1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фемински κлуб на читателκи (Every Smile You Fake - Dorothy Koomson)

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 25 февруари 2013.

?

Која да биде следна книга за читање?

Анкетата е затворена на 3 февруари 2022.
  1. Honor - Elif Shafak

    66,7%
  2. A Flicker in the Dark - Stacy Willingham

    16,7%
  3. The Hush - Sara Foster

    16,7%
  4. The Architect's Apprentice - Elif Shafak

    0 глас(а)
    0,0%
  5. I Know This Much Is True - Wally Lamb

    0 глас(а)
    0,0%
  1. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
  2. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Фемински клуб на читателки (After you'd gone - M. O'farrel)

    Јас ја дочитав...

    Колку ме иритираше почетокот, нови ликови плус се така испомешано. Таман ќе се внесеш во нечие раскажување и ете ти, друг почнува да раскажува. На маж ми кога му ја раскажував ваков беше :^).
    Од друга страна пак ми се виде интересно, оригинално таквото раскажување. Единствено не ми се допадна што немаше никаква разделба (освен нов ред) помеѓу раскажувачите, па понекогаш се враќав наназад да видам кој сега раскажува. Исто, интересно беше раскажувањето за Алис, во прво и трето лице.
    Речиси до самиот крај на книгата не добив впечаток дека Алис се сеќава на сите тие случки додека е во кома...
    Ликовите во книгата многу убаво се прикажани, поготово нивните карактерни особини. Алис, Џон, Еспет, Ан, Бен, Даниел...
    Во многу делови уште од самиот почеток се вртат реченици поврзани со самоубиство. Не сака да продолжи понатака бидејќи не гледа смисла во животот без Џон. Дополнителен мотив за тоа е кога ќе открие дека мајка и се среќава со друг човек, кој таа ќе го препознае како нејзин биолошки татко. Тогаш губи се.

    Оваа книга е навистина тажна... суровоста на животот, предавството, губењето на најдрагата личност. Како би продолжил човек напред? Иако сака да отиде кај Џон, животот пак се враќа во Алис.
    Воедно крајот завршува така... нов почеток, нова борба, неизвесност, празнина...
     
  3. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (After you'd gone - M. O'farrel)

    Слабо дискусијата за оваа недела :?:

    Инаку јас почнав со Ребека, па сакав само да ве предупредам дека е малку потешка за читање. Му ја позајмив на дечко ми, он ја има во печатена верзија и баш на задната корица го пишува ова
    [​IMG]

    Освен тоа, стилот е малку поинаков, со оглед на периодот за кој е пишувана. Ама ако ја читате малку повнимателно, не би требало да имате проблем. Јас прочитав неколку глави, малку поспоро ги читам, ама ги разбирам.
     
  4. DzingrlakaDzikica

    DzingrlakaDzikica Популарен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    803
    Допаѓања:
    2.634
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    After You'd Gone ја барав нешто повеќе од две години. Подолго време ја немаше на интернет па маката морав да си ја споделам со некого (читај: L-enna). И кога конечно стигнав до торент, прво нешто што ми текна беше нејзе да и го пратам. Не прашувајте колку бев возбудена.

    [​IMG]

    За мене беше прекрасно четиво земајќи ја во предвид денешната модерна „литература". Во една рецензија прочитав дека Меги припаѓа на групата автори кои што премногу си ги сакаат ликовите. Не можам а да не се согласам. Браво за уникатното раскажување.

    Намерно не навлегувам во содржината, ја читав не толку скоро, некои работи ми се заборавени.
    Ми се допадна крајот.


    Пролистав малку од новата книга и од тоа што го видов искрено не знам колку ќе ми се допадне ама ќе и дадам шанса.
     
    На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    Ја дочитав конечно. :whew:
    И давам 2,5 од 5 на книгава.
    Не ми се допадна раскажувањето, кажав веќе, само сметаше во текот на настаните, напред-назад, од еден до друг лик, па додека сфатиш кој раскажувал си стигнал до пола страница...
    Ликовите ми беа некако дистанцирани, не можев да се поврзам целосно со нив и да сочувствувам на некое подлабоко, несвесно ниво. Поготово мајка и на Алис беше ептен лошо прикажана некако, многу плитко, нејзините мотиви не беа доволно разјаснети.
    Алис дефинитивно сакаше да стави крај на својот живот, тоа мислам дека се разјасни.
    Што знам, немаше некако ништо оригинално во книгава, немаше некоја посебна длабочина. За вакви настани обично би рикала, ама не и за оваа книга.
    Многу непотребни сцени некако, навраќањето во минатото на Елспет ми беше ептен излишно.
    Тоа е тоа, немам ни нешто посебно да кажам.
     
  6. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    ^ Што знам, јас почнав да се сомневам дека се обидела да се самоубие, затоа што несреќата ѝ се случи откако ја виде мајка ѝ со љубовникот (за кој сфати дека ѝ е татко). Доволно беше тоа што уште патеше по Џон и не можеше да се врати во нормала, па тоа уште толку ја потресе. Кога го фати возот за назад, целата беше избезумена, може и не знаела каде се наоѓа. Да ѝ се случеше несреќата пред тоа, ќе бев уверена дека е самоубиство заради Џон. Ама вака... што знам, мислам дека повеќе би била љубопитна и би сакала да го запознае татко ѝ, отколку да се фрли пред кола. Некако, добив чувство дека не беше при себе во тој момент.
     
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    ^Првата реченица од прологот: The day she would try to kill herself, she realised winter was coming again.
    Алис застана на семафорот, имаше некоја секунда да размисли. Зелено беше. Баш кога се смени светлото таа зачекори на улицата. Имаше некоја финалност во последната реченица, The soles of Alice's shoes peeled away from the tarmac, and she stepped off the kerb.
     
  8. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    Секаде каде што прочитав кратка содржина, го пишуваше истото:
    ... A few hours later, Alice is lying in a coma after an accident that may or may not have been a suicide attempt.

    И сега испаѓа дека уште во прологот ни е даден одговорот на прашање.
    Освен тоа, мислам дека првата реченица (The day she would try to kill herself, she realised winter was coming again) се однесуваше моментот кога Алис лежеше во креветот дома, уште пред да отиде кај сестрите. И пред да дознае кој ѝ е вистинскиот татко.

    И после овој момент:
    Her body didn’t seem to be getting the right spatial information from her brain: she reached for the handle to pull herself across the crevasse, but missed, swayed and lurched backwards into a man standing behind her.

    Јас ја замислував како замаена, мислам дека не беше ни свесна што прави.

    Јас додека ја читав книгава, цело време го барав одговорот. Што всушност се случило.
    Ако авторот ни открил уште во прологот дека се обидела да се самоубие, некако ми нема смисла целото читање на книгата. Ќе испадне дека сме ја читале само колку да видиме која е причината. А кога Џон умира, веќе ја знаеме.
     
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    Хммм, да, читаш цела книга, дали е така или не, а одговорот да е во првата реченица е доста интересно. :lol: Јас сепак мислам дека тоа што ја виде мајка ѝ и дозна кој ѝ е татко беше капката која ја прели чашата. Мислам дека тоа ја турна преку тротоарот право на улицата.
    Ама можеби ете, оставено е на нас да одлучиме како ќе ги гледаме работите.
    Кога ја дочитав книгава го немав она задоволство на завршено поглавје, што знам, имаше некоја рамнодушност.
    На крај краева може и не е толку важно дали беше свесно или несвесно, може било потсвесно во целата таа замаеност.
     
  10. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    Само јас и Dzingrlaka се сложуваме за книгава, изгледа. :lol:

    И јас едвај чекав да ја прочитам, знаев дека ќе е нешто добро. И не згрешив.
    Насловот беше првото нешто што ме привлече, а потоа и првата реченица - The day she would try to kill herself, she realized winter was coming again. И останав 2 дена пред компјутер за да ја дочитам. :nod:

    Нарацијата на книгата ми беше нешто скроз ново, ама ми се допадна многу. Сакам кога авторот ме шета од еден момент и простор во некои други, наместо да ги опишува настаните хронолошки. Имаше некои небитни моменти, но тоа не ми смена многу.
    Потоа, ликовите беа многу добро прикажани, особено Алис. Се соживеав со неа, и низ проблемите, радостите, тагите и емоционалните кршења. Особено кога се сеќаваше на времето поминато со него. Можеби тоа беше така зашто минував низ тажен период, не знам.
    Инаку приказната околу умирањето на Џон ми беше како дежа-ву.. веројатно имам гледано нешто слично во филм или серија. :?:

    За тоа дали пробала да се самоубие или не, јас мислам дека пробала. Сета тага поради смртта на Џон и сфаќањето дека нејзиниот живот бил основан на лаги, си го направиле своето. Не сакала да живее повеќе, зашто светот и` бил срушен. Особено без Џон, како што кажува тука:
    I still cannot believe you have gone. Before this, I used to wake up and wonder for a split second why I had this weight of grief pressing down on my chest and why my pillow was wet. I used to forget because it was just absurd for me to be without you.

    На крајот, кога го слушнала гласот на таткото на Џон (кој имал сличен глас на неговиот), тоа ја разбудилo, мислejќи дека тоа е Џон. Можеби звучи злобно, но мислам дека откако се разбудила пак посакала да умре, зашто сфатила дека тој не е тука и дека сè е бесмислено, повторно.

    Сè на сè, многу добра книга која ми остави добар впечаток. Од поновиве книги кои ги имам читано, оваа ми е меѓу омилените. :)

    Неколку извадоци кои ми оставија впечаток во споилер.
    - How did she fall so in love with him that she feels her very sanity is threatened by the possibility of their parting?
    - Life without him was such a ridiculous impossibility that I refused to let doubt make any impression in my mind at all.
    - What can I say about the time we spent in each other's lives? That we were happy. That we were barely apart. That, fleetingly, I would get that vertiginous, towering feeling of knowing another person so well that you could actually see what it would be like to be them. That I never felt incomplete before I met him but with him I felt finished, whole. What else is there to say?
    That I loved him more than I ever thought it was possible to love anyone.
     
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    Со овој дел апсолутно се сложувам. Кога се освести пак ја осети истата дупка што ја измачуваше. А тргна кон гласот само зашто мислеше дека е на Џон. Ако тоа значеше дека ќе умре, ќе умреше. Немаше желба да се бори за својот живот.
    Мене најмногу ме погоди овој дел:
    “What are you supposed to do with all the love you have for somebody if that person is no longer there? What happens to all that leftover love? Do you suppress it? Do you ignore it? Are you supposed to give it to someone else?”
    Тука мислам дека најмногу ми беше жал, најдлабоки некако ми дојдоа нејзините емоции...
     
    На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Paradox

    Paradox Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    220
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    Прекрасна идеја и иницијатива ви е клубов на читателки! И јас се придружувам, еве само што ја симнав Ребека и уште од вечерва се фрлам на читање. Само да ме информира некој, 1 или 2 недели е рокот за читањето ? :)
     
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    ^Една недела и добредојде. :)
    Јас од утре планирам да почнам со Ребека, да имам време на раат да си ја читам, да не ја брзам.
     
    На Paradox му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    Мислам дека животот на Еспет беше подетално раскажан колку за споредба помеѓу мајката на Алис, Ан и баба и`, Еспет. Алис многу повеќе ја сака и почитува баба и`, отколку мајка и`.
    За разлика од Еспет, Ан е доста ладна, се мажи чисто од корист, без љубов, постојано сака да е во центарот на вниманието. Имаше моменти кога ми беше жал за Ан, ама дефинитивно не беше прикажана како добра личност, ми беше одбивна на крајот дури. Бен е прикажан како многу добар и грижлив син, сопруг и татко. За Даниел нема многу, ама пак се` е јасно.

    Ако не беше раскажана на ваков начин можеби би се изгубила во морето слични книги.
    Неможам да кажам дека ми го одзеде здвиот, ама беше ок.

    Е сега, за „Ребека“. Јас ја симнав од првиот торент и ми ја отвара малце чудно. По два реда и после празно, па пак два реда и празно и се така. Ме нервира, како песничка изгледа, неможам да се сконцентрирам да ја читам како приказна. Дали и кај вас е истото или до мојот читач е работава? Други книги преку истиов читач ми ги отвара нормално...
    АнаКаренина прикачи слика со табела за книгава... кај може да видам во која категорија е мојава која што не е печатена? :) Баш ме интересира.
     
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    Јас ја симнав од вториот торент. Кај мене редовите не почнуваат исто, едниот е повнатре, не се сразмерни и ме нервира и мене. Мислев да побарам друга едиција ако има извадено, или да пробам во пдф или azw да видам како ќе биде.
     
  16. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    Мислам дека на стандардни изданија на книги нема таква табела :?:
    Оваа што јас ја имам, дечко ми ја доби како награда за најдобро напишан есеј на англиски по повод European Day of Languages. Издание е на Penguin Readers кои во соработка со Longman печатат најразлични книги и притоа пишуваат за кој левел англиски се наменети.
     
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    Ја конвертирав и во други формати, ама џабе е, па се помирив со судбината. :D
    Почнав да ја читам и морам да кажам дека премногу ми се свиѓа стилот на пишување и изборот на зборовите. Како извезени се. Само бааги големка е книгава.
     
    На AnaKarenina и Marossa им се допаѓа ова.
  18. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    Како оди читањето девојки?
    Мене ми се смачи малку, премногу вртење, се угушува приказната некако. Или можеби јас немам трпение. :wasntme:
     
  19. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    Премногу се опишувани детали и непотребни ситуации,ама ми се допаѓа книгата.Онака е пишувана што кога си ја читам си ги замислувам ликовите со британски акцент и летаат страниците.
    Инаку кога ја барав видов има филм „Ребека“ од 1940 од Хичкок снимен..Здравје кога ќе ја прочитам,може да се ѕирне!
     
  20. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Фемински клуб на читателки (Rebecca - Daphne du Maurier)

    Јас ја дочитав, па почнав друга во меѓувреме.
    Си спремив кратка критика, ќе ја пишам во среда. Јас во принцип не сакам развлечени приказни, ама оваа некако ми летна, по цели денови останував во фотелјава да ја читам. Не е од оние книги кои би ги читала по втор пат, ама лично ми се допадна. И сега ми се уврте британскиот акцент ви глава :)
     
    На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.