1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Уринарна инфекција

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ribce27, 3 април 2013.

  1. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    здраво,можеби има веке ваква тема некаде но неможев да ја најдам па отворив нова :) имам прашање дали ви се случило да ве боли бешиката и да ве печи кога ке уринирате?јас го имам овај проблем одамна уште како мала но никогаш не ми нашле бактерија но овај пат ме болеше многу и морав на лекар па докторот со помош на лента ми направи тест и испадна позитивен ми дате антиниотик и лек против болка.втор ден кај со ги пијам апчињата но пак ме мачи не ми е толку лошо како пред два дена но сепак... :( докторот ми рече дека ако не ми помине ке мора да испрати тест во лабараторија.дали сте имале вакво искуство и што сте правеле? :( оцајна сум веке :(
     
  2. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    440
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    уринарна инфекција

    Јас веќе година дена се мачам со овој проблем....најдобро е да си ги направиш потребните испитувања на мокрачата и врз основа на резултатот да ти се препише терапија...а превентивно се препорачува пиење на многу течности-вода, чај од брусница, магдонос, увин чај и чување од настинки....јас секој ден пијам по една чаша чај од брусница и многу вода и има подобрување да не се заречам не ми се појавила 4 месеци :)
     
  3. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    уринарна инфекција

    а каква бактерија ти најдоја и колку време пиеше антибиотик?фала однапред
     
  4. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    440
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    уринарна инфекција

    Мене ми најдоја ешерихија коли, пиев една доза цитерал мислам за 10 дена има во пакетчето и ми помина....после пак ми се повторуваше скоро секој месец и пиев палин, од цитералот имав гадење и така со ред си пиев антибиотици едно 4-месеци, но ми дојде преку глава од антибиотици...па почнав да пијам само повеќе течности пред се вода и чај со 60% брусница секој ден без разлика дали е присутна инфекцијата или не, и засега има ефект, знае понекогаш да ми се повтори на ладно време но брзо се смирува со чајче. :)
     
  5. avita

    avita Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    31
    se izvinuvam no nemma kirilica tastaura a sega ne se dobro snaogam na noviot kovert na sajtot. vaka : nemma problem nekoj, no golem ljubitel sum na crno jako kafe ama.. koga se napijam 2,3 urinata mi mirisa mnogu loso kako riba samo koga pijam kafe .. poveke od edno nekoj nesto okolu toa dali ke moze dami kaze .. cudno no navistina e taka. pisete meguvreme ke se stavam an nieta bez kafe ;/ .. mozebi mi treba detoksifikacija od kafe :D
     
  6. akvarium

    akvarium Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2014
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    124
    Кафето ја дразни бешиката и затоа се препорачува избегнување на кафе, доколку имате уринарна инфекција и се лечите од неа....
     
    На avita му/ѝ се допаѓа ова.
  7. avita

    avita Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    31
    GO NAMALIV SKROZ I ETE IMA PODOBRUVANJE..
     
  8. Ubavataa

    Ubavataa Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    9
    можно е да има ваква тема,но неможев да најдам или барем да се снајдам околу ова.
    почетокот кога ни почнаа односите со партнерот немав до толку у последно време имам по често пијам апчиња едни кои доста ми помагаат исто така и увин чај знам да се напијам али повторно и повторно ми се појавува таа болка,непријатно чуство и неможам да идам до тоалет.Не се разбирам многу мноу во врска со вакви теми дали би можел некој да ми помогне или да ми даде некој лек со кој би ги излечила овие инфекциии или проблеми како што ги викам ја пошо тоа непријатно чуство неможам да го поднесам
     
  9. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Ако имаш некоја бактерија, ќе мора да направиш микробиолошка анализа на урина и да ти одредат антибиотик.

    До тогаш, пиј чај од брусница, многу течности и избегнувај шеќери.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ubavataa

    Ubavataa Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    9
    Ti blagodaram
     
  11. FroggyLover

    FroggyLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2021
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Женски
    Да не знае некој случајно колку време се чека за резултати од уринарниот тест? Симптомите ми се прелоши и едни велат дека за неколку саати се чекало, а други околу 3-4 дена...
     
  12. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Sto osekjas?
     
  13. FroggyLover

    FroggyLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2021
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Женски
    Не можев никако во тоалет и имав температура, не можев ни да спијам. Правев урино култура, така се викал тестот пред тоа не знаев. Испадна ешерихија коли 1мил да е... Прелошо беше, ме ставија на најјаки антибиотици 10 дена ама се среди. Сега ми е страв да не се врати :(
     
  14. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Mnogu voda, brusnica I ke si ok.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Здраво. Веќе месец дена имам проблем ме пече откако ќе отидам во вц, како да ме штипе, и додека е така пола саат саат, зависи и повеќе помалку, често ме тера на мокрење а мн малку мокрам. И така ми е преку ден два, некогаш сум добра ден два потоа пак така.Бев на др на тестов не покажа дека имам инфекција само мало присуство на крв во урина. Чекам резултати од брисеви вагинални. Ми вика да не имам песок па од тоа...ова гинекологот ми го вика, и ме прати кај општ матичен за упут за ехо. Општава матична ми вика нема потреба од ехо, од се може да ти е ова, немора да значи песок, и ми даде спазмекс за ако сум имала камчиња полесно да се извадат и антибиотик (за секој случај) и после неколку дена пак да проверам мокрача... Јас веќе незнам што да правам... Од што друго може да пече и тоа одкако ќе отидам во вц. Додека одам не е нешто лошо мн малку како да жеже.
     
  16. Melalala

    Melalala Активен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2023
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Здраво.
    Сакам да ве прашам,дали некоја од вас се соочувала со ист проблем како и мојов.
    Често имам различни бактерии на мокрачата,ентерококос,ешерихија коли,последно стапхулококос хаемолитикус…сакам да ве прашам дали некоја го имала истио проблем и печење за време на уринирање,и болка да неможам да се допрам долу.
    Гинеколошките брисевите се сите во ред,само излезе лактобацили,епителни клетки и леукоцити.
    Дали можи некоја да ми кажи мислење…
    Поздрав!