1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фемина готвач - Тема: Mесо во сос

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од CrazyOne, 4 декември 2015.

  1. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Ајде нека бидат чоколадни колачиња :).
    Домаќинкиве знам дека ми се вредни и или имаат веќе сликнато нешто, или пак ќе направат нешто во наредниве денови 8).Знам дека сега ќе спремате за Нова година, па ќе е баш интересно.
    Со душа ве чекам....
     
    На koritsaki, Abrakadabra, kjukli и 3 други им се допаѓа ова.
  2. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.328
    Пол:
    Женски
    Може да кажам што мислам? :$ Ми се допаѓаше како беше поставена претходната тема - ориз. Па имаше место за различни рецепти и беше поинтересно. Видовме тави, сарми, ориз како гарнир, ориз со сос... многу варијации. И чоколадото ја дава таа слобода и затоа ми се допаѓа.

    Ете ти сега, чоколадни колачиња, а баш се спремав торта да направам. ;(
    Се зезам, ми се допаѓа во секој случај, ама мислам дека нема да има толку многу постови вака.
     
    На simoncelicius, galapce, Lady Phoenix и 5 други им се допаѓа ова.
  3. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    34.198
    Пол:
    Женски
    Не знам ова дали ќе се важи,архивска ми е, ама главната состојка е чоколадото во овие колачи, со плус некој додаток :D
    Патем честитки @Serafima :)
    12002075_10205174880507402_8731943475860806579_n.jpg

    ете заборавив рецепт, ти благодарам @LivingGlam на потсетување, со еден памет..богами :D
    рецептот го правев според ова видео, само што зголемив доза :)
     
    Последна измена: 23 декември 2015
    На sparklie, crazylady, Salome и 32 други им се допаѓа ова.
  4. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    СЕ СОГЛАСУВАМ СО ТЕБЕ ЗА ТОРТАТА.Кој ке прави сега и колачиња, се откажувам, ако немам во архива нешто. :(
    Ако можеше да правиме какви пици сакаме, и ориз во различни варијации, и со чоколадата, ама ајде како сакате.
     
    На galapce, CrazyOne, Serafima и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.794
    Допаѓања:
    46.393
    Честитки @Serafima. Oд мене aрхивскa. Чoкoлaдните Велигденски Мaфини.
    PicsArt_12-23-08.50.38.jpg
    @LivingGlam сaмo штo сaкaв дa едитирaм. Мaфиниве се сo гoтoвa смесa нa Dr. Oetker(чoкoлaдo, брaшнo, прaшoк зa пецивo, шеќер), смесaтa се стaвa вo сaд и се дoдaвaaт две јaјцa и 250ml мaслo, сетo oвa се мешa дoдекa сoстoјките не се сoединaт. Се стaвa дa се пече и зa 20-25 мин се гoтoви, зaвиси oд рернaтa. Декa ги прaвев зa Велигден, oдoзгoрa стaвив чoкoлaдни бoнбoни вo фoрмa нa јaјце, плaнирaв дa стaвaм и зеленo кoкoсoвo брaшнo врз нив кaкo декoрaцијa, нo не нaјдoв вo тaa бoјa.
     
    Последна измена: 23 декември 2015
    На crazylady, Salome, crimson и 22 други им се допаѓа ова.
  6. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Да бидам искрена @LivingGlam и мене ми беше тоа намерата. Тема од поширок спектар. Ама нека одлучи сепак @RainBow. Ако е до мене го делам истото мислење, општа тема, само чоколадо :).
     
    На Annath, Abrakadabra, galapce и 8 други им се допаѓа ова.
  7. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    34.198
    Пол:
    Женски
    Искрено мене повеќе ми се допаѓа темата да е од поширок спектар, затоа што ќе се вклучат повеќе членови со различни слики и ќе биде интересно :)
    Се извинувам на офф :) :$
     
    На Lady Phoenix, Serafima и Ketchup им се допаѓа ова.
  8. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.328
    Пол:
    Женски
    @IronLady се важи ако ставиш рецепт. :wasntme:
    @Ketchup исто и ти.

    Ајде @RainBow нека одлучи па да не полниме веќе офтопици.
     
    На Lady Phoenix, Ketchup и IronLady им се допаѓа ова.
  9. Ane-Goki1

    Ane-Goki1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    2.307
    Допаѓања:
    29.033
    12241603_1638762733052259_1548173515901235645_n.jpg
    Ништо посебно не влегува во смесава ептен се лесни
    200грама лешници
    200грама црно чоколадо за готвење
    100 грама путер
    малку морска сол
    малку зејтин
    За декорација:
    лешници по потреба
    1.Лешниците се ставаат во блендер и се мелат убаво,потоа се додава путерот и се меле додека не се добие мека смеса
    2.Чоколада се става на пареа да се стопи со малку зејтин.
    3.Се земаат книжни корпи.модли или како во мојот случај калапи и дното се полни со растопената црна чоколада, и се ставаат во фрижидер за чоколадото да се стврдне
    4.Откако ке се стврдне се става на секое колаче по една лажица од путерот од лешници и над путерот малку морска сол за поинтензивен вкус
    6.И на крај се дополнува со растопеното чоколадо и се декорира по желба со лешници
    7.Така наполнетите колачиња се ставаат да се стврднат и после 10мин се готови за сервирање
     
    Последна измена: 23 декември 2015
    На GabyTranceॐ, crazylady, mimi**** и 24 други им се допаѓа ова.
  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.789
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Океј, ајде да не се одолжува работата нека биде само чоколадо. :)
     
    На toogood, galapce, Lady Phoenix и 5 други им се допаѓа ова.
  11. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.328
    Пол:
    Женски
    :clap: И рецепти да пишувате! :!:
     
    На simoncelicius, Lady Phoenix, vitamina и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Ох почнува слаткиот пекол! :D
     
    На crimson, LivingGlam, Lady Phoenix и 5 други им се допаѓа ова.
  13. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Да ја сефтосам темава со слика која лично мене ме исполнува, а тоа е бањање во чоколадна лава може или не? :?:
    Ако не одговара за оваа тема слободно избришете.

    (Ветувам дека за кратко време ќе сум многу поактивна во ова катче)
    downloadfile-1.jpeg

    10 чоколади се топат во 100мл млеко на пареа, се лади. Настрана се матат 10 жолчки со 100гр шеќер во прав, се трга настрана. Се мати еден маргарин и во него се додаваат претходните состојки.
    Улала.
     
    На GabyTranceॐ, iloveyou29, sparklie и 42 други им се допаѓа ова.
  14. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    Ајде и од мене нешто чоколадно. :mm:

    [​IMG]

    Потребно за филови:

    600 ml слатка павлака
    100 g растопено бело чоколадо
    100 g растопено млечно чоколадо
    150 g растопено чоколадо за готвење

    Слатката павлака ја матите, а потоа ја делите на 3 еднакви дела. Во секој дел ставате различно чоколадо и така добивате три смеси.

    Потребно за основа:

    ~1 шоља дробени бисквити (јас обично ставам од тие непосните и си ставам од око)
    3 лажички путер (може и маргарин, ама со путер мислам дека подобро ќе се зацврсти)
    Може и некоја капка млеко, за да може да се расплеска убаво, а да не пука ако е многу суво, ама и гледајте да не го направите многу меко, па да ви се кашави. Отприлика, малку посуво отколку за бомбици (може да се импровизира со додавање на јатки и путер за соединување).

    Прво ја мешате основава, да не речам, ја месите. Ја ставате на дното од некој калап во кој ќе ја правите тортата. (Ама калапот обложете го со проѕирна фолија, за да може без проблем после да ја извадите тортава на чинија и да си ја сечете.) Потоа го ставате најтемниот слој, врз него млечниот, а најгоре - белиот. Одозгора може рендано чоколадо.
     
    На ines.h, iloveyou29, sparklie и 58 други им се допаѓа ова.
  15. t-sweet

    t-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    6.155
    Пол:
    Женски
    IMG_20150303_212950.jpg
     
    На crazylady, kala21, sjdgo и 29 други им се допаѓа ова.
  16. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Oj oj Oj oj Oj...
    Serafima,za inat da ni ucestvuvas i vo ovaa,deka probaa da ja promenat temata.
    Ako ne,jas ke kradam od tvojata arhiva niz instagram.:D

    Koga sum veke off.Predlaga site temi so hrana sto se so fotogravii,da se stavat vo poseben podforum,narecen Apetitka.:rofl:
     
    На kala21, Serafima, Mama25 и 12 други им се допаѓа ова.
  17. CrazyOne

    CrazyOne Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    2.036
    Допаѓања:
    19.306
    Пол:
    Женски
    Или подфорум Do not open after 10 pm :)
     
    На galapce, Serafima, Bozica1980 и 4 други им се допаѓа ова.
  18. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Тортата ја правев неодамна за на брат ми роденденот (ја има и во фемина инстаграм) ама чим може со архивски супер е. Моја е битно, после колоквиумска ќе правам благи на велико!
    2410201511328.jpg

    Рецептот е мешан од повеќе торти.
    За пандишпанот:
    -3 белки се бијат со 6 лажици шеќер. Од како ќе се избијат убаво се додаваат жолчките.
    -Е сега од јутуб гледав и една чаша масло и млеко мешано вика. Јас турив мали филџанчиња едно млеко и едно масло.
    -6 лажици брашно.
    -2л. какао
    -пециво.
    ----------------------------
    За филот:
    -110 грама стопен путер (маргарин)
    -80грама какао
    -350 грама шеќер во прав (ама дојде многу блага значи можи помалце)
    -75мл. млеко
    -ванила
    -малце сол
    Бидејќи мене ми испадна малце течен филот ставив и мелени ореви. А може и лебни трошки или бисквити.
     
    На sparklie, crazylady, kala21 и 32 други им се допаѓа ова.
  19. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Кога ќе се спомнат зимски десерти, одма помислувам на комбинација од чоколадо и портокал :mm:
    [​IMG]
    Не е којзнае колку лична, ама е мнооогу вкусна! И јака! Од едно вакво парче ќе ви се слоши :lol:

    Состојки

    Пандишпан:
    4 јајца
    120 гр шеќер
    200 гр чоколада за готвење
    150 гр путер
    125 гр брашно
    10 гр прашак за пециво

    Крем:
    300 мл млеко
    200 мл свежо исцеден сок од портокали
    200 гр шеќер
    40 гр нишесте
    40 гр брашно
    2 јајца
    изрендана кора од еден портокал
    100 мл слатка павлака

    За прскање на пандишпанот:
    150 мл вода
    50 гр шеќер
    исцеден сок од еден портокал
    2 мл екстракт од рум

    Чоколадна глазура:
    100 гр чоколада за готвење
    30 мл слатка павлака
    50 гр путер

    Најпрво подгответе го кремот:
    Во сад ставете ги јајцата, брашното, нишестото, шеќерот, сокот и кората од портокал и со миксер малку изматете ги да се изедначат. Млекото ставете го да зоврие и потоа додајте ја смесата. На тивок оган мешајте додека се згусти како пудинг. Тргнете го на страна, покријте го и оставете го целосно да олади. Изматете ја слатката павлака, додајте го оладениот пудинг и изматете ги да се изедначат.

    Подготовка на пандишпанот:
    Путерот и чоколадата ставете ги на пареа да се стопат. Оставете ги да оладат.
    Белките и жолчките одделете ги.
    Жолчките изматете ги со шеќерот да станат кремасти. Додајте ги чоколадата и путерот. Изматете ги да се изедначат. Додајте го брашното измешано со пецивото и измешајте го со голема лажица. Со чисти мешалки изматете ги белките со прстофат сол и додајте ги во смесата. Со лажица измешајте ги да се изедначат.
    Смесата истурете ја во намачкан со путер и набрашнет калап (26) и ставете ја да се пече во загреана рерна на 180 степени околу 30 мин.
    Печениот пандишпан оставете го да олади.

    Подготовка на преливот:
    Водата и шеќерот ставете ги да зовријат. Тргнете ги од огнот, оставете ги малку да оладат и додајте го сокот од портокал и екстрактот од рум.

    Пандишпанот исечете го хоризонтално на половина.
    На подлога за торта ставете ја едната половина од пандишпанот и попрскајте ја со половина од преливот. Ставете го целиот крем и порамнете го. Ставете ја и другата половина од пандишпан и порскајте го со преостанатиот прелив.

    Подготовка на глазурата:
    Чоколадата, путерот и слатката павлака ставете ги на пареа да се стопат и прелијте ја целата торта. Оставете ја да се стегне.
     
    На sparklie, kala21, Salome и 30 други им се допаѓа ова.
  20. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    И од мене архивска - Чоколаден лава колач
    IMGP0038.JPG

    Рецептот е прилагоден од BBC Good Food, а дадените состојки се за 5-6 калапи. Јас секогаш подготвувам дупла доза од подолу наведената и ми излегуваат 12 колачи.
    Прво се подготвуваат калапите. Јас ги користам оние алуминиумски калапи за една употреба (од Џамбо). Се растопува 20 грама путер и со кист убаво се премачкува внатрешноста на калапите и се оставаат во фрижидер да се стегнат. Оваа постапка се повторува уште еднаш, по што внатрешноста се поросува со какао во прав, а вишокот се тресе. Јас ги чувам калапите вака подготвени во фрижидер, се до полнењето.

    За смесата се топи на пареа 100 грама чоколадо за готвење (колку поквалитетно со повисок процент какао, толку подобро) и 100 грама несолен путер. Растопената смеса се остава десетина минути да се олади. За тоа време се матат 2 цели јајца и 2 жолчки со 100 г шеќер, смесата да стане светла и пенеста. На ова се додава 100 г просеано брашно и лесно се меша (не со миксер). На крај се додава смесата од растопено чоколадо и путер и повторно се меша (најдобро со шпатула). Со подготвената смеса се полнат калапите, но не сосема до врв.
    Вака подготвените калапи треба да отседат во фрижидер најмалку 30 минути, а најмногу до утредента. Значи најблагодарно кај овој десерт е што е одличен за гости. Го спремате наутро, вечер пред служење го печете.
    Е, печењето е наделикатниот дел. Рерната треба да е загреана на 180 степени. Јас ги печам 12 минути, но тоа зависи многу од рерната. Затоа најдобро испечете прво само едно калапче, па ќе видите за ориентација колку печење е доволно. Во рецептот стои од 10-12 минути, а визуелно показател е кога на врвот ќе се направи коричка, а колачот ќе почне да се одделува од калапот. По печењето се оставаат да мируваат 1-2 минути, а потоа се превртуваат на тањир. Се служат со сладолед, или малку матена шлаг-пена, овошен сируп итн.
     
    На sparklie, crazylady, kala21 и 40 други им се допаѓа ова.