Фемина готвач - Тема: Лесни/брзи летни јадења?

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од CrazyOne, 4 декември 2015.

 1. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.682
  Допаѓања:
  16.905
  Пол:
  Женски
  IMG_20150916_230525.jpg Пицава беше изненадување за тато,не успеав да ја слиκнам без ρачето :)
  Пρавена е од готово тесто со додадени κечап,сусам,филе,печуρκи,κашκавал и маслинκи.
   
  На tanja manja, India, sikica7 и 41 други им се допаѓа ова.
 2. MandyLane

  MandyLane Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  2.561
  Допаѓања:
  10.255
  Пол:
  Женски
  Може фотографија која веќе ја имам постирано во темата Фемина Инстаграм?

  photo 2 (1).JPG
  Вегетаријанска пица, се што има е домашен кечап, кашкавал, кромид и чери домати. И лично јас користам строго босилек, не сум љубител на оригано...
   
  На Silver.E, gothchick, Elena69221 и 41 други им се допаѓа ова.
 3. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  863
  Допаѓања:
  13.163
  Пол:
  Женски
  pica.JPG
  Тестото стандардно со тоа што 20 % од белото брашно е заменето со 'ржано. Одозгора домашен доматен сос, тенко сечени тиквици (предходно малку потпечени во рерна малку да дехидрираат), свежи шампињони, брокула и малку рендан кашкавал. По печењето додадено само уште парчиња чаден лосос. Пицата се вика "маж ми не е дома"
   
  На sesilija, mims-89, Doozy и 38 други им се допаѓа ова.
 4. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.120
  Допаѓања:
  67.071
  Пол:
  Женски
  12310632_998777123496899_3629360405531247137_n.jpg

  За тесто : 250ml топла вода 2 лажички сув квасец 1 шеќер 2 лажички сол 2 масло 3 шолји брашно
  најпрво има кечап и оригано,млечен кашкавал ,парчиња свински врат ,кругчиња тенко сецкан кулен и две јајца кои се ставаат пред пицата да биде готова.
   
  На tanja manja, gothchick, sesilija и 34 други им се допаѓа ова.
 5. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.250
  [​IMG]
   
  На sjdgo, Ctete, Lagoon и 28 други им се допаѓа ова.
 6. Ketchup

  Ketchup Horn of the Deer Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  36.113
  Пол:
  Машки
  Првата пица која ја подготвив сам. :angel: Готово тесто, пилешки гради, млечен кашкавал и кечап. Печурки заборавив. :wasntme: PicsArt_12-08-02.00.51.jpg
   
  На AnGeL4e009, Ctete, Lagoon и 23 други им се допаѓа ова.
 7. Аliсe

  Аliсe Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2015
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  6.971
  image.jpg

  Тестото е од интегрално брашно+семки од тиква,сончоглед и ленено семе.
   
  На tanja manja, mims-89, Libera и 29 други им се допаѓа ова.
 8. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.960
  Допаѓања:
  159.681
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Еве една архивска и едноставна, со готово тесто, кечап, шунка, млечен кашкавал, печурки и едно јајце на крај.

  П.С. немате милост со темиве, арно вика Самерка :lol: Вики, Вале и Лејди очекувам целото друштво на гости да нѐ викнете 8-| :lol: :inlove:
   
  На t-sweet, Lagoon, Annath и 21 други им се допаѓа ова.
 9. IronLady

  IronLady Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2014
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  30.922
  Пол:
  Женски
  IMG_201412341_062920.jpg
  готово тесто, кечап, шунка, кашкавал, свински врат, јајце, печурки и оригано
   
  На cresa-jagoda, Doozy, Tinushka и 27 други им се допаѓа ова.
 10. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.597
  Допаѓања:
  5.296
  Дали може ефекти на сликите,затоа што кај повеќето имам ставено,а оригиналите ги немам..?
   
  На CrazyOne му/ѝ се допаѓа ова.
 11. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.597
  Допаѓања:
  5.296
  pica na suny.jpg
  за саканиот и мене се разбира хаха
  Млечен кашкавал
  шунка
  маслинки
  габи


  тесто од тоа што месевме леб хаха (брашно по потреба,сол,шеќер,квасец,вода)
   
  На sesilija, cresa-jagoda, Victorian и 23 други им се допаѓа ова.
 12. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.361
  Допаѓања:
  26.035
  Пол:
  Женски
  @Bridget Аман бе жено, па во секоја тема зачини ставаш.Мора ли да држиш предавања на сите ?
  Ако си и во живо таква реална и ако му плескаш секому во лице, ти симнувам капа, ама ако само овде се правиш нешто што не си, те жалам. |( СЕ СОГЛАСУВАВ СО НЕКОИ ТВОИ МИСЛЕЊА, АМА КАКО ШТО ТИ РЕЧЕ ФЕНИКС, НЕ СЕ ИЗРАЗУВАШ НАЈДОБРО.Би требало никот да си го ставиш Брич, зошто си многу остра.Пријатно :!:
  Слиκата ми е κатастρофа а и не сум пρавела пици оддамна, оваа е аρхивсκа :) CAM06394.jpg
   
  На cresa-jagoda, Libera, Peppermint и 16 други им се допаѓа ова.
 13. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  1.762
  Допаѓања:
  17.360
  Пол:
  Женски
  Може да има :)
   
 14. bella12

  bella12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2015
  Пораки:
  592
  Допаѓања:
  4.174
  Пол:
  Женски
  12348626_1296976046985754_781654672_n.jpg
   
  На cresa-jagoda, Lady Phoenix, Peppermint и 9 други им се допаѓа ова.
 15. simonna.a

  simonna.a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.675
  Допаѓања:
  19.586
  Пол:
  Женски
  Мене комшивката ми имаше дадено еден рецепт за пица,мислам дека мојот е сличен со нејзиниот,но еве ќе ви го кажам според нејзиниот рецепт:
  600-700 гр брашно
  масло
  1 финџал млеко
  ќе се измеси 5-10 минути,тестото да отстои покриено со крпа,се дели на 2
  тавите се мачкаат со маргарин,прво тестото се намачкува со кечап,сусам,оригано
  и
  1 лажица сол
  Ете вака е де :P
   
 16. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.253
  Допаѓања:
  102.606
  upload_2015-12-9_10-33-43.png
  Посна пица, во тестото нема јајце
  Горе: 2 вида на кечап - лут и нелут (50:50)
  Доматите се нареден најдолу
  Кромид
  Пиперки - пиперките не беа свежи :/
  Малинки - добив замерка дека многу маслинки сум ставила
  Оригано
  И испрскана е горе со малку масло за да потпечи убаво


  пс. Пицава е правена вчера вечер, ја ставив и во Фемина Инстаграм
   
  На galapce, cresa-jagoda, Lady Phoenix и 16 други им се допаѓа ова.
 17. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  3.936
  Допаѓања:
  45.343
  Uh, stignav, pomisliv anketata kee postavena ama izgleda seuste ja nema. Ili pa jas ne ja gledam:wasntme: :?:

  Mini pici. Nekoi se so jogurt premackani mesto so tomato..
  Collage 2015-12-11 19_04_11-1.jpg
   
  На Meyremce, sesilija, crazylady и 20 други им се допаѓа ова.
 18. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  1.762
  Допаѓања:
  17.360
  Пол:
  Женски
  @Kukla994 последниот воз го фати :D jас да ja потсетам @RainBow вечер анкетата да ja стави ако не и е тешко :)
   
  На Abrakadabra и Kukla994 им се допаѓа ова.
 19. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.773
  Допаѓања:
  46.506
  Пол:
  Женски
  Еве ја анкетата, три дена ќе се гласа. Немав идеја баш насловот на анкетата како да гласи, па нека пише некој ако има подобар предлог. :)
   
  На cresa-jagoda, Lady Phoenix, Abrakadabra и 4 други им се допаѓа ова.
 20. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  4.888
  Допаѓања:
  88.061
  Ај дa јa прoглaсиме @Lady Phoenix зa пoбедник и дa пoчнеме сo нoв рецепт. Или уште денес се глaсa? Oк, вo тoј случaј уште имaм шaнси зa пoбедa:rofl:
   
  На theowndemon, galapce, joy1 и 6 други им се допаѓа ова.