1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фарбање со к'на

Дискусија во 'Коса' започната од ogledalcepp, 14 ноември 2013.

  1. ogledalcepp

    ogledalcepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    9
    здраво сакам да знам како се користи кна затоа што никогаш е немам фарбано косата со кна и сакам да знам како се прави колку време треба да стој доколку имате искуство со кна сакам да ми казите и дали има кафеава боја знам дека има црна и црвена а за кафена не знам ве молам казете ми затоа сто е фарбам косата со фарбано мн ми е остетена и ми паѓа сакам да е исфарбам и да ми дојди како мојата
     
    На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Тоа е веќе одамна демоде, незнам дали уште некој го практикува тоа. Мислам дека кај ромките е останато уште тоа фарбање со к`на. А зошто сакаш да се фарбаш со к`нa покрај толку квалитетни фари кои не се скапи а се поквалитетни?
     
  3. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849

    има кафена посветлаи потемна
     
  4. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Има кафеава но со нијанса на црвена е бојата...можеш да ја раствориш со руски чај или топла вода но гледај да не ти е многу течна оти не ќе можеш да ја држиш колку што треба.. 1 час или 40 минути колку сакаш не е штетна некои препорачуваат и да се спие со неа но зависи до к'ната. Ќе ти даде многу сјај и ќе ти го потхрани влакното ;)
     
  5. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.014
    Допаѓања:
    4.712
    Пол:
    Женски
    Мајка ми става кна, и косата и е многу поубава и погуста од мојата(јас ја фарбам).Купува бугарска кна, Афродита се вика, ја има на пазар 100 ден е има црна, кафеава, црвена. И јас се мислам да ставам кна, ама моментално сум плавуша, а иначе имам темна коса природна,па некако не ми се затемнува пак, ама изгледа ке мора зашто бајаги ја оштетив со фарбањето.
     
  6. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Па не е демоде и јас ставам кна :) Подобро него ли фарба.
     
  7. Romitkova

    Romitkova Нов член

    Се зачлени на:
    11 мај 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пред неколку дена за прв пат ставив црна кна на косата, а мојата природна боја е светло кафена/ костенлива.
    Сакав да ми излезе само неколку нијанси потемна, ама ми излезе мортиша црна, дури накај тегет мава. Премногу темна ми е. И што е најтрагично, не ми е секаде иста нијансата, на некои делови не ми фатила добро, и сега сум шарена.

    Дали да ставам пак црна за да ми дојде рамномерна бојата или да ставам кафена кна?

    А инаку за сјај и квалитет на косата по ставањето на кната немам коментар. Ненормален сјај. Како нова коса да сум ставила.

    Туку ај сега помагајте, кажете што да правам? :l:
     
  8. angel4444

    angel4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    od kade ja zema knata i koja cena? dali postoi bezbojna?
    edna drugarka isto vaka napravi,i kazaa da ja ostavi ke padnela so samoto mienje,ja nosese postojano vrzana bidejki navistina cudno deluvase :3
     
  9. Romitkova

    Romitkova Нов член

    Се зачлени на:
    11 мај 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Од пазарчето Буњаковец, 40 денари едно пакетче. Не знам дали постои безбојна, не сум прашала. Ама колку што прочитав, нема.
    Инаку, и јас ја носам собрана цело време зашто ми е чудна нијансата :(
     
  10. Mia.MGK

    Mia.MGK Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2016
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    256
    Пол:
    Женски
    Леле не се лажете со кн јас кога ставав кна на почетокот косата сјајна дури како погуста ми изгледаше но после некое време почна нагло да ми опаѓа,незнаев од што ми паѓа толку кога конечно отидов да се проверам секакви испитувања и ништо не ми најдоа фактор поради кој би ми паѓала косата и на крај ми рекоа дека е од кана и дека се 100 % сигурни и дека таа има некаква материја која го обвиткува целото влакно и не и дава на косата да дише и додека не се ишишаш нема шанси да ти падне каната .
     
  11. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Ако ставиш пак црна кна целата ќе фати ама ќе ти биде скроз црна а и тешко се одмијува. Ако ставиш кафена пак нема да ти излезе рамномерно оние делови што се скроз црни ќе си останат темно кафени а кај оние посветлите ќе фати посветло.....
    Јас цел живот користам црна кна ама не ја фарбам толку често зошто и мојата е црна па доколку не фати убаво не се приметува.
     
  12. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Мене ми е има случено потполно истото.
    Пред 3 години сакав да направам некоја промена на мојата коса, пошто цел живот ми е кафеава како костенлива косата решив да ја направам црна, ама за да не ја горам со фарба се решив за црна кна.
    И мене со првото ставање не ми фати цела, па ставив уште еднаш.
    Не ми се допаѓаше како ми стои па веќе не ставив. Се сеќавам дека по 5-6 миења ми испадна и веќе не ми беше толку црна.
    После тоа ставав еднаш кафеава кна, мене лично кната ми ја прави многу помека и сјајна косата, само што ептен брзо паѓа.
    Сега скоро пред 1 месец 2-3 пати ставав црвена кна, мислам дека супер ми стои и не е толку очигледна бојата ама тешко ми оди одмивањето после ставањето и исто така брзо паѓа од косата, обврска ми е да ставам на секои 10 дена.

    Мој совет ти е носи ја косата барем 2 недели собрана за да не е толку очигледна бојата и тоа дека не е целата убаво фатена. По неколку миења ќе падне и нема да биде толку очигледна, секако ако си ставала од оние обичните кни кои се по 30-40 денари.
     
  13. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Јас пак од ко ставив црна кна не ми излегува ич, прв пат во септември ставив ко шо викаш мортиша црна и не излегува ич само намали малку интензитет и накај црвенкасто лилаво полна да менува и ми порасна коренот мојата и сега скоро наново ја избоив црна, то е сега со здравје да си ја носам дур не заигра ножицата |( сите останати бои се измиваат освен црната, од ко се зацрнав проучив(facepalm)
    :emo:
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Добри се к'ните на "EAGLES" и на "ROYAL". Ги има на пазарче, на тезгите за козметика, едните се 30 денари пакетче, а вторите се 50 денари пакетче, и де директно од Индија (квалитетни се), јас ги растворам во сварен Црн чај (Цејлонски чај) што го служат во чајџилниците, и убав сјај добива косата, и се згуснува.
     
  15. TheGirl23

    TheGirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Девојки к'на во никој случај повеќе.
    Читав статии дека го обновува влакното, му дава сјај и си велам ајде малце да си ја освежам косата. Ставив светло кафеава, а ми испадна ептен темна и добро ајде се помирив. Косата ми доби убав сјај, ја засакав, па продолжив да ставам. Потоа почна некако да ми се суши па престанав да ставам и без тоа сакав да си ја вратам мојата боја на коса која е многу светла. Но луѓе тоа чудо не паѓа од косата никако, еве веќе има година дена откако немам ставено, си ја растам мојата коса, уште малку ми остана од делот каде што има к'на, кога ќе го сечам мислам товар од грбот ќе си симнам.
     
  16. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Да, точно тешко е да ја симнеш после тоа, мораш да почекаш да ти порасне нова, но тоа си требала да го имаш в предвид требало некој да те информира. И, зависи која к'на, има квалитетни ама незнам дали кај нас, единствено мораш да ја нарачаш од Дубаи или од Индија. Инаку природна билка е, и во никој случај неможе да и наштети на косата, само може да се добијат бенефити од неа.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. TheGirl23

    TheGirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Изгледа кај нас нема убава квалитетна к'на.
    Читав статии дека брзо паѓа, погрешни информации, се излажав.
    Голем проблем е што не паѓа и не можеш врз неа обична фарба да ставаш, фризерите не се нафаќаат, а ако се најде некој да се нафати, не презема одговорност за тоа каква ќе ти испадне косата потоа.
    Затоа морав така да ја оставам да расте и добро што се одлучив на тој чекор. Сега и се радувам на мојата природна боја после толку време.
     
  18. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Точно, врз к'на, не се става фарба. Никако неможе да се извади, мораш да почекаш косата да ти порасне. Има квалитетни к'ни, ама некој да ти ја донесе или од Дубаи, или од Тунис, Арапските земји, затоа што (така барем велат) дека нашата к

    к'на, пазарската, не била чиста к'на. туку кој знае што.
     
    Последна измена од модератор: 24 октомври 2017
  19. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Има кафиава кна ?
     
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.651
    Пол:
    Женски
    Има, кога бев да купам имаше црна, кафеава, махагони-црвена и некаква безбојна за која прв пат слушнав дека постои.