1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Уринарна инфекција

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ribce27, 3 април 2013.

 1. ribce27

  ribce27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2011
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  52
  здраво,можеби има веке ваква тема некаде но неможев да ја најдам па отворив нова :) имам прашање дали ви се случило да ве боли бешиката и да ве печи кога ке уринирате?јас го имам овај проблем одамна уште како мала но никогаш не ми нашле бактерија но овај пат ме болеше многу и морав на лекар па докторот со помош на лента ми направи тест и испадна позитивен ми дате антиниотик и лек против болка.втор ден кај со ги пијам апчињата но пак ме мачи не ми е толку лошо како пред два дена но сепак... :( докторот ми рече дека ако не ми помине ке мора да испрати тест во лабараторија.дали сте имале вакво искуство и што сте правеле? :( оцајна сум веке :(
   
 2. An4e24

  An4e24 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  403
  Допаѓања:
  1.352
  Пол:
  Женски
  уринарна инфекција

  Јас веќе година дена се мачам со овој проблем....најдобро е да си ги направиш потребните испитувања на мокрачата и врз основа на резултатот да ти се препише терапија...а превентивно се препорачува пиење на многу течности-вода, чај од брусница, магдонос, увин чај и чување од настинки....јас секој ден пијам по една чаша чај од брусница и многу вода и има подобрување да не се заречам не ми се појавила 4 месеци :)
   
 3. ribce27

  ribce27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2011
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  52
  уринарна инфекција

  а каква бактерија ти најдоја и колку време пиеше антибиотик?фала однапред
   
 4. An4e24

  An4e24 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  403
  Допаѓања:
  1.352
  Пол:
  Женски
  уринарна инфекција

  Мене ми најдоја ешерихија коли, пиев една доза цитерал мислам за 10 дена има во пакетчето и ми помина....после пак ми се повторуваше скоро секој месец и пиев палин, од цитералот имав гадење и така со ред си пиев антибиотици едно 4-месеци, но ми дојде преку глава од антибиотици...па почнав да пијам само повеќе течности пред се вода и чај со 60% брусница секој ден без разлика дали е присутна инфекцијата или не, и засега има ефект, знае понекогаш да ми се повтори на ладно време но брзо се смирува со чајче. :)
   
 5. avita

  avita Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  31
  se izvinuvam no nemma kirilica tastaura a sega ne se dobro snaogam na noviot kovert na sajtot. vaka : nemma problem nekoj, no golem ljubitel sum na crno jako kafe ama.. koga se napijam 2,3 urinata mi mirisa mnogu loso kako riba samo koga pijam kafe .. poveke od edno nekoj nesto okolu toa dali ke moze dami kaze .. cudno no navistina e taka. pisete meguvreme ke se stavam an nieta bez kafe ;/ .. mozebi mi treba detoksifikacija od kafe :D
   
 6. akvarium

  akvarium Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2014
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  124
  Кафето ја дразни бешиката и затоа се препорачува избегнување на кафе, доколку имате уринарна инфекција и се лечите од неа....
   
  На avita му/ѝ се допаѓа ова.
 7. avita

  avita Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  31
  GO NAMALIV SKROZ I ETE IMA PODOBRUVANJE..
   
 8. Ubavataa

  Ubavataa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2012
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  9
  можно е да има ваква тема,но неможев да најдам или барем да се снајдам околу ова.
  почетокот кога ни почнаа односите со партнерот немав до толку у последно време имам по често пијам апчиња едни кои доста ми помагаат исто така и увин чај знам да се напијам али повторно и повторно ми се појавува таа болка,непријатно чуство и неможам да идам до тоалет.Не се разбирам многу мноу во врска со вакви теми дали би можел некој да ми помогне или да ми даде некој лек со кој би ги излечила овие инфекциии или проблеми како што ги викам ја пошо тоа непријатно чуство неможам да го поднесам
   
 9. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.894
  Допаѓања:
  51.002
  Пол:
  Женски
  Ако имаш некоја бактерија, ќе мора да направиш микробиолошка анализа на урина и да ти одредат антибиотик.

  До тогаш, пиј чај од брусница, многу течности и избегнувај шеќери.
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ubavataa

  Ubavataa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2012
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  9
  Ti blagodaram
   
 11. FroggyLover

  FroggyLover Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2021
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  159
  Пол:
  Женски
  Да не знае некој случајно колку време се чека за резултати од уринарниот тест? Симптомите ми се прелоши и едни велат дека за неколку саати се чекало, а други околу 3-4 дена...
   
 12. lovely girl M

  lovely girl M Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2018
  Пораки:
  561
  Допаѓања:
  609
  Пол:
  Женски
  Sto osekjas?
   
 13. FroggyLover

  FroggyLover Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2021
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  159
  Пол:
  Женски
  Не можев никако во тоалет и имав температура, не можев ни да спијам. Правев урино култура, така се викал тестот пред тоа не знаев. Испадна ешерихија коли 1мил да е... Прелошо беше, ме ставија на најјаки антибиотици 10 дена ама се среди. Сега ми е страв да не се врати :(
   
 14. lovely girl M

  lovely girl M Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2018
  Пораки:
  561
  Допаѓања:
  609
  Пол:
  Женски
  Mnogu voda, brusnica I ke si ok.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.