеам тампон или влошка...шо мислите вие ?? :D pozz!!
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.806
  според мене влошка си е влошка, особено ако немаш искуство во употребата на тампони
   
  На Traveler$ му/ѝ се допаѓа ова.
 8. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307

  да,има вириана мини ке побараш во аптека...инаку јас сум за употреба на тампони само кога си на одмор или некои такви околности...пошо имам обилна менструација и треба многу да му мислиш на секои 3 саати да мењаваш :)
   
  На Cecko85 и Traveler$ им се допаѓа ова.
 9. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  58
  Hmm povekje sum za tamponi.. Neznam zoshto no koga nekoj kje mi spomne vloshka mi se smachi.. A ushte pak koga e toplo vremeto.. I koga e toj period od mesecot.. e nepodnoslivo zatoa biram tampon
   
  На Fancy_Nency 22, Osamena devojka и Ice&Fire им се допаѓа ова.
 10. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.604
  Допаѓања:
  4.369
  Пол:
  Женски
  не сум голем љубител на тампони имам дома си стојат фаќаат прашина :lol: страв ми е да не ми се скине кончето а и не ми се мисли секој 3 саат дали треба да менувам или не...така да влошка си е влошка
   
  На Traveler$ му/ѝ се допаѓа ова.
 11. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.439
  Пол:
  Женски
  Пробав да користам тампони ама некако ми беше непријатно, незнам зошто, така си останав на влошки, немем долга и обилна менструација , ми трае едвај 5 дена , првите два ставам влошки а после користам од најтенките па дури и од оние секојдневните влошки.
  Незнам што е подобро тампон или влошка, сепак на кој како му одговара, како му е поудобно.
   
  На Cecko85 и Traveler$ им се допаѓа ова.
 12. sindi12

  sindi12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  mnogu sakam da gi upotrebuvam tamponite no sto da pravam koga ne sum iskusna pri upotrebata :?
   
  На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
 13. lavica23

  lavica23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  26
  пред три години почнав да користам тампони и одтогаш редовно користам .немам никаков проблем и никогаш не се скинал конец или слично .внимавајте на упатството за правилно да го наместите ..само тогаш може да се појави болка ,ако е добро наместен нема шанси.дури и забораваш дека носиш тампон...хигиенски е тоа е најбитно ...пробајте ! ако не можете да се навикнете постојано да ги користите барем користете ги кога одите на одмор за некои посебни пригоди кога сакате да излезете во фустан во бели панталончиња итн.
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Devils-Candy

  Devils-Candy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  31
  Мене да ви кажам, многу ми се топ! Ја ептееееен долго размислував дали да почнам да користам.. Мислам дека цел нет го превртев и прочитав се што имаше врска со тампони и сите викаа дека се многу ок, не штетат на здравје (шо е најбитно).. И на крај си купив, си пробав, топ ми се.. Само некако секад ми е страв да не ми протече случајно.. Не знам зашто.. Ви протекло ли некад на вас?? :D
   
 15. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.445
  Не ми се случило никогаш да ми протече...мада тие два дена кога ми е најобилно крварењето ставам и секојдневна влошка....евентуално ако го оставиш поише од 3-4 саати, а и тоа зависи од големината на тампонот.....најголемите држат и 6 часа. јас од средните менувам на 3-4, во зависност кој ден ми е...тампонот е најдоброто нешто направено за жената :lol: исто како да немам добиено :lol:
   
 16. Devils-Candy

  Devils-Candy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  31
  Исто и јас си праам.. Си користам ОБ Нормал со секојдневна влошка и ми се има случено вториот и третиот ден кога ми е најобилно крварењето ако не го сменам после 3 саати (обично на 3 го мењам, али некад морам и на 4 ако сум со нешто зафатена) да ми протече али капка или две.. Ништо страшно.. И стварно е најдоброто нешто направено за жената! :lol: Go Tampons! :up: :up: :up:
   
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.313
  Допаѓања:
  194.713
  Пол:
  Женски

  Зошто да не е препорачлива? Само треба да си одбереш соодветни тампони - за првите денови кога е менструацијата пообилна, ти требаат тампони со поголема апсорптивна моќ, а кон крајот на менструацијата нешто послаби... треба секако често да ги менуваш, затоа што ако го држиш повеќе од 6-8 саати може да се јави т.н. токсичен шок синдром...
  и потребно е да се навикнеш и правилно да ги ставаш, ама тоа брзо оди... штета што кај нас нема тампони со апликатор... или има, не знам... видел некој некаде? :?:
   
 18. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  7.537
  Пол:
  Женски
  Јас користам и тампони и влошки, некогаш се чувствувам мн поубаво со влошка а некогаш со тампон, тампони обавезно користам ако излегувам некаде а на тоа што сакам да го носам ми се познава влошката, доколку сакам да пливам а имам менструација, или на лето неподносливо е со влошка ууфффф, а тампоните се нешто најубаво што е создадено за жената .
   
  На Cecko85 и Osamena devojka им се допаѓа ова.
 19. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.712
  Допаѓања:
  5.261
  Веке неколку години користам тампони и мислам дека не би ги менувала. Се одвикнав од влошки и ме нервират кога носам преку нок. На почетокот и јас имав проблеми со удобноста бидејќи не го местев правилно, а сега не го ни осеќам.
   
 20. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.984
  немам употребувано, ама ќе пробам од љубопитност понатака некогаш :D
   
  На Cecko85 и Osamena devojka им се допаѓа ова.