Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фарбање на облека

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Lilit, 9 октомври 2011.

 1. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.655
  Допаѓања:
  125.843
  Ме искараа дека сто пати се поставува прашањето,па ајде една тема да отвориме! :D
  Значи насловот на темата кажува доволно.Дали сте фарбале облека до сега,обелена или пак целосно да и ја промените бојата?! Со каква фарба?! Каде ја купивте?! Кој е процесот?! Кој е ефектот?!


  А да...и дали смрди облеката потоа?! :D
   
 2. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.660
  Одлична тема, но нажалост јас немам никакво искуство со фарбањево.
  Сепак имам едно прашање, дали пушта боја фарбаната облека?
   
 3. ubavi4ka

  ubavi4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  8
  јас имам фарбано облека, поточно фармерки..и ок е пак се нови..ама пуштаат кога ке се перат
   
 4. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.563
  Допаѓања:
  4.139
  Пол:
  Женски
  Сама дома не ама стално си ги носам во чаршија (Скопје) и не зимаат многу пр.200 ден за било какви панталони 100 ден за блузи и сл.а не ми пуштаат многу боја
   
  На angela.kostova и WhiteButterFly5 им се допаѓа ова.
 5. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.841
  Допаѓања:
  2.138
  Темава во вистинско време, и мене деновиве ми текна дека имам нешто за фарбање, а до сега не сум го правела тоа.
  Дома не би препорачала, една моја другарка фарбаше облека во чаршија (некаде карши хотел арка се наоѓало дуќанчето) се вика Хембој, рече дека е ефтино , а дека многу убаво ја фарбаат облеката, не пуштала многу боја... И уште ми кажа дека имало многу гужва во дуќанчето . А не ми се веруваше дека толку луѓево носат облека на фарбање.

  Едит - успеав и мапа да ви најдам, сега ќе треба да ми дадат процент :lol:
  [​IMG]
   
  На pA_uLa и WhiteButterFly5 им се допаѓа ова.
 6. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.660
  Едно можеби глупаво прашање ама какви бои имаат? :$
   
 7. miss-bootylicius

  miss-bootylicius Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  634
  Допаѓања:
  10.776
  и јас имам фарбано облека - земаш боја од бои и лакови 50 денари е за еден пар пантолони или фармерки
  ја раствораш во една чаша ладна вода
  Во поголем лонец вриеш 5 литри вода и ги ставаш фармерките претходно испрани
  Потоа ја тураш растворената боја и постојано мешаш за да се распредели рамномерно
  Врие така еден час потоа пред крајот тураш две чажици сол и киселина 50 мл (тие се за да не пуштаат боја после тоа )и ги облеваш во ладна вода се додека не престане да пушта боја анд детс ит 8)
   
  На glosipgirl му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.660
  А каква боја од бои и лакови??? Таму има за дрво, за метал, за кречење... :^)
  Не верувам дека се продава за текстил :shake: или можеби сум грешка?
   
  На miss-bootylicius му/ѝ се допаѓа ова.
 9. miss-bootylicius

  miss-bootylicius Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  634
  Допаѓања:
  10.776
  има во бои и лакови - ќе побараш боја за фарбање облека :)
  Кај нас во Прилеп има
   
  На Artemission му/ѝ се допаѓа ова.
 10. CaperucitaRoja

  CaperucitaRoja Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2011
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  317
  Пол:
  Женски
  Јас имам фарбано пантолони во Чаршија, околу 200,300 денари мислам дека беше и не пуштаат боја воопошто!
   
  На WhiteButterFly5 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.329
  А џемпери може да се фарбаат? :wasntme:
   
 12. miss-bootylicius

  miss-bootylicius Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  634
  Допаѓања:
  10.776

  Само памук - синтетика не
   
 13. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.563
  Допаѓања:
  4.139
  Пол:
  Женски
  Џемперите се волна не се синтетика ....да можеш сум фарбала во чаршија
   
 14. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.709
  Допаѓања:
  59.956
  Превртена кожа чизми фарбаат ?? :D
   
 15. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.563
  Допаѓања:
  4.139
  Пол:
  Женски
  Мислам дека да ама пак прашај
   
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.655
  Допаѓања:
  125.843
  Абе вака-така,одеднаш пола плакар ќе однесам,пуна сум со идеи!!!
   
  На okcenzi, glosipgirl, WhiteButterFly5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.988
  Пол:
  Женски
  Моето прво фарбање испадна успешно :rock:
  Имав црни пантолони купени пред една година кои страшно многу избледеа и личеа како да ги носела мајка ми на времето и како којзнае колку да се носени. Ми се идеше да им ги треснам од глава на оние во Евроазија, човек не може квалитетни црни пантолони да си купи.
  Вообичаено купувам нови, ама овојпат се заинатив и отидов кај тој бојаџијата. Фино ми даде две пакетчиња црна боја, со целосно упатство за употреба на задната страна. Јас досега манџа не сум правела, ама затоа пред неколку дена готвев пантолони на шпорет. :wasntme:
  И резултатот е одличен. Е сега дали ќе пуштаат боја сеуште не знам, ги немам носено после фарбањето. Ама за секој случај ќе ги перам на рака. И не, не смрдат :)
   
  На japanize му/ѝ се допаѓа ова.
 18. len4e

  len4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  54
  ANaKarenin ОД КАДЕ ЈА КУПИ БОЈАТА?
   
 19. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.988
  Пол:
  Женски
  Еве Маја имаше поставено слика
  [​IMG]
  Бојаџијата се наоѓа во чаршија, ако одиш од горната страна, тогаш ти доаѓа од десно во една помала уличка. Има поставено црвен плакат горе, од едната до другата страна на уличката, пишува Бојаџија, нема да го утнеш :)
   
 20. LaBella

  LaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  1.023
  Допаѓања:
  1.080
  Пол:
  Женски

  Мене па во чаршија ми кажаа дека не фарбаат волнени работи... однесов сукња сакав црна да ја фарбам и ме вратија