Фемина готвач - Тема: Лесни/брзи летни јадења?

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од CrazyOne, 4 декември 2015.

 1. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.943
  Пол:
  Женски
  Девојки и жени значи алал да ви е на креативноста, од сликиве се хранам и душевно :)

  @Serafima спрема опасна фотографија вилицава ми падна:o :D
   
  На Ketchup, kjukli, Stories и 6 други им се допаѓа ова.
 2. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.182
  Допаѓања:
  69.607
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Чоколаден куглоф :inlove:
   
  На elenkata20, iloveyou29, sparklie и 46 други им се допаѓа ова.
 3. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  4.888
  Допаѓања:
  88.061
  Oнoј штo пoстaвувa темa нели не требa дa учествувa? Акo пoстaви Серaфимa сликa бaрaм дa се дисквaлификувa.
  :D
  Уште нештo, јaс знaм декa стaри слики веќе пoстирaни вo феминa инстaгрaм не стaвaме, тaкa?
   
  Последна измена: 24 декември 2015
  На Abrakadabra и Serafima им се допаѓа ова.
 4. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  1.762
  Допаѓања:
  17.360
  Пол:
  Женски
  Финтата беше откако ке се даде темата, да се зготви, па да се стави слика овде. Ама повекето ставиja слики на веке направено.
   
 5. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  4.888
  Допаѓања:
  88.061
  ^
  Некa е aрхивскo, нo дa не е сликa кoјa веќе сме јa виделе нa фoрумoт. Некa кaже некoј oдгoвoрен.
  Немa дa е тaкa интереснo, темaвa ќе стaне кoпијa нa феминa инстaгрaм.
   
  Последна измена: 24 декември 2015
  На Abrakadabra, Viktorijaaa5, galapce и 5 други им се допаѓа ова.
 6. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.210
  Bridget, не му се нервирај мила :D. Овој пат нема слика, да не ме диквалификувате :wasntme:.

  Чоколадото ми остана само рендано, а не стигнав ништо да направам, па си се занимавав со нешто друго. Оваа @Mama25 не ме остави да си ја дозавршам работичката :P.
  Овој пат сликата оди во друга тема, дишете слободно :emo: :D.
   
  На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  4.888
  Допаѓања:
  88.061
  ^
  Се шегувaв, не ме сфaќaј oзбилнo. Ќе ме нaпрaвиш сегa мене кривa штo не учествувaш, ќе ги изгубaм симпaтиите oд фoрумџиките :(
   
  На eloves, Abrakadabra, kjukli и 3 други им се допаѓа ова.
 8. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.210
  ^ Не душо, мала шала ;).
  Прости ако така се почувствува!

  Да не бидам офф...
  Се согласувам со тебе да ставаме нови слики и што не сме ги постирале воопшто во фемина инстаграм. Многу поубава ќе биде темата, зашто секогаш се’ ќе биде ново :).
  Сепак нека одлучи Реин.
   
  На Abrakadabra, kjukli, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
 9. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.365
  Допаѓања:
  5.265
  Пол:
  Женски
  Со оглед на тоа што сме пред новогодишни и божиќни празници, еве нешто чоколадно и од мене. Станува збор за чоколадна елка која е навистина прелесна за правење.

  DSCN1442.JPG

  Рецептот е следен:
  се зема поголема количина чоколадо (по ваш избор, темно, млечно бело итн) и се топи. Количината на чоколадото зависи од тоа колку голема сакате да ви биде елката (200/300/400 грама). Додека чоколадото се топи на пареа изберете тањирчиња и тацнички со разни големини (од најголема до најмала) и на секое од нив ставете проѕирна фолија (за да може полесно да го извадите чоколадото кога ќе се зацврсне). Откако ќе се стопи чоколадото ставете убав слој на секое од танирчињата и врз него ставете суво овошје или јаткасти плодови (бадеми, лешници, фстаци итн.). Оставете во фрижидер да се зацврсне и по час време извадете го чоколадото од ќесата. Почнете да ги редите слоевите од најголемиот до најмалиот и вашата елка е готова. Фантастично изгледа на трпеза а и гостите ќе бидат воодушевени. Моево на сликата имаше уште два спрата, ама му се нафрлија па не успеав да го сликнам целосно.
  Поздрав.
   
  На ♡BuBaLe♡, victoria, Libera и 25 други им се допаѓа ова.
 10. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.185
  Допаѓања:
  104.232
  Пол:
  Женски
  Jas posto go izedov cokoladoto uste ne izrendano,dojdov samo da kazam(posto sum redovno off topik ovde) deka navistina nema smisol temava so slikite od instagram.
  Za da nema znaev ne znav,uste vo samiot naslov neka stoi,bez fotografii od instagram.
  Dajte sega uste nesto za pokacuvanje na apetitot.:sweat:
   
  На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  4.888
  Допаѓања:
  88.061
  Брзинска чоколадна мини торта. Колку да ме има во темава.[​IMG]
   
  На Waka-waka, victoria, marama и 18 други им се допаѓа ова.
 12. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.120
  Допаѓања:
  67.072
  Пол:
  Женски
  @CrazyOne темата ја направи ти ,правилата се кажани од тебе,сноси одговорност и ако треба сите слики кои што не веќе видеди во фемина инстаграм нека не се рачунаат во натпреварот :tmi: :wasntme:
   
 13. Ane-Goki1

  Ane-Goki1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2013
  Пораки:
  1.941
  Допаѓања:
  29.030
  Се согласувам со тебе ја мислам дека треба тоа уште одма во почетокот на темата да се нагласи дека не смее слики од Фемина инстаграм.Ете јас не прочитав никаде дека не смее и ставив слика од таму.Би требало да се напомене тоа и од наредна тема да се практикува
   
  На Viktorijaaa5 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.185
  Допаѓања:
  104.232
  Пол:
  Женски
  Kamo recept?:devil:
   
  На Abrakadabra, kjukli и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
 15. Dgirlll

  Dgirlll Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  951
  Допаѓања:
  7.279
  Пол:
  Женски
  CAM01638.jpg
  125 гр шеќер во прав
  100 гр бадем (мелен)
  125 гр чоколадо (рендано)
  2 кафени лажици кафе (неварено)
  2 супени лажици рум

  Се замесува смеса и доколку е сува се додава една до две лажици млеко, и се формираат топчиња кои се прпелкаат во рендано чоколадо.
   
  На Ctete, eloves, Ketchup и 7 други им се допаѓа ова.
 16. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  4.888
  Допаѓања:
  88.061
  @galapce
  Немојте само рецепт да барате, јас сум уметник, готвам од рака и со чувства, без план, без рецепт:D
  Пандишпан, фил од пудинг и шлаг крема од ванила мешано, на крај чоколадна хопла и глазура исто мешано.
  Постапките нема потреба да ги пишувам, не е ништо посебно, домаќинки сте, знаете пандишпан да испечете и да филувате со фил од пудинг и хопла.
  Кога ќе имам нешто со специфичен рецепт ќе пишам обавезно.
   
  На eloves, blueberry93, Abrakadabra и 5 други им се допаѓа ова.
 17. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  1.762
  Допаѓања:
  17.360
  Пол:
  Женски
  @Viktorijaaa5 и. @Ane-Goki1 ги прифакам критиките, требаше да напоменам. Ама претпоставував дека е jасен воведот дека има седум дена за нешто да се направи по зададена тема. Затоа е и подолго време дадено. Нормално не сме им дома на членовите да знаеме кога го правеле jаденjето.
  Не знам дали jас можам да го надополнам првиот пост, ама ке ja замолам @RainBow да надополни дека веке видени jаденjа во феминат инстаграм не се важат.
  Не сакам ова да биде дека се правдам, признавам декa сум згрешила
   
  На Annath, Viktorijaaa5, galapce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Ane-Goki1

  Ane-Goki1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2013
  Пораки:
  1.941
  Допаѓања:
  29.030
  Не нема никаков проблем не те напаѓаме ние,сите грешиме, ама ја се пронајдов во неколку мислења за дека не треба од фемина инстаграм (зошто моето од таму е :D,а не знаев да знаев би ставила друго, затоа така пишав.Па за отсега ќе се знае да нема недоразбирања :D
   
  На CrazyOne му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.943
  Пол:
  Женски
  Мор @Serafima каква дискфалификација,ти си инпирација бре! Сликчето си беше баш за тука. @Bridget не е крива јас помешав брзини, се извинувам:$
  Сакав малку Серафимче да ја закачкам,што да правам кога ми прави лиги со сликите:P
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 20. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.773
  Допаѓања:
  46.506
  Пол:
  Женски
  Вметнато е во првиот пост сликата да не биде претходно поставена. Ќе важи тоа од следната тема и ако приметите слика што била поставена претходно само пријавете. :)
   
  На vitamina, Ane-Goki1, kjukli и 8 други им се допаѓа ова.